Şimdi yine nereden başlayacağımı bilmiyorum ama ben yine de ariflerin anlayacağı şekilde yazmaya gayret edeceğim.
Bir yandan sayın Oğuz, diğer yandan sayın Tij aynı ismi vererek, din adamlarının evrenle ilgili çalışmalarının olduğunu ve her ikisi de fikir birliği içinde Georges Lemaitre'yi referans göstererek evren hakkında din adamlarının da çalışmaları olduğunu ispata çalışmışlar.
Bakalım kimmiş bu Lemaitre. Tam adı Georges Henri Lemaitre. Belçikalı Gökfizikçi ve Matematikçi. Luvain Üniversitesinde profesör (1894-1966). Papalık Fen Akademisinin Başkanı (1960) . Bağıllık teorisinin astronomideki sonuçları konusunda ve FİZİK ile MATEMATİK BİLİMLER TARİHİNDE UZMANLAŞTI. En ünlü incelemeleri Genel Bağıllık Teorisiyle ve özellikle bu teorinin temel uygulamalarından biri olan evrenin genişlemesiyle ilgilidir. Lemaitre'nin geliştirdiği varsayım, tek bir ilk dev atomun patlayarak parçalandığını kabul eder. Başlıca eserleri : Evrenin Genişlemesi Üzerine Tartışma (1933), İlkel Atom Varsayımı (1946)- BAKINIZ . LAROUSSE , C. 7 , S. 880.
Sayın Oğuz, Sayın Tij, buraya kadar TAMAM MI ?.
Sözünü ettiğiniz kişi öncelikle GÖKFİZİKÇİ ve MATEMATİKÇİ. Yani ruhban, yani DİN ADAMI DEĞİL.
Papalık Fen Akademisinin Başkanlığını yapması onun din adamı olduğunu GÖZTERMEZ. imam Hatip Liselerinde hayatında bir gün NAMAZ KILMAMIŞ, bir gün ORUÇ TUTMAMIŞ bir çok beden eğitimi öğretmenleri de var.
Netice itibariyle, sözünü ettiğiniz kişi TAM DA BENİM İFADE ETTİĞİM ŞEKİLDE BİR BİLİM İNSANIDIR. Ruhban/din adamı DEĞİLDİR.
Şayet bu kişi ruhbanlık/din adamlığı titrini ileri sürüp, kutsal kabul edilen kitapları yani Tevrat'ı, İncil'i veya Kur'an'ı referans göstererek geliştirdiği teorileri ileri sürse idi, o zaman siz haklı olabilirdiniz. Ne yazık ki, gökbilimciliği ve matematiği referans göstererek teorilerini ileri sürmüş ve bu teorileri dini mabetler tarafından değil BİLİM OTORİTELERİ TARAFINDAN kabul görmüştür.
Esasen din adamları, evrenin varoluşu konusunda mensup oldukları dinlerin kitaplarında yazdığından başka bir şey söyleyemez, araştırma da yapamazlar.
Bu yüzdendir ki, din ile bilim asla uyuşmaz , yani ÇELİŞİRLER.
Bilmem anlatabildim mi ?.
Saygılar-sevgiler.