Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zurnanin Zart Dedigi  (Okunma sayısı 1221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2012, 02:55:12 ÖS
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1808

Ekvador'un Assange'a sığınma kararına ABD hiddeti: Emperyal aşağılama

CHRIS FLOYD

Açıktır ki şu anda Ekvador, Amerika dış politika elitlerinin o nazik ve zarif dillerinde telaffuz ettikleri “eylem yoluna” girdi. Ekvador’un, Perşembe günü Julian Assange’a siyasi sığınma tanımasının tek nedeni vardı: Ona müstahak görülen, idam olasılığının da dâhil olduğu ceza için ABD’ye “teslim edilme” ihtimalinin güçlü oluşu.

Assange, ABD yasalarına göre hiçbir suçla itham edilmemesine rağmen, onun kaderi üzerine müzakerelere girişen o özgürlük aşığı demokrasilerin hiçbiri- İngiltere, İsveç ve ABD- böyle bir olasılığa karşı garanti veremedi. Bu koşullar altında- İngiltere’nin Ekvador Büyükelçiliği’ne baskın düzenleyerek Assange’ı tutuklama tehdidi ardından- Ekvador hükümeti ona siyasi sığınma tanımaktan başka yol bulamadı. Hepimizin bildiği gibi Amerika’nın en tepedeki siyasi figürleri, Assange’ın ölüm cezasına çarptırılması çağrısında bulundu. Peki, Amerika’ya göre Assange’ın suçu neydi? Onun suçu şuydu: Kendisine bir muhbir tarafından sızdırılan bilgileri yayınlamak, yani New York Times, Washington Post, CBS, NBC, Fox News gibi pek çok medya kuruluşunun düzenli bir şekilde yaptığı şey.

Bazı Amerika liderleri ve kendiyle böbürlenen medya kuruluşları onun “ vatan hainliğinden” idamını istedi, bir Avustralya vatandaşı olarak ABD’ye karşı vatan hainliği yapamayacak olmasına rağmen. Diğerleri ise, onun sızdırdığı belgelerin ( kuşkusuz en hassas olanı Vietnam dönemine ilişkin Pentagon belgeleriydi) “Amerikan askerlerini tehlikeye soktuğunu” söylüyor, Amerika’nın kendi ordu ve istihbarat yetkilileri Wikileaks belgelerinin yayınlanmasından kimsenin zarar görmediğini sürekli tekrarlamasına rağmen.

Yani kimse “fiziksel olarak” zarar görmedi elbette. Ancak “büyük” zarar, emperyal siperlerin tepesinde horozlanarak kendilerini tüm dünyanın efendisi sanan korkakların şişkin gururuna oldu. Suçları, yalanları ve üçüncü sınıf zihinleri Wikileaks tarafından ortaya serildi. İşte bunun için Assange, onlara göre bedel ödemeli ve bu durum aynı şeyi yapabilecek herkese örnek olmalı.

Emperyal elitlerimiz (ve onların siyasi hattın her iki tarafında bulunan sayısız küçük medya şakşakçısı) hiçbir şekilde Amerika’nın iktidarına ve egemenliğine karşı direnç gösterilmesine katlanamıyor. Şekli, zamanı, nedeni, nereden veya kim tarafından geldiği fark etmeksizin… Bu onların emperyal itibarını kırıyor. Bu onların oldukça kırılgan, korkak, kontrolsüz egolarını zedeliyor ki bu egolar ancak cani, amansız, dizginleyemeyen bir iktidar imgesine bürünerek bir arada duruyor.

Bu aynı zamanda- elbette tesadüf eseri değil- onların temel dayanaklarını sarsıyor; çünkü Amerikan sistemi tamamıyla askerileşmiş durumda. Elitler kendi ekonomik egemenliklerini sürdürebilmek için savaşa, ölüme, teröre ve korkuya dayanıyor. Bu düzenin başlıca savunucularından Thomas Friedman’ın dediği gibi “ Piyasanın görünmez eli hiçbir zaman görünmez bir yumruksuz işleyemez. McDonald’s, savaş uçağı F-15 in yaratıcısı Mc Donnel Douglas’sız gelişemez. Silikon Vadisi’nin teknolojilerinin gelişmesi için dünyayı emniyette tutan bu görünmez yumruk ABD Ordusu, Hava Kuvvetleri, ve Demiz Piyade Birliği’dir”. Daha sade bir şekilde ifade edilemez. Refaha giden tek yol silahlı güç aracılığıyla hâkimiyetten geçiyor. Diğerleri bizim rahatlığımız için ölmeli, acı çekmeli, korkuyla sarsılmalı. İşte bu, bugün Amerikan toplumunun milli dini, onu yöneten ideoloji, modern Amerikan militarizmidir. Bu egemenliği tehdit eden veya sadece onunla uyuşmayan herhangi bir şey veya herhangi biri, emperyal devlet tarafından otomatik düşman ilan edilir. Asıl suç direnişin kendisidir.

İngiltere’nin Ekvador’a meydan okumasına karşın, hükümet açık bir şekilde eyleme geçti. Washington ise Ekvador’u bu “majesteye itaatsizlik” eyleminden ötürü cezalandırmak için bir yol bulmakta gecikmeyecektir. İngiltere’nin Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ni çiğnemesine üstü kapalı arka çıkan ABD’nin nasıl bir yol izleyeceğini göreceğiz. Ancak, bu kırılgan, kontrolsüz "efendiler" bunun böylece geçip gitmesine izin vermeyecektir.Counterpunch’tan kısaltarak çeviren Olgu Kundakçı

 
Bir Gün Gazetesinden alinmistir.


Ağustos 20, 2012, 03:02:19 ÖS
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2996
  • Cinsiyet: Bay

Çırpınırdı Karadeniz bakıp TÜRK'ün bayrağına ...

 :'( Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus