Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Deneyde 2 milyar Kelvin’e ulaşıldı  (Okunma sayısı 1988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2011, 05:12:59 ÖS
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

Bilim insanları, bir deneyde gazın 2 milyar Kelvin (1.999.999.727 Celsius) sıcaklığa çıktığını gözlemledi. Ancak, bu rekor dereceye nasıl erişildiği bilimsel olarak açıklanamıyor.

Bilim insanları Güneş’ten daha sıcak bir ortamı Dünya’da yarattı. Güneş’in çekirdeğinde ısı sadece 15 milyon Kelvin iken, bilim insanlarının Dünya şartlarında yaptığı bir deney 2 milyar Kelvin’e ulaştı. Deney, ABD’de Sandia National Laboratories’deki Z Makinesi adlı bir cihazda gerçekleştirildi. Projeyi yürüten Dr. Chris Deeney henüz tam olarak açıklanamayan deneyi şu sözlerle anlatıyor: “İlk başta biz de başardığımıza inanamadık, üst üste ölçümler yaptık ve sonucun doğruluğuna ikna sonunda olduk.”
Termo-nükleer patlamaların sadece yüzbin ila milyon Kelvin mertebesine kadar çıktığı tahmin ediliyordu. Nükleer füzyon deneyleri şimdiye dek en yüksek 500 milyon Kelvin’e ulaşmıştı.

Z-MAKİNESİ
Laboratuvardaki Z Makinesi adlı cihaz, dünyanın en büyük X-ışını jeneratörü. Jeneratör, maddelerin ekstrem ısı ve basınç koşullarında gösterdikleri değişimleri gözlemlemekte kullanılıyor. Cihaz, 20 milyon amper elektriği süper ince tungsten kablolara veriyor. Elektriği alan kablolar çözülerek ortaya yüklü partiküllerden bir bulut çıkarıyor. Bu bulut, ‘süper-sıcak’ plazma olarak tanımlanıyor.

Söz konusu plazma, manyetik alan yaratılarak bir kalem ucu büyüklüğüne kadar sıkıştırılıyor. Sıkıştırılan plazma, X-ışını formunda enerji yaymaya başlıyor, ancak bu salınan X-ışınları en fazla birkaç milyon dereceye çıkabiliyor.

YÜKSEK ISI AÇIKLANAMIYOR
Sandia Laboratuvarı uzmanları, bu yöntemle yapılan deneyde ısının nasıl olup da 2 milyar Kelvin’e çıktığını açıklayamıyor. Deneyi yapan araştırmacılar için bu rekor hala bir muamma. Bilim insanları bir açıklama olarak, tungsten kablolar yerine daha kalın saf çelik kabloların kullanılmış olmasının bir neden olabileceğini vurguluyor. Bu sayede plazma iyonları daha hızlı hareket edip, dolayısıyla da daha yüksek ısıya erişmiş olabilir.

‘GİZLİ BİR ENERJİ KAYNAĞI OLABİLİR’
Bilim insanlarının açıklığa kavuşturamadığı bir diğer olgu da rekor ısıya, plazma iyonlarının soğuma evresinde ulaşılmış olması. Rekor ısıya ulaşıldığı aşamada, Z makinesi kendisine yüklenen enerjiden çok daha yüksek bir enerjiyi açığa çıkarıyordu.

Sandia uzmanlarından Malcolm Haines, henüz belirlenememiş bir enerji türünün devreye girmiş olabileceğini ve iyonların soğumaya başladığı sırada, fazladan ısı yarattığını düşünüyor.

Sandia National Laboratories, ABD Enerji Bakanlığı’na bağlı çalışıyor.

Not: Araştırmayı konu alan makale Physical Review Letters bilimsel dergisinde yayımlanmıştır.
Kaynak: Livescience.com


Aralık 11, 2011, 06:56:56 ÖS
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Çarpışmalarda yüksek sıcaklık çıkması anormal bir durum değildir , 2 milyar kelvine dayanacak herhangi bir kap bulunmamaktadır , elektromagnetik etkileşimler kullanıldığı için havada asılı kalan bir sıcaklıktır öyle olsa bile makinelerinin bozulma olasılığı çok yüksektir ısı iletimi yüzünden, daha evveldende yanılmıyorsam bozuldu makineleri...
bu tarz deneyleri dünya dışında yapsalar daha iyi olur bence çok tehlikeli işlemler...

Not: bu bana inandırıcı gelmedi 2 milyar kelvini absorbe etmek kolay iş değil toplamda çıkan sıcaklıktır birden çıkmamıştır...
mesela günlerce çalışan makinenin ölçtüğü toplam sıcaklık toplamı olabilir...
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2011, 07:03:22 ÖS Gönderen: 418 »


Aralık 11, 2011, 08:04:31 ÖS
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

İlgili makale bilimsel bir dergide yayınlanmıs ama.

Not: Araştırmayı konu alan makale Physical Review Letters bilimsel dergisinde yayımlanmıştır.


Aralık 11, 2011, 08:25:08 ÖS
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

http://www.livescience.com/614-record-set-hottest-temperature-earth-3-6-billion-degrees-lab.html
Alıntı
"At first, we were disbelieving," said project leader Chris Deeney. "We repeated the experiment many times to make sure we had a true result."

ilgili makale bu sanırım, zaten adamda inanmamış baştan bir ara cerndeki makina bozulmuştu belki bununla ilgisi var mı bilemem...
sonuçta adamın ne yaptığını bilmeden yada ölçümleri hakkında fikir sahibi olmadan bu tarz yorumlar ne derece doğru olur bilemem , yüksek miktarda paralar yatırılıyor bu tarz deneyler için basının dikkatini çekmek içinde olabilir diye geliyor insanın aklına...


Aralık 11, 2011, 11:52:25 ÖS
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Doğalgaz hatlarına verseler iliğimiz kemiğimiz ısınır süper olur :)


Aralık 12, 2011, 02:59:57 ÖS
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1808

Bilime ve bilimsel arastirmalara herzaman saygi duyarim ve desteklenmeli derim ama akabindede sorarim bilim ve bilimsel arastirmalar kim tarafindan ve kimler icin yapiliyor ve sonuclari hangi alanlarda kimlerin yararina kullaniliyor. Hele hele icinde yasadigimiz kapitalist sistemde, bilimin bile paranin emrinde oldugu bir sistemde, para getirmeyen, diger bir deyimle para kazandirmayan birseyin kesinlikle desteklenmeyeceginin bilincinde olarak, sormak isterim, 40 milyon insanin yoksulluk sinirinda yasadigi bir ülkede milyarlarca dolarlar harcayarak  iki milyar Kelvin"e ulasmanin kime neyarari olacak ve kimler bu isten yeni milyarlar kazanacak?


Aralık 12, 2011, 03:47:15 ÖS
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

lazer ve silah sanayinde bilimsel açıdan yeni parçacıkların bulunması yeni enerji kaynaklarının keşvi vs... bir çok kullanım alanı vardır..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
5965 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2009, 11:22:19 ÖS
Gönderen: hewal73
1 Yanıt
1548 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 12, 2012, 12:13:08 ÖÖ
Gönderen: Alşah