Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta Politika Yapılması Üzerine  (Okunma sayısı 3747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 02, 2010, 05:27:24 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay2006 yılından kalma bir konu daha…

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=33.0

Önce ilk paragrafı buraya olduğu gibi alayım:

“Politika yapmadığınızı iddia ediyorsunuz. Oysa, İttihat ve Terakki üyeleri Mason Locaları’nda toplanıyorlardı, 31 Mart Olayı’nı bastıran Hareket Ordusu subaylarının çoğu Mason’du, 1909 – 1914 arasında Osmanlı iktidarı Masonlar’ın elindeydi, Büyük Fransız Devrimi, ABD’nin kuruluşu, İnsan Hakları Beyannamesi, İtalya, Güney Amerika devletleri gibi ülkelerin sömürgelikten kurtuluşu hep Masonluğa bağlanır. Doğru mudur? Yukarıdaki iddia ile bunlar nasıl bağdaşır? Günümüzdeki durum nedir?”

Bunlar bir masona yöneltilmiş ya da yöneltildiği varsayılmış. Sayın MASON da yukarıdaki linkte görebileceğiniz üzere bir yanıt vermiş.Benim bu konuda yapacağım açıklamalar biraz farklı olacak.

Masonlar politika yapar. Demokratik ülkelerdeki her yurttaş gibi bu onların doğal hakkıdır. Bu konuda bir yanlış anlamayı gidermek bakımından şunu belirtmek gerekir:

Mason örgütleri politika yapan kuruluşlar değildir. Ancak bu da biraz kuramsal kalıyor. Tarihte birçok mason locasının politik amaçlarla kullanıldığı görülmüştür.  Özellikle sömürgeci ve emperyalist ülkeler, az gelişmiş ülkelerde ya da “3. Dünya” olarak anılan çerçevede kendi ülkelerinin politikası doğrultusunda localar kurmuş ve bunları kullanmışlardır. Bunların başında da İngilizler gelir. Belli dönemlerde İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın  uluslar arası ilişkileri İngiliz dış politikasıyla koşut yürütülmüştür. Günümüzde ise özellikle Fransa Büyük Doğusu, ülke içinde doğrudan ve açıkça politik etkinlikler göstermektedir.

Ancak konu Osmanlı Devleti’ne, İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne gelince, bu bağlamda gerçeklerden çok art niyetli uydurmacaların gerçek gibi anlatıldığını görürüz. Bu cemiyetin üyelerinin mason localarında toplandığı nereden çıkmış? Bu bir gizli cemiyetti; toplantılarını mason localarında yapmazdı ve mason locaları da zaten buna olanak tanımazdı. Yok böyle bir şey. Bunu iddia edenin belgelemesi gerek.

Hareket Ordusu’nun subaylarının çoğu masonmuş? Kim diyor? Eğer biliniyorsa adları konulmalı ortaya. Kaldı ki, olsa ne çıkar? Bu mason localarının politika yaptığını göstermez ki.

1909-1914 tarihleri arasında Osmanlı iktidarı masonların elindeymiş?... Evet o dönemde politikacılar arasında masonların olduğu doğrudur. İttihat ve Terakki Partisi’nin üyeleri arasında birçok masonun olduğu da doğrudur. Fakat bu durum ne o zamanki Türk mason örgütü olan Maşrık-ı Âzam-ı Osmanî’nin ne de ona bağlı locaların doğrudan politik etkinliklerde bulunduğunu göstermez. Böyle bir şey yoktur. Kaldı ki o tarihteki iktidarın muhaliflerinin arasında da masonlar vardır.

Büyük Fransız Devrimi’nde masonların önemli rol üstlenmiş olduğu doğrudur. Ancak doğru olan bir şey daha var. O tarihte Fransız masonlar arasında cumhuriyetçiler kadar kralcılar da vardı. Öyle ki bu devrimin oluşmasından birkaç yıl önce mason localarından politika yapılmaması zorunluluğuna aykırı olarak tartışmalara girişmiş hatta kavga bile çıkarmışlardı. Böylece o zorunluluğun ne kadar yerinde olduğuna ilişkin açık seçik bir örnek vermişlerdi. Bundan ötürü işin içine Fransız polisi de girmiş, sırf bu kavgalardan ötürü bazı localar kapatılmıştı.

Bir de bu işin sonrasına gelelim. Büyük Fransız Devrimi sırasında Fransa Büyük Doğusu’nun Büyük Üstadı olan Orléans Kontu Philippe kaçarak saklanmıştı. Devrim sonrasında yakalandı ve giyotin ile idam edildi. Aynı akıbete uğramış daha birçok Fransız soylusu mason vardır. Bu gerçeğe karşın Büyük Fransız Devrimi’ni Fransa’daki mason örgütünün yaptığını ileri sürmeye devam edebilir miyiz?

ABD’nin bağımsızlık bildirgesini imzalayanların çoğunun mason olduğu yadsınamaz. Ne olmuş yani? Kötü bir iş mi yapmışlar? Ancak bu bağımsızlık bildirgesine imza koyan masonlar bunu Masonluk adına yapmadı ki?

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni imzalamış olanların çoğunluğu mason ise, bu Masonluk açısından bir onur kaynağı demektir.

İtalyan Birliği’ni sağlayan Guiseppe Garibaldi’nin bu işi gerçekleştirirken mason kardeşlerinin desteğini almış olduğu yadsınamaz. Yapmasaydı mı?

Ancak bir başka ilginç örnek var: 1917 yılındaki Sovyet devriminden sonra başbakan olan Alexander Fyodorovich Kerensky, kabinesi baştan sona masonlardan kurmuştu. Bu ülkeyi masonların kurtaracağına inanıyordu ve bunu ilan de etmişti. Aslında bu da Masonluğun politikaya bulaştırılması değil, masonların politikaya girişidir. Ancak Kerensky’nin birkaç ay sürebilen iktidar döneminde Rusya hızla önce olduğundan çok daha kötüye gitmişti. Ardından Bolşevikler iktidara geçince, ülkede Masonluk tümden yasaklanmıştı. Nitekim bunu tüm Komünist ülkelerdeki (Küba hariç) benzer yasaklamalar izledi.

Küba’dan söz edince de aklıma bir başka şey geldi. Masonlar Küba’da politikanın tam göbeğindedir. Bu ülkede mason olmayan bir bürokrat, üst düzey görevlere çıkamaz. Masonlar Masonluk ortamında politika yapıyorsa, belki bunun en güzel örneği Küba.

Sömürgelikten kurtuluş olaylarının öncülüğünü hep masonlar yapıyorsa ne âlâ… Demek ki görevlerini yerine getiriyor, ulusların özgürlüğü uğruna savaşım veriyorlar. Ancak daha önce de değinmiş olduğum üzere, ne yazık ki aslında masonlardan birçoğu tarihte sömürgecilik ve emperyalizm etkinliklerinin aleti olarak kullanılmıştır. Üstelik bunu bilerek, isteyerek yapmışlardır. Günümüzde de yapmayı sürdürmektedirler.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
4940 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2011, 07:38:16 ös
Gönderen: neumann
3 Yanıt
4300 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 26, 2007, 03:01:14 öö
Gönderen: Ittihatci
2 Yanıt
4868 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2007, 07:18:46 ös
Gönderen: shemuel
1 Yanıt
3523 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 16, 2017, 09:52:25 öö
Gönderen: RANA
1 Yanıt
2925 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 19, 2008, 01:27:12 öö
Gönderen: seteney
Komünizm Üzerine

Başlatan Daemon « 1 2 » Diger Konular

14 Yanıt
8211 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2013, 05:17:49 ös
Gönderen: NOSAM33
12 Yanıt
9337 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2009, 02:46:18 öö
Gönderen: degas
0 Yanıt
3622 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 31, 2010, 09:15:23 öö
Gönderen: Halsond
0 Yanıt
2373 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 17, 2012, 09:16:08 ös
Gönderen: karahan
1 Yanıt
2795 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 06, 2012, 06:06:06 ös
Gönderen: asimov