Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Thot-Hermes-Hz.İdris meselesi ile ilgili bir soru...  (Okunma sayısı 10844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2011, 02:44:22 ös
 • Ziyaretçi

Çok bilgi sahibi olmadığım mitolojik bazı veriler hakkında olacak sorum.

Thot-Hermes-Hz.İdris...
       
Bu tarihi kişiliklerin üçünün de aynı kişi olduğunu onlarla ilgili kaynakların çoğunlukla paralel gitmesinden biliyoruz.Thot'un göksel alemde bir inisiye olduğu ve Hz. İdris'in de Mevlana'nın bahsettiği üzere ''İdris , yıldızların cinsindendi . Onun için sekiz yıl Zühal'de kaldı . Zuhal , Doğular'da da onun dostu oldu, Batılar'da da.Her halde onunla konuştu, onun sırlarına mahrem oldu.Kaybolduktan sonra tekrar Dünya'ya gelince yeryüzünde yıldızlar bilimine dair ders verdi''.Burada da Thot'un kitabıyla birebir benzerlik görüyoruz.Kur'an-ı Kerim'de de ''Ey Muhammed, Kitap'ta İdris'e dair söylediklerimizi de an; çün­kü o dosdoğru bir peygamberdi. Onu yüce bir yere yükselttik. (Meryem: 19/56-57) der.

Ancak yine aynı tarihsel veriler Thot'un Atlantis'ten gelerek Nil deltasına çıktığını söylüyor.Hz.İdris de Kur'an'a göre Tufan'dan kurtulanların soyundandı..Ancak soru burda başlıyor.

Kur'an-ı Kerim'de Hz. İdris'le ilgili ayetin devamında ''İşte onlar Adem'in ve Nuh'la beraber taşıdıklarımızın soyundan; İbrahim ve israil'in soyundan ve seçip doğru yola eriştirdiğimiz, Allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerdendir.., (Meryem Suresi: 19/58) ayeti geçiyor..

Buraya göre bir tarih karışıklığı başlıyor Thot'la ilgili tufan olayı Atlantis'te yaşanan tufan,ancak Hz.İdris ile ilgili bahsedilen tufan Hz.Nuh'un tufanı...

Buradaki ya bilgi yanlışlığı ya da benim mantık yürütme yanlışlığım olabilir,bilen bir forum üyesi aydınlatabilirse sevinirim.

İyi forumlar...


Ağustos 31, 2011, 07:30:36 öö
Yanıtla #1
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 229

Idris ile Enoch ayni kisilerse eger bu Idris'in Nuh Peygamberin buyuk buyuk babasi oldugu anlamina gelir.

Yani Nuh, Idris'in soyundan geliyor...

Ancak dedigim gibi burada bahsettigim Idris Peygamber eger Musevi ve Isevi inancinda yer alan Enoch ise gecerli. Ki bazi islami kaynaklar Idris'in gercek adinin anuh veya hanuh olarak verir.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y


Ağustos 31, 2011, 12:08:15 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Evet sayın Laus Deo;İdris'in asıl adı hanuh ama aynı zamanda evet dediğiniz gibi Enoch'la aynı kişi.Hz.Şit'ten sonraki üçüncü peygamber olarak anılan kişi ve arkasından Nuh...
Geriye kalan başka bir çıkar yol, Kur'an'da bahsedilen tufanın Atlantisin batışına neden olan tufan olması gibi bir ihtimal.Aslında güçlü bir ihtimal de..Çünkü tufandan ve yokoluştan bahseden surelerin başlangıcında ''Elif Lam Mim'' ya da ''Elif Lam Mim Ra''(Güneş Mu İmparatorluğu sulara gömüldü) ayetleri yer alır.Bu yüzden imkanlı duruyor.


Ağustos 31, 2011, 01:58:57 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 339
 • Cinsiyet: Bayan

Yeryuzu tek tufan gecırmış dıye bakmamak lazım.MU'nun batışı ayrıdır,Atlantıs'ın batışı ayrı ve Nuh tufanı olarak bahsedılen ayrı ..
Nuh'a 2. Adem denir.
Mu'nun  sembollerinden birindede  bir nokta ve onu çeviren çember bulunur.
Elif...bütün harlerin başı ve aslı onun aslı ise noktadır.
Noktada çemberde baslangıç ve sondur ayni zamandada  merkezdir.
Nokta insanın sırrını  anlatır..
Lam.. la ile .sonsuzluk,yokluk hiçlik...lam ilede ledun ilmini belirtir.yaradan katında ki ilimdir .bu ilim yürekten çıkar.
Ra ..günes ,ışık,aydınlık . ledun ilmine sahip olan (ram olmak baglanmak,hakka yaratıyıcıya baglı olan .)
RA güneş imparatorlugu,güneşin çocukları,ışık savaşçıları,ışık işçileri gibi anlatılarda bilgi sapması oluşmuş durumda.
Biraz konu dişina çıkma gibi olabilir ama bilgiyi genişletmek adına ilave edebilirim ,baska bir baslık altındada buna benzer bir konu devam ediyor.
 Kadim insanlarımız bildigimiz gök yuzundeki günese hiç bir zaman tapınmadı.
Gök tanrı , yada tengri ile anlatılanda gökyüzü yada günes olmadı..
Yukarda tutulma yuceltmek kavramından geldigi gibi öz bilinç, yuksek ruh,ulu ruh,ulu mimar ,Yaradan vb her zaman için yukarda tutulmuştur,insan düşmüş oldugu için burada   bu katta mevcut,hedefi yükselmektir,karalıgından çıkmak ışık olmaktır ve yukarda ne varsa aynisi aşagıdada vardır.
Duada bile eller semaya acılır.
Mevlana sema yapar aşka geldiginde ,o aşka gelişi dünyasal evrensel bilincin üstündeki ,göklerdeki evresel birligin coşkusuyla ahengi ve uyumuyla döner.
Kuranda da  butun gezengelerin yörüngesi ve cizildigi bir yolda şaşmadan  hareketlerini anlatır.
Mevlanın da Şemsi vardı ...Mevlana Ay'ı şems Güneş'i temsil eder.karanlıgın iki ışıgı bunlar ..Şemsin ışıgı ile Mevlana ışık olmuştur.


Ağustos 31, 2011, 08:30:59 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Yani şimdi bu bütün bildiklerimizi sıralayalım gibi bir konuşma olmuş:) Elif Lam Mim için ayrıca bir başlık olarak konuşuruz ben hiç öyle düşünmüyorum ama buradaki konumuz farklı.Ezoterik öğretide İdris ile Thot-Hermes-Hanuh-Enoch aynı kişi kabul ediliyor.Thot ,Atlantis'ten geldiği varsayıldığına göre ve Kur'an'da Hz.İdristen bahsedilirken tufanla ilgili ayetlerde ismi geçtiği için Atlantis'in batışının Nuh tufanı olabileceğini savundum ama tabii ki Nuh ile İdris'in arasının 1000 seneden biraz az olduğunu düşünecek olursak başka bir tufandan da söz edilebilir.

Ancak Hz.İdris'in Nuh'tan hemen sonra olduğunu ileri süren bir zayıf görüş daha var ki eğer o doğruysa ikisinin aynı tufan olması kabul edilebilir.Zaten Nuh'un yaptığı gemi düşündürücüdür.Nuh'un yaptığı gemi için hiçbir ayette Tanrı'nın bir yardımı ya da mucizesi geçmez.Suyun kaldırma kuvvetinden ve kerestecilikten habersiz olunan bir dönem kabul edersek o mucize gemiyi yapmak düşündürücüdür.Bu da Atlantis gibi bilime vakıf bir toplulukla ilgisini güçlendiriyor.


Eylül 01, 2011, 01:37:40 öö
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1795
 • Cinsiyet: Bay

       Tufan ile ilgili Kur'an'daki  bilgiden daha eski kaynaklarda da söz edilmektedir.  Örneğin ülkemizin yetiştirdiği büyük insan ünlü Sümerülog sayın Mazzez İlmiye Çığ
hanımefendinin  "Sumerli Ludingirra" veya  "Gılgameş" kitaplarında Tufan epey detaylı olarak anlatılmıştır. Yani işi Tufan'a götürdüğünüz zaman karşınıza çıkacak manzara çok değişik olacaktır. Zira sayın Çığ'ın tablatlerden tercüme yolu ile aktardığı ve tartışmasız kaynak olarak verilen bilgilere göre Tufan'ın vukuu bulduğu yer  Arabistan Yarımadası değildir.
        Ben daha fazla ayrıntıya girmey istemiyorum.  Gerçekten bu konu ile ilgilenen site mensuplarımızın Sayın Çığ'ın eserlerinden istifade etmelerini önerebilirim. İncelediğinizde bu konudaki fikirlerinizde değişiklik olacağını düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Eylül 04, 2011, 12:56:23 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Kaynak önerisi için teşekkürler Alşah..

Sevgiler


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
6856 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 31, 2017, 10:45:49 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
1 Yanıt
12138 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 15, 2016, 02:13:10 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
2 Yanıt
5622 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2007, 09:51:53 ös
Gönderen: shemuel
koltuk meselesi...

Başlatan bugfree Mizah

0 Yanıt
1617 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 02, 2008, 02:40:50 ös
Gönderen: bugfree
2 Yanıt
3271 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2010, 05:10:34 ös
Gönderen: Texan
44 Yanıt
32853 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 06, 2016, 08:16:02 ös
Gönderen: ADAM
12 Yanıt
10808 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 22, 2011, 02:17:12 ös
Gönderen: Hacamat
6 Yanıt
5372 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2011, 06:49:09 ös
Gönderen: Eagle35
9 Yanıt
6301 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 19, 2011, 10:58:22 ös
Gönderen: agnusdei
5 Yanıt
2237 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2012, 09:04:18 ös
Gönderen: BULGARIA