Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Rosenkreuz ( Rose Croix )  (Okunma sayısı 12974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 11:25:58 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9553
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Kimdi efsanevi Christian Rosenkreuz?

Alman asilzade çocuğu olan yetim Rosenkreutz bir manastırda yetiştirilir. 16 yaşında bir manastır kardeşiyle birlikte manastırı terk eder ve Şam, Kudüs, Arabistan’da Damkar, Fas’ta Fes kentlerini gezdikten sonra İspanya’ya geçer. Anadolu’dan geçerken Hz. Adem, Musa, Süleyman ve TH:B. adındaki bir kişinin tüm ilimlerini içeren “Dünya Kitabı”nın okült bilimlerine inisiye edilir.

Rose-Croix tarikatı

Almanya’ya dönünce, bir kaç yıl münzevi bir hayat yaşar, sonra da üç manastır kardeşi GV, IA ve IO ile Sanctus Spiritus (Kutsal Ruh) adını verdiği bir mekânda müritlerini yetiştirmeye başlar. Bu Rose-Croix tarikatının başlangıcı olmuştur. Müritleri en sıkı saflık, temizlik şartlarına riayet ederlerdi. Birlikte, Rosenkreutz’un yönetiminde bir kitap yazarlar. Bu kitapta “dünyada insanın arzu edebileceği, isteyebileceği, ümit edebileceği her şey” yazılıdır. Sonra, müritleri dünyaya dağıldılar ve gittikleri yerlerde hastaları iyileştirdiler.

1484’te Rosenkreuz kendi mezarını hazırlar. Ölümünden 120 yıl sonra mezarın açılması gerekiyordu. “Fama”da 1604’te mezarın açılmasıyla görülenler anlatılır: Kapının üstündeki Latince yazı: “120 yıl sonra açılacağım” idi. Giriş holü Sanctus Spiritus’un kendisiydi, yapay bir güneş etrafı aydınlatıyor, ancak ışığın kaynağına yaklaşınca, ışık sönüyordu. Mezar taşı yedi kenarlıydı, bu kenarların her biri on parçaya bölünmüştü. Her kenar yedi ayak uzunluğunda ve sekiz ayak yüksekliğindeydi. Üst kısım üçgenlere bölünmüştü. Hepsinin üzerinde bir takım işaretler vardı. Ortadaki sunağın üzerinde Latince “A.C.R.C. Yaşarken tüm dünyayı özetleyen bu mezarı yaptırdım” yazısı gözüküyordu. Sunağın altında Rosenkreuz’ün mumyalanmış vücudu, elinde T. kitabı, yanında İncili, sözlüğü, yaşamında sürdüğü yolun haritası ve yaşam hikâyesi vardı.

Kardeşler kitapların bazılarını dünyaya yaymak üzere almışlar, sonra da mezarı mühürlemişler. Bu mühür ileride ancak ermiş kişilere açılacakmış.

Kimyasal Düğün ve Altın Post

Kimyasal Düğün ve Altın Post ilm-i simya ders kitapları gibidir. İnsanlar beşerin mutluluğu ve Tanrı’nın şanı için çalışmalıdır. Altın Post’un sonunda Rosenkreutz “En büyük ilim hiç bir şey bilmemektir” diye yazarak “Altın Taş Şövalyesi” unvanı ile imzasını atmıştı. Bu efsanevi Rose-Croix hikâyesi, 17. yy. İngiltere’sinde, Cumhuriyetçilerin Kralcılara karşı, Protestanların da Katoliklere karşı savaştığı, Kilisenin onaylamadığı mekanik bilimlerin tartışılmasının yasak olduğu bir ortamda, Newton, Boyle gibi bilim adamlarının önderliğinde her dinsel ve politik görüşteki bilim adamları tarafından rahatça tartışılabilmesi için, Rose-Croix örneğinde “Invisible College” kurulmuş, bir kaç yıl sonra da bu Invisible College “Royal Academy”ye dönüşmüştür. Royal Academy günümüzde, İngiltere Kralî Bilimler Akademisi”dir.

Operatif’ten, Spekülatif’e

Rose-Croix’nın Operatif Masonları Spekülatif Masonluğa dönüşürken etkilediği tezi bir ara moda olmuş, sonra da terk edilmiştir. Günümüzde, Christian Rosenkreutz’den kaynaklandıklarını iddia eden bir çok Rose-Croix cemiyeti vardır, bir de Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Ritinin 18. derecesi Rose Croix adını taşır. Bu derecede Gül’ün ve Hac’ın sembolizmaları önem kazanır.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Ocak 17, 2011, 06:26:15 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın MASON, çok güzel şekilde Rose-Croix örgütüyle ilgili paylaşımlarda bulunmuş. Ben nacizane bilgilerimle konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Rosenkreuz, özellikle insanları iyileştirme konusunda doğuştan gelen yeteneklere sahip bir kişiymiş. Diğer bilgilenlerden de esinlenen Rosenkreuz, bu bilgeliği kaynağından öğrenebilmek için Şam bilgelerinin yanına gitmiş. (Burada bahsedilen bilim "simya" bilimidir ) Şmada ki alimler Rosenkreuz'u "Damcar" adlı bir kente göndermişler, Rosenkreuz Damcar da "doğanın sırlarını bilen" bilgelerle tanışmış. Bu bilgeler, Rosenkreuz'a matematik fizik ve simya üzerine çeşitli gizemleri öğretmişler (bazı kaynaklarda M (liber Mundi) kitabı diye adlandırılan gizli bir eserinde Rosenkruez' a öğretildiğinden bahsedilir, inanışlara göre bu M kitabı, evrenin bütün gizemlerini anlatan bir kitapmış ) Rosenkreuz kimi kaynaklara göre 3 yıl kimi kaynaklarda ise 5 yıl Damcar da kaldıktan sonra Mısır'a oradanda Fas'a geçmiş.Mısır da metafizik, Fas'ta ise Kabala üzerine incelemelerde bulunmuş ve öğrenmiş.Daha sonra Almanya'ya dönen Rosenkreuz öğrendiklerini öğrencileriyle paylaşmış. Bazı kaynaklar da ilk başta 3 öğrencisinin olduğu daha sonra bu sayının arttığı ve Rosenkreuz dan eğitim alan öğrencilerinin Avrupanın çeşitli ülkelerine dağıldıkları söylenir.Bazı kaynaklarda ise Rosenkreuz ve Damcarın birer mitolojik karakter olduğu ve simgesel olarak bu isimlerin Örgütün geçmişini anlatmak için kullanıldığı söyleniyor.

Rose-Croix örgütünü tam olarak anlayabilmek için biraz geçmişe gitmek gerekiyor. Rose-Croix ve diğer ezoterik örgütler üzerine pek çok kaynak ve yorum var ama benim tercihim günümüze gelebilmiş yazılı kaynaklardan yararlanmaktır.

İstanbul'un fethinden sonra,İstanbul'dan pek çok ilim adamı avrupaya kaçtı ve avrupanın çeşitli ülkelerinde ilim akademelirei kurdular.  1460 yılında İtalya'nın Floransa kentinde "Eflatun Akademisi" kuruldu. bu akademinin amacı Hristiyanlık ile Ezoterik öğretileri aynı pararlelde buluşturmaktı.Eflatun Akademisinin kuruluşundan 50 yıl sonra İngiltere de dönemin ünlü simyagerleri tarafından "Müneccimler Birliği" kuruldu.Kurulan bu Müneccimler birliğini öğretilerini Tapınak Şvalyeleri Kabalacılardan alarak kuruldu. Müneccimler Birliği Rose-Croix örgütü açısından çok öemlidir çünkü 1570 yılında Rose-Croix örgütü Almanya'da, Müneccimler Birliğinin bir yan kolu olarak kuruldu.( doğruluğunu teyid edilebilmesi için
Leipzig kütüphanesinde, Michel Maier'e ait bir yazılı belge halen saklanmaktadır.Michel Maier dönemim ünlü ve saygı gören bir düşünürüdür.)Rose-Croix kardeşliğine üye olan dönemin ünlü düşünürlerin eserleri sayesinde Rose-Croix avrupanın diğer ülkelerine de yayıldı ve saygı gördü.(Johan Valentin Andreae, Michael Maier, Francois Bacon, Jacob Boehme ve Robert Fluud )

Takip eden yıllarda simyanın öenmini yavaş yavaş kaybetmesiyle,İngiliz Müneccimler Birliği "The Royal Society " yi kurdu. (Günümüzde halen eğitim vermeye devam eden The Royal Society ,sadece İngiliz Milletler Topluluğu ve İrlanda vatandaşlarını üye olarak kabul etmektedir)

Rose-Croiz örgütünü dünyayı etkileyebilen bir cemiyet haline gelmesinde "Martin Luther" etkili olmuştur. Hata bu sebeplerden gerçek kurucusunun Martin Luther olduğu bazı kaynaklarda savunulmaktadır.Biraz bu konuyu açmak gerekirse,Rose-Croix cemiyetine üye dönemin ünlü düşünürleri (Matin Luther,John Dory ve Francois Bocon)  Roma kilisesine karşı milli Alman kilisesini savunmaya başladılar. "Tanrıyı sevmeyi ve ona inançla sarılmak gerektiğini" savunan Luther, Hıristiyanlıkta hiçbir dogmanın bulunmadığı İsa günlerine dönülmesini ve Tanrıyı her Hıristiyan'ın sezgisi ile bulmasını istiyordu. Özellikle aforoz ve günahları affetme yetkisini elinde blunduran Papalığa kızıyor ve yapılan yüksek maddi bağışlar ile kişilere cennetin anahtarının verilmesinin saçma ve gülünç olduğunu savunuyordu.Bu savunduğu düşünceler Martin Luther'in başına dert açtı ve kilise tarafından aforoz edildi. Her ne kadar Almanya Da saygı gören bir bilim adamı olsa da, o dönemlerde papalığın etkisi Almanya'da çok güçlüydü ve aforoz edilen bir kişinin Alman topraklarında barınması mümkün değildi.Saksonya ya sığınan Martin Luther, burada latince olan İncil'i Almanca ya çevirdi ve Alman halkı tarafından kendi dillerinde İncili okuma ve öğrenme şansı bulundu.Bu çeviri sayesinde Martin Luther'in düşünceleri Luthercilik akımı ismini alan bu ezoterik düşünce daha sonra Protestanlık adını aldı ve katolik kilisesinin tekelinde bulunan hakimiyetlerini kırdı.

İlerleyen dönemlerde,Papalığın savunduğu dünya nüfusunun büyük bölümü Hristiyandır söyleminin yanlış olduğunun ortaya çıkması ve dönemim Katolik inancında güneşin dünya etrafında döndüğü düşüncesi,Copernic tarafından yalanlanınca ve ispatlanınca. Halkın Papalığa olan inancı iyiden iyiye azaldı.

Rose-Croix ve Mason Locaları o dönemde birbirine çok yakın hatta o dönemim Rose-Croix üyelerinin bir çoğunun aynı zamanda Mason dular ( Büyük Üstad Christoper Waren aynı zamanda Rose-Croix kardeşlik cemiyetine üyeydi) Her iki cemiyete de üye olan Elias Ashmole , Masonluk ve Rose Croix cemiyetlerinin yakınlaşmasını sağladı. Hatta Süleyman Evi'nin yeniden inşasına yönelik bir dernek kurdu ve bu derneğin Mason Locaları içerisinde toplanmasını sağladı. İleri ki yıllar da kiliselerle anlaşmazlıkları artan Rose-Corix kardeliği, sonlarının Tapınakçılara benzeyeceğini anladılar ve aynı Tapınakçılar gibi Mason Localarına katıldılar. Henry Adamson tarafından kaleme alınmış yazılı metinlerden Rose-Croix lerin Masonluğa katıldıklarını görebiliyoruz.

Rose-Croix,Tapınak Şövalyeleri ve Kabala ,Bu öğreti ve cemiyetlerin kökeni ezoteridir ve zaman içinde çeşitli nedenlerle Mason larla iletişime geçmişleridr. Kanımca gerek Tapınakçıları gerekse Rose-Croix kardeşlik cemiyetlerini daha iyi öğrenebilmek ve anlayabilmek için Dante nin "İlahi Komedya" adlı eserinin okuyup incelenmesi gerekiyor.

Ezoterik cemiyetlerde sembol ve amblemler benzerlik gösterebilir. Özellikle çeşitli tarihlerde çeşitli nedenlerle birbirlerine kucak açmış veya yardım etmiş cemiyetler arasında.Bu benzerliklere kökenlerinden yani simya ve ezoterik öğretiden kaynaklanmadır. Mesela "vitriol" kelimesini buna örnek olarak verebiliriz ki, Mason ustaları tarafından bu sembol inşa ettikleri çeşitli yapılarda kullanılmıştır. Kökeni simya ve ezoterizmdir ve anlamı "Visita Interiora  Tellus Rectificando Invenies Occultum  Lapidem" dir ( Dünyanın merkezini ziyaret et,orada gizli taşı  bulacaksın)

Rose-Croix veya Tapınakçılar tek başlarına incelenemezler,çünkü tarih boyunca çok iç içe geçmişlerdir. Her iki cemiyette islami öğretilerden ve ilimlerden etkilenmiş hatta Tapınakçıların engizisyon mahkemesinde ki suçlamalarından bir tanesi olan Müslümanlarla işbirliği" yaptıkları gerekçeleriyle suçlanmalarına neden olmuş. Ezoteri ve simya akılıcığın ön planda tutulduğu felsefelerdir ve kökenleri itibariyle benzerlik gösterirler.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Ocak 19, 2011, 03:04:27 öö Gönderen: MASON »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
6494 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 27, 2010, 04:34:38 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
6703 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 19, 2010, 04:59:44 ös
Gönderen: sundance
0 Yanıt
2688 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 08, 2011, 10:17:30 öö
Gönderen: ozkann
2 Yanıt
3086 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2013, 01:34:54 öö
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1622 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 07, 2014, 09:21:13 ös
Gönderen: MEDUSA