Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Müdafaa-i Kübra-i Hukuku Hilafet (Tarikat-ı Salahiye)  (Okunma sayısı 2927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 02, 2007, 11:41:33 ös
  • Ziyaretçi

Hilafeti savunan masonik bir örgüt: Tarikat-ı Salahiye

Asıl adı, "Müdafaa-i Kübra-i Hukuku Hilafet".

Gizli bir örgüt olduğu için kuruluşu konusunda kesin bir tarih verilemiyor Tarık Zafer Tunaya "Eylül 1921" tarihini veriyor. Prof. Ergun Aybars daha kesin bir tarih veriyor: " Eylül 1921"

                Tüm araştırmacıların hemfikir oldukları, cemiyetin Sevr Antlaşması'ndan sonra kurulduğuydu.

Kurucuları, Mehmet (Topal), Tevfik Baba, Yahya Adnan Paşa, Elif Rıfkı, Celal Bafrevi, Ahmed Refik, Seyid Yusuf Zakari, Hafız İsmail Hakkı.

Başkanının, cemiyet içindeki adıyla "Hadim ül-İslam"ın, kim olduğu da pek belli değildi. Kimine göre Sultan Vahideddin, kimine göre Sultan Vahideddin'in fahri yaveri Kirazlı Hamdi Paşa başkandı denilse de bu yalandır.

                Tarikat-ı Salahiye öyle sıradan bir cemiyet değildi. Zahiren İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne muhalif görünenleri bir çatı altında toplamıştı. Hürriyet ve İtilaf Fırkası, Osmanlı İla-yı Vatan Cemiyeti, Nigehban Cemiyet-i Askeriyesi gibi partilerin-örgütlerin perde arkasındaki güç biliniyordu. Ama unutulmasın ki, Yahudi muhalefetini de kendisi örgütlüyordu.

Cemiyetin amacı konusunda da farklı görüşler var:

            Kendilerine sorarsanız, İslam dünyasını esirlikten kurtarmayı amaçlayan, saltanat ve hilafet yanlısı, Ankara'daki millicilere karşı bir cemiyetti.

Bu topraklarda, "Siyasal İslam"ı parti/cemiyet programına koyan ilk örgüttü Tarikat-ı Salahiye: "Siyaseti diniye en hakim siyasettir; buna temessük (sarılmayan) ve imtisal (buna göre hareket) etmedikçe kavi (güçlü/sağlam) bir hükümet teşkili (kurulması) muhaldir (olanaksızdır). Siyaset her hal ve karda dine raptedilmelidir (bağlanmalıdır)."

Ankara'daki ulusalcılara göre, koyu dindar, İngiliz taraftarı ve İslam dünyasını aldatan bir cemiyetti.

Tarık Zafer Tunaya gibi araştırmacılara göre ise, Tarikat-ı Salahiye, "politik İslam masonluğu" kurmayı hedefliyordu. Tarikatlar konusunda uzman Cemalettin Server Revnakoğlu'na göre, İsa Ruhi Paşa, Ahmed Refik (Altınay) gibi diğer üyeler de İslamcı masondular.

           

            Tarikat Salahiye'nin, hem idari örgütlenmesi, hem hiyerarşik yapısı, hem de tören usulleri hakkında ayrıntılı bir "nizamname"si vardı. Bu "nizamname"ye baktığınızda karşınızda İslami bir cemiyetten çok, mason obediyansı veya locası olduğunu düşünüyorsunuz!

            Sözde Hilafeti korumak ve yeni bir şeriat devleti kurmak için yola çıkan bu cemiyet, masonluk adetleriyle, Bektaşilik geleneklerini kaynaştırmıştı.

Hiyerarşik bağlamda Tarikat-ı Salahiye Cemiyeti'nin başında, yukarıda yazdığım gibi "Hadim ül-İslam" dediğimiz bir başkan/reis bulunuyordu.

            Onun hemen altında  "Üçler Meclisi", Yediler Meclisi" ve en sonunda "Kırklar Meclisi" vardı.

Evet, bu terminoloji-sayı simgeselliği Bektaşilikten          alınmıştı."

            Türkiye'yi Bekleyen Gelişmeler

            Almanlar, tıpkı tarihte kendilerinin yaptıkları gibi Türkiye'de İslamiyet'in Türkleştirilmesini istemekte ve bu yönde çalışmalar yapmaktadırlar. Fransa ise Türkiye'deki laikliğin bekçisidir. Dolayısıyla devletçi laisizmin her ne pahasına olursa olsun korunmasın dan yanadır. İngiltere bu iki görüşe karşıdır ve Türkiye'nin önderliğinde yeniden bir hilafet kurulmasına sıcak bakmaktadır. Amerika ise Türkiye'de artık devletin değil, liberalleşmiş bir anayasanın en üst değer olarak tanınmasını ve bu anayasanın sınırlarını çizdiği insan hakları çerçevesinde, Fransızların'kinden daha Özgür ve özerk bir din ve vicdan özgürlüğünü yerleştirmek istemektedir. Türkiye, önümüzdeki yıllarda Batıdan gelecek olan bu İslamla daha çok tanışacaktır.

  Ayrıca bu örgüt Milli Mücadele döneminde de zararlı cemiyetlerden birisi olan Osmanlı İla-yi Vatan Cemiyeti ile işbirliği yapmıştır.
Osmanlı İla-yi Vatan Cemiyeti
: İstanbul, 19 Kasım 1919 Padişah taraftarı ve Müdafaa-i Hukukun tamamen karşısındadır. Cemiyet, gizli olarak Milli Mücadele aleyhine örgütlediği Tarik-i Salah (veya Tarikat-ı Salahiye) Cemiyeti ile beraber çalışmıştır. Bu dernek ve partilerin dışında, faaliyetleri sınırlı ve etkinliği yaygın olmayan, Osmanlı Mesai Fırkası, Osmanlı Çiftçiler Cemiyeti, Türkiye Sosyalist Fırkası, Vahdet-i Milliye Heyeti, Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Partisi, Türk Teali Cemiyeti, Müsalemet İttifakı, Amele Fırkası gibi kuruluşlar Anadolu'daki Milli Mücadele hareketinin karşısında olmuşlardır.

Bilgilerin kesinliği tartışmalıdır değişik kaynaklardan alıntıdır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1498 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2009, 02:15:38 öö
Gönderen: eagle
9 Yanıt
8744 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 29, 2014, 05:05:54 öö
Gönderen: ruzber
0 Yanıt
2106 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 06, 2010, 12:23:34 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2430 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 04, 2013, 02:22:16 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
12644 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 07, 2015, 12:25:27 ös
Gönderen: Risus