Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Fransa Seçimlerinin Galibi  (Okunma sayısı 1867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2012, 08:52:00 ÖS

Fransa seçimlerini Hollande kazandı.

Fransa'da başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 53 oyla Hollande kazandı. Sonuçlarla birlikte Fransa halkı Sarkozy'ye ve onun son beş yıldır uyguladığı neo liberal politikalara hayır dedi.

Fransa'da başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 53 oyla Hollande kazandı. Bu oranın biraz daha yüksek veya düşük olabileceği söylenmekle birlikte, Hollande'ın kazandığı ve Sarkozy'nin kaybettiği kesinleşmiş durumda. Sonuçlarla birlikte Fransa halkı Sarkozy'ye ve onun son 5 yıldır uyguladığı neo liberal politikalara hayır dedi. Diğer yandan Sosyalist Parti taraftarları Bastille meydanında Sarkozy'nin kaybetmesini kutlayan gösteriler düzenliyor.

Ayrıntılar gelecek...

(soL - Dış Haberler)

« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2012, 09:01:11 ÖS Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Mayıs 07, 2012, 11:19:21 ÖÖ
Yanıtla #1

Dünya Sarkozy'nin yenilgisini konuşuyor

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 51.8 oy oranıyla sosyalist Francois Hollande kazandı. Nicolas Sarkozy'nin seçimi kaybetmesi dünya basınında geniş yer buldu.

Fransa'daki seçim sonuçlarını İngiliz gazetesi Guardian "Yeni bir başlangıç" manşetiyle verirken, İngiliz Financial Times gezetesi, Sarkozy'nin Euro Bölgesi'ndeki ekonomik krizin kurbanı olan son lider olduğunu belirtti. Alman Der Spiegel dergisi de internet sayfasında verdiği haberde, "Hollande dünyanın en zor işlerinden birini kazandı" yorumunu yaptı.

'YENİ BİR BAŞLANGIÇ'
GUARDİAN: İngiliz Guardian gazetesi Fransa'da seçimi kazanan François Hollande'ın zaferini "Yeni bir başlangıç" manşetiyle verdi. Hollande'ın Avrupa'nın rotasını değiştirmeyi taahhüt ettiğini belirten Guardian, Fransa'da soslaylistlerin 17 yıl aradan sonra iktidara geldiğini hatırlattı. Guardian'ın baş makalesinde ise şu görüşlere yer verildi:

"François Hollande dün gece, kariyerinin çoğunu başkalarının gölgesi altında geçirmiş biri olarak sadece kendisi adına değil, Fransa ve Avrupa solu için müthiş bir zafer kazandı. Kemer sıkma önlemlerini savunan iktidar partileri, seçmenlerin isyanıyla karşılaştı. Aşırı sağın ilk kez meclise girdiği Yunan seçimlerinde ve Angela Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokratlar'ın hezimet yaşadığı Schleswig-Holstein eyalet seçimlerinde. Bu ortamda, Fransa'da solun başarısı büyük bir başarı ve belki de bir dönüm noktası. Fransa'nın girdiği yeni yön Avrupa'nın mali krize karşı başlıca reçetesi olan kemer sıkma önlemlerine öldürücü bir darbe oldu. Kemer sıkma önlemleri Avrupa ekonomilerinin büyük kısmının diplerde dolaşmaya devam etmesine neden olurken, sağ ekonomik anlamda bir fiyasko yaşadı. Şimdi ya Hollande bu kör inancı Fransa'da istihdam ve ekonomik büyüme yaratarak tersine çevirecek, ya da aşırı sağa göçmenleri ve merkezi hükümeti günah keçisi haline getirme fırsatı verecek Bunu da, korumacı ekonomiler ve yabancı düşmanı bir milliyetçilik izleyecek. Sağın bozguna uğramasıyla, Hollande'un elinde normal pozisyonu sağda olan bir ülkenin siyasi manzarasını değiştirmek adına nadir bir fırsat var. Başarması için tüm liderlik özelliklerine ve büyük bir şansa ihtiyacı var. "

'SARKOZY KRİZİN SON KURBANI'
FINANCIAL TİMES: İngiliz Financial Times gazetesi ise, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Euro Bölgesi çapında iktidardaki liderlere karşı öfkenin son kurbanı olduğunu yazdı. Gazete, Almanya'yla yeni bir mali anlaşma konusunda uzlaşmanın, Hollande'ın önümüzdeki aylarda karşılaşacağı en büyük sıkıntılardan birisi olacağını belirtti.

Gazete bu kısa sürede Hollande'un önündeki diğer sorunları da şöyle sıraladı: Başbakan ve cumhurbaşkanlığı görevlilerini atamak, Chicago'daki NATO zirvesinde Fransa'nın Afganistan'daki muharip güçlerini yıl sonuna kadar çekme kararı nedeniyle müttefiklerini yatıştırmak ve 10 ve 17 Haziran'daki parlamento seçimlerinde çoğunluğu kazanmak.

'FRANSA'YI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATACAK CUMHURBAŞKANI'
DER SPIEGEL: Alman Der Spiegel gazetesi internet sitesinde verdiği haberde "Fransa'yı hayal kırıklığına uğratacak cumhurbaşkanı" başlığını attı. Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimini favori olarak gösterilen François Hollande'ın kazandığını belirten Der Spiegel, 17 yıl sonra sosyalistleri iktidara taşıyan Hollande'ın dünyanın en zor işlerinden birini üstlenmek zorunda kaldığını savundu. Sarkozy'nin 5 yıl önce yüzde 60'ın üzerinde oy oranıyla iktidara geldiği ancak uyguladığı politikalarla ülkesinin en az sevilen cumhurbaşkanı unvanını kazandığı belirtildi. Haberde bu durumdan sadece Sarkozy'nin değil, Euro Bölgesi'ndeki ekonomik krizin de etkili olduğu savunularak, Euro Bölgesi krizinin son kurbanının Sarkozy olduğu ima edildi.

'HER KESİMİ KUCAKLAYAN CUMHURBAŞKANI'
DIE WELT: Alman Die Welt gazetesi "Hollande zaferini kutluyor" başlığıyla verdiği haberde, Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan François Hollande'ın zaferini 100 bin taraftarıyla Bastille meydanında kutladığı belirtildi. Haberde, Hollande'ın gece yarısı 00.40'ta Bastille meydanında 100 bin taraftarı önünde sahneye çıkarak Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olduğunu ilan ettiği belirtildi. Hollande'a, Sosyalist Parti'nin iki önemli ismi Martine Aubry ve Segolene Royal'ın da eşlik ettiği vurgulandı. Hollande'ın zafer konuşmasında "her kesimi kucaklayan bir cumhurbaşkanı olma" mesajını verdiği belirtildi.

'SARKOZY BOL ŞANS DİLEDİ'
BBC: İngiliz yayın kuruluş BBC, Fransa'da sosyalist François Hollande'ın seçim zaferini kutladığı belirtilerek, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçimi kaybederek 1981 yılından bu yana ilk kez, iki defa üst üste seçilemeyen cumhurbaşkanı unvanını kazandığı hatırlatıldı. Sarkozy'nin seçim yenilgisini kabul ettiği ve seçim konuşmasında Hollande'a "bol şans" dilediği belirtildi. Haberde, Hollande'ın seçim zaferini on binlerce taraftarıyla Bastille meydanında kutladığı da vurgulandı.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25346615/
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1669 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 10, 2009, 04:16:19 ÖS
Gönderen: karahan
0 Yanıt
4200 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 31, 2009, 09:04:51 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3549 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2010, 02:26:55 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
4933 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2010, 08:00:11 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2440 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 07, 2010, 07:33:00 ÖS
Gönderen: Texan
0 Yanıt
1957 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 16, 2011, 03:08:55 ÖS
Gönderen: Pagan
0 Yanıt
1319 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 27, 2012, 12:31:29 ÖS
Gönderen: hypatia
0 Yanıt
2237 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2012, 11:16:20 ÖÖ
Gönderen: karahan
2 Yanıt
1727 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 18, 2014, 12:50:41 ÖS
Gönderen: BULGARIA