Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ADAM OLMAK - 17  (Okunma sayısı 3255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 24, 2009, 04:46:39 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay
RUHSAL ENERJİ

Bu bölüm kimilerine hayli kafa karıştırıcı gelebilir fakat ilginç anlatımlar da içeriyor. Kim bilir, belki parapsikoloji ile yakından ilgilenenler burada anlatılanları pek basit bulur.

Kısa pasaj:

Işık, incelenmek üzere herhangi bir nesnenin üzerine yöneltildiğinde, o nesne tarafından ya yansıtılır, ya kırılır ya da polarize edilir. Eğer ışığın tayfı bundan sonra yeniden incelenirse, yöneltilmiş olduğu nesnenin özelliklerine dair bilgiler elde edilir.

Ruhsal enerji alanında da benzer bir durumun varlığından söz edilmektedir.

Buna göre; insanın beyni psikonlar taşıyan dalgalar yayımlar. Bu düşünce yayımı diğer beyinler üzerine varınca oralarda birtakım izlenimler oluşturur. Bir diğer deyişle, bir beynin yayımlamakta olduğu düşünceler diğer beyinlerce algılanır. Böylece, her bir beyin ile, ondan yayınlanan dalgalarla ilişkiye girmiş olanlar arasında sürekli diyaloglar kurulur.

Gerek düşünce yayımı gerekse bu yayımların algılanması, genellikle insan bilincinin dışında kalır. İnsan, zaman zaman birtakım düşünce yayımları yaptığının da, aynı anda ve birbiri ardınca birçok kaynaktan yayımlanan çok değişik türde düşünceleri algılamakta olduğunun da farkına varmaz.

Birtakım beyinlerin yayımlamakta olduğu düşüncelerin algılanması ile bu düşüncelerin anlaşılması, hatta böyle bir yayımın duyumsanması bile bambaşka şeylerdir.
Bu bölümden kısa bir pasaj vermekle yetindim çünkü daha sonra yazarın kitabında anlatmış olduklarını kendi bilgi birikimim ile yoğurarak enine boyuna incelemek düşüncesindeyim.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 24, 2009, 05:25:13 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1731
  • Cinsiyet: BaySayın ADAM;

yazıda bahsi geçen düşünce yayılımlarının,insan bilincinin dışında kalsa bile karşıdaki insanın bilinç altınca algılandığını,bu algılamanın önyargı ve önizlenimlerin kaynağını oluşturduğunu düşünüyorum.Adı konmamış algılamalar sezgilerimizi oluşturuyor sanırım.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Eylül 24, 2009, 06:05:52 ös
Yanıtla #2


yazıda bahsi geçen düşünce yayılımlarının,insan bilincinin dışında kalsa bile karşıdaki insanın bilinç altınca algılandığını,bu algılamanın önyargı ve önizlenimlerin kaynağını oluşturduğunu düşünüyorum.Adı konmamış algılamalar sezgilerimizi oluşturuyor sanırım.

Bahsettiğiniz olayın, çok derin bir mevzu olduğuna inanıyorum Sevgili Ceycet; Çünkü inançla birlikte mantık kapsamı dahilinde bireyin yaşamını şekillendiren fizyolojik dürtülerin, güdülerin, psikolojik dürtülerle, güdülerle ve aynı zamanda sosyo güdüler, dürtüler arasında yoğunca bir etkileşim ve birbiri arasında oluşan derin bir bağıntı ve kişinin yaşamının şekillendirilmesi yönünde etki-tepki yasasını bu bağlamda da düşünecek olursak insan yaşamını önemli derecede etkileyen temel güdürlerdir.

Bütün bunların bizim yaşam programımızda biz daha bu dünyaya gelmeden önce kendimizde mevcut olması sebebiyle yaşam boyunca ilerleyen süreçlerde birtakım olayları da yaşayarak bilinç altında bulunan güdüsel fakörlerin zamanla bilinçüstüne çıkarak somut hala gelmesi ve kişinin yaşamında önemli derecede sarsıntılı olayları da yaşamasını sağlamakla birlikte aslında kişinin kendisiyle sürekli bir savaşım içersinde de bulunmasına sebep olabilmektedir. Aslında Insan yaşamı gereği bünyesinde bulundurulan bilinçaltı olayının tamamen negatif bir program olduğunu düşünürsek sonuçta kişinin iyi ve kötü arasında gidip gelmesi daha çok hangi yöne kayabilip, o yönde kendisini geliştirmesi- bu iyi ve kötü anlamda kastediyorum - sonuçta iyi bir insan modeli mi yoksa kötü bir insan modeli mi ortaya çıkabilecek sorusuna kendi yaşam alanımızda gösterdiğimiz ve bunu daha çok hal ve hareketlerimiz sonucunda oluşturduğumuz kişilik ve karakteristik özelliklerin birer toplamı biçiminde sahip olduğumuz kendi kendimizin oluşmasıdır.

Ancak bunun da zor bir süreç olduğu asla unutulmamalıdır. Çünkü tam anlamıyla negative bir bilinçaltı programının tam bir pozitif kişi durumuna gelmesi çok kolay olmadığı gibi bu uğurda epey bir gayret, çaba gösterilmesi gereklidir. Öyleki yaşam boyunca kişinin hem olaylar karşısında aşınması hem de sahip olunan içgüdülere karşı koyma özelliğine sahipken çoğunlukla Insanların birçoğunun güdülerine kolaylıkla teslim olduğu ve sonuç itibariyle kendi binasını tam anlamıyla kuramadıkları da ortada gözüken önemli gerçekliklerden biridir. O zaman kendi kendimizi yontarak bu uğurda bir tekamül sürecini yaşıyorsak yukarıda bahsettiğim olayın da nasıl gerçekleştirildiği ve Insanın kendi yaşamında ne derece başarılı olabildiği bu sayede daha iyi anlaşılabilir, düşüncesindeyim.

Demekki bilinçaltımızda varolan negatife olan bütün herşeyi tam anlamıyla pozitife çevirmek için yaşam süresinde kendi bencillik denilen o yoğun dürtülerle kendi iç savaşımızda bir mücadele vererek onlara karşı bir zafer elde edebildikten sonra ki bu olay daha çok Bilgi üzerine kurulu olduğundan şimdiye kadar Insanlığın Dünya bilinci doğrultusunda alınan Kutsal Öğretilerin önemini de bu sayede bizlere kanıtlanmış olduğunun en açık göstergesi durumunda olduğu ve buna bağlı olarak ise şimdiki süreçte bunu Bilim ve bunun yanında Maji, Ezoterik gibi Ruhsal Gelişimi sağlayan Bilgilerin alınarak da deyim yerindeyse bir tür panzehir gibi Insan yaşamında etkili olduğu bilinebilinmektedir.

Demek istediğim şudur ki, Insan bilincinin yükseltilmesi için Ruhsal Seviyeye bağlı olarak alınan Bilgilerin de Evrenselliği ile alakalı bir durumdur.

Son olarak Sayın Adam' a Paylaşımları için tekrar Teşekkürler.

Saygı ve Sevgilerimle,    
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
4216 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2011, 11:19:28 öö
Gönderen: shakespeare
Adam Olmak ?

Başlatan Kadim « 1 2 3 » Diger Konular

22 Yanıt
5408 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 21, 2014, 11:36:02 ös
Gönderen: animi et spiritus
3 Yanıt
3033 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2015, 12:23:23 öö
Gönderen: İNSAN
12 Yanıt
3995 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2015, 10:34:07 ös
Gönderen: GOASISG
4 Yanıt
3095 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2016, 09:20:01 ös
Gönderen: Risus
2 Yanıt
2917 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 21, 2019, 05:55:59 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
2668 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2016, 04:42:34 öö
Gönderen: Risus
0 Yanıt
1813 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2016, 04:45:30 öö
Gönderen: Risus
0 Yanıt
2385 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2016, 04:48:02 öö
Gönderen: Risus
2 Yanıt
3517 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2016, 01:18:56 öö
Gönderen: Risus