Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğa Benzer Çeşitli Kuruluşlar  (Okunma sayısı 12029 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 09, 2009, 08:22:21 ÖÖ
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Masonluğa benzer kuruluşlar en çok 18. yüzyılda, daha Masonluk kendini yerli yerine oturtmamışken ortaya çıkmıştı. Ancak o dönemin bu kuruluşlarından çoğu pek kısa ömürlü olabilmişti. Günümüzde varlığını sürdüren ya da daha yakın tarihte kurulmuş olan örgütlere geçmeden önce özetle onlardan söz edeceğim.


GÜL TARİKATI

Die Rosen-Order


Almanya’da kurulmuş olan Gül Tarikatı, Franz Mattheus Grossinger adlı bir masonun, kendi görüşlerine yatkın bir mason riti oluşturma isteminden doğmuştu.

Grossinger’in tasarımı yeterince yandaş toplayamayınca, oluşturmak istediği rit de gerçekleşemedi. Ancak, iki dereceli bir çalışma sistemi olan Gül Tarikatı ortaya çıktı. Bu tarikat ise 10 yıl kadar sonra, 1788’de Grossinger’in ölümüyle birlikte varlığını yitirdi.

CORK ŞÖVALYELERİ

Knights of Cork


18. yüzyılın ilk yansında, özellikle 1738’de Roma Katolik Kilisesi’nce Masonluğun aforoz edilişinden sonra, Katolik mezhebinin yaygın ve etkin olduğu ülkelerde mason localarının kurulması, her nasılsa kurulmuş olanların ise çalışmaları çok güçleşmişti.

Masonların hayli sıkıntı çekmiş olduğu ülkelerden biri de İrlanda idi. Papanın aforoz buyruğundan kısa bir süre sonra, İrlanda’nın Cork kasabasındaki masonlar bağnaz Katoliklerin saldırısına uğramış, birçoğu kasabadan kaçmak zorunda kalmış hatta bazıları ülkeyi terk ederek Fransa’ya göç etmişlerdi.

Fransa’daki Cork Şövalyeleri Örgütü’nün işte bu göçmen İrlandalılarca kurulmuş olduğu söylenir. Ancak bu örgüt, gerek üyelerini gerekse çalışmalarını büyük bir titizlikle çok gizli tutmuş olduğu için hakkında pek fazla bir bilgi yoktur. Sonraları, İrlanda’daki Masonluğun gelişim göstermesiyle birlikte kendiliğinden ortadan kalktığı sanılmaktadır.


MOPS TARİKATI

L’Ordre des Mopses


Roma Katolik Kilisesi’nin Masonluğu aforoz edişinin, yalnızca halkın çoğunluğunun Katolik olduğu ülkelerde etkili olduğunu düşünmek yanlış olur. Diğer ülkelerde de, daha önceden mason olan Katolikler bundan böyle localarının toplantılarına katılmaktan çekinir olmuş, Masonluğa girmek isteyenlerinden birçoğu da bu istemlerini ertelemeyi uygun bulmuşlardı.

Bundan dolayı 18. yüzyıl ortalarına doğru Avrupa’da kurulmuş olan Masonluğa benzer nitelikli örgütlerden biri de Mops Tarikatı’ydı. 1740 yılında Bavyera’da kurulmuş ve sonra Fransa’da yaygınlaşmış olan bu tarikat, adını Mops denilen bir tür fino köpeğinden almıştı. Bu köpek, tarikatın en önemli amblemi olup, “bağlılık ve sevgi simgesi” olarak benimsenmişti.

Hem kadın hem de erkek üyeleri eşit sayıda kabul eden Mops Tarikatı, tüm çalışmalarında “Masonluk” adını kullanmaksızın Masonluğu taklit etmek eğilimindeydi. Ancak 18. yüzyıl ortalarında Katolik Kilisesi’nin Masonluğa giderek daha çok yüklenmesi, tarikatın üyeleri için hayli umut kırıcı oldu. Bundan dolayı da Mops Tarikatı, uzun süre dayanamayarak varlığını yitirdi.

PALLADIUM TARİKATI

L’Ordre de Palladium


1737 yılında Paris’te kurulmuş olan bu tarikatın öğretisi ve sistemi, kısmen Antik Yunan mitolojisinden alınma öğeler üzerine, kısmen de Pisagor ekolünün ilkeleri üzerine oluşturulmuştu. İki dereceden oluşan bir çalışma sistemi vardı:

1. Adelph
2. Erkek Üyeler: Ulis Dostu (Compagnon d’UIysse)
Kadın Üyeler: Penelope Dostu (Compagnonne de Penelope)

18. yüzyıldaki çoğu Masonluğa benzer kuruluş gibi Palladium Tarikatı da pek kısa ömürlü oldu.

ODUNCULAR TARİKATI

L’Ordre des Fendeurs


1743 yılında Paris’te kurulan bu örgüt, simgelerini doğadan, özellikle orman ve odunculuk araçlarından almıştı. Örgütün birimlerinin toplantıları, olanak bulundukça açık havada, ağaçlık yerlerde yapılırdı. Kapalı yerlerde yapılan toplantılarda ise, salon bir ormanı andıracak şekilde döşenirdi.

Masonluk ile olan benzerliklerinin bazıları göz önünde tutularak, bu tarikatın 18. yüzyıl başlarında Operatif Masonluk gibi çöküntüye uğramış olan odunculuk mesleği örgütünün spekülatif nitelikli bir uzantısı olduğu söylenebilir. Öte yandan bu örgütün, İtalya’daki Karbonarilerin bir kolu olduğu da ileri sürülmüştür. [Karbonariler de incelenmeye değer bir örgüt ama bu başlık altında değil.]

Oduncular Tarikatı, bilindiği kadarıyla, 18. yüzyıl sonlarına kadar etkinliklerini sürdürmüştür.

KÜREKÇİ ŞÖVALYELER VE HANIMLAR TARİKATI

L’Ordre des Chevaliers Rameurs et Chavilieres Rameures


1738 yılında Fransa’da kurulmuş olan bu örgüt, simgelerini denizcilikten almak üzere oluşturulmuştu. Ancak pek yaygınlaşamadı ve başarılı bir çalışma gösteremedi. Bunun nedeni ise, hemen ardından kurulan Mutluluk Tarikatı ile onu izleyen Çapa Şövalyeleri ve Hanımları Tarikatı’nın daha baskın çıkışıydı.

MUTLULUK TARİKATI

L’Ordre des Felicitaires


1743 yılında Paris’te denizciler tarafından kurulmuş olan bu örgüt dört dereceli bir çalışma sistemi benimsemişti:

1. Kamarot (Garçon de Cabine)
2. Kaptan (Capitaine)
3. Komodor (Commodore)
4. Amiral Yardımcısı (Amiral depute)

Örgütün başkanı ise Amiral unvanıyla anılırdı.

ÇAPA ŞÖVALYELERİ VE HANIMLARI TARİKATI

L’Ordre des Chevaliers et Dames du l’Ancre


Bu örgüt 1745 yılında Mutluluk Tarikatı’nın yerini aldı ve pek az bir değişiklikle aynı örgütsel sistemi benimsedi. En önemli farklardan biri, tarikata erkeklerin yanı sıra kadınların da kabul edilmesiydi.

Tarikatın temel amacı, insanların mutlu olmasını sağlamaya çalışmaktı. Bunun için de, yaşamlarını düzenli olarak sürdürmelerini ve yetinmeyi bilmelerini öğütlemekteydi.

BAY VE BAYAN GÜL ŞÖVALYELERİ TARİKATI

L’Ordre des Chevaliers et Chavalieres de la Rose


Aynı anda hem kadın hem erkek üye kabul eden bu örgüt, Fransa Büyük Doğusu’nun (Grand Orient de France) 1771-1793 dönemindeki büyük üstadı olan Chartres dükünün sekreteri Chaumont tarafından kurulmuştu.

Örgütün toplantılarını yaptığı yere Sevgi Tapınağı (Temple d’Amor) denirdi. Tek bir derece üzerinden çalışma yapan bu örgütün amacı, dinsel ilkeleri ihmal etmeksizin fakat dogmalardan arınmış bir şekilde, sevgi, bağlılık, iyilik, dostluk ve yardımlaşma duygularını geliştirerek yaygınlaştırmaktı.

SABIR TARİKATI

Fr: L’Ordre de la Perseverance


1771 yılında Paris’te kurulmuş olan bu örgüt, insanlığa olumlu hizmetlerde bulunmayı amaçlıyordu. Kısa bir süre içinde etkinlik gösterebilmiş olmakla birlikte, Fransa’daki birçok erkek ve kadın soylu kişiler bu örgüte ilgi göstermiş, çalışmalarına katılmışlardı.

ÖZGÜRLÜK TARİKATI

L’Ordre de la Liberté


1740 yılında Fransa’da kurulmuş olan bu örgüt, özellikle kadın hak ve özgürlüklerini savunarak, erkeklerle kadınların eşitliğini sağlamayı amaçlıyordu. Bu arada örgüt, kadınların Masonluğa kabul edilmesi uğraşılarına da katıldı.

1760 yılında Comte de Bernouville’in önderliğinde ilk üvey localar (Loges d’Adoption) kurulunca, Özgürlük Tarikatı’nın etkinlikleri de Masonlukta kadınların yerini sağlamlaştırmaya yöneldi. Fransa Büyük Doğusu çatısı altında üvey locaların da çalışmalarına izin verilmesinde, bu örgütün payının yadsınamayacak kadar önemli olduğu söylenir.

Özgürlük Tarikatı, Büyük Fransız Devrimi sırasında diğer birçok örgütle birlikte ortadan kalktı.


Elbette bunların hepsi tarihte kalmış olar kuruluşlar... Bundan sonra daha yeni olanlarına değineceğim.
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2011, 12:16:12 ÖÖ Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 16, 2012, 06:22:52 ÖS
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Türkiye'de faaliyette bulunmuş veyahut bulunan varmıdır aralarında acaba sayın ADAM.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Ocak 17, 2012, 09:37:57 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu konuda benim tam bir bilgim yok. Ben de bilgisi olan söylesin diyorum. Ancak o bilgi öyle basından ya da medyadan ya da sansasyon ile kitabının satışı peşinde olan bir yazırın dediklerinde alıntı olmamalı. Şunu unutmamalı ki bu kuruluşlar ezoteriktir ama gizli değildir. Dolayısıyla vr iseler, vnrlıklarını gizli tutmak değil, aksine duyurmak isterler.

Birisi kalkıyor ve Türkiye'tde Tapınak Şövalyeleri Örgütü olduğunu ileri sürüyor. Ben "Hangisi?" diye soruyorum. Yanıt yok. Birisi bunu Rozkrua yani Gül+Haç için yapıyor ama aynı soruya o da yanıt veremiyor. Oysa bundan otuz yıl kadar önce bir AMORC birimi kurulmasına girişildiğini fakat başarılamayarak bırakıldığı  biliniyor. Sonrası var mı? Belki vardır. Belki bu forum üyelerinden hiçbiri bilmiyor. Eğer forumu dışarıdan izleyenlerden biri biliyor da bilgi vermek istiyorsa, [email protected] adresine yazabilir; oradan foruma aktarılacaktır.


     
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 17, 2012, 02:17:04 ÖS
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Bu sayılanlar arasına YEHOVA ŞAHİTLERİ eklenebilirmi ? Sadece eklenebilip eklenmeyeceğini merak ediyorum.Detay merak etmiyorum.


Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Ocak 17, 2012, 02:45:53 ÖS
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Bulgaria ne de kesin yanıt istiyor!...

Peki, yanıt: Hayır, eklenemez.

Şimdi bunun gerekçesini de belirtmeli aslında ki bu yanıt bir anlam taşısın. Ancak Sayın Bulgaria o gerekçeyi istemiyor.

Belki bir başka sefere.

Belki de o eklenebileceği görüşündedir. Açıklamasını verir.

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 17, 2012, 04:50:52 ÖS
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Bulgaria ne de kesin yanıt istiyor!...

Peki, yanıt: Hayır, eklenemez.

Şimdi bunun gerekçesini de belirtmeli aslında ki bu yanıt bir anlam taşısın. Ancak Sayın Bulgaria o gerekçeyi istemiyor.

Belki bir başka sefere.

Belki de o eklenebileceği görüşündedir. Açıklamasını verir.


Ben yazılmasın..İstemiyorum vb. tarzda bir ileti yazmadım.Sadece merak etmediğimi belirtmek istedim.Merak eden üyeler için yazılabilir.İsterlerse.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Haziran 04, 2012, 03:17:30 ÖS
Yanıtla #6

Sayın ADAM,

Sayın BULGARİA ilginç ve çok güzel bir soru sormuş. Siz de kesin bir yanıtla Yehova Şahitlerinin bu listeye eklenemeyeceğini belirtmişsiniz. Bize Masonluk ve Yehova Şahitleri arasındaki ilişkiden bahsedilmeniz mümkün müdür? Hatta daha da ötesinde bize Yehova Şahitleri hakkında bildiklerinizi aktarabilmeniz mümkün müdür?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 04, 2012, 04:57:59 ÖS
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Oduncular ilginç geldi. Onların kıyafetlerini vs. anlatan Fransızca bir kaynak: http://www.esoblogs.net/1030/rituel-des-fendeurs-du-devoir/Haziran 04, 2012, 06:34:00 ÖS
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Bana sorulan soruya yanıt: Masonluk ile Müslümanlar ya da Hıristiyanlar arasındaki ilişki ne ise Yehova Şahitleri ile olan ilişki de odur.

Yehova Şahitleri hakkında bilgileri ise, bu konu ile doğrudan ve yakından ilgilenenler, forumun bu bölümünde değil, "Diğer İnançlar" bölümünde verirlerse iyi olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 04, 2012, 09:22:20 ÖS
Yanıtla #9

Sayın ADAM,

Vermiş olduğunuz bu kısa cevap aslında beni pek tatmin etmedi. Üstelik pekte inandırıcı gelmedi. Ben Yehova Şahitlerinin Masonlukta daha önemli bir yerde olduğu kanısındayım. Belki yanılıyorumdur. Ama benim kafamdaki bu yanlışlığı çözecek olan yahut doğruyu onaylayacak olan yine siz değil misiniz? Elbetteki Yehova Şahitleri hakkında pek çok bilgiye zaten forumdan ve internetten ulaşmak mümkün. O halde sorumu şöyle değiştireyim: Masonluğun İslam'la Hıristyanlık'la ve diğerleriyle olan ilişkisinden kısaca ve yüzeysel olarak bahsetmeniz mümkün müdür? Masonluğun tek tanrılı dinlerle olan ilişkisi hakkındaki bilgiler; masonluğun daha geçmişiyle ilgili olanlardan daha az değil mi? Yahut ben mi bir şeyleri gözden kaçırmışım?

Üstelik masonluğa benzer çeşitli kuruluşlardan bahsediyoruz. Bu dinler mi masonluğa benziyor, masonluk mu bu dinlere benziyor diye sormak gerekmez mi sizce? Bence gerekir. Ve zanımca siz de sınırlarınız dahilince açıklarsınız :)

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
14 Yanıt
5433 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2016, 04:19:15 ÖS
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3048 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2014, 12:52:30 ÖÖ
Gönderen: Perseus
0 Yanıt
2248 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 24, 2008, 03:22:54 ÖS
Gönderen: aramis
5 Yanıt
6792 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2012, 02:39:25 ÖÖ
Gönderen: abezethibou
36 Yanıt
12410 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 26, 2018, 07:59:49 ÖS
Gönderen: stuzun
7 Yanıt
3287 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2014, 07:05:30 ÖS
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3986 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 23, 2017, 05:23:40 ÖS
Gönderen: Atlas
3 Yanıt
2763 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 13, 2015, 10:00:39 ÖÖ
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
1591 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2015, 02:49:54 ÖS
Gönderen: ARARAT
10 Yanıt
6208 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 05, 2017, 10:50:22 ÖÖ
Gönderen: OSİRİS