Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Antisemitizm, bildiğiniz gibi…  (Okunma sayısı 6396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2007, 11:00:17 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Hayat dengeler üzerine kurulu… İyinin yanında kötü, güzelin yanında çirkin, doğrunun yanında eğri gündelik yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız gerçekler… O zaman, her gelişen yapının, fikrin, akımın bir karşıtının olması doğal değil mi?  Olaya bu şekli ile yaklaşacak olursak, en ilkel çağlardan beri, tarihin her köşesinde irili ufaklı sayısız izler bırakan Yahudiliğin karşısında, onu – en hafif şekli ile – dengeleyecek güçlerin oluşması kaçınılmaz. O hâlde, tarih boyunca, “antisemitizm” diye adlandırdığımız Yahudi düşmanlığı esasen eşyanın tabiatına aykırı olmayan bir sonucu ifade eder.
Burada ilginç ve irdelenmesi gereken konu, Yahudi düşmanlığının toplumdan topluma ve zaman içinde farklılıklar gösteren normatif karakteri. Ortaçağ’da din içerikli bir düşmanlık söz konusudur. Yahudiler, Hıristiyanlığın babası İsa’yı Romalılar’a ihbar etmişler ve onun öldürülmesine neden olmuşlardır… Dolayısı ile bunlar göz ardı edilmesi gereken bir topluluktur! İsa ile ilgili konu bir yana, kan iftiraları da hâlen çok bağnaz Hıristiyan toplumlarda Yahudi düşmanlığının kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkar.
Dini temellere dayalı antisemitizm, 1789 Fransız Devriminden sonra kılıf değiştirir. Bir yanda “milliyetçilik” akımı öte yanda, sanki buna taban tabana tersmiş izlenimi veren  “eşitlik, kardeşlik, özgürlük”  kavramları ile Yahudi toplumlarının aydınlanma çağına girmeleri, hatta “öteki olmama – herkes gibi olma” adına dinlerini dahi reddetmeleri, en azından bu yolda yaşantılarından ödün vermeleri, beklentilerinin aksine, antisemitizmi yok etmemiş, bu defa Yahudi düşmanlığı tamamen ırkçı bir kimliğe bürünmüştür.
Dreyfüs Olayını takip eden yıllarda, antisemitizmin bir odak tarafından yönlendirilmeyen yanı ortaya çıkar. Artık Yahudi düşmanlığını körükleyen ne kilisedir ne de şu veya bu kademedeki yönetici… Antisemitizm ilk kez, bir halk hareketi olarak Paris’ten yayılmaya başlar… İşte hemen o dönemde, Rus Gizli Polis Örgütü Okhtana’nın başı Pyotr Ivanovich Rachkovsky tarafından yine Paris’te “Siyon Önderlerinin Protokolleri” yayınlanır. Bu günümüze dek gelecek olan tüm antisemit yayınların anasıdır.
Kitap 1920 yılına dek hep Rusça çıkar. Birinci Dünya Savaşını sonlandıran Paris görüşmelerinde gelen tüm heyetlere parasız dağıtılır. Berlin, New York ve hatta Tokya’da dahi okuyucu bulur. 1920 yılında ilk kez Almancaya tercüme edilir ve Hitler’in başbakanlığa atandığı 1933 yılına dek 33 baskı yapar.  Azılı bir antisemit olan Henri Ford tarafından yayınlanan Yahudi karşıtı dergilerde kitaptan parçalar kullanılır.
İngiltere’de “The Jewish Peril – Yahudi Tehlikesi” adı altında çıkar. Kitabın yankısı, Londra’da birçok gazetede, örneğin The Times’ta “Rahatsız Edici Bir Kitap: Soruşturmaya Çağrı” şeklinde olur. Londra’nın The Morning Post gazetesi ise “The Cause of the World’s Unrest: Dünyadaki Kaynamanın Nedeni” şeklinde değinir kitabın içeriğine…
Kitap Fransızcaya da çevrilir ve 1938 yılına dek defalarca yeni baskılar yapar. Dönemin antisemit gazetesi La Libre Parole, Protokolleri dizi yapar. Aynı dönemde, Lehçe’ye, Portekizceye, İtalyancaya ve nihayet Arapçaya çevrilir.  Nazi partisi kitabın Almanya’daki yayın hakkını alır ve geniş kitlelere ulaşması konusunda çaba sarf eder.
1957- 58 döneminde, Süveyş Savaşı sonrasında Mısır’da yayınlanır ilk kez ve 1967 Altı Gün Savaşının hemen akabinde Rusya’da değişik bir boyuta taşınır işlediği tema: “Siyonizm Nedir?” çerçevesi içinde antisemitizm ırkçı çizgisinden hafif koparak İsrail’in varlığını sorgulayan bir havaya girer. Verilen mesajın siyasi yanı ağır basmaya başlar ve özellikle Arap ülkelerinde, günümüzde televizyon programlarına dahi özne olan İsrail düşmanlığı çizgisindeki antisemitizm dalga dalga yayılmaya başlar.
1968 yılında Beyrut İslam Enstitüsü değişik lisanlarda 300.000 adet basar ve dağıtır. Hintçe versiyonu “Hintlilere Karşı Uluslararası Komplo” adı altında 1974 yılında çıkar. 1987 yılında ise Japoncaya tercüme edilir.
“Siyon Önderlerinin Protokolleri” dünya Yahudiliğinin bir yerden yönetildiğini ve amacının siyasi/ekonomik erki ele geçirmek olduğunu iddia eden ve bunu desteklemek için birçok komplo teorisini – acı şaka misali – üreten bir kitap. Yayınlandığı döneme ve ülkeye göre farklılıklar gösteren -  Yahudi karşıtı demek yetmez -  Yahudi düşmanı bu best seller etrafında, yığınlarca antisemit gazete ve dergi hayat buldu, fikirler oluştu; “Yahudi Sorunu” olarak adlandırılan yapay problemler üretildi ve “Son Çözüm” adı altında formüller yaratıldı.
Kişilerin ve toplumların birbirlerini sevmesi kadar sevmemesi de olağandır. Ulusların, çıkarları doğrultusunda politikalar geliştirmeleri, bu politikalar çerçevesinde hareket etmeleri doğaldır. Bu çerçevede, uzun yıllar boyunca birbirleri ile savaşmış Avrupa uluslarının eriştikleri olgunlaşma düzeyinin, sosyal ve ekonomik etkenlerle de yoğrulması sonucu oluşan Avrupa Birliği, toplumlararası husumetin pekâlâ geride bırakılabileceğini ve refah dolu bir gelecek için ortak hareket edilebileceğini göstermektedir.
Ancak ne yazık ki, günümüzde bile yoğunluğundan bir şey kaybetmediği görülen antisemitizm söz konusu olduğunda, Avrupa Birliği ülkelerinde dahi pek bir şeyin değişmediği noktasına varılıyor.  Başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine yayılan münferit antisemit saldırılar ardı ardına konduğunda varılan sonuç hiç de iç açıcı değil.
Son birkaç haftada görülen saldırı, yaralama ve kundaklama olayları bir yana Antidefamation League (ADL) tarafından Avrupa Birliği’nin 5 ülkesinde yapılan ve 23 Mayıs 2007 tarihli Şalom’da da yayınlanan araştırmanın sonucu çarpıcı gerçeği ortaya koyuyor. “Önemli sayıda Avrupalı Yahudi karşıtı görüşlerden hâlâ etkilenmekte ve klasik komplo teorilerinin arkasından gitmekte…” 
Soru yöneltilen kişilerin % 20si hala Yahudi’leri İsa’nın öldürülmesinden sorumlu tutuyor.
Yahudiler’in iş çevrelerinde etkin oldukları ve uluslararası finansal pazarları yönlendirdikleri de – muhtemelen olumsuz anlamda -  yoğun kabul görmüş durumda...  Ancak kimse Yahudi bilim adamlarının kazandırdıklarından veya Yahudi sanatçıların evrensel kültüre katkılarından söz etmiyor. Hâl böyle olunca da, bu kez Yom Hashoah vesilesi ile İsrail’de gençler arasında yapılan anketteki çarpıcı sonuç ortaya çıkıyor: “İsrail gençliğinin üçte biri ikinci bir Holokost’tan tedirgin”…  Benzer bir araştırma diaspora Yahudi toplumlarında yapılsaydı acaba sonuç nasıl çıkardı?
ADL Başkanı Abraham Foxman’ın söylediği gibi, “antisemitizmi ırkçılık olarak kabul eden ve bununla savaşılması gerektiğini beyan eden Avrupa Birliği ile devlet hükümetlerinin, eski komplo teorilerini kırmak için etkin programlar ve yöntemler bulmaları…” gerekiyor.
Konu ile ilgili en rahatlatıcı mesaj ise İran Dışişleri Bakanı Mottaki’den gelmiş. Ürdün’e yaptığı ziyaret sırasındaki bir basın toplantısında Mottaki, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın İsrail’in haritadan silinmesi gerektiği şeklinde sözlerine açıklık getirmiş. Mottaki, “Her ilkokul öğrencisi bir ülkenin haritadan silinmesinin mümkün olmadığını bilir ve bu son derece açıktır…” derken, İran kaynakları Ahmedinejad’ın söyleminin bir tehditten ziyade bir tespit olduğunun altını çizmişler…
Neticede, Yahudi tarihi kadar eski ve ne yazık ki, o tarih kadar zengin, bir o kadar da acımasız antisemitizme set çekmek, ne insan ne de toplum yapısına uygun. Antisemit girişimlere sessiz ve tepkisiz kalmak ise bunlara ancak yardımcı olacaktır. Elie Wiesel’in dediği gibi, “Sevginin zıttı nefret değil, tepkisizliktir…”

Kaynakça:
A Lie and A Libel: The History of the Protocols of the Elders of Zion
Binjamin W. Segel, 1995
www.adl.org
www.haaretz.com
www.ynetnews.com


Temmuz 10, 2007, 11:43:48 ÖS
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Günümüzde İsrail ile ilgilenmeyen Yahudileri bile İsraile çeken ve onları şovenistleştiren bir şey varsa oda antisemitizmdir.


Temmuz 10, 2007, 11:51:13 ÖS
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Günümüzde İsrail ile ilgilenmeyen Yahudileri bile İsraile çeken ve onları şovenistleştiren bir şey varsa oda antisemitizmdir.

Peki madem o Yahudilerde İsrail i savunmasınlar İsrail e bir şey dendiğinde Yahudiliğe deniyormuş gibi savunma mekanizmasını çalıştırmasınlar şimdi birisi Arabistan a laf etse benim sesim bile çıkmaz Filistin olayı değşik boyutta Antisemitizm İslam da lanetlenmiştir lakin Yahudilerde Anti semitistleri haklı çıkartacak hatta onları iyice kızdıracak fiiliyatta bulunmasınlar.


Temmuz 11, 2007, 12:14:42 ÖÖ
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Günümüzde İsrail ile ilgilenmeyen Yahudileri bile İsraile çeken ve onları şovenistleştiren bir şey varsa oda antisemitizmdir.

Peki madem o Yahudilerde İsrail i savunmasınlar İsrail e bir şey dendiğinde Yahudiliğe deniyormuş gibi savunma mekanizmasını çalıştırmasınlar şimdi birisi Arabistan a laf etse benim sesim bile çıkmaz Filistin olayı değşik boyutta Antisemitizm İslam da lanetlenmiştir lakin Yahudilerde Anti semitistleri haklı çıkartacak hatta onları iyice kızdıracak fiiliyatta bulunmasınlar.
Olay bildiğin gibi değil keşke herkes senin gibi düşünse,ama dikkat ediyorsan bazı kesimler İsrailin yanlışlarını Yahudilere mal ediyorlar ve bunu bir Yahudi düşmanlığına dönüştürüyorlar.
Bu neye benziyor biliyormusun Usame bin ladinin işlediği suçun hesabını senden sormama benziyor.
dikkat et Forumda İsraille ilgili kaçtane konu var.Başka hiç bir şey bulunamamış neymiş efendim israil başkanı tecavüzcüymüş.
İsrailin politikalarını isteyen istediği gibi eleştirsin ama İsrailin gelenekleri benim geleneklerimdir.


Ekim 12, 2009, 10:53:17 ÖÖ
Yanıtla #4
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Bu kitap rusyada ortaya çıktıktan sonra bolşevikler bir yahudi göçü başlatttılar bu bir rastlantımıdır.Yahudileri rusyadan kovmak ne demek.Bu olay 2.dünya harbindede aynı şekilde vuku buldu rastlantımıdır.Kovulan yahudilerin filistine göçü istendi ama bunlardan çoğu amerikaya yerleşti .Çok sistematik durmuyormu o zamanki yaşanılan olaylar.Kaldıki birçok kaynakta varolan bilgi rusyada ihtilali planlayan fonlayan oluşturan yahudiler olduğu halde neden onlar kovuldu çok sistematik bir amaç bu bence
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ekim 12, 2009, 11:18:07 ÖÖ
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Günümüzde İsrail ile ilgilenmeyen Yahudileri bile İsraile çeken ve onları şovenistleştiren bir şey varsa oda antisemitizmdir.

selam
Anti semitizm'in kullanıldığı mana bence tamamen saptırmaca ve korunmadır,olayı savuşturmak ve bertaraf etmek için fikri koruyan bir siperdir ve bunu günümüze kadar başarı ile uyguluyorlar.Şimdi ben Yunanistanı sevmiyorsam ona iyi gözle bakmıyorsa antisemitistmi oluyorum yada fenerbahçeyi tutarken galatasaraylıya baktığım göz antisemitistmidir.Hala neyi savunuyorlar anlamıyorum olay göründüğünden basit bence.Yahudi halkı yaşadıkları toplumlarda hangi toplumda yaşarlarsa yaşasınlar bir entegrasyon yapmamışlar kendi içlerinde yaşamayı tercih etmişlerdir.Bu yaşam tarzı bile ilk bakışta yahudilerin daha ilk anda ne kadar organize olabildiklerini gösteriyor,ama bu aynı zamanda geliştirdikleride bir reflekstir korunmak için.Bugün israilin Filistinde yaptığı uygulamalarda aynı şekilde antisemitist bir filistin düşmanlığı değilmidir bunun ölçüsünü kim belirleyecek neye göre.Bugün dünyanın bir çok ülkesinde değişik bayrakalr altında yaşayan değişik ulus ve dinden toplumlar var neden onların arasında yahudi toplumu gibi olaylar olmuyor antisemitizm onlarda yokmudur yada antisemitizm sadece yahudi ırkınamı mahsus bir öğedir.Çok cıvımış ve artık yerine oturmayan bir söylem diye düşünüyorum.saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ekim 12, 2009, 12:57:46 ÖS
Yanıtla #6
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Karahan,

Antisemitizm yahudi karşıtlığıdır.
Antisemitizm (Yahudi karşıtlığı, Yahudi düşmanlığı), Yahudilik dinine, ırkına, kültürüne veya milletine karşı duyulan düşmanlık.
Antisemitik kişi için karşıdakinin yahudi olması bütün öcülerin kaynağı olduğuna inanması için yeterlidir.

Anti-semitizm ile anti-siyonizm i karıştırmalayım.

Harun Y. 'bile' antisemitizme karşıdır.

Alıntı
Şimdi ben Yunanistanı sevmiyorsam ona iyi gözle bakmıyorsa antisemitistmi oluyorum
Bir ülkeyi değiştirebileceği bütün kanunlara ve davranışlara rağmen sevmiyorsanız hatta 'sevmemeye kararlıysanız' bu ırkçılığın farklı bir boyutu olabilir. En faşist liderler bile kendi ülkelerinde yaşayan yabancılar sevdiklerini iddia etmişlerdir.
Ama siz yunanistanı değil de yunanlıları yunan oldukları için sevmiyorum derseniz bu da ırkçılığın farklı bir boyutudur. Her ikisinde de antisemitist olmuyorsunuz.
Ama eğer yunanistanda yaşayan yahudileri sevmiyorsanız (hiç tanımadan) işte , evet, antisemitistsiniz.

Alıntı
Yahudi halkı yaşadıkları toplumlarda hangi toplumda yaşarlarsa yaşasınlar bir entegrasyon yapmamışlar kendi içlerinde yaşamayı tercih etmişlerdir.
Tam yerini bulamadım da sahibi Adolf Hitler..
Çözüm yollarını da sunmuştur kendisi, kristal gecesi gibi....

Düşünün acaba yahudiler neden gelip bir karahanla kaynaşamıyor?
Alıntı
Bu yaşam tarzı bile ilk bakışta yahudilerin daha ilk anda ne kadar organize olabildiklerini gösteriyor

Sizin önyargılarınız var sevgili karahan. Bakın bende o kişiler ürktükleri anlatmaktan bıktıkları yoruldukları yakıldıkları itilip durdukları için bu yaşam tarzını benimsediklerini hatta mecbur bırakıldıklarını düşünüyorum.
Sayın İsis in kebapçı ile olan bir diyaloğu var (kendisi yahudidir) forumda.
Hemen asılan suratlar.. Neden? Yahudi olduğu için.

Alıntı
Bugün israilin Filistinde yaptığı uygulamalarda aynı şekilde antisemitist bir filistin düşmanlığı değilmidir
İsrail devletinin politikası hataları doğruları ile sayın shemuel in ananesini yahudileri toptan bir kalıba koyup suçlamak doğru değildir. Suçlarsanız bu antisemitizm dir.


İsrail devleti filistine yanlış yapıyor mu yapmıyor mu bu ayrı bir konu olurdu (forumda var..)
(hatalarda oldukça vardır, yerleşimlerin genişletilmesi, su meselesi vs...  oldukça fazla)

Peki hamas israilli sivillere yanlış yapıyor mu yapmıyor mu? (ben gidemedim israile borudan bir roket ile nereye düştüğü belli olmayan bir roketciğin(!) tehditi ile bir otobüste ölmeyi seçemedim, bırakın orda yaşamayı, bırakın arapların denize dökeceğiz !hepsini!
tehditini. orada çocuk mu doğurulur, munis bir israilli gibi hayal kurabilirmisiniz yoksa munis yahudi yokmudur sizce?)

Ama bu konu da devlet ve terör kavramları derinleştirilerek konuşulabilir (forumda var)
Bu devlet politikaları konusu olur ama antisemitizm değildir.
Belki hamas ın israilli sivillere yaptığından dolayı yaptıkları antisemitizm olarak adlandırılabilir. Ölen hiçbir canı, hiçbir masumun kanını  dökeni savunmak mümkün değil. ister yahudi, ister arap ister yunan ... Ama bir hatayı bütün bir topluma mal edip polonyadakini yakmaya kalkarsanız işte o antisemitizm..
Bu bir siyaset sorunudur, ama bahsettiğiniz antisemitik olmak bir ırk sorunudur.
Devletin siyasetini eleştirin. Türk devletine karşı atılacak adımlarda söyleyecekleriniz hususunda destekçinizim. Ama yahudiler diye başlıyorsanız ben orada yokum.

Alıntı
bunun ölçüsünü kim belirleyecek neye göre.
Sami ırkına karşı olmaktır anti- semi- tizm. Anlamı bu şekilde açık aslında..

Alıntı
antisemitizm sadece yahudi ırkınamı mahsus bir öğedir.
Doğrudur.

Alıntı
Çok cıvımış ve artık yerine oturmayan bir söylem diye düşünüyorum
Siyonizm karşıtı  olmak ile yahudi karşıtı olmayı birbirinden ayırmamız gerekiyor Sayın Karahan.  Bir diğeri 'cıvımış' iken bu da körü körüne kırıcı...

İsrail 'de siyonizm karşıtı hahamlar birliği vardır mesela..
Bir antisemitik olup onlardan da nefret ediyorsak problem bizdedir...Saygılar,


Ekim 12, 2009, 01:16:45 ÖS
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sevgili özkann

Mescidi aksada 55 yaş altı müslümanalr ibadette sınırlama getiriyorlar ve kargaşa hakim şu an.
mesela hükümette bir karar alsa neve şalom sinegoguna 55 yaş altı yahudi girmesi yasak dese doğru olurmu ibadethanelere yapılan bu baskı neyin ifadesidir.Haması çok büyütmeyin o kadar israilin iddia etiği kadar kuvvetli olsa bunu önlerdi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ekim 12, 2009, 01:22:49 ÖS
Yanıtla #8
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Benim anlatmak istediğim konu şu.1920 li yıllarda ingiltere kudüste hakim konumda iken bu işleri bu raddeye onların politikası getirdi.düşünün şimdi yahudilere teklif edilen topraklar Kıbrıs adası,uganda ve arjantin.Bu fütursuzluk değilde nedir kimin toprağını kime teklif ediyorsun ve ne şekilde bir işi laiki ile yapmayıpta fütursuzca yaparsan sonuçları bu olur.İngilterenin o meşhur bildirisi james balfour deklerasyonu kaleme alan adam baron rodshields aynen yayınlatıyor.İngiltere kraliçesi de kabul ediyor sorunun kökeni bu dayatmadır aldatmadır hiledir.Dünyanın sessiz kaldığı mesele budur araplara dayatılan budur sen istesende istemesende denilen şeydir bugünkü sorun ha başka türlü halledilebilirmiydi bakın işte orasıda muamma.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ekim 12, 2009, 01:50:42 ÖS
Yanıtla #9
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Karahan,

Alıntı
mesela hükümette bir karar alsa neve şalom sinegoguna 55 yaş altı yahudi girmesi yasak dese doğru olurmu
Haklısınız oldukça yanlış olurdu.
Hükümetimiz bu hatayı yapsa bütün Türklere mal etmek bundan antiturkist ideolojiler çıkarıp almanyadaki türkleri yakmak fransadakileri suçlamak hata olurdu.
Ama Türkiye'deki bu sinagogun içinde Türklere karşı kullanılmak üzere cephane bulundurulsa, ibadethane bir mevzi gibi kullanılıyorsa bununla ilgili bir ayrım yapalım gerekirse TC ye karşı terör eylemlerine karışma ihtimali bulunan kişilerin sinagog a girmesini engelleyelim, derdim, siz de sanırım kabul ederdiniz.
Olayların derinine inmek lazım. İki taraflı düşünmek lazım.


Devletin politikalarını bir milletin tamamına mal etmeyelim.
Bu ayrımı yapmamızı ısrarla rica ederim..
Hamas örgütünün/israil devletinin hataları konusunu  bu başlık altında tartışmayalım.
Yahudilerin tamamını incitmeyelim. Bu başlık onu işaret ediyor.

Yerine yazarsanız elimden geldiğince, bilgim elverdiğince yorum yapmaya çalışırım.

Saygılarımla

ibadethanelere yapılan bu baskı neyin ifadesidir.Haması çok büyütmeyin o kadar israilin iddia etiği kadar kuvvetli olsa bunu önlerdi.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
13 Yanıt
5877 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2008, 09:03:24 ÖS
Gönderen: paragon
4 Yanıt
3437 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 20, 2015, 11:57:50 ÖS
Gönderen: İNSAN
0 Yanıt
1755 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2011, 01:46:21 ÖS
Gönderen: karahan
12 Yanıt
6514 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 02, 2012, 09:31:55 ÖS
Gönderen: Tij
7 Yanıt
4933 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 14, 2012, 08:18:07 ÖÖ
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3399 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 18, 2012, 04:45:45 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3487 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2012, 08:14:00 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2108 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2012, 09:19:37 ÖÖ
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
8313 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2015, 05:54:53 ÖS
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
2932 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2015, 01:40:34 ÖÖ
Gönderen: Samuray