Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hala anlamış degilim şu ERGENEKONU  (Okunma sayısı 1628 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2010, 04:52:02 ÖS
  • Ziyaretçi

Hala anlamış değilim Türkler için önemli olan bir desta nın adı neden bir soruşturmaya veriliyor ve neden hala bir yerlerden birilerinin kayıtları çıkıyor amaç Türkiyeyi bölmek mi ? yoksa Türk milletinin orduya karşı güvenini bitirmek mi? Artık insanlar ilerde ergenekon dendiğinde türklerin özgürlükleri için demir bir dağı, bile erittiklerini düşünmeyecek tek düşünecekleri tutuklamalar birbiriyle bağlantılı (sözde)davaları hatrlayacaklar acaba suç kimin bunda.

Buyrun arkadaşlar destanın özetine (Gerçek ERGENEKON Destanı) bakalım ;

Moğol ilinde Oğuz Han soyundan il Han'ın hükümdarlığı sırasında Tatarların hükümdarı Sevinç Han Moğol ülkesine savaş açtı. ilhan'ın idaresindeki orduyu Kırgızlar ve diğer boylardan da yardım alarak yendi. ilhanın ülkesindeki herkesi öldürdüler. Yalnız il Han'ınn küçük oğlu Kıyan ve eşi ile yeğeni Nüküz ile eşi kaçıp kurtulmayı başardılar.Düşmanın, onları bulamayacağı bir yere gitmeğe karar verdiler.

Yabanî koyunların yürüdüğü bir yolu izleyerek yüksek bir dağıda dar bir geçite vardılar. Bu geçitten geçerek içinde akar sular,pınarlar, çeşitli bitkiler, çayırlar, meyva ağaçları, çeşitli avların bulunduğu bir yere gelince Tanrıya şükrettiler ve burada kalmağa karar verdiler. Dağın doruğu olan bu yere dağ kemeri anlamında "Ergene" kelimesiyle "dik" anlamındaki "Kon" kelimesini birleştirerek "Ergenekon" adını verdiler. Kıyan ve Nüküz'ün oğulları çoğaldı.

Dört yüz yıl sonra kendileri ve sürüleri o kadar çoğaldılarki Ergenekon'a sığamadılar.Atalarının buraya geldiği geçitin yeri unutulmuştu.Ergenekon'un çevresindeki dağlarda geçit aradılar. Bir demirci, dağın demir kısmı eritirlerse yol açılabileceğini söyledi. Demirin bulunduğu yere bir sıra odun, bir sıra kömür dizdiler ve ateşi yaktılar.

Yetmiş yere koydukları yetmiş körükle hep birden körüklediler.Demir eridi, yüklü bir deve geçecek kadar yer açıldı.ilhan'ın soyundan gelen Türkler yeniden güçlenmiş olarak eski yurtlarına döndüler, atalarının intikamını aldılar. Egenekondan çıktıkları gün olan 21 martta her yıl bayram yaptılar. Bu bayramda bir demir parçasını kızdırırlar, demir kıpkırmızı olunca önce Hakan daha sonra beyler demiri örsün üstüne koyarak döğerler. Bugün hem yeniden özgür hem de bahar bayramı olarak hala kutlanmaktadır


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
7050 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 17, 2011, 08:13:57 ÖS
Gönderen: ruzber
Birakin beni! Deli Degilim Ben!

Başlatan Hamlet « 1 2 » Insan

17 Yanıt
5525 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2007, 05:37:58 ÖS
Gönderen: SublimePrince
9 Yanıt
6683 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 16, 2007, 04:32:47 ÖS
Gönderen: MASON
1 Yanıt
6397 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 31, 2009, 04:03:40 ÖÖ
Gönderen: mengin