Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kuralsız bir dünya.  (Okunma sayısı 12834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 24, 2011, 01:54:42 öö
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 647
 • Cinsiyet: Bay

Kuralları kim koyar veya kimler sahiplenir umrumda bile değil. Kuralsız bir masonluk nedir soruyorum? ritüeller beyne dayatılmış kurallar ve şartlanmalar zinciridir. Bu konuda hoşgörümü ve toleransımı masonlar tarafına kullansam bile, Kural nedir? Ritüel aptalları yönetecek bir davranış şartlanmasıdır. O davranış biçimlerini sorgulayamazsınız bile.

Kuralsız yaşayacak kadar veya herhangi bir ismin gölgesine sığınmayacak kadar geniş yürek kimde var? (Sayın Alşah hariç, enelsır hariç, dostum Murat zaten kalıp dışı, ha simirnalı ha ben, neyse)

Yaptırımlarınız neyi bağlar? cezanız kimin nefes almasını engelleyebilir?  Siz olmasanız dünya olmayacak mı? Tek yöntem ingiliz patentli robotik hareket zincirimi sanıyorsunuz?
Siz bilirsiniz.
Sayın skullG ne acı bir örnek verdiniz, 2 dk içinde mason olduğunuz insana karşı yüreğinizi değiştirdiniz. Siz buysanız, ben mason değilim, özür dilerim.
Yolunuz açık olsun demek isterdim ama, sizin ki pek yol gibi gözükmüyor(kanal olabilir).
 
Prometheus ateştir.
 
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.


Ağustos 24, 2011, 08:59:50 öö
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Kapatın locaları. Birahaneye gidiyoruz!


Ağustos 24, 2011, 09:02:26 öö
Yanıtla #2
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Prometheus,

kusura bakmayın ne anlatmaya çalıştığınızı gerçekten anlamış değilim. Ne yazık görüyorum ki, daha niçin şahsınıza yaptırım uygulandığını algılayamamışsınız. Prometheus, ateşi çalandır, bilgiyi getirendir ateş değildir. Hoş diyelim ki Prometheus ateştir, o da sizin gibi bir ateş değildir. Siz aydınlatmıyorsunuz, yakıyorsunuz, siz bilgilendirmiyorsunuz, saldırıyorsunuz. Siz tüm iddia ettiğiniz şeylerin tersine davranıyorsunuz. Yunus diyorsunuz, yunustan siz de iz yok, bilgi diyorsunuz, öyle uzak ki yeriniz bilgiye ters istikamette, buddha diyorsunuz, lakin siz emin olun buddhayı da taşlardınız yolda görseniz.

Subjektif ithamlarınıza karşı hiçbir söz söylemeyeceğim. Sadece şu yukarıdaki yazdıklarımı birgün anlayabilmenizi ümit ediyorum. Unutmayın! Siz zaten MASON değilsiniz!

Benden yana yolunuz açık olsun. Kuralsız yaşamınızda mutluluklar dilerim.Ağustos 24, 2011, 12:07:08 ös
Yanıtla #3

Sayın Prometheus,

Sizin kuralsız bir hayattan ne anladığınızı bizzat ben defalarca tecrübe ettim biliyorsunuz. Kuralsız hayatınızdan ben hakarete maruz kalarak zarar gördüm. Siz değil. Kuralsızlığı bu kadar sevdiğinizi önceden bilseydim keşke. Yaptırımlar kimi bağlar diye soruyorsunuz, sizi bağlamaz belki ama mesela şu 20 gün süresince ben bu forumda rahat ettim. Kimse bana hakaret etmedi, kimse beni ajite edici laflar söylemedi. Bakın, yaptırımların, cezaların, tecritin de bir faydası varmış değil mi? Nefes almaya elbette devam etmişsinizdir, ama bana bulaşmayarak. İşte o "bağlam" buradadır. Yarar da buradadır.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Ağustos 26, 2011, 09:29:32 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 668
 • Cinsiyet: Bay

sayın Prometheus, bir şey dememiş ki. Sormuş sadece....
Örneğin : ''siz salakmısınız?'' bir soru cümlesidir.Siz bu soruya ''hayır biz salak değiliz'' dersiniz.
ama biri size ''sen salaksın'' dese bu bir hakarettir. Dolayısıyla burada sayın Prometheus soruyor aklına takılan şeyleri... ''Neden böyle'' diye...
sayın Prometheus sormuş... ''ne sanıyorsunuz? '', '' neyi bağlar?'', olmayacak mı?, kimde var?
bunlara cevap verilebilinirdi aslında.
Ben sayın Prometheusun bu çıkışını hakaret değil bir haykırma olarak anlıyorum.
Saygılarımla


Ağustos 26, 2011, 11:44:36 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1799
 • Cinsiyet: Bay

        Bu sitede inanılmaz derecede mutlu olduğum zamanlar oldu. Öyle ki,daha önceleri neden bu siteden haberim olmadı diye  kendimi suçlu hissettiğim zamanlar. Şimdi bu mutluluklarımda pay sahibi  olan dostlarımdan biri hiç te azımsanmayacak bir zaman mahrumiyet yaptırımına maruz kaldı. Bakıyorum, bu yaptırımdan benden başka   rahatsız olanlar da var, son derece memnun olanlar da.
         Rahatsız olanlarla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Ama memnuniyetinden dört köşe olanları da anlıyorum. Bunlar,  kendileri gibi düşünmeyenlere yaşama hakkı tanımayanlar, onlar son derece memnundurlar bu yaptırımlardan.
          Bu kadar uzun süreli bir cezayı hak ettiğine gerçekten inanamıyorum. Sayın Hacamat çok güzel ifade etmiş aslında , sayın Prometheus sadece sorguluyor, düşüncelerinin zincirlenmesini istemiyor. Aslında güzel bir şey değil mi ? siteye renk katıyor. Canlılık getiriyor.
          Ben sayın Prometheus'un 21 günlük yaptırımında da aynı şeyi söyledim. Yine aynı düşüncemi yineleyeceğim. Yaptırımlar uygulanmadan evvel bir savunma alınamazmı ? Yani "savunma hakkı" verilemez mi? Savunma hakkının kutsiyetine inanıyor ve asla kısıtlanmasını istemiyorum.
         İnanın teklifimin  iyi değerlendirilmesi halinde , sitemizin kaybedeceği hiç bir şey olmayacaktır. Ama kazanımları çok fazla olacaktır.
         Saygılar-sevgiler.
       
"Vur ama dinle beni"


Ağustos 27, 2011, 12:25:51 öö
Yanıtla #6

" Ama memnuniyetinden dört köşe olanları da anlıyorum. Bunlar,  kendileri gibi düşünmeyenlere yaşama hakkı tanımayanlar, onlar son derece memnundurlar bu yaptırımlardan."

Sayın Alşah, zihninizde "zevkten dört köşe olmuş" bir rövanşist, ve "kendim gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımayan" olmuşum. Aslında Sayın Prometheus'la aynı hatayı yaptığınız için Sayın Prometheus'a verilen cezayı anlayamıyorsunuz: Niyet okuyorsunuz. İşin aslını bilmeden yafta yapıştırıyorsunuz.

Hakkımda o kadar şey düşünürken, acaba, küçük de olsa şöyle bir soru sormak aklınıza geldi mi : "Bu adam niçin Prometheus'a verilen cezayı onaylıyor?"

Sorsaydınız, özel cevapla açıklardım. Ama sormadınız. Sorgulamaya bu kadar önem veren biri olarak (!), bu soruyu sormadınız.

Aklınıza gelmedi herhalde böyle bir soru sormak. Veya geldi, ve hükmü bana sormadan siz kendi kafanızda verdiniz "bu kesin kendi gibi düşünmeyene yaşam hakkı tanımıyor" diye.

İşte aynı hata. Bu hatanın adı  "sorgulamak" veya "haykırmak" "düşüncelerin zincirlenmesinden kaçınmak" "renk getirmek"  vb. değildir. Adaletin renkleri bellidir. Siyah veya beyaz. Beyaz içine türlü renkler girebilir. Ama siyahın rengi, tanımı adalette çok açık ve seçik olarak bellidir. Siyah renkleri dağıtır. Renk getirecekse biri, bunu beyaz fon üzerinde yapmalıdır.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare


Ağustos 27, 2011, 01:13:21 öö
Yanıtla #7
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 668
 • Cinsiyet: Bay

Ben Hacamat olarak siteye üye olduğumda Masonlardan çok faydalı bilgiler edineceğimi sanıyordum.
Lakin,  Hariciler bilgi ve deneyim ''noktasında'' daha bir dolu çıktı . Sayın Prometheus bunların başında geliyordu.
Hatta sayın ADAM masonlara ders veriyor, o derece. Yani ben anlamadım.

Sayın Prometheus biriyle tartışmış, tartışmanın dozu yükselmiş. Ne var? olamaz mı?
burada ilk okul çocukları gibi müsamereye mi çıkılsın? Ali topu tut... Topu tuttum.
böyle mi geçsin tartışmalar ? Baskıcı bir toplumda yetiştik belki ama Masonlar hanidir aydın dı, Işık tı.
Elin tek şaklamadığını bilmiyorlar mı? cezayı ikili tartışmada birine kesip ötekisine kesmemek de ne?
hadi birine kırmızı kart, yok mu ötekine sarı kart?...
Sayın Alşah, biz birbirimizi gönülden sevdik... Sizin fikrinizi bilmiyorum, aslında prometheusunda fikri ne bilmiyorum.
takip etme zamanım olmadı. Ama ben sizlerin duruşunuzu sevdim. Fikirler önemli değildir.
Ben öyle düşünürüm siz öyle. Önemli olan burada duruştur.

Bana sitede Masonlar hakaret etti, ''git'' dedi...  dendi,dedi,dendi... eee belkide sayın Prometheus
sitede Mason ''büyüklerinden'' ne gördüyse öyle yazıyordur. Ama sayın sukullG un haklı bir tesbiti var.
sayın Prometheus Mason değil.
Saygılarımla


Ağustos 27, 2011, 01:22:15 öö
Yanıtla #8
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Alşah,

sorgulamak diyorsunuz. demek ki sorgulamaktan çok farklı şeyler algılıyoruz. Ben ifade özgürlüğünün alabildiğine geniş olmasını savunuyorum. bunu sadece burada değil, gerçek hayatta da mesleki yaşamımda da savunuyorum. ama nefret söylemlerinin, karşısındakinin onurunu hedef alıcı ifadelerin koruma görmeyeceğini de düşünüyorum. çünkü insan haklarının temelinde "insan onuru" kavramı yatar. Eğer bir söylem insan onuruna saldırı taşıyorsa onun hoşgörülmesi düşünülemez, böyle bir beklenti içerisine girilemez.

demokratik yaşamda da bu böyledir. en şok edici ifadelere bile müsamaha gösterilmelidir. ama o şok edici ifade, şiddete meyletmemelidir. en ağır eleştirilere bile hoşgörüyle yaklaşılmalıdır ama eleştiriyorum denilerek karşısındakine hakaret de edilmemelidir.

sen salak mısın? gibi bir soru olamaz. Bu açık seçik karşısındakine ""ben senin salak olduğunu düşünüyorum" demektir. Kelimelerle oynayarak bir yere varılamaz. yukarıdaki mesaj ortada. ritüel uygulayan aptallar, kurallara bağlı robotik yaşayanlar vs... daha evvelki gönderiler de ortada...

demokratik bir toplumun da sınırları ve kuralları vardır. Haksızlık etmek fırsatını bulan herkes haksızlık eder. O yüzden kurallar vardır. Platon "Devlet" kitabında şöyle der. "İnsanlar birbirlerine haksızlık ede ede, haksızlığa uğruya uğruya, birinin tadını, ötekinin acısını duymuşlar. Haksızlığa uğramaktan sakınamayacaklarını, haksızlık etmeyi de her zaman beceremeyeceklerini anlayınca bir anlaşmaya varmayı düşünmüşler, kanun koymuşlar, kimse haksızlık etmeyecek, haksızlığa uğramayacak diye"

keşke kimse haksızlık yapmasa ve keşke kimse haksızlığa maruz kalmasa... ama ne mümkün! o yüzden kurallar var!

son söz şunu söyleyeyim: buranın yozlaştırılmasına asla müsaade edilmeyecektir. yozlaşmaya yönelik en ufak bir harekete dahi müsamaha gösterilmeyecektir.

Sayın Mason Üstadım geçenlerde bir duyuru yapmıştı "niçin üye olmasın ki?" yerine bundan böyle üye seçimlerinde "neden üye olsun ki" bakışıyla yaklaşılacaktır diye. Bu üyeler için de geçerli bir sonucu içinde barındırır.

Saygılarımla.


Ağustos 27, 2011, 05:02:04 öö
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 339
 • Cinsiyet: Bayan

 
Güc ve ayrıcalık düsüncesi icinde olan kişilerden ADALET BEKLENMEZ.....Gücü kendi hakimiyeti gördügü icin hakim olmayı HAK sanma yanılgısı ile yargılar ... Burada  Hakimiyetin verdigi haksızlıkları gorduk.
Biz sizi gorduk ....
Haricilere uygulanan bu kurallar kendi dahili uyelerinize uygulanmıyorsa burada haktan adaletten hic konusmayın.
Banada bir ihtar vermişsiniz neye dayanarak verdiginizide anlamıs degilim.
Çok dikkatli bir adminseniz neden daha once luis deo icinde bu dikkati gostermediniz? demekki onu onaylıyorsunuz.
verilen yaptırım kurallar taraflı uygulandıgı sürece haklı olamazsınız sadece idda edersiniz.
 Formda kuralları kendiniz uygulamayıp birilerine ustunluk saglamak ve onları gutmek icin koydunuzsa ,güdülecek koyun arıyorsanız mallesef o sürünün icinde degilim.
Kurallar varsa uygunluk bekleniyorsa bu herkes icin esit olmalı.masonlar icin ve adminler icinde .....birine ceza kesip ötekinin diger tarafta nispet yapması guzel mi? tasvip ediyormusunuz? Masonluk ayrıcalıgı ile bu nispeti görmüstük.
karsıt taraf yok.......diyorsunuz prometheusun kendisi var .....bakmak ve gormek farkını gosterdiniz.

.Buraya katılan cogu kisi yetiskin kendini bilen insanlar sizinde bunu goz onununde tutmanızı tavsiye ederim..Burada kişisel ego tatmini icin bulunmuyoruz.
Her bireyin farklı yapısı var kimisi kıskırtıp ihtar alan uyenin yoklugunda zil calar oynar ,kimi sebep oldugunu bilip kendi payına utanır ,kimi sert kimi de  yumusak uslup olabilir .paylasımı önemlidir benim icin siz prometheusta Yunusu gormeyebilirsiniz, isterseniz  seytanı görün o sizin sorununuz ...benim şeytandan da ögrenecegim seyler var .. 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
8103 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 03, 2012, 12:56:32 ös
Gönderen: yazbenide
0 Yanıt
3504 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2011, 11:12:18 ös
Gönderen: Maledictum
61 Yanıt
21817 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2011, 07:17:52 ös
Gönderen: agnusdei
0 Yanıt
1670 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 30, 2011, 12:27:02 öö
Gönderen: inanç
7 Yanıt
7501 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 09, 2012, 11:31:43 ös
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1484 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 06, 2013, 04:49:13 ös
Gönderen: moonlight
52 Yanıt
16131 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2018, 02:38:18 öö
Gönderen: night manager
18 Yanıt
6582 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 18, 2014, 06:42:38 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
1351 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2014, 04:42:33 ös
Gönderen: Don Corleone
1 Yanıt
1784 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 25, 2017, 12:58:14 öö
Gönderen: denizhan