Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yetkinlik ve Yetkinleşme - 2  (Okunma sayısı 3227 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2011, 04:21:03 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay
Masonlukta bir sıfat olarak yetkin, özellikle yüksek derece unvanlarında hayli sık görülüyor. Bununla ilgili derecedeki masonun “yetkinliğe erişmiş” olduğunu düşünmek yanlış olur. Çünkü, bu sıfatın kullanıldığı derecelerden sonra böyle bir sıfatın kullanılmadığı dereceler de yer alabilir. Dolayısıyla bu sıfatın kullanımını, simgesel olarak değerlendirmekte yarar var.

Sadece Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nden örnekler alacak olursak, 14. derecenins unvanlarından biri “Yetkin Seçilmiş” (Hem yetkin hem seçilmiş). Kimi zaman “Yetkin Üstat” dendiği de görülebiliyor. Oysa bunu ritüelik bir anlamda olmak üzere aynı ritin 5. derecesinde de görebiliyoruz.

Yetkinlik kavramıyla bağlantılı bu terimler Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin özellikle 4.-14. dereceleri çerçevesinde dolanıyor. Nitekim bu derecelerde çalışan bir masonik birim “Yetkinleşme Atölyesi” ya da “Olgunlaşma Locası” olarak anılıyor. Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin tarihsel kökenine bakarsak ondan önce gelen bir Yetkinleşme Riti var; o ayrı bir fasıl. Öyle de olsa, demek ki bu rite şu “yetkinleşme” konusuna pek önem ve değer verildiği anlaşılıyor.

Bu önemsemeye karşılık, Masonlukta yetkinleşme olgusuna ve bunun sonucunda erişilmesi beklenen yetkinlik düzeyine diğer birçok başka kurumda olduğu gibi hayli iddialı bir biçimde değil, oldukça alçak gönüllü bir yaklaşımla bakılıp, öyle bir değerlendirme yapıldığı da dikkati çekiyor. Yetkinlik aslında hiçbir noksanı, kusuru, yanlışı ve eleştirilebilecek ya da beğenilemeyecek hiçbir yanı bulunmayan bir kişinin niteliği ama Masonlukta bu bağlamda geniş bir tolerans söz konusu. Her ne bakımdan olursa olsun aslında yetkinliğe ulaşmanın olanağı yok; masonlar da bunun farkında elbette.

O zaman sorulur «Öyleyse neden böyle iddialı bir sıfatı kullanıyorlar?» diye…

Bu soru ciddi mi?... Öyleyse, şimdi bu soruyu sorana ne demeli? Bir öneride mi bulunmalı yoksa azarlayıcı bir tonla sitem mi etmeli?

İkisini de yapmayalım. Tek bir tümce edelim; bu soruyu soran ona göre kendi yolunu çizsin:

Yetkinleşme ve yetkinlik, Masonlukta simgesel bir çerçevede değerlendirilir.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
26 Yanıt
11583 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2015, 04:44:08 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
4317 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2015, 08:43:19 ös
Gönderen: ADAM