Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçları Nelerdir? (8)  (Okunma sayısı 2769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2013, 03:37:56 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 502
  • Cinsiyet: Bay

Şimdi bu amaçlar doğrultusunda birey olarak "Mason" un durumuna geliyoruz... Devam..

Masonlara herhangi bir “görev” verilir mi?

Örgütsel yapı içindeki yönetsel nitelikli ve buna bağlı görevler dışında hiçbir masona herhangi bir “özel görev” yani yapıp bitirmek zorunda olduğu belirgin bir iş verilmez. Hiçbir mason ya da bir masonlar topluluğu için belirli bir eylemsel girişim tanımlanmaz. Fakat her mason, Masonluğun çalışma yöntemi ve aşamaları içinde, kendi isteği uyarınca ve yeteneği ölçüsünde aldığı olumlu ve yararlı öğeleri, ailesinden ve yakın çevresinden başlayarak toplumuna, giderek tüm insanlığa taşımak ve yansıtmakla görevlidir.

Ancak, “görev” denilince, diğer birçok kurumda olduğu gibi bunun bir diğer anlamı daha vardır. Bir mason örgütünde, gerek örgütü gerekse örgüte bağlı kurul ve kolları yöneten kişiler bulunur. Bu kişiler, her dernekte olduğu gibi, derneğin üyelerince kendi aralarından seçilerek iş başına getirilir. Masonlukta bu kişilerden her biri “yönetici” olarak değil, “görevli” olarak anılır. Çünkü her birinin, masonik çalışmalar sırasında yapması gereken işler, yani görevleri vardır.

Bir masona örgütün iç işleriyle ilgili özel görevler verilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bunlar örgütün işlerliğini sağlamak için gereklidir. Fakat hiçbir masona, kendinden doğal olarak beklenen bireysel girişimler dışında birtakım görevler yüklenmez.

Kuşkusuz, Masonluğun amaçlarının gerçekleşebilmesi doğrultusunda birtakım çalışmalar yapmak, Masonluğun ilkelerini toplumda yaymak, bilgisizliğin giderilmesi, insanların dogmalarından ve kör inançlardan arınması için çaba göstermek, gerçekleri araştırmak, toplumu içinde bir “örnek kişi” olmak her masonun görevidir.

Masonların görevlerini yerine getirip getirmedikleri izlenip denetlenir mi?

Her mason, kendinden ve yalnızca kendi vicdanına karşı sorumlu olan özgür bir insandır. Hiçbir mason örgütü, hiçbir masonik organ, bir masonu görevlerini yerine getirmemekle suçlayamaz. Bu nedenle de denetim söz konusu değildir.

Nitekim kimi masonlar Masonluğun amaçlarının gerçekleşebilmesi için canla başla, özveriyle, kendinden bir şeyler katarak çalışırken, kimileri yalnızca olanakları elverdikçe bununla ilgilenir; kimileri ise hiç umursamaz. Bundan ötürü bir masonun ne kutlandığı ne de kınandığı görülmüştür.
enelsır


Mayıs 14, 2013, 08:02:36 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: BaySayın enelsır’ın  aktarımının bu aşamasında konu başlığı hâlâ Masonluğun amaçları ama burada masonlara herhangi bir “görev” verilip verilmediği söz konusu.

Şu “görev” sözcüğünü görünce ben hemen acaba burada ödev ile görev karıştırılıyor mu, ayaz görev derken aslında ödev mi demek istiyor diye düşündüm ama yazılıyı okuyunca gördüm ki, bu ayırımı belki benim yapabileceğimden daha iyi bile yapmış. Ödev sözcüğünü kullanmamış ama bunun karşılığını “özel görev” olarak vermiş.

Bu ödev ya da özel görev konusu önemli… Toplumda çoğu kimse her bir masona bu bağlamda toplumu içinde yapmak ve yerine getirmek üzere birtakım tanımlı görevler yani ödevler verildiğini sanır. Oysa böyle bir şey yok. Her mason kendi görevinin ne olduğunu Masonluğun amaçları doğrultusunda ve ilkeleri çerçevesinde kendisi belirleyerek yerine getirir. Sanırım Masonluğun amaçlarıyla bağlantı da işte bu bakımdan kuruluyor: Yapılacak işlerin Masonluğun amaçları doğrultusunda olması gerekiyor. Aksi durumda bunların masonluk çerçevesinde düşünülmesi ya da değerlendirilmesi söz konusu olmaz.

Bu başlık altında masonların örgüt içinde aldıkları yönetimsel ya da kurumsal nitelikli görevler apayrı bir konu. Ben ona hiç değinmek istemiyorum.

Ardından sorulan bir soru da şöyle: Masonların görevlerini yerine getirip getirmedikleri izlenip denetlenir mi?

Hayır efendim. Böyle bir denetleme ya da kontrol mekanizması yoktur. Masonların görevlerini yerine getirmeleri kendi bilecekleri bir iştir. Masonlar, toplumları içindeki yapıp etmelerinden ötürü herhangi bir kişi ya da organa ne bir hesap ne bir rapor verir. Böyle bir sorumlulukları da yoktur. Hatta iyi ve güzel bir şeyler yaptıklarında bunları anlatmazlar bile çünkü zaten iyi ve güzel bir şeyler yapmaları gerekir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
43 Yanıt
23785 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2008, 12:51:50 ös
Gönderen: blossom
0 Yanıt
3077 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 10:42:39 öö
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
7076 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 04:25:15 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
5494 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2013, 02:11:52 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4126 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2013, 12:23:22 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4218 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:17:33 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
4209 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 11:17:43 ös
Gönderen: Tij
9 Yanıt
4863 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2013, 06:43:37 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2585 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2013, 07:41:04 öö
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4155 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 11:21:25 öö
Gönderen: asimov