Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Darısı Ermeni Meselesi'nin Başına  (Okunma sayısı 14557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2011, 01:12:50 öö
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei, ne taraftan bakarsanız bakın yani ister kurtuluş savaşına inanın isterseniz ingilizlerle masaya oturdu diye inanın rahmetli Atatürk'ü kangren olmuş bir bacağı tüm vücut elden gitmesin diye kesen doktora benzetiyorum. Masadan kalkan hastanın hayatını kurtaran doktora neden bacağım yok diye mızmızlanması gibi bir durum oluyor antikemalistlerin yaklaşımı. Fakat Atatürk'ün vefatından sonraki kemalist güç hakkında antikemalistlere hak verdiğim çok nokta var. Darbeler, ekonomik sefalet, terörizm, uyuşturucu ticareti vb.. olumsuz manzaralar uzaylıların eseri değildir.

Dersim de Ermeni sorunu gibi devletin önüne konulmaya zorlanan yasal yollara başvurulup devleti ciddi tazminatlara sürükleyecek bir senaryo gibi duruyor. Resmi nüfus sayımlarına göre sözde katliam öncesi ve sonrası ortalama 5000 kişi eksilmiş görünüyor. Muhtemelen onlar da göç edenlerin sayısıdır. Aynı şekilde Ermeniler katliam yapıyor fakat katliama uğradık diye mızmızlanıyorlar. Yakın bir gelecekte pkk nın ve jitemin katlettiği binlerce kürt işadamının dosyaları da devleti lekelemek ve Kürt katliamı olarak gösterilmek istenecek gibi görülüyor. Libya, Irak ve Suriye gibi ülkelere bakınca yine de şükretmek geliyor içimden fakat Türkiye de çevre ülkeler gibi kendi içinde kaynayan bir kazana benziyor.

Saygılarımla.

Sayın Masor,

Saygıdeğer Atatürk Kürtlerle Türklerin aynı sınırlar içerisinde yaşayamayacaklarını bilmiyormuydu? Asırlar boyunca iliklerine kadar islam kültürü işlenmiş insanların kafasındaki Din zihniyetini yıkmanın mümkün olmadığını bilmiyormuydu? Ermenilerin sorun olacağını bilmiyormuydu? Din bahaneli ayaklanmaların olacağını bilmiyormuydu? Kürtlerin çeşitli sebeplerle isyanlar çıkaracaklarını bilmiyormuydu? O dönemde nüfusun %90'ı Müslüman olan bir ülkede, tekbir sesleriyle iman gücüyle savaş kazanılan bir ülkenin ordugahında namaz kılmanın yasaklanmasının zırvalık olduğunu bilmiyormuydu?

Bu ülkede, Tüm insanların birbiri ile çatışma haline gelmesi için gereken şartların hemen hepsi zaten taa en başından beri oluşturulmuş sevgili kardeşim, ne kurtarması ne kolu ne bacağı? bu ülke kurulduğundan beri insanlar komplike olarak çatışma halindeler, hemde 7' den 70'e...

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 26, 2011, 01:26:39 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın Agnusdei, dediğim gibi ne taraftan bakarsanız bakın Atatürk'ün yaptıklarını eleştirmekte aciz kalırsınız. O zamanın şartları gereği nedeniyle. Neticede bacağını kaybeden bir hasta bu durumdan memnuniyet duymayacaktır fakat eğer aklını kaybetmediyse doktora bastonla saldıracağına canını kurtardığı için teşekkür etmeyi bilmesi gerekir. Bu konuların uzman tarihçilerin bilgi birikimiyle masaya yatırmaları gerektiği aşikar yani ne dersek diyelim yanılgılarla dolu olacak.

Saygılarımla.

Kasım 26, 2011, 01:39:07 öö
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Agnusdei, dediğim gibi ne taraftan bakarsanız bakın Atatürk'ün yaptıklarını eleştirmekte aciz kalırsınız. O zamanın şartları gereği nedeniyle. Neticede bacağını kaybeden bir hasta bu durumdan memnuniyet duymayacaktır fakat eğer aklını kaybetmediyse doktora bastonla saldıracağına canını kurtardığı için teşekkür etmeyi bilmesi gerekir. Bu konuların uzman tarihçilerin bilgi birikimiyle masaya yatırmaları gerektiği aşikar yani ne dersek diyelim yanılgılarla dolu olacak.

Saygılarımla.

Yasaklar ve yalanlarla dolu tarih öylemi?  Hiç gerek yok S.n Masor. Günümüzdeki sonuçları ortada zaten, görmek isteyen görür. Bana göre Atatürk dahil, herkes sorgulanabilmelidir..

Saygılarımla.

Kasım 26, 2011, 01:59:21 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Şeffaflık gerekli midir? Devlet sırrı, ezoterizim, mesleki sırlar, şirket sırları, özel hayat .... Bu gibi perdeleri kaldırmak zor olur o nedenle bu sözlerimiz bir dilekten öteye gidemez pratikte. Fakat günümüz teknolojisinde sırlar eskiden olduğu gibi 50 sene filan saklanamıyor illaki açığa çıkartıyorlar. İnsanoğlu sır tutmayı zor başarabilen bir varlık, iz bırakmayan profesyonel katillerin genelde içlerinde daha fazla tutamayıp arkadaşlarına icraatlarını anlatarak yakalandığını duymuştum örneğin.

Günümüzde Atatürk ve resmi tarih yazarlarca lehinde veya aleyhinde eleştiriliyor izleyebildiğim kadarıyla. Hukuktan hiç anlamadığım için Atatürkü koruma kanununun içeriğini bilemiyorum. Eğer yasak olan şey hakaret kavramı ise o sadece Atatürk'e değil her kurum ve kişiye yapılması hukukta ceza ile neticeleniyor yanlış bilmiyorsam.

Saygılarımla. 

Kasım 26, 2011, 06:23:50 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayin Masor 1976,
eger sol memealtinizda bir organiniz varsa adi kalptir, ve halk arasinda " elini vicdanina koy " derler, elinizi o carpan organinizin üstüne koyun, ve yazmis oldugunuz su cümlenin isiginda
Alıntı
O zamanın şartları gereği nedeniyle
1933"te Almanyada iktidara gelen Hitlerin ve Almanfasizminin 1945"e kadar, basta Yahudiler olmak üzere insanliga yaptiklarini bir degerlendirin. Alman fasistleri kalkarda " bunlar o zamanin sartlarinin geregi idi" derlerse ne yapacagiz.

Kasım 26, 2011, 09:53:48 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sayın Tij, mevzu tarih olduğu zaman fikirlerim havada kalıyor yere basamıyor. Tarih çok derin bir ilim dalı bu nedenle size faydalanabileceğiniz ölçüde şeyler paylaşmak isterdim fakat elimden gelmiyor. Fakat şu ana kadar yakın tarihten edindiğim her tür bakış açısındaki izlenim Atatürk'ü Hitler gibi kişilerin sınıfına sokmakta başarısız oluyor. Benim gözümde Atatürk kangren olmuş bacağı kesen bir doktordur. Fakat Kemalistler bunu Atatürk adlı bir peygamberin sünneti imişcesine sağlam bacaklara uygulamak istemişlerdir. Sorun burdan kaynaklanıyor.

Atatürk'ün tarih uzmanlarınca didik didik araştırılması lazım. Neticede Hitler gibi bir zihniyet çıkmayacağı için hiç kimse onu lanetlemeyecektir buna cesaret etmemek değil vicdanen yapamayacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2011, 09:58:02 ös Gönderen: Masor1976 »

Kasım 26, 2011, 11:11:05 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne acı insanların Atatürk'ü anlayamadığını görmek.

Kasım 27, 2011, 03:12:46 öö
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk’ü en az onun kadar anlıyoruz. Bundan emin olun.

Biz, Atatürk’ün sınırları altına aldığı coğrafyanın, Dinsel faktörlerden dolayı idealindeki ülke yapısına tamamen ters olduğunu nasıl bilmediğini soruyoruz.

Bu dinsel sorunun ülke var olduğu sürece de hedeflediği “xxxTürkiye” için aşılması imkansız engeller çıkaracağını nasıl bilmediğini soruyoruz?

Türkiye haritasına Kürtler, Ermeniler ve Lazların dahil edilmesinin, hiçbir zaman bitmez iç kargaşalar çıkaracağının neden düşünülmediğini soruyoruz?

Dinsel ve diğer faktörlerin varlığının bu ülke için Düşman istilasından daha tehlikeli olacağının neden düşünülmediğini soruyoruz..?

Yoksa, şahsen benim ne Atatürk’e nede Müslümanlara karşı özel bir(+) yada (-) ilgim yok..!

Biz Sadece(örnek olarak) Atatürk gibi xxx Düşüncedeki bir liderin, Nüfusunun neredeyse tamamının Araplardan daha çok dinine bağlı olan Müslüman bir toplumu, bir çatı altında toplayıp onların dinsel inançlarını, x bir İdeal uğruna değiştirmeye çalışmasının Zeka, Akıl nede Mantık işi olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.

Siz önce halktan oluşmuş ordunuza “tekbir” çektirip iman gücüyle savaş kazanın, ondan sonra kışlalarda namaz kılmayı yasaklayın! Hangi üstün Akılın ürünüdür bu? Kimdir bu saçma sapalak fikrin sahibi?

Kim ne derse desin, ben Atatürk’ünde kullanıldığını düşünüyorum. Hem de Seçildiği günden Vefat ettiği an’a kadar…

Saygılarımla.

Kasım 27, 2011, 02:36:04 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın agnusdei,

savaş kazanmanın din ile ilgili olduğunu size ne düşündürdü ?
türk milleti şamanistken savaş kazanamıyormuydu ? şamanismde duygu yok mu ?
türk tarihi islam tarihinden daha eski değil mi ? ayrıca türk akıncıları tekbir getiren arapların kafasından kule yapmadı mı ?
türkler müslüman olmadan evvel ??
arapların iman gücü türklere karşı zayıf kaldı herhalde... :)
internetten gezerken bir video buldum paylaşmak istedim =)
Arslanbek Sultanbekov - Dombıra

Şaman Çağrısı
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2011, 02:49:03 ös Gönderen: 418 »

Kasım 27, 2011, 03:18:46 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın agnusdei,

savaş kazanmanın din ile ilgili olduğunu size ne düşündürdü ?
türk milleti şamanistken savaş kazanamıyormuydu ? şamanismde duygu yok mu ?
türk tarihi islam tarihinden daha eski değil mi ? ayrıca türk akıncıları tekbir getiren arapların kafasından kule yapmadı mı ?
türkler müslüman olmadan evvel ??
arapların iman gücü türklere karşı zayıf kaldı herhalde... :)
internetten gezerken bir video buldum paylaşmak istedim =)
Arslanbek Sultanbekov - Dombıra
Şaman Çağrısı

Tam olarak neler kastettiğim yine anlaşılmamış S.n 418! Açık şekilde de yazsam Hukuki maddeler sıralanıyor. Nasıl anlatsam acaba... ;)