Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Rit Seçimi  (Okunma sayısı 5683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 16, 2011, 02:20:38 ös
 • Ziyaretçi

Sorum forumumuzda ki Masonlara. Ama öncelikle şunu belirtmek isterim. Yorumlarınızı paylaşırken, Türkiye de sadece Skoç Riti Locasının bulunmadığını, York Riti Locasının da bulunduğu farz edilerek yorumlar paylaşılırsa sevinirim. (York Riti'nde ki yüksek derecelerde ki sorunu da görmezden gelinmesini rica ediyorum)

Mavi Loca'dan sonra Riti seçiminizi yaparken, Skoç Riti'ni neden seçtiniz ?

York Riti ve Skoç Riti arasında temel farklar nelerdir ki Rit seçerken Skoç Ritini seçtiniz ?

Skoç Riti derecelerinde olan Mason Büyüklerim, Eğer Türkiye de York Riti Locası da olsaydı, York Ritini mi seçerdiniz ?

Ritler; farklı ülkelerde farklı coğrafi konumlarda, ne gibi farklılıklar gösteriyor ? Yoksa her coğrafi konumda aynı öğretiler mi benimseniyor ?


Saygılarımla


Şubat 16, 2011, 02:36:03 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 320

mavi olduk da sanki kırmızı kaldıydı diyeceğim ama demeyeyim değil mi?
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.


Şubat 16, 2011, 05:04:42 ös
Yanıtla #2

Sn. sundance,

Aslında cevaplanması gerçekten imkansız bir soru sizinki. (en azından benim için) Öncelikle zaten seçim şansı bulunmadığı için, yapılan eylem gerçek anlamda bir "seçim" değildir. Sonrasında, her iki riti seçim yapmayı sağlayacak kadar derinlemesine bilmeye gerek de yoktur. Skoç Ritinin ne olduğunu bilmek yeterlidir. Ya beğenir başvurursunuz, ya da beğenmez ve kırmızı localara uğramadan Masonik hayatınıza devam edersiniz.

York Ritini seçer miydiniz sorusuna benim vereceğim cevap "kesinlikle hayır".


(York Riti'nde ki yüksek derecelerde ki sorunu da görmezden gelinmesini rica ediyorum)


demişsiniz, ama bunu görmezden gelerek York Ritine devam etmenin bir anlamı yok ki... York hakkında daha derinlemesine bilgisi olanlar, eğer yanlış varsa mutlaka düzeltecektir beni.

Sonuçta Skoç Ritine devam etme kararı, bir York/Skoç arası seçim değil devam etmek/etmemek arasında bir tercih oluyor mecburen.

Aidiyet kaynaklı paradigma denilebilir belki ama ben Skoç/İskoç arasında tercihimi bile ait olduğum yer lehine kullandım. :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Şubat 16, 2011, 06:06:44 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu rit seçimi konusu genellikle öyle kişinin kendi beğenisine, uygun görüşüne, yeğlemesine kalmıyor. Bir mason üstat derecesinde de olsa Masonlukta genç sayılır; biyolojik yaşı hayli ileri olsa bile.  Aslında üstat derecesini aldığında önderinin etkin görevi de sona erer ama o hâlâ kendine bir önder, bir kılavuz, ona yol gösterecek kardeşleri arar. O kardeşler vardır ve ona bu bağlamda destek olur. Eğer bir ritin yüksek derecelerinde çalışacak ise, onlar da bir ritin yüksek derecelerinde çalışıyor ise, onu yönlendirirler; en azından etkilemekten geri kalmazlar. Pek enderdir bir masonun çevresinde hangi ritelirn uygulaması olduğunu araştırması, bunların arasındaki farkları derinlemesine incelemesi ve sonra kendisine göre en uygununu seçmesi. Hele Türkiye gibi tek bir ritin uygulamada olduğu bir ülkede, bir masona "Hani bir de öteki rit olsaydı onu seçer miyidiniz?" tarzında bir soru pek garip gelir. Üstelik Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti her neresinden bakarsanız bakın, bizim ülkemizin külütürüne en elverişli rittir. Kaldı ki bir tek bu ritte merkezi otorite diye bir durum yoktur ve her ülkedeki yüksek şûra ya da süprem konsey, ritin özüne aüykını düşmeksizin çalışmalarının kapsamını kendi ulusal kültürüyle uyumlu bir biçimde düzenler.

Rit seçimi söz konusu olduğunda bilki de en güzelini İngiltere'de görmek olanaklı. Büyük Loca Royal Arch d dahil olmak üzere üç simgesel derecede çalışıyor. İstemeyen Royal Arch'a katılmayabilir. Royal Arch'a katılmadan üye olabileceği birtakım başka ileri derece örgütleri var; birbirinden bağımsız. Kimileri ise Royal Arch derecesini öncelikli tutar bunların. Dolayısıyla o mason gücü yettiğince istediği kadarına katılabilir. Artık şu "gücü yettiğince" hangi anlama geliyorsa.

Sayın Sundance'ın belirttiği EKEİR ile York Riti arasındaü bir yeğleme yapmak da biraz sınırlı kalıyor. İnsan bir seçim yapmak durumunda ise eğer, başka ritler de var önünde düşünebileceği, değerlendirebiliceeği. Örneğin Memphis-Mizraim Riti de bir diğer seçenek olabilir pek âlâ. Bu bulunduğu ülkeye bağlı, kendi yeğleyişinden önce oradaki olanaklara bağlı.

Ola ki ritlerin hiçbirinin ritüelik içeriğini, öğretisini, çalışma tarzını beğenmez. O durumda hiçbirine katılmaz; üstat mason olarak kalır. Böyle kalışı da o yüksek dereceli masonlara oranla hiçbir eksikliği olduğunu göstermez. Nitekim yüksek dereceler almış olan masonların da üstat derecesinde kalmış buhlunan bir kardeşlerine oranla hiçbir üstünlüğü yoktur. Yanlış dediysem düzeltilsin lütfen. 

Böyle olunca da yani dediğim doğruysa, bir masonun simgesel derecelerdeki çalışmaları bakımından rit tasarımı, kaygısı, düşünüsü diye bir durum da söz konusu olmaz.   
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 16, 2011, 08:59:47 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal ve Sayın ADAM,

Geniş ölçekli ve güzel yorumlarınız için gerçekten minnettarım.

Benim bu başlığı açmamda ki ve iki Rit arasından neden Skoç Ritini seçtiniğiniz sormam da ki gaye. Daha evvel İngilizce başlık altında sormuş olduğum daha doğrusu aldığım bir mailin devamı niteliğinde.

Hem York hem de Skoç Ritlerini çok derinlemesine bilmiyorum, bilmemde mümkün değil bir harici olduğum için.

Ama York Riti Masonları özellikle; York Rtinin Kral Süleyman Tapınağı konusunda Mavi Loca öğretilerine daha yakın olduğunu ve bu sebeple seçimlerinin York Riti olduğunu söylüyorlar.

Biliyorum forum kuralları dahilinde bu konunun derinlemesine tartışılması mümkün değil. Peki iki Rit arasında ki farkları öğrenebileceğim bir kaynak tavsiye edilebilir mi ? Ya da forum içerisinde, biz haricilerle paylaşılabileceği ölçülerde, iki Rit arasında ki farklarıanlatılması mümkün müdür ? Yoksa saygı duyduğum Masonik sırlar kapsamına girdiği için, Mavi Loca içinde mi iki Rit arasında ki temel farklar öğrenilebilir ?

Saygılarımla


Şubat 16, 2011, 09:31:36 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 100

Sayin sundance,

muntazam ritler icerisinde bazi ritler, bazi ülkelerde tarihsel gelisiminden ötürü farkli özellikler gösterebiliyor. Mesela Isvec Riti, Almanya'da daha farklilasmis, Zinnendorf Sistemi adini almistir. Zinnendorf sistemi de bir kac loca tarafindan degistirilip, Schröder Sistemine dönüstürülmüstür. Görüldügü gibi farkliklar ayni rit icinde bile yöresel olarak gerceklesmistir.

not: Memphis-Misraïm muntazam bir rit degildir.


Şubat 16, 2011, 09:39:25 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Sayın amerbach,

Açıklamanız için minnettarım, çok teşekkür ederim. Kafamı karştıran bir konuydu. Artık sayenizde parçalar yerlerine oturdu.

Saygılarımla


Şubat 16, 2011, 09:49:23 ös
Yanıtla #7
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bay

Sn. sundance,

Ben de sizin yurt disindan (ABD'den) aldiginiz yaniti ABD de yasayan bir Mason olarak yourmlamak istiyorum. Kardeslerimin soyledigi konu (Mavi Locaya benzer nitelik) tamamen York Ritinin yapisindan kaynaklanan bir aciklamadir. Ritueller sanki Mavi Locanin devami gibidir, hatta bazi York Ritine mensup Kardeslerim bana yolculugun devami olarak anlatmislardi York Ritini. Skoc Riti ise daha cok teatral nitelikte bir yapiya sahiptir. Yani Mavi Locadan sonra, alisliagelmis Masonik munasebetlerden biraz daha farklidir tecrube edilen olaylar. Inaniyorum ki Kardeslerimin York Ritini Mavi Locaya benzetmelerindeki sebep, Ritin yapisina yapilan bir gondermeydi, en azindan ben boyle algilamanin daha dogru olacagina inaniyorum.

Sevgi ve saygilarimla,

Noah
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.


Şubat 16, 2011, 10:01:37 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Sayın Noah,

Evet hemen hemen yorumladığınız şekilde bir cevap almıştım. Verdikleri cevabın arkasını çok fazla aramadım açıkçası. Çünkü bir harici oldugum için, net olarak anlayamıyorum-algılayamıyorum.

Ritleri çok derinlemesine  bilemiyorum ama Skoç Riti'nde beni çeken Rose-Croix dereceleri. York Riti'nde ise Tapınakçılar ile ilgili dereceler. Biraz sığ yaklaşıyorum belki ama çok derinlemesine bilmediğim için şimdilik beni çeken kısımlar böyle.

Siz Mason büyüklerime ne kadar teşekkür etsem azdır. İnanılmaz güzel ve açıklayıcı bilgiler verdiniz. Minnettarım...

Saygılarımla


Şubat 17, 2011, 09:07:34 öö
Yanıtla #9
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Kimi zaman Sayın amerbach ile aramazda görüş/yaklaşım farkları olmuştur. Doğal. Olmasında yarar da var.

Bu başlık altında Sayın amerbach Memphis-Mizraim Riti'nin düzenli (muntazam) olmadığını söylüyor.

Sormam gerek "Neden?" diye....

Belki ardından bir başka soru daha sormam gerek: "Hangi ritler düzenlidir?" diye...

Bunu sorarken elbette şunu da sormam gerek: "O ritler niçin düzenlidir de ötekiler niçin düzensizdir?"

Sayın amerbach bu sorulara yanıt vermeyebilir. Aslında bu sorular yanıtlanırsa, bunun sonrasında ortaya bir polemik çıkar.

İyisi mi şöyle yapalım: Masonluktaki ritleri şu "düzenlilik - düzensizlik" tartışmasının dışında bırakalım. Çünkü ne de olsa Masonluğun özü simgesel derecelerde, büyük localarda değil midir?


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1850 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 26, 2007, 04:45:28 ös
Gönderen: MASON
2 Yanıt
5215 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2010, 01:59:44 ös
Gönderen: sundance
3 Yanıt
3211 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2011, 08:52:40 öö
Gönderen: WaleC
18 Yanıt
12858 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2011, 04:27:27 öö
Gönderen: Mozart
5 Yanıt
1977 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2015, 12:34:24 öö
Gönderen: akcanmd