Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cihangir Gener- Ezoterik Batınî Doktrinler Tarihi  (Okunma sayısı 559 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 03, 2018, 11:50:48 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Çoğu kişinin kitap olarak elinde mevcut bu güzel eser, aynı zamanda Cihangir Gener kardeşimin kendi sunumuyla youtube video dizgesi halinde de mevcuttur.

İzlemek isteyenler için linkini burada veriyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=6opxP-Ll4Xc&list=PLH_r6A0P0LXjVks2F55c5GSn_M9aC2cqK

Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 03, 2018, 03:56:37 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu videolardan birindeki iddiayı burada dile getireyim de, belki daha da ilgi çekici bulunabilir. Ben bu iddiayı pek sağlam bulmasam da duymanın kişilerin zihninde yeni kanallar açması mümkün olduğundan paylaşmak istedim.

Luvilerde Ana Tanrıça MA eşi Attis ile bir kıskançlık krizi yaşamıştır. Attis bir ölümlü ile birlikte olmadığına MA'yı inandırmak için erkeklik organını keser, ancak yarasını dağlayacak kimse olmadığından kan kaybından ölür. Gömüldüğü yerde ise bir ÇAM ağacı çıkmıştır. Zamanla bu kültün inananları, başta rahipler olmak üzere bir sefer cinsellik yaşadıktan sonra erkeklik organlarını keserek buradaki çam ağacına ekinoks döneminde asarak yola bağlılıklarını sunmuşlardır. Luviler Güneydoğu Anadolu'ya doğru yayıldıklarında Luvi ismi karşılaştıkları Saabiler tarafından Levi olarak söylenir olmuştur. Luvi inanışlarından bir kısmını kendi inanç sistemlerine katan Saabilerde İbrahim erkeklik fonksiyonunun tamamen ortadan kalkmasına sebep olacak bu uygulama yerine sadece organın ucundaki fazlalık deriyi almak şeklinde bu uygulamayı revize etmiş, bu şekilde Sünnet olacak şekilde Luvi uygulaması Saabi inancına ve oradan da Museviliğe girmiş ve geçiş yapmıştır. Sünnet derisinin Attis'in sembolü çam ağaçlarına asılması ise gelenek olarak korunmuştur. Ta ki bir Musevi olan İsa'nın bu uygulamayı yasaklamasına kadar. Sünnet her ne kadar İsa ile kalkmış olsa da Ekinoks (Noel) zamanları çam ağaçlarına bir şeyler asma geleneği olacak şekilde biçim değiştirmiş ve bu Luvi inancı neden olduğu bilinmeden günümüze kadar taşınagelmiştir...

Aralık 03, 2018, 04:13:08 ÖS
Yanıtla #2

Noel ağacı süslemelerine güzel bir tarihi yaklaşım. Luvi rahipleri gerçekten herşeyi feda edebilecek güçlü insanlarmış. Büyük saygı duyuyorum. Ara ara benim de kafamdan, henüz evli olmamama, çocuğum olmamasına ve heteroseksüel olmama rağmen cerrahi kastrasyon geçiyor.  :)

Ama sanırım doğru zaman şimdi değil. Ancak evlenip, çocuk sahibi olduktan sonra, eşimin de rızası olursa yapabilirim.

Paylaşımınız için teşekkürler sayın ANARCHOSA.   :)
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Aralık 03, 2018, 05:37:37 ÖS
Yanıtla #3

Kanala abone oldum, izlemeye başladım. Vakit buldukça tüm seriyi izleyeceğim sayın ANARCHOSA  :)

Sevgiler.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Aralık 03, 2018, 10:29:39 ÖS
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sünnet hikayeside tevratta ibrahim kıssasinda geçer.
Hikâye daha farklı anlatılır oradada.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 04, 2018, 01:42:49 ÖS
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnce ama enteresan bir kitap. Gece Yayınlarından çıkan bir baskısına sahibim. Bir ara internetten de okunabiliyordu.

"Luvilerde Ana Tanrıça MA eşi Attis ile bir kıskançlık krizi yaşamıştır. Attis bir ölümlü ile birlikte olmadığına MA'yı inandırmak için erkeklik organını keser, ancak yarasını dağlayacak kimse olmadığından kan kaybından ölür. Gömüldüğü yerde ise bir ÇAM ağacı çıkmıştır. Zamanla bu kültün inananları, başta rahipler olmak üzere bir sefer cinsellik yaşadıktan sonra erkeklik organlarını keserek buradaki çam ağacına ekinoks döneminde asarak yola bağlılıklarını sunmuşlardır. Luviler Güneydoğu Anadolu'ya doğru yayıldıklarında Luvi ismi karşılaştıkları Saabiler tarafından Levi olarak söylenir olmuştur. Luvi inanışlarından bir kısmını kendi inanç sistemlerine katan Saabilerde İbrahim erkeklik fonksiyonunun tamamen ortadan kalkmasına sebep olacak bu uygulama yerine sadece organın ucundaki fazlalık deriyi almak şeklinde bu uygulamayı revize etmiş, bu şekilde Sünnet olacak şekilde Luvi uygulaması Saabi inancına ve oradan da Museviliğe girmiş ve geçiş yapmıştır. Sünnet derisinin Attis'in sembolü çam ağaçlarına asılması ise gelenek olarak korunmuştur. Ta ki bir Musevi olan İsa'nın bu uygulamayı yasaklamasına kadar. Sünnet her ne kadar İsa ile kalkmış olsa da Ekinoks (Noel) zamanları çam ağaçlarına bir şeyler asma geleneği olacak şekilde biçim değiştirmiş ve bu Luvi inancı neden olduğu bilinmeden günümüze kadar taşınagelmiştir..." Attis ve Kybele söylencesi de buna dayanıyor sanırım.

İlave olarak Osiris'in Seth tarafından parçalanması ve İsis'in Osiris'in penisini bulamaması var... Sünnetin kökeni olarak ben Osiris söylencesini biliyordum.
MÖ 2000-2400'lü yıllara tarihli sünnet işlemini gösteren bir Mısır Hiyeroglifinin resmini paylaşmak isterim

http://cdn8.openculture.com/wp-content/uploads/2014/06/Sakkara-Egypt-circumcision-.jpg

Tabi konuyla alaksız ama bir de Kadın Sünneti konusu var. Bu uygulamanın da antik Mısır kökenli olduğunu biliyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 04, 2018, 01:58:46 ÖS Gönderen: Zennn »
no one

Aralık 04, 2018, 02:10:30 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Takibi zor ama İbrahim (Peygamber) ile ilgili çıkarımlar Lut kavmi ile aynı dönemlerde yaşadığı için M.Ö. 3000 lere doğru yaşadığı yönündedir. Vezir İmhotep'in yaşadığı (ya da görev aldığı) M.Ö. 2667-2648 yılları ve İmhotep'in aslında İbrahim soyundan gelen Yusuf olduğu iddialarından yola çıkılarak böyle hesaplanmıştır.  Luviler'in ise 8000 yıl kadar önce denizden Anadolu kıyılarına çıktığı,  M.Ö. 1500 lere kadar devam ederek Hititlerle karşılaştıkları ve içlerinde eridikleri rivayet edilir.

İbrahim'in inananları ikiye ayrılır bir kısmı Yemen taraflarına bir kısmı ise Mısır'a gider. Dolayısıyla bu inanışların Mısır'a taşınmasını bu şekilde iz sürebiliriz. Mısır kadimdir, ancak Mısır'dan da kadim olan medeniyetler olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız kanımca.

Aralık 04, 2018, 03:38:41 ÖS
Yanıtla #7

Anlatımlarda geçen konulara ayrı ayrı açılardan ömrünü vakfetmiş uzmanlar/Akademisyenler "hiç de öyle demiyorlar".Bahsi geçen anlatımların %30'u kanımca zorlama...
Sen Özelsin