Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: zaman ağı  (Okunma sayısı 3276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2010, 02:28:07 ös
  • Ziyaretçi

Degerli arkadaşlar son günlerde cern de yapılan deneyler ,bilim dünyasını ve medyayı okadar meşgul ettiki bu konuda bende araştırma yapmaktan kendimi alamadım. Şimdi sizlerle kendi kişisel görüşlerimi paylaşmak istiyorum.
Hiç birşey yokken hatta bing-beng olmadan önce var olan şey zaman ağıdır ,zaman ağı sonsuz bir düzlem içinde büyümeye devam eder ve katmanlar halinde dizilim gösterir.Atlas projesindeki deneyin sonucu gösterecektirki tanrı parçacıgı diye beklenilen karanlık maddenin aslında bir zaman ağı oldugu ortaya çıkacaktır.Zaman ağı yada diger adıyla karanlık madde maddenin oluşumuna degil ,hareketin,maddenin belli bir düzlem içersinde yerleşmesine ve eyleme geçmesine yardımcı olan enerji agıdır.Bu ağ olmasaydı zaman,gelişim ve yapılanma olmazdı.Bu ağ insandaki ve bütün canlılardaki hatta katı maddelerdeki en küçük parçacıga kadar ,biçim özelligini meydana getiren karma itme gücüne sahiptir.Bu itme gücü varlıkla yokluk arasındaki varlıga buna imgelerde dahil biçim veren güçtür. 


Mart 28, 2010, 10:21:05 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Çok farazi yorumlar gazetelerde yapılsa da dediğiniz gibi, 'tanrı parçacığı' olarak adlandırılan, big bang sonrası ve öncesi oluşumda olan süreci teferruatları hakkında en azından yeni fikirler geliştirmek adına oldukça önemli. Ancak tabiiki, söylediğiniz şey deneyden bir çok beklenenin yanı sıra elde edilebilecek sonuçlar arasında olabilir. Ancak, bu deneyin sonuçlarının yayınlanmasını beklemek lazım....

Lakin bir hayli araştırdıysanız, cern karşıtı görüşleri de okumuşsunuzdur, zira, somut bilimlerdeki profların araştırmacıların bile nasıl abesle iştigal edebileceklerini çok net gördüm. Bağnazlık aslında çok uyuyor, bir kara delik oluşturulabileceğini iddia edenler var ki akıllara zarar....

saygılar
« Son Düzenleme: Mart 28, 2010, 10:24:06 ös Gönderen: cardiffmonster »


Nisan 01, 2010, 10:05:25 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

 Kara delikler oluştu
İnsanlık tarihinin en büyük bilimsel deneyinin ilk önemli aşaması dün başarıyla geçildi.

27 kilometre uzunluktaki tünelde hızlandırılarak döndürülen proton parçacıkları, bugüne kadarki en yüksek enerjiyle kafa kafaya çarpıştırıldı.

Çarpışma sırasında ortaya çıkan binlerce kara deliğin doğum ve yokoluş sürecini kaydeden bilimciler, bunların analizi sonucunda evrenin yapıtaşlarına ilişkin çok önemli bilgilere ulaşabilir. Elbette bu kara deliklerin dünyayı yok edeceğine ilişkin bilim dışı söylentiler de ortadan kalkmış oldu.

NTV'nin haberine göre; Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) görevli Türk araştırmacı Dr. Bilge Demirköz, elde edilen enerjiyle 18-24 ay arasında veriler elde edeceklerini bildirerek, daha sonra hızlandırıcının bazı parçalarının yenilenerek üst teknolojiye çıkarılacağını belirtti. Demirköz, daha sonra deneye tekrar başlayacaklarını ve şu anki enerjinin de üst seviyelerine çıkacaklarını söyledi.

Demirköz, deneyde kara deliklerin oluşumuna ilişkin ise şöyle konuştu: 'Bu enerjiyle oluşsaydı, kara delikler zaten oluşmuştu. Deneyde bir çeşit kara delik çıkması mümkün ama onun adı aslında kara delik değil, mini kara delik. Bunlar mikroskopik boyutlarda bizim anladığımız şekilde evreni ve yıldızları yutan kara deliklerden çok farklı. Oluşup yok olabilen çok hızlı parçacıkların özellikleri. Halkımız korkmasın, bugünkü güçte kara delikler anlaşılan anlamda oluşmadı ve zaten oluşamazdı.'

Dr. Bilge Demirköz, evrenin oluşum sırlarını ortaya çıkarması beklenen ve dün en yüksek enerjinin açığa çıkarıldığı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyine ilişkin olarak, 'Bu deney başladıktan 6 ay sonra bizden yeni fizik buluşlarını bekleyebilirsiniz' dedi.

Çarpışmada ortaya çıkan 7 TeV (proton başına 3.5 teraelektronvolt) değerindeki enerji, bugüne kadar bir parçacık çarpıştırıcısında elde edilen en yüksek enerjinin yaklaşık 3.5 katı.

Oxford Üniversitesi'nde CERN'deki 4 deney setinden biri olan Atlas detektörünün iç yapımında çalışıp ardından iki yıl CERN'de doktora sonrası çalışması yapan Demirköz, deneyde şu an itibariyle saniyede toplamda 80-90 çarpışma yaşandığını ve deneyin saniyede 40 milyon çarpışmaya çıkmasının öngörüldüğünü anlattı. Demirköz, deneyin amaçlarına ilişkin şöyle konuştu:
'Yerçekimi ve elektromanyetik kanunları gibi fizik kanunları bilim insanları tarafından bilinen kanunlar. Fakat son 50 yılda gördük ki yüksek enerjilerde fizik kanunları farklı çalışıyor. Evren başlangıcında sıcak ve yoğun bir ortamda oluşmuş. İşte biz de evrenin çok yoğun enerji ve sıcak bir yerde oluştuğunu bildiğimizden buradaki deneyi evrenin yapıtaşı olup, burada çarpıştırdığımız ufacık protonlar için büyük patlamaya benzetebiliriz.

4 BOYUTTAN FAZLASI OLABİLİR

Büyük patlama sırasındaki fizik kanunlarının şu an etrafımızda gördüğümüz fizik kanunlarından farklı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu fizik kanunlarını anlamak istiyoruz. Mesela biz şu anda üç boyutta yaşıyoruz. Artı bir boyut olarak zamanı koyduğumuzda 4 boyuta çıkabilir. Ama daha yüksek boyutlarda yaşıyor olabiliriz. Fakat farkında olmayabiliriz. Görmediğimiz boyutlar olabilir. Bu da evrenin sırrı olabilir.

Bu boyutları şu anki doğada değil ama yüksek enerjilerde görme ihtimalimiz artıyor. Mesela burada bulmaya çalıştığımız olaylardan bir tanesi ekstra boyutların izini bulabilmek. Tüm maddeye kütlesini verdiğini düşündüğümüz 'Higgs' parçacığını bulmaya çalışıyoruz. Bunun olduğunu tahmin ediyoruz ve varsa bulmak istiyoruz.'

DÜNYA REKORU KIRILDI

CERN'de halen deney verilerinin analizinde çalıştığını dile getiren Demirköz, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın 10 Eylül 2008'de en düşük enerjide çalıştırıldığını ve 19 Eylül'de ise hızlandırıcıda bir arıza olduğunu anımsattı.

Demirköz, dün yapılan deneyde yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik tünelde iki proton huzmesinin 7 trilyon elektron volt enerjiyle ışık hızına çok yakın bir hızla çarpıştırıldığını belirterek, şöyle konuştu:

'Deneyde, çarpıştırıcıdaki parçacıkların göreceli kütleleri arttırıldı ve bu nedenle de bu parçacıkların enerjileri arttı. Normalde 10 Eylül'de çalıştırıldığında bu proton parçacığının enerjisi sabit kütlelerinin 450 katında idi. Dünkü deneyde ise olduklarından 3 bin 500 kat daha kütleli hissederek hareket ettiler ve şu ana kadarki en büyük enerji açığa çıkarıldı. Dünya rekorunu kırdık. Bundan önce yapılan çarpıştırmaların 3 katı kadar enerji açığa çıktı.'

Deneyle birlikte veri akışının çok hızlandığını da dile getiren Demirköz, 'Burada detektörler saniyede 40 milyon kez veri alabiliyor. Bunu bir fotoğraf makinesine benzetebiliriz. Bundan da büyük miktarda veri ortaya çıkıyor. Buradan çıkan veriler de dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye'ye de yolluyoruz. Bu enerji seviyesi yeni fizik buluşlarının önünü açan kapı. Burada bu deneyden itibaren bizden yeni fizik buluşlarını 6 ay sonra bekleyebilirsiniz. Ben bu deneyin bu enerji seviyelerinde doğanın bize daha önce hiç vermediği şeyleri vereceğini düşünüyorum' diye konuştu.

'CERN'E ÜYELİK TÜRKİYE'NİN PRESTİJİ'

CERN'de 100'e yakın bilim insanının bulunduğunu, Türkiye'den bilim insanlarının ise bir takım deneylere katılabildiğini anımsatan Demirçöz, şunları kaydetti:

'CERN'e üye olmadığından Türkiye'den özel sektör CERN'den ihale alamıyor. Biliyoruz ki CERN'den ihale alan şirketler çok hızlı büyüyor. Küçük ölçekli olanlar değerini yıllar içinde 3'e katlıyor.

CERN'e üye olursa Türkiye yılda 20-30 milyon İsviçre frangı ödeyecek. Ancak bu miktarın yarısı zaten Türk şirketlerine ihalelerle geri dönecek. Bu nedenle Türkiye için CERN'e üye olmak şanstır ve prestij meselesidir.'


******alıntıdır****


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
ZAMAN NEDİR?

Başlatan shemuel « 1 2 ... 6 7 » Fizik - Doğabilim

62 Yanıt
23124 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2014, 05:34:24 ös
Gönderen: propulsion
Yerel Zaman

Başlatan blossom Sorunlar

2 Yanıt
2896 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2008, 12:49:49 ös
Gönderen: blossom
Zamanlardan bir zaman

Başlatan cardiffmonster Edebiyat

1 Yanıt
3735 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2009, 11:49:38 öö
Gönderen: Prenses Isabella
1 Yanıt
3059 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 10, 2010, 09:35:38 ös
Gönderen: Prenses Isabella
1 Yanıt
2724 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2010, 04:28:36 ös
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
3716 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 20, 2010, 06:41:44 ös
Gönderen: ceycet
5 Yanıt
6267 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2015, 09:28:05 ös
Gönderen: Tij
32 Yanıt
23749 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 03, 2011, 08:08:14 ös
Gönderen: Genius Loci
0 Yanıt
1634 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2011, 02:12:08 ös
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
3767 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2012, 05:23:27 ös
Gönderen: günışığı