Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Burhan  (Okunma sayısı 7705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2011, 01:25:55 öö
 • Ziyaretçi

Sn.Lehte

Sanırım kendimi bir parça anlatmalıyım.

Şu an 42 yaşındayım. 42 yıllık hayatımda toplamda 42 dakika güldüğümü hatırlamam.  Hayatım neredeyse hep eziyetle geçti, sıkıntılarla geçti.  10 yıl agır ceza mahkemesinde de yargılandım. Ve hala beraat etmiş değilim. Dosyam zaman aşımından düştü. Mahkeme ceza verdi ben yargıtayda bozdurdum, onlar ceza verdi ben bozdurdum. En sonun da işte gördüğünüz şu haldeyim.

Üniversiteye gitmedim. Benim okula gittiğim dönemler 12 eylül öncesi ve sonrası siyasi dönemlerdi. Sağ sol kavgalarının çok olduğu, hergün 5-10 insanın öldürüldüğü dönemlerdi. Üniversiteye gitmememin nedeni siyasi durumdan dolayıydı. Çünkü ortaokul ve lise sıralarında siyasi olaylardan çok çekmiştim. Zorla boykotlara katılmaya zorlanmam, Tuvalet pencerelerinden kaçmaya çalıştığım günler vs vs vs. Dayak yediğimiz günler. Üniversitelerin siyasi yönden parçalanmış olması durumu beni üniversiteden soğuttu.

Gerçek mesleğim bilgisayar programcılığıdır. 25 yıl code yazdım. Fakat iş hayatımda hep aldatıldım hep kandırıldım. Kimse kandırmasa devlet kandırdı. Örneğin bir kanun çıkardı ben 3 yıllık emeğimi çöpe atmak zorunda kaldım.

Biliyormusun, ben parasızlıktan evlenip bir aile bile kuramıyorum. Belkide benim gibi milyonlarca insan var. Kardeşimin gönderdiği 100-150 lira ile 1 ay geçinmeye çalışıyorum.  Geçen yıl radikal bir karar alarak bilgisayar olayını bıraktım. Ve sonuçta artık kandırılmak, aldatılmak istemiyorum. Çünkü gerçekten bıktım.

Ve hayatıma şöyle baktığım zaman şunu gördüm. Kötü bir insan değildim. Fakat eziyetleri çeken bendim. 10 yıl boyunca mahkemede yargılanmak psikolojik olarak gerçekten beni çok zorladı. O kadar hakim savcı karşısına çıktım, hiçbirisi bana "Burhan, geçmiş olsun. Başından bir olay geçmş. Anlat bakalım nedir bu olay" diye sormadı. Sadece ceza vermek ve kafalarında oluşturdukları senaryoya beni aktör olarak seçmeyi uygun gördüler. sanki olayı ben değil onlar yaşamış gibi.

Ve sonuçta hayatımla ilgili muhasebe yaparken şunu gördüm. Çünkü önce insanları suçlamaya başladım, olmadı. Sonra kendimi suçlamaya başladım,olmadı. Sonra beni yarattığına inandığım tanrıyı suçlamaya başladım,olmadı. Çünkü suçlamak çözüm getirmiyordu.

Bizlere çocukluğumuzdan beri bir takım değerler öğretilir. Örneğin, bayrak sevgisi, Toprak sevgisi, Vatan sevgisi, Aile sevgisi, Tanrı sevgisi ve korkusu, Laiklik, Atatürkçülük, Din,İman, Peygamber vs vs vs. Ve bende bunları öğrenmiştim. Ve hatta öğrenmekle kalmamış güvenmiştim. En zor zamanlarımda bu değerlerin beni koruyacağını düşünmüştüm. FAKAT OLMADI. Başıma olaylar geldiğinde bu güvendiğim ve inandığım değerlerin beni asla korumadığını gördüm. Örneğin mahkeme salonunda bana hiç bir soru sormadan beni yargılayan ve ceza veren hakim Atatürk büstü ve bayrak altında oturan hakimdi. Avukatlar tuttuğum sırada da durum aynıydı. Örneğin bir avukatın bürosuna gidiyordum, büro baştan aşağı Atatürk resimleri, ve sözleri ile doluydu. Fakat ben yine ceza yiyordum. Avukat değiştiriyordum. diğer avukatın bürosuda baştan aşağı kabe resimleri, arapça cümleler, takkeli cüppeli insan resim ve figürleriyle doluydu. fakat ben yine mahkemede ceza yiyordum.

Neydi problem. Bana göre hiçbir insan bu dünyaya rezillik çekmek, eziyet ve sefalet çekmek için gelmez. Sokakta yürüdüğüm zaman en az 100 tane dilenci ile karşılaşıyorum. Çöplükten çürük domates toplayan çok insan gördüm. Ve daha ilginci. Geçen gün bir arkadaşımla çay ocağında oturup çay içerken arkadaşım bana "Burhan, izin ver bi dua'mı okuyayım" diyerek cebinden bir kağıt çıkardı ve onu okumaya başladı. Ben yazılan yazıyı gördüm. Dua şuydu "Ey Allahım, beni fakirlikten kurtar".  Fakirliği yada parasızlığı Allah vermiş olabilir mi ??? Parayı Allah mı yarattı.?? Allahın para üstünde bir etkisi olabilir mi ??? Arkadaşımın ismi cafer di. Ve ben arkadaşıma şunu söyledim. Cafer okuma şu duayı, çünkü sen fakir değilsin.

Sonuç:

Neden bunları yazma gereği duydum. Çünkü bizi yöneten ve yönlendiren insanlar yada guruplar var. Ve bu guruplar da kendilerine göre belli bir felsefeye göre hareket ediyorlar. İster siyasi bazda, ister dini bazda, ister ticari bazda. Ben yanlış bir felsefenin kurbanı olmak istemiyorum.

Sayın Lehte, sizin ortaya koyduğunuz şu satırların benim için hiçbir anlamı yoktur.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kibirli ifadeleriniz,

Mağrurlanma padişahım senden büyük allah var,
Gerçekten alçak gönüllü bir insan kendinden hiç söz etmeyen isandır (La Bruyere)
Sizin mağrifet edileceğiniz en büyük ibadetlerin başında tevazu gelir (Hz.Ali)
Tevazu içinde yürüdüğüm içindir ki, önümde bütün yollar açılıyor ( Goethe )
En değerli kişiler alçak gönüllü olanlardır ( Albert Einstein )
Tevazu ile konuşmayan bir kişi, zamanla bununla ilgili bütün kelimeleri de tamamiyle unutabilir (Konfüçyüs)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eminim bizleri zor duruma sokan dinle siyasetle ticaretle uğraşan insanlarda bu sizin yazdığınız satırları çok iyi biliyorladır. Geçen gün bir lokantaya gitmiştim. Verdikleri kaşığın üstüne şu cümle kazınmıştı " Bugün Allah için ne yaptın". sayın Lehte, ben bu ve buna benzer binlerce cümle sayabilirim size, hatta atasözleri ve deyimler bile var. İsterseniz onlarıda yazabilirim. Fakat ilginç olan şey şu. Bu sözler, deyimler ve atasözleri binlerce yıldır var. Hatta kutsal kitaplar var. Binlerce yıldır var olan bu sözler, binlerce yıldır insanı ehlileştirememişse problem nerdedir sizce ??? ve hala sizler insan odaklı düşünerek insanı ehlileştirmeye çalışıyorsunuz.

Felsefe ile profesyonel olarak uğraşmamın gerekçesini şu satırlarla izah etmeye çalıştım. Anladığınızı umuyorum.  Amacım geçeği bulmak, bir takım insan yada grupların aptal felsefesinin kurbanı olmamak. Bu anlamda masonluğu önemsiyorum. Bu önemsememle ilgili yazıyı bir önceki mektubumda sn.Mason'a ilettim.

Saygılarımla...  
Şubat 14, 2011, 01:37:18 öö
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9560
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Burhan,

Yaziniz sahsinizi anlatmakta olmasindan dolayi ayri konu basligi olarak acilmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Şubat 14, 2011, 01:39:52 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Hoş geldiniz Hikayenize uyan milyonlarca insan vardır. Ama sizin anlatım tarznız süper. Bende yazsam hayatımı yaşadıklarım yaşıyor olduklarımı sizden daha acıklı.


Şubat 14, 2011, 09:53:09 öö
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Teşekkürler Sn. Mason..

Fakat tekrar etmek isterim. Aslında yazmış olduğum bu yazı gereksiz bir yazıdır, bunu biliyorum. Çünkü kimseye kendimi ve geçmişimi anlatmaya mecbur değilim ve kimsede beni buna zorlayamaz.  Bunu yapmaya kalkanları amatör olarak görürüm. Bu yazıyı Sn.Lehte'nin bana hitaben yazdığı mektuba istinaden yazma gereği hissetim. Umarım farketmişsinizdir. Ben burada ayakta kalma savaşı veriyorum. Sn.Lehte'nin iddia ettiği Kibirli olmak gibi bir lükse sahip değilim. Çünkü, Finansçı değilim. Benim sermayem; aklım, zekam ve felsefemdir. Ve kibirli olmak bir felsefenin paradiğması olamaz. Belki Finançıların olabilir. O onun problemidir, benim değil.

Tekrar etmemde fayda var ve bunu önemsiyorum.

Ben buraya mason olmaya yada masonlarla kavga etmek için gelmedim. Bana isnat edildiği gibi Adnan Oktarın saçma sapan kitaplarından birtakım şeyler öğrenip onları savunmaya da gelmedim. Ben bu siteye elimdeki felsefenin gücünü görmek için geldim. Ve bu durumuda ilk kayıt formunda açıkca belirttim. Ve bu bağlamda söylemek gerekirse esasen Adnan Oktar benim problemim değil bilakis siz masonların problemdir.  Çünkü benzetmemde de yaptığım üzere sizler aynı (Teism-ATeism) otobüsünde yolculuk yapıyorsunuz. Dolayısı ile bu kavga sizin kavganız ve sizin probleminizdir. Benim değil. Bu bağlamda hiç kimse beni Adnan Oktarla bir tutamaz. Bunu hatırlatmak istedim. Umarım diğer arkadaşlar bu durumu dikkate alacaklardır. Teşekkür ederim.

Saygılarımla...Şubat 14, 2011, 10:01:56 öö
Yanıtla #4

Ben bu siteye elimdeki felsefenin gücünü görmek için geldim.

Anlamli bir katilim sebebi zannimca,hosgeldiniz...
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Şubat 14, 2011, 10:03:52 öö
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 300
 • Cinsiyet: Bay

Teşekkürler Sn. Mason..

Fakat tekrar etmek isterim. Aslında yazmış olduğum bu yazı gereksiz bir yazıdır, bunu biliyorum. Çünkü kimseye kendimi ve geçmişimi anlatmaya mecbur değilim ve kimsede beni buna zorlayamaz.  Bunu yapmaya kalkanları amatör olarak görürüm. Bu yazıyı Sn.Lehte'nin bana hitaben yazdığı mektuba istinaden yazma gereği hissetim. Umarım farketmişsinizdir. Ben burada ayakta kalma savaşı veriyorum. Sn.Lehte'nin iddia ettiği Kibirli olmak gibi bir lükse sahip değilim. Çünkü, Finansçı değilim. Benim sermayem; aklım, zekam ve felsefemdir. Ve kibirli olmak bir felsefenin paradiğması olamaz. Belki Finançıların olabilir. O onun problemidir, benim değil.

Tekrar etmemde fayda var ve bunu önemsiyorum.

Ben buraya mason olmaya yada masonlarla kavga etmek için gelmedim. Bana isnat edildiği gibi Adnan Oktarın saçma sapan kitaplarından birtakım şeyler öğrenip onları savunmaya da gelmedim. Ben bu siteye elimdeki felsefenin gücünü görmek için geldim. Ve bu durumuda ilk kayıt formunda açıkca belirttim. Ve bu bağlamda söylemek gerekirse esasen Adnan Oktar benim problemim değil bilakis siz masonların problemdir.  Çünkü benzetmemde de yaptığım üzere sizler aynı (Teism-ATeism) otobüsünde yolculuk yapıyorsunuz. Dolayısı ile bu kavga sizin kavganız ve sizin probleminizdir. Benim değil. Bu bağlamda hiç kimse beni Adnan Oktarla bir tutamaz. Bunu hatırlatmak istedim. Umarım diğer arkadaşlar bu durumu dikkate alacaklardır. Teşekkür ederim.

Saygılarımla...Sn Burhan

Yazdığınız bu yazı gereksiz değildir şahsım adına konuşuyorum. Bir insanın hayatını konuşmasını ve belki de bu şekilde rahatlaması güzeldir. Bir insana destek olmak da güzeldir. Yüce Yaratıcı bizleri zincir şeklinde bir birimize bağlı şekilde yaratmıştır.  Sn Mason sadece düzenleme yapmıştır ki konuyu sadece uygun kategoriye almıştır bence alınmanıza gerek yoktur. Söylediğiniz gibi felsefenizin gücünü görmek için geldiyseniz burda oldukca çok derin konular mevcuttur ki kendinizi geliştire bilirsiniz.

Hoşgeldiniz Aramıza.
Saygılarımla.Şubat 14, 2011, 11:07:01 öö
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Arkadaşlar, Teşekkürler ...

ve...

 Sn. Maledictum

Teşekkür ederim.
Yazdığınız "Yüce Yaratıcı bizleri zincir şeklinde bir birimize bağlı şekilde yaratmıştır" şu cümleyi bir iltifat olarak kabul ediyorum. Felsefi açıdan benim için bir önemi yoktur.

Saygılarımla...


Şubat 14, 2011, 08:09:05 ös
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Sayın Burhan,

Bir takım zorluklar yaşamışsınız. Tanrı yardımcınız olsun ancak bunları anlatmanız bu sitenin çok sevilen ve değer verilen üyelerini "kaale almamanızı, görmezden gelmenizi" gerektirmez. Üstelikte sizi dikkate alıpta cevap yazan insanlara bu şekilde yaklaşmanız hiçte hoş bir davranış şekli değil. Bazı politikacılar gibi acıtasyon yaparak sempati kazanmaya çalışmadığınızı düşünmek istiyorum ( Henüz sizi tanımıyorum, umarım böyle bir durum söz konusu değildir).

Profesyonel olmayan insanlarla iletişim kurmak istemediğinizden ve kendinizin mükemmel bir birey olduğundan (ya da buna benzer bir şeylerdi... Umarım tekrar açıklamazsınız) söz etmeniz üzerine kibirle ilgili ifadelere yer verdim yazımda elbette. Bunun yanı sıra bu foruma üye olan bireylerin hayatlarında en azından bir alanda "profesyonel" olduklarına dem vurmak adına mesleklerden söz ettim. Mesleklerin gelirle pekte bir alakası yok açıkçası. Örneğin devlet memuru üylerin varlığından da söz ettim. Ya da söz etmediğim öğrenci kesimi de var...

Burdan bakınca biraz kibirli gibi göründünüz gözüme... Yanılıyor olabilirim elbette.

Hoş geldiniz dememiştim sanırım. Hoş geldiniz. Umarım bundan sonraki yazışmalarımız daha olumlu yönde olur.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Şubat 14, 2011, 08:40:43 ös Gönderen: Lethe »


Şubat 14, 2011, 10:43:34 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Sn.Lehte

Şimdi umarım beni daha iyi anlayacaksın..

Bir kaç sene önce Ateizm-Din sitesinde forum bölümüne girmiştim. ATeistler "YOK" kavramından yola çkıyorlardı. ve savları şuydu; " Tanrı yoktur, biz tanrının varlığına inanmıyoruz dolayısı ile onun gönderdiği kitaplara inanmıyoruz" şeklindeydi. Ve o kadar çok yazılar vardı ki, inanırmısın okumaktan ve yorgunluktan resmen midemin bulandığı anlar dahi oldu. Yazılarda hakaretler, küfürler gırla gidiyordu.  Bir "YOK" lamak kavramını anlatmak bu kadar zormuydu.!!???

Sonra bizim dincilerin sitelerine girdim.Onlarında savları şuydu; "VAR". "Tanrı vardır, biz tanrıya inanıyor ve ona tapıyoruz, diğer dinler kaka bizim din süper. Diğerleri kafir, biz mümin. Minareler sügümüz müminler asker".

Adnan Oktar denilen adamın sitesine girdim:  yaratılış teorisi denilen bir teorinin peşinden giderek evrim teorisini çürütmeye çalışan bu bağlamda küfür ve hakaretler yağdıran, Masonları siyonizmle eş değer tutup omadık hakaretler savuran kendisini bir düşünce adamı ve Allahın cihat askeri olarak gösterip müritler toplayan yada toplamaya çalışan bir tip.

Evrimci sitelere girdim. İnsanı tek hücreli canlıdan çok hücreli hale geldiğini söyleyen ve bu bağlamda insanı bir takım yaratıklarla özdeş tutmaya
çalışan diğer karşıt görüşlülerle kavga eden ayrı bir tipler.
 
Ahmet hulusinin sitesine girdim: Zikirler yapan ve yapılmasını öğütleyen , zikrettiği Allahın isimleri diye nitelediği bir takım kelimelerin kozmolojik olarak insan üstünde zuhur ettiğini söyleyen, Allahın ne olduğunu anlatmak A  B C sırları keşfettiğini söyleyen diğer bir tip.

Şifrecilerin, Kelamcıların, Tarikatlerin ve diğerlerinin sitelerine girdim dahada vahim şeyler gördüm. (Açınım yapmıyorum)

Agnostik siteler, Panteist siteler, Satanist siteler, Komünist, Faşist vs vs vs siteler (Açınım yapmıyorum)

Sonra Hristiyan sitesinde Forum bölümüne girdim. Onlarında savı şuydu; " Baba-Oğul-Kutsal Ruh ". Aman Allahım durum buradada aynıydı. Belki yüzlerce cilt olabilecek şekilde yazılar asılmıştı. Tabi bolca hakaret ve küfürlerde vardı. "Baba-Ogul-Kutsal Ruh " üçlemesini anlatmak bu kadar zormuydu.!!??

Şimdi Mason sitesindeyim. Bu siteninde amacı Masonluğu Masonlardan öğrenin bağlamında; " İyi insan yada Yetkin insan " yaratma modeliyle karşı karşıyayız. Ve bu bağlamda ortaya konan semboller riteller.  fakat bir gariplik var forum başlıklarında. Örneğin; Islam, Hristiyanlık, Yahudilik, Gökbilim, YerBilim vs vs vs vs.  Yetkin insan olmakla bu konu başlıklarının ne alakası var. Acaba "Yetkin insan modeli" ni anlatmak da diğerleri kadar zor olabilirmiydi. Yada imkansız olabilir mi.!!??

Söyle bana Lehte. Şimdi ben ne yapmalıyım..???

Şimdi sana bir terazi modeli yapacağım.. 2 kefeli bir terazi.

Terazinin Sol kefesine şunları koyuyorum;
---------------------------------------------------------------
ATeizm, Teism(bütün dinler mezhep ve tarikatler), Masonluk, Agnostikler, Panteistler, Satanistler,  Komünistler, faşistler, Emperyalistler, Kapitalistler, Solcular, Sağcılar, radikaller, Darwinciler, Evrimciler, Adnancılar, Fettullahcılar, vs vs vs vs (Çoğaltabilirsin)

Terazinin sag kefesine şunları koyuyorum (Belkide hep ulaşmaya yada anlamaya çalıştığımız şeyi)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bilgi


Söyle bana Lehte, şimdi bu terazinin ağırlık oranı nedir.??? Örneğin; sol kefe %1, sag kefe %99 mudur ????
Sen bir finansçısın, yap bana bir muhasebe ve bana net sonuç getir.

İşte bu terazinin kefe ağırlık oranını getirebilecek adama ben FELSEFECI yada PROFESYONEL diyorum.  Neden; Ben bu dünyada yaşayan bir insan olarak hangi pozisyondayım.?? Durumum nedir.??? (Örneğin; Acaba cehennem denilen yer varsa oraya gitme riskim nedir)
Gerçek felsefeci yada profesyonel önce bulunduğu pozisyonu belirler.  Sonra gelecek durumla ilgili kanaatini yada kanaatlerini ortaya koyar. Sonra ona göre hareket eder. Eğer biri çıkıpda bana şunu söylerse "Bildiğimi sandığım şey gerçekte bilmediğimdi" derse yada buna benzer laflar ederse yada "inandığım sandığım şey bildikten sonra inanmadığım şeydi" derse. Ben bu tür lafları ortaya atan bir insana profesyonel diyebilirmiyim??

Sen bir profesyonel olabilirmisin Lehte, kendine güveniyormusun ???

Ben geçekten profesyonel olmanı umut ederim bunu belirtmeliyim (bir üst cümlem iddianı ortaya koyman içindi)

Yada varmı içinizde profesyonel olmak isteyen arkadaşlar.

İşte ben bu terazi kefe oranını bulmaya çalışıyorum. Kendi adıma bulunduğum pozisyonu çözmeye çalışıyorum. Acaba ben insan olarak hangi durumdayım ?? Bunu anlamaya çalışıyorum. Bu benim kendime karşı olan sorumluluğumdur.

Peki sizler ne yapıyorsunuz.???  Futbol takımı tutar gibi taraf tutuyor ona göre hareket ediyorsunuz. kiminiz Teist, kiminiz ATeist, kiminiz Mason, kiminiz Deist vs vs vs. Sence Futbol takımı tutar gibi bir pozisyon belirleyip onu savunan bir insan profesyonel yada felsefeci olabilir mi ??

Ben yetkin insan olmak istemiyorum. 2 ayak benim için yeterlidir. 2 ayağımı kullanabiliyorum yürüyebiliyor, koşabiliyorum. 4 tane ayağa benim ihtiyacım yok. Ben şunu istiyorum. Kandırmayın, Aldatmayın, Oyalamayın. 

Uzayda bulunan ve dünya denen bir gezegende yaşıyoruz. yarın ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Daha da önemlisi hangi amaca hizmet ettiğimizi bimiyoruz. İçinizde hangi amaca hizmet ettiğini bilen bir kişi var mı.???  varsa bunu açıklayabilir mi ??

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2011, 07:21:18 öö Gönderen: MASON »


Şubat 15, 2011, 12:05:44 öö
Yanıtla #9
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Masonlugu koyduğunuz yer yanlış olunca çıkarimlarınız da yanlış oluyor. Bosverin Masonlugu bence.her ne kadar Masonluk Masonlardan Ogrenilmelidir yazıyorsa da bu herkes öğrenebilir, anlayabilir anlami taşımıyor. Öğrenmek isteyene forum burada inceler, okur bakar.

Biz insanız ve insana ait olan hiçbir sey bize yabancı degil.

« Son Düzenleme: Şubat 15, 2011, 12:31:22 öö Gönderen: skullG »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
41 Yanıt
25641 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2011, 09:16:56 ös
Gönderen: Cin Ruhi
0 Yanıt
2498 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2011, 12:35:48 öö
Gönderen: Thoth
1 Yanıt
1774 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2013, 10:00:32 ös
Gönderen: Alşah