Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kızılderililer Türk Mü?  (Okunma sayısı 20847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2007, 09:49:37 ös
Yanıtla #20
 • ZiyaretçiKasım 21, 2007, 04:20:11 öö
Yanıtla #21
 • -M-
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay

aslinda ilginc bir teori benim bulundugum yerdede eskimo ulkesi malum birdahaki gordugumde bakisim degisik olacak...
İmza -M-


Kasım 21, 2007, 11:54:14 öö
Yanıtla #22
 • Ziyaretçi

sevgili nepotism,

oncelikle anlasilan Mason olmusuz. tebrikler. basarilar. ama neden hala bu site tarafindan taninipta, ozel bolumlere giremiyorsun anlayamadim. yoksa sendemi gayrimuntazamsin?

gelelim soyledigin cumleye,
sen leon un dedigi her lafa inanirsan oncelikle ataturk un IRKCI (hitler gibi yani) olduguna inanman lazim. sen onun kusuruna bakma. her turk bir degil ne yazikki.


Kasım 21, 2007, 12:13:21 ös
Yanıtla #23
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3734
 • Cinsiyet: Bay

o değilde, haziran başında mason olunca öğrenirim diyordunuz sayın nepotism, maşallah nezaman tekris edildiniz ne zaman çırak oldunuz da ne zaman kalfalığa yükseldiniz asıl ben onu merak ediyorum.


Kasım 22, 2007, 08:10:07 öö
Yanıtla #24
 • -M-
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay

sevgili nepotism,

oncelikle anlasilan Mason olmusuz. tebrikler. basarilar. ama neden hala bu site tarafindan taninipta, ozel bolumlere giremiyorsun anlayamadim. yoksa sendemi gayrimuntazamsin?

gelelim soyledigin cumleye,
sen leon un dedigi her lafa inanirsan oncelikle ataturk un IRKCI (hitler gibi yani) olduguna inanman lazim. sen onun kusuruna bakma. her turk bir degil ne yazikki.

gayrimumtazam anlamadim bu kelimeyi
İmza -M-


Kasım 29, 2007, 01:51:35 ös
Yanıtla #25
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Leon Commandante nasil sessiz kalmis bu baslikta hayret :)
Macarların bugünki adı ise - Hungary'dir. Kelime kökü "Hun"'dur. Ayrıca Macaristanda yine "Turan" hareketi vardır ve büyük destek görmektedir.

Geç kaldım belki cevap yazmak için ama Macaristan'a Hungary denmesinin sebebi "Hun" kelimesi değildir. Bu isim ilk olarak Almanlar tarafından hala kullanılan şekliyle "Ungarn" olarak ortaya çıkmıştır ve bu isim de Macarların mensup olduğu On-ogur federasyonuna işaret eder. On-ogurlar Volga Bulgaristan'ı, Ryazan gibi bölgelerde yerleşik bir Ural-Altay kökenli kavimlerden teşekkül etmiş bir federasyondur. Tamamen Türk ya da tamamen Ural kökenli oldukları söylenemez fakat Macarlar'ın Ural kökenli olduğu yani Altayik olmadığı genel kabul görür. Yine On-ogur federasyonu ciddi anlamda yoğun bir şekilde Türkik etkiler taşır. Avrupa Hunları'nın kurduğu federatif yapıda önemli yerlerde olan Utrigurlar, Kutrigurlar gibi kabileler de Macarlar'ın akraba kabileleridir.

Her göçebe medeniyeti Türk kabul etmek yanlış bir durum bence. Dünya üzerinde bir zamanlar dünyanın şeklini değiştiren bir göçebe kültür vardı ve bu kültür Dünya'nın her yerinde birbirine benzerlikler göstermiştir. Türkler, Macarlar, Finler, Moğollar, Tunguzlar ve daha eskiye gidersek Massagetler, İskitler, Sarmatlar bu kültürün parçalarıdır.

Kızılderililer konusuna gelince öncelikle hangi kızılderili diye sormak gerekir. Mezoamerikan yerlilerin (Aztek, Toltek, Olmek, Maya) dilleri bile birbirinden farklı farklıdır. Yine Kuzey Amerika yerlileri de kendi içlerinde pek çok dil konuşurlar ve bunlar lehçe değil gerçekten farklı dillerdir. Kendi içlerinde zaman zaman konfederatif yapılar kurmuşlardır (Iriqois, Sioux gibi). Mesela Navajolar yanlış hatırlamıyorsam eğer Sioux konfederasyonunun temel taşlarındandır.

Reha Oğuz Türkkan'ın kitabını çok uzun süre önce okumuştum. Kendisi de kitabında belirtiyor, Kızılderililerin Türk olmadığını ama ortak bir ataya sahip oldukları tezini ortaya koyuyor. Bu yanlış değildir ama ispatlanması da çok güçtür. Çünkü bu ortak ata en aşağı 10000 yıl önce var olmuş olmalıdır. Mesela Türk göçebe hayatının temel taşı olan at, Amerika kıtasında bulunmaz. Yine kızılderililer genelde dolikosefal kafatası yapısına sahiptir ve vücutları tüysüzdür. Antropolojik olarak artık tamamen kendilerine özgü bir ırk olmuşlardır.

Kitapta dille ilgili en çarpıcı örnek ise kanımca Maya dilinde Chapultepeq olarak söylenen bölgenin "Brigand Hill" yani "Çapulcu Tepesi" olarak çevrilmesi olmuştur. Yine de her ne kadar Reha Oğuz Türkkan ordinaryüs ünvanına sahip olsa da bir zamanlar kafatası ölçümüyle kafayı bozduğu hakkında bir takım bilgiler de var. Ama biz iftira atmayalım neticede bu hususta güvenilir kaynaklarım yoktur. Yine de bir şeyi okurken genel olarak önce altyapısının ve yazarının farkında olmak, bulguları göz önünde bulundurmak önemli bir husus.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Aralık 23, 2007, 02:56:30 ös
Yanıtla #26
 • Ziyaretçi

     konunun  başlığını görünce bende bir şeyler yazmak istedim.Ama anlaşılan konu oldukça dağılmış.

     ATATÜRK,türklerin kökeninin orta asya^dan önce neresi olduğunu araştırmaya başlamıştı ve araştırmaları sonucunda efsane kayıp kıta mu'yu derin incelemeye almıştı.Atatürk türklerin kökeninin mu 'dan gelebileceğini düşünmeye başlamıştı.Araştırmak için tahsin mayatepek'i meksika'ya gönderdi.Meksika;tarihi maya,aztek,inka topluluklarına ev sahipliği yapmıştı ve görünen mu ya en yakın uygarlıklar bu uygarlıklardı.Bu uygarlıkların dillerine bakıldığında türkçeyle bir çok ortaklık göze çarpıyor.Şu an bu kelimeleri tek tek yazamayacağım.
         Amerika yerlileri için genel görüş onların asya 'dan amerikaya göçüdür.lakin atatürk araştırmaları sonucunda yerlilerin:bunlar kızılderliler,mayalar,inkalar,aztekler olabilir .amerikaya mudan göç ettikleridir.Türklerle olan bağlantı ise: mu 'dan, büyük tufandan önce amerikaya göç eden uygarlıklar yanında asyaya göç edenlede vardı.İşte asyaya göç edenlerlerden biride  uygurlardı.Mayalar ve uygurlar arasındaki şaşırtıcı kültür ve inanç benzerliğinin sebebi budur.
        konuyla ilgilenen arkadaşlar sinan meydan'ın ''atatürk ve kayıp kıta mu'' adlı eserinde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler ya da benimle irtibata geçebilirler


Temmuz 02, 2009, 02:05:32 öö
Yanıtla #27
 • Ziyaretçi

Atatürk Cumhuriyet'ten sonra tarih araştırmalarına ağırlık vermişti evet ve 1931 yılında Türk Tarih Heyeti üyelerinden Mehmet Tevfik,Akçura Yusuf,Samih Rifat,Hasan Cemil,Sadri Maksudi,Yusuf Ziya gibi bilimadamlarını bir araya toplayarak ''Türk Tarihinin Ana Hatları'' diye bir kitap üzerinde çalışma başlatmalarını emretti.Daha sonra kendisi de bu kitap üzerinde özellikle ''din'' ile alakalı kısımlarda düzeltmeler,eklemeler,çıkarmalar yapmıştır.Bu kitap o zaman sadece yüz adet basılmıştı ama bu aralar piyasada var.Atatürk'ün amacı Avrupa'dan gelen ve maksatlı olarak Türk tarihini aşağılayan tarih yayınlarına karşı yani Avrupa merkezli tarih anlayışına karşı Asya ve Afrika merkezli bir tarih anlayışını yerleştirmekti fakat kitabın bazı yerlerinde o kadar abartılmışki bu konu söylenenler gerçekçilikten uzaklaşmış.Misal kitabın ilk yüz sayfasını özetlemek gerekirse; Çin'liler Türk'tür,Sümer/Akad/Elam Türk'tür,Mısırlılar Türk'tür,Buda/Konfüçiyüs Lao-Tseu Türk'tür (asıl adı da Tan'mış).

Bu gibi iddiaların o zaman yayınandığını görünce ben şahsen Kızılderililer'in Türk olması ihtimalini o kadar da yadırgamıyorum öz olarak söylemek istediğim.


Temmuz 02, 2009, 02:13:31 öö
Yanıtla #28
 • Ziyaretçi

Belki de Türkler Kızılderilidir... Irklar günümüzde birbirine girmiştir yani devamlı bir etkileşim sözkonusu olmuştur geçmişten bugüne. Örneğin Yunanlılarla Türklerin birçok atasözü aynıdır, yeme içme alışkanlıkları birbirine benzer. Ne yapacağız yani Yunanlılar Türk mü diye sığ bir bakış açısına mı sığınacağız. Veya İsveçlilerin atası olan Vikingler Runik harfleri kullandılar diye soylarını Göktürklere mi dayandırmalıyız. Kültürler arası etkileşim ve diyalog olmasaydı bunu yapabilirdik ama var.
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2009, 02:16:33 öö Gönderen: quadriga »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
15 Yanıt
26272 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2017, 10:43:05 öö
Gönderen: Ankara
4 Yanıt
5546 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2012, 09:52:22 öö
Gönderen: Tij
7 Yanıt
8930 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2011, 01:58:58 ös
Gönderen: ADAM
18 Yanıt
19139 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 01:15:10 öö
Gönderen: Mustafa Kemal
6 Yanıt
4779 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 06, 2012, 10:51:55 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
3373 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 23, 2012, 01:39:13 ös
Gönderen: oasis
12 Yanıt
8094 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 12, 2012, 10:43:28 ös
Gönderen: symbol
25 Yanıt
13032 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2013, 07:47:12 ös
Gönderen: Waldow
5 Yanıt
3601 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 27, 2013, 07:34:39 ös
Gönderen: yazbenide
2 Yanıt
3721 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2014, 01:01:59 ös
Gönderen: ABCDEF