Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğa Benzer Çeşitli Kuruluşlar  (Okunma sayısı 14126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2012, 03:37:17 ös
Yanıtla #20
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 502
 • Cinsiyet: Bay

Burada bir yanılgıya düşüyoruz sanırım. Bu yanılgı da şu olabilir. Masonluk hakkında kendince çok araştırma yapmış ve yapmaya devam eden biri olarak açmama izin verin.

Bir kere kavramlar konusunda anlaşalım. Biz " Masonluk" derken neyi anlıyoruz, " Din" derken neyi anlıyoruz? Bunları ortaya koyarsak daha anlaşılır bir ortamda tartışabiliriz belki.

Şimdi. Hangi din veya inanç sistemi olursa olsun bir gerçek vardır: Kişi sadece birinin mensubu olabilir. Yani siz hem Musevi hem Müslüman, hem Hristiyan hem Budist, hem Yehova şahidi hem Hindu olamazsınız. Ya birinin mensubusunuzdur ya diğeririnin. Oysa bunlardan hangisine inanıyor olursanız olun " Mason" olabilirsiniz.

Peki bu bize neyi gösterir? Şunu gösterir: Masonluk bunların çok ötesinde bambaşka bir şeyle ilgilenir. Nedir o şey. Hiç öbür dünya, cennet cehennem gibi şeyleri düşünmeden kişinin bizzat kendisiyle ve bütün unsurlarıyla bu günle ve bu dünyayla ilgilenmesidir.

Yani şunu demek istiyorum kişi mason olarak cennete gitmeyi garantileyemez. Masonluğun böyle bir iddaası da yoktur. Fakat kişi gerçek mason olma yolunu tutarak bu günü daha güzel bir gün, yarını daha güzel bir yarın yapma gayesini güder. Şunu diyebilirsiniz: Dinler de bu kaygıyı taşır. Haklı olabilirsiniz. Fakat bir inananın o inacın gereği olarak gideceği yer cennet olabilir, çünkü ona o vaad edilmiştir. Fakat bir mason sadece geride bıraktığı güzel işler ve şeylerle anılacağını, yaşamı boyunca bütün yapıp etmelerinin yegane ödülünün kardeşlerinin anmaları ve bu yapıp etmelerin insanlığa sağladığı yarar olduğunu bilir.

Bana göre Masonluğu diğer tüm inaç sistemleri ve dinlerden ayıran özelliği budur.

Yine kendi fikrimi aktaracak olursam, Masonluğun bunların hiçbiriyle bağlantısı yoktur.
enelsır


Haziran 05, 2012, 05:36:38 ös
Yanıtla #21
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Önce Sayın enelsır'a teşekkür edeyim. Benim söylemeyi düşündüğüm şeyleri kendi tümceleriyle anlattı. Artık oraya dönmek gerekmiyor.

Burada önemli bir başka konu başlığı çıkıyor ortaya: Bu forumda Sayın MASON'un anlattıkları ile Sayın ADAM'ın anlattıkları çelişkili. Örtüştükleri noktalar var ama ayrıldıkları noktalar da var. Biz, Masonluk hakkında bilgi edinmek isteyenler kime inanacağız?

Benim yanıtım: Bana inanmayın. Fakat öyle gözü kapalı olarak Sayın MASON'a da inanmayın. Araştırın, daha çok bilgi toplayın, tek bir açıdan değil geniş bir pespektiften bakın, bilgilerinizi geliştirin kendi doğrularınızı bulun. (Buna yaptığınızda zaten Sayın MASON'un anlattıkları ile benimkiler arasında niçin çelişki bulunduğunu da göreceksiniz.)

Böyle bir karşılaştırma gerekirse, bu, forumun bir başka bölümünde bir başka başlık altında yapılmalı.

   

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 05, 2012, 05:46:25 ös
Yanıtla #22
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Oncelikle... Elma ile Armut toplanmaz. Masonluk bir din değildir, dine karşıt değildir, dinsizlik değildir. Masonluk Masonların hangi dine inandığını önemsemez.

Daha sonra... Kim ne derse desin, Mason olabilmenin olmazsa olmaz şartı Yuce Güce (Yuce bir Yaratıcıya) ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmaktir.

İnanmıyor musunuz? Saygı duyarız. Sonuçta vicdan hürriyeti var. İnanmamak da bir tercihtir. Ama Mason olmak isteyene sorulan ilk soru da budur. Cevap olumsuzsa kapımızı kapatırız.

Ha efendim birileri inanç şartı aramıyormuş, onlar da Mason(!) yapıyormuş, onlar daha cağcılmış, daha ilericiymiş, onlar kapılarını kapamıyormuş... O da bir tercih meselesi sonuçta insan tercihlerinde de özgür.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2012, 05:49:57 ös Gönderen: skullG »


Haziran 05, 2012, 08:39:48 ös
Yanıtla #23

Sayın skullG,

Öncelikle ayırdığınız vakit için teşekkürlerimi sunarım. Lakin hatırlatmak isterim ki ben masonluğun bir din olduğunu iddia etmedim. Sayın ADAM, masonlukla bazı dinler arasında benzerlikler olduğunu belirtmiş. Ben de başlıca iki soru sormuştum. Bunlardan ilki "Yehova Şahitleri" adlı din ile olan benzerlikleri (varsa), ikincisi de dinlerle olan bazı ortak noktaların nereden kaynaklandığıydı. Sayın ADAM'da, bu sorularıma elinden geldiğince ve dürüstçe cevap verdi.

Hoş, siz şimdi farklı bir şey iddia ediyorsunuz. Ama sayın ADAM, İngilteredeki bir locanın yaratana inanmak şartını aramadığını söyledi. O halde, bu şartı masonluğun olmazsa olmazı olarak iddia etmek, komik olmaz mı? Yahut yaratana inanmak şartı olmayan locaları, gerçek birer mason locası olarak saymamak mı gerekir? Yok onları eğer birer mason locası olarak sayıyorsanız o halde şu "yaratana inanmak" yahut "inanmamak" mevzusunda kim haklı kim haksız diye sormak gerekmez mi? Tabi aynı durumu karşı taraf için de düşünmek gerekir. Eğer siz onları birer mason locası olarak görmüyorsanız büyük ihtimal karşı taraf da sizi görmeyecektir.

Öyleyse buradaki düşüncülerin dünyanın her yerinde mi yoksa Türkiye'de mi geçerli olup olmadığını düşünmek gerekir. Hatta Türkiyedeki localar arasındaki farklılıkları da düşünecek olursak...

Sonra yine merak ettiğim bir konu. Her yaratıcıya inanan, ruha inanır mı? Yani siz yaratıcıya inanan ama ruha inanmayanları da mı aranıza almazsınız? Zira yeryüzünde "deizm" gibi akımlar vardır ki, yaratanı kabul eder ama peygamber/ruh/mucize gibi kavramları reddeder. Bu durumda sadece ateistler değil, deistler de mason olamıyor demektir.

Madem ateist ve deistler mason olamıyor, o halde hiç mi ateist/deist mason yoktur? Bence vardır. Hem de pek çok. Size göre eşcinseller de mason olamaz. Ama Oscar Wilde gibi eşcinsel masonlar yok mudur? Vardır. O halde sizi merkezin neresine oturtmalıyız?

Galiba masonluk hakkında konuşurken kim ve hangi loca adına konuştuğunuzu ayriyeten belirtmek gerekir. Gördüğüm kadarıyla bu forum içerisinde bile çeşitli mason localarından üyeler var. Haliyle o zaman şu "ayriyeten" kısmını atlamamak, gerekmez mi?

Yanılıyor muyum? Lütfen düzeltiniz.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 05, 2012, 09:41:09 ös
Yanıtla #24
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Sn peacewings,

Ben Herhangi bir Loca adına konuşamam. Şahsım Türkiye'deki tek ve en büyük Masonik otorite olan Hür ve Kabul Ediis Masonlar Büyük Locasına bağlı muntazam bir Locanın amil üyesiyim. Bu forumda Mason uye statüsünde bulunan tüm Kardeslerim de ya HKEMBL ya da Dünya Düzenli Masonluğu içerisinde yer alan diğer Büyük localara bağlı muntazam Birer Masondurlar.

Dünyadaki düzenli Masonluk'un temel iki kuralı bunlardir. Ha bunları beğenirsiniz beğenmezsiniz sizin takdirinizdir. İstediğiniz kadar da tartisabilirsiniz. Ama bizi bu tartışmalarda göremezsiniz. Neden? Bu budur ve bu kadardır da o yüzden. Ha beğenmiyor musunuz, dediğim gibi Mason(!) yaptığını söyleyen yerlerde varmış, inanç şartı da aramıyormuş, ruhun ölümsüzlüğüne inancı da.

(buradaki soru direkt size yönelik değildir. Muhatap da direkt siz değilsiniz, bu tip düşünceye genel olarak böyle bir cevap veriyorum sadece)


Haziran 05, 2012, 10:44:22 ös
Yanıtla #25

Sayın skullG,

Bilgilendirmeniz için tekrar teşekkürlerimi sunarım. Sorduğum tüm sorular, kafamdaki soruları ve diğer arkadaşlarımızın kafasındaki soruları iletmek gayesiyle yazılmıştır. Bunun dışında masonluğun temel ilkelerini eleştirmek yahut tartışmak gibi bir maksadım yoktu. Ki zaten siz de şahsıma değil, genel adına konuştuğunuzu belirterek beni sevindirdiniz. Lakin ben beğenip/beğenmeme konusunda bir bilgi vermiş değilim. Ki inançlarımı ve hayat görüşümü açıklamadan, başkalarının bu konuda beni belli konumlara koyması da hoş olmaz.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 05, 2012, 11:46:46 ös
Yanıtla #26
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 889
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM da Sayın SkullG de masonluğun doğası gereği açıklamamışlar.Ben açıklayayım.Türkiye de Ö.K.M.B.L locasında kağıt üzerinde vardır.Uygalamada  herhangi bir yaratıcıya inanma şartı yoktur.H.K.M.B.L de ise  hem kağıt üzerinde hemde uygulamada vardır diyor sayın SkullG ve MASON

Yani iki loca var,iki locanın da bu konuda söyleyiş tutumları farklı aradaki söylem farkıda buradan geliyor.Net olmuştur umarım.İki locanında tutmunu ve kurallarını arastırmanız kafanız daki soru işaretlerini ortadan kaldıracaktır.


Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2012, 12:40:58 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Haziran 06, 2012, 06:48:41 öö
Yanıtla #27
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sevgili Dostlar,

Ara sıra böyle hatırlatmalar yapmak zorunda kaldığım için beni bağışlayınız.

Buradaki konu başlığı "Masonluğa Benzer Çeşitli Kuruluşlar". Şu son birkaç açıklama ve tartışma ise bu başlıkla hiç de bağlantılı değil. Bu nedenle benim bu tartışmalara katılmam uygun değil.

Ancak şunu belirtmekte yarar var:

Sayın SkullG, Masonluğun değişmez ve değiştirilemez koşullarından birinin ulu yaradana ve ruhun ölümsüzlüğüne inanmak olduğunu söylüyor. Zaten anlatımından da belli olduğu üzere bu koşul Evrensel Masonluk için değil, Tutucu Masonluk kanadı için geçerli bir koşul.

O zaman Yahova Şahitleri ile Tutucu Masonluk arasında kuruluş benzerliği var mı, ona bakılabilir yani Masonluğun tümüne değil, sadece bir kanadına.

Fark etmez.

Çünkü benzerliği sağlayacak olan bir dinsel inanç benimseyişi ya da bunun gereksiz görülüşü değil, kuruluş tarzı, örgütlenme biçimi, çalışma yöntemi, öğretinin içeriksel özelliği gibi etkenlerdir.

Masonluk ile -hangi kanadı olursa olsun, hangi riti olursa olsun- dinler ve inanç sistemleri arasında bu tür benzerlikler yoktur. Dikkat ediniz: Benzerliği sağlayan inançlar ve töresel ilkeler değildir; temel ilkeler bile değildir. Bir kuruluş çıkar temel ilkelerini Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik olarak ortaya koyarsa (bunu yapanlar var), bundan ötürü o kuruluş ile Masonluk arasında benzerlik yoktur.

Fakat gerek amaçları gerekse ilkeleri Masonluk ile taban tabana zıt olmakla birlikte, sırf ezoterik çalıştığı için bir kuruluş ile Masonluk arasında benzerlik kurulabilir.

Bu, örgütsel nitelikli bir konudur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 08, 2019, 12:11:43 öö
Yanıtla #28
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 325
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle herkese selamlar.

Masonluğa benzer kurumların hemen hemen hepsinin bir tarikat olması tesadüf müdür ?

Tesadüf değil ise bunu nasıl açıklayabiliriz ?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein


Haziran 08, 2019, 08:29:04 öö
Yanıtla #29
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1508
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle herkese selamlar.

Masonluğa benzer kurumların hemen hemen hepsinin bir tarikat olması tesadüf müdür ?

Tesadüf değil ise bunu nasıl açıklayabiliriz ?


Tesadüf değil!

Birincisi çeviri hatası... "Order" Tarikat olarak çevriliyor. Halbuki düzen, örgüt denilebilir.

İkincisi kadim örgütlenmelerden bahsediyorsunuz, o dönem din kökenli olanlar dışında ne var ki başka? Kökü tarihte olanları sadece bugünden bakarak değerlendirmek doğru olmaz...
Alterius non sit qui suus esse potest


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
14 Yanıt
6487 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2016, 04:19:15 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3591 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2014, 12:52:30 öö
Gönderen: Perseus
0 Yanıt
2549 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 24, 2008, 03:22:54 ös
Gönderen: aramis
5 Yanıt
7634 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2012, 02:39:25 öö
Gönderen: abezethibou
36 Yanıt
14904 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 26, 2018, 07:59:49 ös
Gönderen: stuzun
7 Yanıt
4086 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 07:05:30 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
5161 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 23, 2017, 05:23:40 ös
Gönderen: Atlas
3 Yanıt
3347 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 13, 2015, 10:00:39 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
2124 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2015, 02:49:54 ös
Gönderen: ARARAT
10 Yanıt
7768 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 05, 2017, 10:50:22 öö
Gönderen: OSİRİS