Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçları Nelerdir?(2)  (Okunma sayısı 5853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2013, 09:53:41 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 498
 • Cinsiyet: Bay

Aktarımını yaptığım kitabın bu bölümü birbiryle bağlantılı sorular içermekte. Bu sebeple bölmeden peşpeşe yayınlıyorum. Göreli uzun fakat aydınlatıcı bir bölüm.

Masonluğun amaçları kamuoyunda bilinir mi?

Masonluğun amaçları gizli değildir; hiçbir zaman da gizlenmemiştir. Üstelik bu amaçlar, nitelikleri gereği, gizli olamaz. Bu yüzden kamuoyunda bilinmelerinin yararı vardır. Fakat genellikle ya noksan bilinmiş ya da yanlış anlaşılmışlardır.

Neden böyle bir yanlışlık yapılmıştır?

Bu yanlışlıklar, öncelikle, çeşitli nedenlerle Masonluğa karşıt olanların, masonlardan hoşlanmayıp onlara ön yargılarla bakanların propagandalarından kaynaklanmıştır. Amaçları hiç de gizli ve saklı olmadığı halde, Masonluğun baştan sona gizemlerle (sırlarla) örtülü olduğu sanılmıştır. Çünkü öyle olduğu söylenmiştir. Bunun bir nedeni de, masonların ezoterik (içrek) yani kuruluşun üyesi olmayanlara kapalı biçimde çalışmalarıdır.

Örgütlerinin çalışmalarına yalnızca masonların katılabilmesi ve sır saklamaya yönelik bazı gelenekler, Masonluğun amaçları hakkında farklı söylentilerin çıkarılmasına da neden olmuştur. Masonluğun, gizli kapaklı tutulan birtakım kötü amaçları bulunduğu ileri sürülmüştür. Bunlar, kamuoyunda “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz!” düşünüsü ile kuşkular yaratmıştır. Oysa Masonluğun da yöntemi olan ezoterik çalışma, geçmiş yüzyıllarda birçok kurumun uygulamış olduğu bir özelliktir ve koşulların zorunlu kıldığı korunma gereğinin doğal bir sonucudur.

Amaçların yanlış bilinmesinde masonların da kusuru yok mu?

Masonların, önceleri amaçlarını anlatmakta oldukça tutuk davranmış oldukları doğrudur. Anlatmaya kalkıştıklarında ise, konunun yalnızca amaçlar ile sınırlı kalmadığı, soranların Masonluğa ilişkin daha başka bilgiler istediği görülmüştür. Amaçlar bir yana bırakılarak güncele gelinmiş, masonlar, loca toplantılarında neler yaptıklarını da açıklamak zorunda kalmışlardır. Masonluk üzerine bilgi sahibi olmak isteyenler, üyelerin adlarına varıncaya kadar her konuda didikleme yapmaya girişmiş, işin ilginç yanı şu ki, Masonluğun amaçlarını bir kalem geçtik, Masonluğa ilişkin genel bilgilerden önce kimlerin mason olduğu ile ilgilenmişlerdir.

Bunları açıklamayı örgütün geleceği ve üyelerinin özel yaşamları açısından uygun bulmayan masonlar, toplumlarda genellikle daha baskın durumda olan ön yargılı, bağnaz ve çıkarcı çevrelerden çekinmişlerdir. Soruların birçoğunu yanıtsız bırakmayı, susmayı yeğlemişlerdir. Böyle olunca, Masonluğa saldıran ve masonları suçlayanlar, karşılarında kendini savunan bir taraf bulamamıştır. Tek taraflı iddialarını destekleyebilmek için Masonluğa birtakım sapkın amaçlar yakıştırmış ve suçlamalarını sürdürmüşlerdir.

Masonluğa yakıştırılmış sapkın amaçlar nelerdir?

Dünyanın hemen her yerinde masonlara yöneltilmiş birtakım suçlamalar, kamuoyunda oluşturulmuş çeşitli yanlış kanılar vardır. Bunların arasında “devletleri ve toplumsal düzeni yıkmak”, “bir dünya devleti kurmak”, “Tanrı’ya karşı şeytanla iş birliği yaparak insanları dinsizlik ve inançsızlığa götürmek”, “evrensel bir din oluşturmak”, “masonlara politik ve maddi çıkarlar sağlamak”, “birtakım fanatik ve zümresel ideolojilere hizmet etmek” sayılabilir.

Bu yanlış kanılar nereden kaynaklanır?

Yanlış kanıların oluşumunda öncelikle Masonluğa karşıt olanların art niyetle yaptıkları sistematik olumsuz propagandaların, çıkarttıkları akıl ve mantığa sığmaz söylentilerin etkisi vardır. Bunun dışında, kimi kişi ve çevreler, Masonluğun amaç ve ilkelerini kendi kişisel ya da zümresel çıkarlarına aykırı görmüşlerdir. Gelişim bilinci edinmiş olmak ve gerçeği aramak için her şeyi sorgulama arzusu, oluşmuş düzenin korunarak sürdürülmesinde çıkarı olanlarca hoş görülmemiştir. Sırf kendi çıkarlarını koruyabilmek için Masonluğu kötülemeye girişmişlerdir
.
enelsır


Nisan 23, 2013, 04:02:18 öö
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 686

bu zamanda mason olmak istemek cesaret istiyor. Hep o beyinlere işlenen doğmalar yüzünden.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Nisan 29, 2013, 12:18:12 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın enelsır’ın aktarımının bu ikinci bölümünde önemli vurgulamalar var. Örneğin;

Masonluğun amaçları gizli değildir; hiçbir zaman da gizlenmemiştir.

Oysa kamuoyunda çok kimse bunları gizli sanıyor değil mi?... Hatta bu sitenin üyeleri arasında bile öyle sananlar yok mu?

Bu durum neyi gösteriyor?

Masonluğun amaçları bilinmiyor.

Bilinmesi gerekli mi?

Evet.

Peki bu iş nasıl olacak?

Masonlar amaçlarını kamuoyuna açıklamalı.

Açıklamıyorlar mı?

Açıklıyorlar ama bu bağlamda hem çok geç kalmış durumdalar hem de yeterince etkili bir çalışma yapmıyorlar.

Geç kalmış olmalarıyla bağlantılı olarak yapılacak bir şey yok. Yeterince etkili olmayışları neden acaba?

Çünkü kendi dertlerine düşüyorlar. Zaten kimisi mason olmasına karşın ne Masonluğu doğru dürüst biliyor ne de bu kurumun amaçlarını. Sonra da bu sitede “Masonluk masonlardan öğrenilmelidir” deniyor. Doğru, ama bilenlerden. Bilenlerinin pek az olduğu bu sitede bile ayan beyan belli. Bilmeyince de anlatamıyorlar, anlatsalar bile yanlış anlatıyorlar. Hele işte o yanlış anlatanlar yok mu!... Onlar Masonluğun amaçlarını karmakarışık bir hale getirdikleri için anlamak isteyenler hiç anlayamıyor.Yazının sonrasında Masonluğun amaçlarının niçin yanlış anlaşıldığı bir başka açıdan değerlendiriliyor. Oraya da geleceğiz ama bu aşamada duralım, belki bir diyeceği olan vardır diye…


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 29, 2013, 12:48:04 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4032
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Adam
Yorumlarınıza ekleme yapmamda ve soru çıkarmamda sanırım sorun yoktur ,aramızda problemi hallettiğimizide düşünerek yazacağım.

Tesbitler çok doğru yine herzamanki gibi buda bu foruma özellikle gelen ve üstelik üst başlığı masonluk masonlardan öğrenilmelidir olan bir forumda masonların anlattıkları ve katılımları,bilgi ve deneyimleri doğrultusunda belli,sn.adamında vurgu yaptığı nıkta burası sitedeki bir çok mason arkadaşımız benimde takip ettiğim kadarı ile oldukça yeni masonlar buda deneyim sorununu ortaya çıkarıyor,sözümde yanlış anlaşılmasın suskunluk çoğu zamanda deneyimsizlikten gelir ön kabulü ile söyledim.

Yine sn.adamın anlatımındaki karmaşıkloık deyimini irdelersek orada durum hakikaten öyle ise problem daha ciddi demektir çünkü buraya gelenlerin zaten kafası karışık durumda ozaman bu bilgiler sağlıklı olarak nasıl aktarılacakta masonluk masonlardan öğrenilecek.

Bu durum uzun zamandır bir çok konuda masonlardan çok sn.adam tarafından yapılıyordu,masonlardanda çoğu zaman itiraz gelmiyor buda bir nevi katıldıklarını gösteriyor,sn.adam aslında mason olmamasına rağmen masonların yapması gereken işlevi fahri olarak yapıyor iş bundan olsa gerek bir ölçüdede rehavet yaratmış olabilir,sn.adamın bakışından bakarsak eğer henüz deneyimi olmayan yeni masonlarında bilgi verebilecek durumları olmadığına göre oldukça kıt ve sığ kalıyor demektir.Buna göre;

Masonluk masonlardanmı öğrenilmeli sn.adamdanmı(bir hariciden)
Önerim ise başta sn.mason olmak üzere daha etkin donanımlı olduğuna inandığım mason arkadaşların masonluk ile alakalı konulara daha fazla eğilmeleridir.

saygı ve sevgilerimle
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 29, 2013, 04:35:30 ös
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Biz daha ikinciye yetişemiyoruz, Sayın enelsır yedinciye gelmiş.

Neyse...
“Neden böyle bir yanlışlık yapılmıştır?” diye bir soru.

Ve yanıtı…


Bu yazara bayılıyorum… Konuyu ne de güzel, açık ve anlaşılır bir biçimde ortaya koyuyor. İşte, diyor ki Masonluğun amaçları gizli falan değildir ama özellikle gizli amaçları varmış gibi gösterilmiştir. Zaten masonluk da bir gizli örgüt gibi gösterilmiştir. Elbette, ezoterizmin ne olduğu bilinmediği içindir ki, Masonluğun kendisi de gizli sanılmıştır.

Sağolsun masonlar.org sitesi… Bunun hiç de böyle olmadığını sergiliyor dünya kamuoyuna. Kitap o kadar geniş bir kitleye uzanamıyor. (Yazık ama bir gerçek!)

Ve işte geliyoruz o kara taşa: Amaçların yanlış bilinmesinde masonların da kusuru yok mu?

Vardır kuşkusuz. Kendilerini savunuyorlar bu bağlamda fakat ben asıl onların kurusunu bir mason locası üyesi olup “mason” olamamalarında buluyorum.

Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında antimasonik tutumlu yayınlar masonik yayınlardan daha çok. Mason olmayanlar, şurada ya da burada, şu ya da bu vesileyle Masonluğu masonlardan çok daha fazla anlatmış.

Fakat bu işteki bir diğer düğümü de şöyle açıyor yazar: “Masonluğun amaçlarını bir kalem geçtik, Masonluğa ilişkin genel bilgilerden önce kimlerin mason olduğu ile ilgilenmişlerdir” demiş.

Kimden söz ediyor? Sıradan insanlardan…

Sıradan insanlar kimlerin mason olduğu ile hayli yakından ilgileniyor. Masonluğun ne olduğu ve ne olmadığı, amaçlarının neler olduğu falan onları pek ilgilendirmiyor.

Fakat kimlerin mason olduğu onlar için önemli.

Hele bildikleri kişilerin mason olduğunu öğrenirlerse keyiflerine diyecek yok.

Peki ama Masonluğun ne olduğu doğru dürüst bilinmeyince bu bilgi ne işe yarayacak?

Kim demiş ki Masonluğun ne olduğunu bilmiyorlar diye! Ne idüğü bilinmez bir gizli örgüttür işte. Amacı da gizli kapaklı işler çevirerek, birtakım belli kişilerin ekmeğine yağ sürmektir.

Hey gidi zavallı Masonluk hey!...

Hey gidi zavallı masonlar da hey, tüm bunlara karşı suskun durdukları için… Hani masonlar erdemli, sakin, toleranslı insanlar ya, ondan

Böylesine erdeme erdem mi denir? Böyle sükunet mi olur? Tolerans bunun neresinde? Saçmalamayın.

Saldırılara, suçlamalara, yanlış bilgilendirmelere karşı durmamak erdemlilik değildir; söz etmemek tolerans değildir. Bunun adı ya aymazlıktır ya korkaklık.

Üstelik böyle davranmak Masonluğun amaçlarına da aykırıdır. Masonluğun amaçları doğrultusunda hiçbir şey yapmamak, işi oluruna bırakmaktır. (Buna yazar da değiniyor.)

Masonlar bunu bilmiyorsa, kendi kurumlarını biraz inceleyip öğrenseler iyi ederler. Ola ki, üyesi oldukları bu kurumun amaç ve ilkelerini tam olarak öğrenince, belki masonluktan vazgeçerler.

Evlâdır.Bundan sonra konunun akışı bizi Masonluğa yakıştırılmış sapkın amaçlara götürüyor. Peki, onlara da bakalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 30, 2013, 02:11:52 ös
Yanıtla #5
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın enelsır’ın aktarımına göre (o kitapta) yazar Murat Özgen Ayfer, dünyanın hemen her yerinde masonlara yöneltilmiş birtakım suçlamalar arasında devletleri ve toplumsal düzeni yıkmak, dünya devleti kurmak, Tanrı’ya karşı şeytanla iş birliği yaparak insanları dinsizlik ve inançsızlığa götürmek gibi amaçlar üstlenmiş olduğunun yer aldığını belirtiyor. Ardından da bu doğrultuda çalışan masonlara politik ve maddi çıkarlar sağlandığı, bu arada birtakım fanatik ve zümresel ideolojilere hizmet üretildiğinin de ileri sürüldüğünden yakınıyor.

Yakınma!

Bu işe yakınma ile çare bulunmaz. Öyle kalmamalı. Bunların karşısına çıkılmalı. Dünya kamuoyuna, bunların yalan yanlış şeyler olduğu anlatılmalı. O zaman soracaklardır bunun doğrusunun ne olduğunu. O da anlatılmalı.

Nitekim Batı ülkelerinin birçoğunda bu bağlamda hayli imleri adımlar atılmış durumda. Artık Masonluğa karşıt etkinliklerde bulunacak olanlar yani anti-masonlar böyle saçma sapan laflar etmiyor. Bunların hiçbir güvenilirliğinin olmadığını, kendilerinden bunları kanıtlamaları istendiğinde apışıp kaldıklarını, halkı kandıramadıklarını görmüş ve anlamış durumdalar. Ancak Masonluğa karşıtlık yani antimasonik etkinlikler sona ermiş değil. Başka yol ve yöntemler deniyorlar. Bunun için de önce Masonluğu öğrenmeye girişiyorlar. Öyle ki Masonluğu masonlardan bile daha iyi ve daha ayrıntılı olarak öğreniyor, sonra antimasonik etkinliklerini buna göre, sağlam gerekçelere dayanarak yürütüyorlar. (Bizim sitemizin yönetimi daha hala Masonluğun masonlardan öğrenilmesi gerektiğini söylesin dursun. El oğlu çok daha iyisini beceriyor.)

Bizim ülkemizde bu palavralar bizim insanlarımıza hala yutturulabiliyor. Bu durum ise bizim ülkemizdeki masonların hatta mason derneklerinin bu bağlamda birtakım etkin çalışmalarda bulunmalarını gerektiriyor.

Benim bu yazılarımı antimasonik etkinliklerde bulunan ve bulunacak olanlar da okuyor hiç kuşkusuz. Onların da eli armut toplamıyor ya… Hele Türkiye’deki masonlar bir girişimde bulunacak olsun, inanın ki onlar çok daha hızlı hareket ederek öyle bir eylemin daha başından önünü kesmeye çalışacaklardır.

Masonluğu kötüleyen ve ona sapkın amaçlar yakıştırmaya çalışanların dertleri birbirinden çok farklı olabilir. Yazarın da belirtmiş olduğu üzere, bunların arasında sırf bireysel hınç ya da kaygılar nedeniyle böyle işlere girişenler de bulunabilir. Burada sap ile samanın ayrılmasına hiç gerek yok. Zaten Masonluğun yöntemi ne bir kişinin ne de bir kurumun üzerine gitmeyi gerektirir. Konu kişiler ve kurumlar değildir. Konu Masonluktur. Doğruları göstermek, yanlışları çökertmekten daha önemlidir. Çünkü zaten doğrular görülünce, yanlışlar kendiliğinden çöker. Tıpkı bilim adamlarının Katolik Kilisesi ile hiç de uğraşmaması, sadece bilimsel bilgileri ortaya koymaları, insanların bilimsel bilgilerin doğruluğunu görmesi ve dolayısıyla Katolik dogmalarının çökmesi gibi…

Sayın enelsır’ın isabetli aktarışının ikinci bölümü üzerinde diyeceklerim burada sona erdi. Şimdi üçüncü bölüme geçeceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
43 Yanıt
24838 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2008, 12:51:50 ös
Gönderen: blossom
0 Yanıt
3280 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 10:42:39 öö
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
7523 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 04:25:15 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4423 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2013, 12:23:22 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4477 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:17:33 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
4509 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 11:17:43 ös
Gönderen: Tij
9 Yanıt
5159 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2013, 06:43:37 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2793 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2013, 07:41:04 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2996 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2013, 08:02:36 öö
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4382 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 11:21:25 öö
Gönderen: asimov