Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Masonlar.org yönetiminin foruma katkı yapmayı zorunda tutan yaklaşımını doğru buluyor musunuz?

Evet, tamamen doğru buluyorum.
Hayır, kesinlikle doğru bulmuyorum.

Gönderen Konu: Forumda aktif faaliyette bulunmayan üyeliklerin silinmesi  (Okunma sayısı 5359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 21, 2010, 05:20:05 öö
 • Ziyaretçi

Katılım yapmayan üyelerin silinmesi konusundaki genel düşüncenin ne olduğunu merak ediyorum. Bu konuda Masonlar.org yönetiminin foruma katkı yapmayı zorunda tutan yaklaşımını doğru buluyor musunuz?
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2010, 05:04:55 ös Gönderen: dogudan »


Aralık 21, 2010, 08:24:54 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 145
 • Cinsiyet: Bay

Sayin arte,

Sayin MASON konuyla ilgili, "Forumda uyeligi mevcut olan ancak aylardir hicbir aktivitede bulunmamis olan uyelikler silinecektir." demisti. Benim "hicbir aktivitede bulunmamis" sozunden cikardigim anlam, kayit olup birdaha hic giris yapilmamis uyeliklerdir. Yoksa siteye belli araliklarla giris yapmis bir kullanicinin hesabi neden silinsin ki..

Sevgi ve saygilarimla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.


Aralık 21, 2010, 04:28:14 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 784
 • Cinsiyet: Bay

Düşüncelerimi paylaşmak isterim,

27.Temmuz.2009 tarihinde Foruma üyelik şartı olmaksınızın halka açılması sebebiyle bir çok kişi üye olduğu halde üye girişi yapmadan açılan konuları takip edebilmektedir. Bu imkanı herkes gibi bende kullandım.

Bu durumda üyeliğin getirdiği  bir kaç avantajı kalıyor,

1. Yeni bir konu açabilmek veya açılan konulara yorum yapabilmek,
2. Galeride resim/video paylaşabilmek,
3. Satranç oynayabilmek,
4. Diğer üyelerin profillerini görebilmek ve  üyelerle mesajlaşabilmek,

Yukarıda saydığım maddelerden en önemlisi kuşkusuz yeni bir konu açabilmek ve konulara cevap verebilmektir. Forumun canlı kalmasında ve bizleri bu foruma bağlı kılan maddede bence budur. Bu nedenle bir üyenin en azından 1. maddeyi yerine getirmesi bir nevi görevdir. Bunu yapmayan bir kişinin, üye olup olmaması arasında   bir fark olmayacağı kanaatindeyim.


Saygılarımla,
 
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2010, 04:30:32 ös Gönderen: dogudan »


Aralık 21, 2010, 05:06:46 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 784
 • Cinsiyet: Bay

Konu başlığı,

 "Forumda aktif faaliyette bulunmayan üyeliklerin silinmesi" olarak değiştirilmiştir.

Saygılarımla,Aralık 22, 2010, 10:48:41 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Sevgili Cornelius,

Sayın Mason, bana da aynı söylediğiniz şekilde bir  açıklamada bulunmuştu. Bu açıklama ile tatmin olmadığım içn yeni bir mesaj daha yollayıp detaylı bir cevap daha istedim ve Sayın Mason'dan, "Forum üye olmadanda okunabilmekte, izlenebilmektedir. Bu nedenle aylarca hiçbir katılımda bulunmayan üyelikler silinecektir." cevabını aldım. Ben, forum yönetiminin, forum üyelerini foruma katkı yapmayı zorunda tutan yaklaşımı doğru buluyor musunuz? 'u bir eleştiri biçiminde düşünülsün ve cevabı buna uygun şekilde verilsin istemistim. Ama kimseyi rencide etmeden, ince bir çizgide eleştiri yapmayı sanırım tam olarak beceremediğimden, anlatamamışım.

Tüm bunlara sebepse yeni bir temponun içine girmemden dolayı ortalama bir sene gibi kadar uzun zamandır, bırakın foruma katkı yapmayı, masonluk hakkında hiç bir şey okuyamamamdır. Forum yönetimi tarafından verilen, yeni paylaşımlar yapamasam bile özel mesaj yoluyla arkadaşlarımla mesajlaşma ve konuşma hakkının elimden alınmasını ve üyeliğimin silinmesini istemiyorum. Bunu da forum sınırları cerçevesinde dile getirerek verilmiş olan bu hakkı elimden geldiğince korumak çabasındayım.

Neden "burada olmalıyım?"ı bu kadar istediğime gelince de bunu akılla açıklamam olası değil. Sayın Mason'un üyeliğimi aktif ettiği gün çok mutlu olmuştum. Ve hala da o mutluluğu içimde hissedebiliyorum. Yani, aranızda şu sıralar put gibi dursam da, birlikte olmaktan dolayı aldığım keyif sanırım ağır basıyor. Masonluk ile ilgili konuları sosyal ortamın içinde konuşabilecek insanlar çevremde malesef bulunmuyor. Olsa da her istediğimde kapsını aşındırmak rahatsız edici olacaktır. Bunlar da buradaki üyeliğimi kaybetmemeyi istememde etkilidir.

Biraz uzun bir anlatım oldu. :)

Sevgili dogudan,

Açıklamalarınız için size de çok teşekkür ederim.

Sevgi, saygı, selamlar.Aralık 23, 2010, 12:43:02 öö
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 784
 • Cinsiyet: Bay

En çok merak edilen konu üyeliğin silinmemesi için hangi aktivitelerin yapılması gerektiğidir.

   Nedir bu aktivitelerden kasıt?"

* Herhangi bir konu açmanız ya da konuyu yanıtlamanız.

* Profilinizde herhangi bir değişiklik yapmanız.

* Foruma üye girişi yapmanız. Hiçbir mesaj göndermeseniz bile üye girişi yaparak özel mesajlarınızı okumanız, özel mesaj göndermeniz, satranç oynamanız v.s. bunların hepsi birer aktivitedir.

Bunlar gibi oldukça basit ve yapması kolay hemen her faaliyet aktivite sayılabilir.
Silinen veya silinecek üyelikler ise aylarca (bazıları yıllarca) hiçbir üye girişi yapmamış, üye olduktan sonra hiçbir mesaj yazmamış, bazen birden fazla üyelik sahibi olduğu tespit edilen, bu siteye ilgisini gösteren hiçbir verinin görülmediği üyeliklerdir.

Üyeliklerin silinmesinin amacı kişilere zorla mesaj yazdırmak değil, forumun kalitesini ve aktif üye sayısını belirli bir derecede tutmaktır.

Amaç Masonlar.org üyeliğinin bir ayrıcalık olduğunu göstermektir.


Saygılarımla


Aralık 23, 2010, 08:57:02 öö
Yanıtla #6
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Elbette ki doğru bir karar.Bana kalsa daha fazlasını yapardım.Bu durum da olan üyelerin de karardan rahatsız olduğunu sanmıyorum.

Foruma ilgi duymayan,faydalanmayan,paylaşımda bulunmayı arzu etmeyen üyelerin forumda kalmasında ısrarcı olmanın ne anlamı olabilir?

Forum yönetiminin ve forumu ciddiye alan üyelerin kuru kalabalık kaygısı olmadığına göre,yapılan ayıklama forumun seviyesini yükseltecektir.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Aralık 23, 2010, 06:17:18 ös
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu konuda benim de kendime saklı tuttuğum görüşümü belirtmem istendi; belirteyim:

Burası bana göre bir bilgi, görüş, düşünü paylaşım ortamı. Kiumiler çok katkıda buluyor, kimileri daha az. Fark etmez.

Bir noıkta beni çok rahatsız ediyor: Üyeler arasındaki atışmalar ve konuyu bireyselleştirmeler. Bunların eskiden daha çok olduğunu, son zamanlarda azaldığını görüyoruz. Forumun düzey gistergesi bakımından iyi bir gelişme.

Bence bu foruma herhangi bir katkıda bulunmayan üyelerin üyelikleri ayırımsız olarak silinmeli. Bir teşekkür tümcesi bile katkı sayılabilir; en azından o yazılana destek verir. Hiç katkıda bulunmayanlar ise hep alan ve kendilerinden bir şey vermeye hiç yanaşmayanlardır. Bir de özellikle bu forumun adına bakın. Böyle bir tutum kesinlikle yakışıksızdır.

Katkısı olmayanların üyeliğinin silinmesi onların forumu izlemelerine engel değildir. Üye olmayanlar da izleyebiliyor. Şayet ileride katkıda bulunmayı düşünecek olurlarsa, yeniden üyelik başvurusunda bulunabilirler.

Forumun üye sayısının ÇOK görünmesi hiçbir yarar sağlamaz. Yararlı olan burada yapılacak değerli katkılar ve düzeyli tartışmalardır.

Bir forum üyesi kaetkıda bulunmadığı için silineceğinden ötürü yakınacak ise ona sormak gerekir, «Sen neredesin?» diye. Hep alan ve yararlanan ama kendinden hiçbir şey katmayan, vermeyen, paylaşmayan kişiye ne denir?

O sözcüğü kullanmam ama o nitelikteki kişiye burada yer olmamalı.
 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 03, 2011, 05:47:40 ös
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 223
 • Cinsiyet: Bay

Burda sizlerle olup belli bilgi paylaşımlarına katkıda bulunmak büyük zevk veriyor;ancak okadar çok bilgi ve konu var ki ben ne yapsamda burda olmayan bir konu bulsam diye düşünüyorum .Bu güne aradığım sorulara yanıt olacak her şey mevcut .Tam anlamıyla sitemiz bilgi kütüphanesi olmuş .Ben de sosyal aktivitilerde konu bulup hazırlamak üzere belli ekiplerin paylaşımlarını sunacağım .saygılar sevgiler
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...


Ocak 04, 2011, 09:48:18 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 76
 • Cinsiyet: Bay


Bu durumda üyeliğin getirdiği  bir kaç avantajı kalıyor,

1. Yeni bir konu açabilmek veya açılan konulara yorum yapabilmek,
2. Galeride resim/video paylaşabilmek,
3. Satranç oynayabilmek,
4. Diğer üyelerin profillerini görebilmek ve  üyelerle mesajlaşabilmek,

Yukarıda saydığım maddelerden en önemlisi kuşkusuz yeni bir konu açabilmek ve konulara cevap verebilmektir. Forumun canlı kalmasında ve bizleri bu foruma bağlı kılan maddede bence budur. Bu nedenle bir üyenin en azından 1. maddeyi yerine getirmesi bir nevi görevdir. Bunu yapmayan bir kişinin, üye olup olmaması arasında   bir fark olmayacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla,
 

sayın dogudan,
ilk olarak bir üyenin en azından 1. maddeyi yerine getirmek bir nevi görevidir ve bunu yapmayan birinin üye olup olmaması arasında bir fark olmadığı konusunda sizinle aynı fikirde olmadığımı belirtmek isterim, kesinlikle karşılıklı paylaşımın olmadığı veya yapılmadığı bir durumda öğrenmeye çalışan bir insanın var olup olmamasının önemli olduğuna inanıyorum ki insanlar buaraya sadece paylaşım amaçlı değil öğrenme amaçlıda katılmış olabilirler... Büyük harflerle ve her sayfada gördüğümüz ''Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir'' yazısını unutmamalıyız diye düşünüyorum... Neyse çok uzatmadan doğru bilgiyi edinmek isteyebilen insanların bilginin kaynağından öğrenmek isteyebileceklerini ve bunun içinde bir paylaşımda bulunamayabileceklerini belirtmek isterim ki zaten çoğu konuda kendini konuşmak için yeterli görmüyorda olabilir....

Fakat yapılan ikinci açıklama;

En çok merak edilen konu üyeliğin silinmemesi için hangi aktivitelerin yapılması gerektiğidir.

  Nedir bu aktivitelerden kasıt?"

* Herhangi bir konu açmanız ya da konuyu yanıtlamanız.

* Profilinizde herhangi bir değişiklik yapmanız.

* Foruma üye girişi yapmanız. Hiçbir mesaj göndermeseniz bile üye girişi yaparak özel mesajlarınızı okumanız, özel mesaj göndermeniz, satranç oynamanız v.s. bunların hepsi birer aktivitedir.

Bunlar gibi oldukça basit ve yapması kolay hemen her faaliyet aktivite sayılabilir.
Silinen veya silinecek üyelikler ise aylarca (bazıları yıllarca) hiçbir üye girişi yapmamış, üye olduktan sonra hiçbir mesaj yazmamış, bazen birden fazla üyelik sahibi olduğu tespit edilen, bu siteye ilgisini gösteren hiçbir verinin görülmediği üyeliklerdir.

Üyeliklerin silinmesinin amacı kişilere zorla mesaj yazdırmak değil, forumun kalitesini ve aktif üye sayısını belirli bir derecede tutmaktır.

Amaç Masonlar.org üyeliğinin bir ayrıcalık olduğunu göstermektir.


Saygılarımla


açıklaması, daha çok formu kullanıp kullanmadığı ile ilgili olduğu için ilkinden çok farklı bir açıklama olduğunu düşünüyorum ve  bunu belirtmek istedim...
saygılarımla...
אלי


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
75 Yanıt
39111 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 03, 2018, 03:11:43 öö
Gönderen: Byr
0 Yanıt
1389 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 12, 2007, 03:42:28 öö
Gönderen: MASON
7 Yanıt
2850 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 03, 2007, 02:30:12 ös
Gönderen: just_McCann