Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Sion Tarikatı  (Okunma sayısı 37175 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2008, 07:53:40 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 203
  • Cinsiyet: Bayan

Bende Sion tarikatının varlığını sürdürdüğüne inanmaktayım.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Nisan 16, 2008, 06:24:56 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

yazıyı okudum varlıgını sürdürdügüne eminim ama hiç bir iz bulamadim gerçegi söylemek gerekirse bu tarikata girmeyi isterdim


Ekim 11, 2008, 01:37:06 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 319
  • Cinsiyet: Bay

İsa 25 Aralıkta doğduğuna göre balık burcu yerine oğlak burcu olmuyor mu?


Ekim 11, 2008, 02:29:44 ös
Yanıtla #33

İsa 25 Aralıkta doğduğuna göre balık burcu yerine oğlak burcu olmuyor mu?

Yaniliyorsunuz Sayin Barbaros; musaadenizle bildigim kadariyla Isa'nin dogumu baz alinmamis olup yasadigi donem itibariyle belirlenmis yillar arasindaki sureyi kapsayan ve adi uzerinde de belirtildigi gibi Cag olarak Balik burcu baglaminda kastedildigini saniyorum. Yine biliniyor ki, yaklasik olarak 150 ila 200 yil sonra bu cag sona erip beklenen Kova cagina dogru gecis yapilacaktir.

Bilginize sunulur (:
« Son Düzenleme: Ekim 11, 2008, 02:32:02 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Ekim 12, 2008, 03:03:08 ös
Yanıtla #34

Sion Tarikatı nasıl kurulmuş neden ikiye ayrılmış (Fransız-İngiliz çekişmesi) ve neden İsa'nın soyunu korumaya almış. Madem İsa'nın soyunu koruyor aklı başına neden 1000 yıl sonra gelir bir tarikatın isteyince bu kadar güclü olabiliyorsa heryere nufüz edebilen bir yapısı bıdısı dıdısı varsa neden bekliyor. Benim kanaatim bu tip yapılanmalar politik haklar kazanmaya yönelik kurulur. İşin hamuruna farklı bir dini söylem (İsa'nın soyu=Tanrının oğlu/ Tıpkı Eski Ortadogu-Mısır yöneticilerinin başvurduğu hikaye) ile bir efsane sokulur sonra gidip Kudüs'ün prensi oluverirsiniz kendinizi koruması içinde bodyguard olarak bir sınıfa ekonomik ve siyasi ayrıcalıklar tanınmasına göz yumabilirsiniz. Sion tarikatı ve Tapınak Şovalyeleri Avrupa'nın ve Orta Dogunun ekonomik hayatında farklılık yaratmış kıtalararası ticeret ve bankacılık sektörünün öncüsü olmuşlardır. bugünde İsviçre gibi ülkeler kayıtdışı paraların %30 'unu alarak zenginleşiyorlar. Bu tarikatte Avrupa'lı prenslere faizli para vermiş üçkağıtçı prenslerde parayı ödememek için tarikatı ortadan kaldırmaya çalışmışlar.

Buraya kadar sıkıcı söylemler. Gerçekte Sion Tarikatı ve Tapınakçılarda neler vardı. Sır İsa'nın soyumu yoksa varlığına, kişiliğine ilişkin farklı yazılar mıydı? Hiram Anahtarı yazarları bu soruyu kendilerine sormuşlar vardıkları sonuçlar bilinen İsa'nın varlığını, kişiliğini farklı sonuçlar ile sunmuşlar. Yazarlara göre İsa zaten bir tarikat üyesiydi ve bu tarikatın lideri Vaftizci Yahya idi. Çarmıh olayında can veren İsa değil, Yahya iken İsa' bu olaydan sonra tek lider konumuna yükselmiş, tarikatın yapısında değişikliklere gitmiş daha önce kapalı bir yaşam tarzı süren tarikat üyelerinin bir kısmı bu yeni düzene karşı çıkmış ve İsa'dan kurtulmak istemiştir. Daha ayrıntılı bilgilere kitaptan erişilebilir.
Bu kitapta yazan senaryolar gerçek tarihle ne ölçüde uyum gösterebilir. İsa'nın inancını Grek coğrafyasına yaymak oradanda egemen din olarak emperyal sistemde Dünya dini konumuna erişmek gibi bir amacı taşımakta mıydı? Yoksa yerel bir tarikat tek derdi İsrail halkı üzerinde yaşanan sorunlara (Roma hakimiyeti dönemi) ve bu sorunların kaynağı olarak gördükleri egemen sınıf iktidar ( Roma ile iş birliği yapmakla suçlanıyorlar) ile mücadele edip iktidarı kendi şaşmaz öğretileri yoluyla ele geçirip ülkelerini ''eski  doğru'' inançlarıyla yönetmeyi amaçlıyan bu doğrultuda suikastler düzenleyen ekonomik iş birlikteliklerine açılan bir örgüt müydü? Sanırım bu soruların cevapları bulunursa Sion Tarikatı daha net anlaşılır hale gelecektir. Davinci Şifresi kitabında anlatılan kaynağı Kutsal Kan Kutsal Kase kitabı olan veriler ne kadar doğru ve geçmişi ne derece yansıtıyor ancak böyle çözülebilir.
Yazdıklarım kimseyi incitmek için değildir anlatılandan farklı görüşleri de tartışabilmek içindir.
Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2008, 03:07:04 ös Gönderen: Fraternis »


Ekim 12, 2008, 03:21:23 ös
Yanıtla #35

Cok dogru soyluyorsunuz Sayin Fraternis; herkes derken kesim olarak kastediyorum, cikar ve yayilma pesinde olduklari icin orgutlenme adi altinda birsekilde varliklarini devam ettirme pesindeler, bu gunumuzun bariz bir gercegidir. Ancak belki de olmasi gereken turdendirler. Olayin bu tarafi beni ilgilendirmiyor cunku herkes kendi fikrinde ozgurdur, bu kesim anlaminda da dusunulebilinir. Adam orgut kurmak ve yayilmak istiyorsa tabiki, ama taraftarlarinin mesuliyetini de uzerine almis demek anlamina gelecegi icin bunun bedelini bizzat kendisi odeyecektir. Bunun hangi baglamda soyledigim tartisilabilinir. Cunku hangi duzen hangi dusunce egemendir bu dunyada ?

Yine Isa'nin Tanrisalligi konusunda her inanc kendi bunyesinde farkli bir dusunce barindirmaktadir. Kabul ediliyor ki, Isa'ya inanmak zorunlu degildir. Hur irade ve serbest dusunme paralelinde ozgur iradeye hukmetmeme olayi gecerli kilindigindan her kafadan bir ses cikmasi deyim yerindeyse, mumkundur :)

Ancak yukarda da belirttigim gibi bir tek Gercek vardir ve herkes ona farkli acilardan bakmaktadir, bunun icin de dogal olarak farkli dusunceler uretilmektedir. Ama herkesin urettigi dusunce, kurdugu orgut ve yonettigi Insan baglaminda onemle dile getirmek isterim ki; '' veballeri cok agir olacaktir '':

Saygilarimla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mart 11, 2009, 05:18:45 öö
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Benim kişisel görüşüm şudur ki; Dan Brown, aşırı Amerikan şovenisti, ırkçı ve faşist bir yazardır. Eserlerinde hiç bir edebi incelik ve derinlik yoktur. Kendisi sadece insanların çok ilgi duyduğu din, tarih, mistisizm gibi konuları nakite çevirme konusunda yeteneklidir. Mesela bir "Dijital Kale" romanını okuduysanız, (bu adamın yazdıklarına roman demek de, gerçek yazarlara hakaret gibi ama neyse) kitabın baştan aşağı reklamla dolu olduğunu görürsünüz. Yazdıklarında Amerikan yapımı, pahalı aksiyon filmi senaryosu tadı var. Bilindiği gibi filmlerde birçok gizli reklam alınır ve izleyicinin bilinçaltına bu ürünler aşılanır. Dan Brown'ın, bu işi film yapımcılarına bırakmayıp, daha kitabı yazma aşamasında reklamlar olayına girmesi kendisinin tamamen rant elde etmeye yönelik kalem oynattığı fikrini güçlendirmektedir.

Bu kadar acımasız Dan Brown eleştirisinden sonra söylemek istediğim şey; Bu yazarın eserleri tarihi gerçekleri tartışmak için ne bir çıkış noktası, ne de referans olarak alınabilir.
Tarihe ışık tutan roman deyince, Viktor Hugo'nun "Sefiller" eserindeki hümanist ve gerçekçi bakış açısı, bu romanı nesillerin de ötesine taşımayı başarmıştır ama bahse girerim ki, Dan Brown'ın materyalist ve şovenist üslubu ile yazdığı çakma romanları 5 yıl sonra kitapçı raflarında görmek mümkün olmayacak.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
93 Yanıt
84057 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2014, 03:17:53 ös
Gönderen: Dor
2 Yanıt
8013 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2010, 04:21:05 ös
Gönderen: Texan
0 Yanıt
3765 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2009, 02:06:29 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
5069 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2019, 06:57:41 ös
Gönderen: Zennn
10 Yanıt
11851 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2016, 09:39:00 ös
Gönderen: Achilles
0 Yanıt
6818 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 19, 2010, 04:59:44 ös
Gönderen: sundance
2 Yanıt
19798 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 23, 2011, 05:52:15 ös
Gönderen: Süvariler
7 Yanıt
10034 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 02, 2013, 04:57:21 ös
Gönderen: imhotep
4 Yanıt
12181 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 02, 2013, 02:25:48 ös
Gönderen: Spock
Kluni Tarikatı

Başlatan Don Corleone Diger

2 Yanıt
7005 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2014, 04:39:31 ös
Gönderen: Don Corleone