Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ruh ve Nefs  (Okunma sayısı 4619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2011, 11:33:54 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus metafizikten bihaber bir insan olduğumuz için Yunus vb. velilerden gelen verileri göz önüne alarak tahminlerle düşünebiliyoruz. Bu nedenle fikirlerimin asla arkasında durmam çünkü yanılma olasılığım çok yüksektir.

 İnsanoğlunun yapabildiği en zor şey sır saklayabilmektir. O nedenle Yunus vb. veliler bile şiirlerle sırları ifşa etmişler dayanamamışlar. Tabi ki büyüklerin her hareketinde kavrayamayacağımız bir neden ve hayır vardır. Eğer kaba tabirle rajona ters hareket eden veliler olmasaydı tasavvuf çok gizli yaşanan ve günümüzde bizim hakkında hiç bir kanaat yürütemediğimiz bir şey olurdu.

Basit bir kul olmaktan kastım alalade degil de saf yani katıksız bir kulluk. Nefsten arınmış bir saflık. Bu saflığa ulaşan insan manevi olarak zenginleşiyor. Paranız yoksa nasıl kımıldayamıyorsanız manevi zenginliğiniz yoksa metafizik alemlerde perişan olursunuz. Bu zenginliğin göstergesi ise iman ve aşk kavramıdır bu kavramlarla sırları satın alabilirsiniz. 

Ne çıkarsa bahtıma yanlış bir yaklaşım olur. Çünkü Allah hiç kimsenin hakkını ketmetmez kesintiye uğratmaz. Çalışan insan bu ilimlere ve sırlara ulaşabilir.

Zevk almaya gelirsek her ilim kendine göre zevklidir. Örneğin matematikten her kez hoşlanmaz fakat en zevkli derslerden biridir. Problem çözmek başarmak vb. zevkler her ilim dalında yaşanır. Fakat aşk başka bir konudur. Aşka ulaşabilmek için insanlar fiziksel dünyadan ve insanlardan uzaklaşmışlardır. Yani örneğin bir filozof basit bir çoban kadar aşka yaklaşamaz.

Saygılarımla.