Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Darwin Bu Ise Nederdi?  (Okunma sayısı 10939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 01, 2012, 02:20:09 ös
Yanıtla #10
 • Ziyaretçi

Sayın Asimov, samimi bir müslüman CHP ye oy vermez. CHP'nin islam düşmanlığından ötürü. Fikirde dinlere saygılı olabilirler fakat geçmişte yaptıklarından ötürü vermemesi gerekir. Verenler yok mudur var tabi ki onlar kafir mi olur tabi ki olmazlar. Bazı insanlar siyaseti futbol fanatizmi gibi görürler, laf söyletmezler, eleştiriye tahammül edemezler filan.

CHP ve kemalistler ilginç adamlardır. Örneğin rahmetli Atatürk'ün de sevdiği sanat müziğini yasaklatmış garip zihniyetleri var. Bu gün neyi yasaklasak acaba diye yataktan kalkıyorlardı.

Köy enstitülerinde öğretmenlik yapmış eski bir ateistten dinlemiştim. Bazı tarihçilerden de tv programlarında dinledim. Eleştiri köy enstitülerine değildir. Hatta devam etmemesine eleştiri getiriyorlar olağan üstü faydalı bir yapıymış. Fakat ateist öğretmenlerin varlığı nedeniyle halk çocuklarını buraya yollamıyorlar bu nedenle kapanıyor. Halbuki muhafazakar öğretmenler yollayarak bu faydalı kurumu devam ettirebilirlerdi. Fakat dediğim gibi CHP fanatik derecede islam düşmanlığına soyunmuş öldürmeyi kafaya koymuş bir zinhiyetti. Şimdi Yeni CHP diye bir kavramları var hayırlısı bakalım...

Saygılarımla.Eylül 01, 2012, 05:18:43 ös
Yanıtla #11
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Soruyu darwine sormak lazım belkide soru ile muhatap olmazdı bile belkide cevap ta verebilirdi.Darwine evrim ile alakalı bir soru sorsanız sayıp dökerde eğitilen insan için bu eğitim sistemi ile ilgilenirmiydi acaba.Ama ben mesela darwine şu soruyu sorardım sn.darwin kuyuya bir taş attın kırk akıllı çıkaramadı senin niyuetin ne diye sorardım.

İşin mizahı bir yerde hedefini ileriye koyan toplumlar geçmişlerine özlem duyup geri dönmeye kalkarlarsa bir daha gidemezler.Ya hep ileri ama doğru yoldan gideceksin yada durmayacaksın.Medrese eğitimi askıl işi değil osmanlı zamanında şimdiki modern okulların yerini alan bir sistemdi bu kadar geliş sonra eskiyidüşün yada dön.Bir devlet reisi yada bi,r devlet böyle işlerle uğraşmamalı kısaca tek söylenebilecek şey akıl tutulması bir iş,akla ziyan bu halka bu reva görülüyorsa şuda yapılıyor bu toplumu ortadan cart diye ikiye bölersin.Hiç bir aklı başında vatandaş bu okullara çocuk göndermez 15 yıl sonra bu okuldaki çocukla diğer çocuk hayatta karşılaştıklarında neyi paylaşıp neyin muhabbetini yapacaklar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Eylül 01, 2012, 07:50:56 ös
Yanıtla #12

Sayın Masor1976, Kemalizm ve Ateizm farklı kavramlardır. İkisini bir arada harmanlayıp, Kemalizmi karalamaya çalışmak pek hoş olmaz.

İkincisi de Seküler düzen kavramı Ateizm ile karıştırılmamalıdır. Cumhuriyet pek çok ulusta olduğu gibi bizde de Seküler düzen anlayışıyla getirilmiştir. Çünkü Cumhuriyeti farklı kılan odur. Ama Sekülerizm, Ateizm değildir.

Burada Atatürk, halkevleri ve bazı inkılaplarla halkın ateizme götürmeye çalışıldığını iddia ediyorsunuz. Dini duyguların çok yüksek olduğu hele ki şeriattan çıkmış bir toplumu, cumhuriyet ile tanıştıracaksanız. Ne bekliyordunuz ki! Şu özgürlüklerinizin pek çoğunu o zihniyete sahipsiniz. Teşekkür borçlusunuz.

Cumhuriyet, her dine mensup kişinin özgürce yaşayabileceği bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçiminde kurumlar herhangi bir dinin sözcülüğünü YAPAMAZ. Zira her dine eşit bir yaklaşım için, bu gereklidir. Aksi halde, herhangi bir dine mensup bir kişi, giyinmenin günah olduğunu iddia edebilir. Bir diğeri de aksini. Haliyle SEKÜLERİZM, Cumhuriyetin içinde olması gereken bir fikri akımdır.

Sekülerizm ateizm değildir. Toplumu ateizme sürüklemek gibi bir niyet olmamıştır. Eleştirileriniz olacaksa, Sekülerizme olsun. Ateizm kavramı, yaşananlarla uzaktan yakından alakalı değil.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Eylül 01, 2012, 11:20:26 ös
Yanıtla #13
 • Ziyaretçi

Sayın Peacewings size katılıyorum. Ben de şahsi kanaat olarak islami camiayı çok yakından takip ettiğim ve gözlemlediğim için sekülerleşmenin gerekliliğine imzamı atarım. Bu şekilde düşündüğüm için bazı dincilerce kafir sayılabilirim ve Allah muhafaza  bir şeriat düzeni kurma şansları olursa kellemi de alırlar belki.

Fakat benzer taassub kemalizmde de vardır. Örneğin bu inkılap hatalıdır sosyolojik bilimsel açıdan  eksiktir veya yanlış uygulanmıştır vb. olumlu yönde bile eleştiri getirmeniz durumunda kellenizi alırlardı.

Şu an yaşanılan özgür yaşama standarları oluşana kadar çok fazla insanın kellesi gitmiştir zindanlarda çürümüşlerdir. Şu an insanların rahatça eleştiri yapabiliyor olmaları kemalizm taassubunun yaşandığı dönemi tarihten silemiyor.

Bu demek değildir ki taassub ehlini yok edelim, kan kan ile yıkanmaz.

Zamanın değişen şartları devlet otoritelerini ve yönetim şekillerini de olumlu veya olumsuz yönde etkilemiştir. Örneğin Hitler Almanyasıyla günümüz Almanyası aynı değildir. Dikkatimi çektiği kadarıyla seküler ve sosyalist yaklaşımla işe koyulup kemalizm ve komunizm gibi ateistleşen militaristleşen yönetimlere sahip ülkeler gelişmiyor. Güney ve Kuzey Korenin farkı, Rusya, Küba, Çin vb. komunist ülkeler örneklendirilebilir. Buna Türkiye de kemalist çizginin iktidar olduğu dönemler dahil edilebilir.

Eğer bu tarz ateist ve militarist yönetimler sırasında insanların refahı artmış olsaydı insanlar eleştirme gereği duymazlardı. Örnek vermek gerekirse islam bireysel yaşanılabilir, her yerde yasak da olsa namaz göz ile kılınabilir. İnsanların isyan noktasına getirten bence sosyal adaletsizliklerin artması ve her şeyin diktayla yaptırılmasıdır. Ülkemizde Cumhuriyet rejiminin getirisi gereği 5 senede bir seçime gitme şansı olması dolayısıyla insanlar tepkilerini rejime sivil devrim yapmaktan ziyade sabredip hükümetleri deneye yanıla beklemiştir kısacası. Aksi taktirde günümüz şartlarında bir kaç yüz bin insan sivil darbe yapmaya kalksa ordunun gücünün yeteceğini sanmıyorum. Kemalizm bunun farkında olduğu için islami kesimden çekindiklerinden ötürü bu yığınlar başkaldırmadan yok etmeyi seçmiş bu şekilde hem göz korkutarak hem de başkaldırma ihtimali olan kesimi yok ederek kafalarına göre takılmayı denemişlerdir. Bu yüzden insanların rejimi eleştirmeyi bırakalım akıllarından bile geçirmeye cesareti olmamıştır.

Kanaatimce kemalizmin zorba halinin dillendirilmesi araştırılması bu yüzden hoş görülmüyor. İnsanlarn gözünden düşmek istemiyorlar.

Ben Türkiye'deki sol ve sosyalist, sosyal demokrat çizgide siyaset yapıyor olsaydım CHP nin kanlı mirasına oturmaktansa yeni bir parti kurar oradan hayat bulmaya çalışırdım.

Saygılarımla.


Eylül 02, 2012, 09:42:08 ös
Yanıtla #14
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Amac sadece dünya üzerinde islam haric herseyin tukaka oldugunu kanitlamaya calismak. Evet bazi arkadaslarin tek gayesi bu ve bunu yapmaya calisirken birini digeriyle, ki aralarinda hic ama hic bir baglanti yokken, ayni kefeye koyup birini digerine yegleyip vs. vs. vs. tam bir corba olusturup kendini ve kendi gerici islamini tek gercek göstermek ve bunu yaparken hicmi hic yüzü kizarmadan yapmak............ Diyorumki pes pes pes.

Türkiye"yi diger komsu ülkelere örnek gösterip gelismisligini ve suanda burda herseyin yolunda oldugunu kanitlamaya calismak nasil bir gaflettir, nasil bir dalalettir. Avrupayi isin icinden cikardigimizda geriye ne kaliyor arkadaslar( Rusyaylada aramizda deniz olduguna göre tabi buna eski Sovyetlerde diyebiliriz) cevremizdeki müslüman ülkeler eeeeeeeee.Aslinda buna dünyadaki bütün müslüman ülkeler icinde desek daha dogru olmazmi???........
Hemde sapina kadar dogru olur. Bu neyi kanitlar müslümanlik veya siyasi ismiyle  islam gericidir vede dünya üzerindeki bütün müslüman ülkeler buna kanittir. Haaaaaaaaa diyeceksinizki "  Eeeeeee Türkiye ". Haaaaaa orda derimki bu forum dahilindeki Atatürk düsmani arkadaslar vede Köy Enstitülerine dil uzatmaya calisan arkadaslar sapkalarini önlerine koysalarda bir düsünseler acaba ( karinca kararinca) ülkemiz bugünki gelismisligini neye borclu, bütün hatalari ve eksiklikleri ile beraber.

Ama hayir hayir o arkadaslarin böyle bir derdi yok cünkü onlar ancak böyle sisli havalarda kendilerine yer bulabilirler, onlar ancak insanlar koyun gibi düsünmeyen, arastirmayan, daha 6 yasinda " nasil olsa yumurtanin icine civcivi allah koydu bunu arastirmama gerek yok" veya  daha 6 yasinda " nasil olsa bu dünyadaki hersey allah tarafin tasarlaniyor vede yapiliyor, benim birseyler arastirmama gerek yok " gibi bir bilincle yetistirilen insanlara ihtiyaclari var.

Ama bu arkadaslara derimki " gözünüzü acin, nasilki Avrupada BILIM ve INSAN AKLI hiristiyanligi dize getirdi, aynisi müslüman cografyasindada olacaktir bu bir doga kanunudur ve sizler beyni örümcekliler, sizler tarihin tekerlegini geri döndüremezsiniz".

Simdilik saygilar


Eylül 03, 2012, 11:24:12 öö
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

Sayın Symbol, bir diktatörlüğü meşrulaştırmak için osmanlı diktatörlüğünden örnek vermişsiniz anladığım kadarıyla. Ayrıca fötr şapka Yahudilerce sadece din adamlarınca giyilmesi farz olan dini bir kıyafettir, islamdaki sarık gibi; yani şapka kanununun laiklikle de bir bağlantı kurmakta zorlanılan bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Yanlış anlaşılmasın ben Atatürk'ü aşağılamak gibi bir hedefim yok sadece hayati hatalar olmasa da hataya düşmek her insanın hakkıdır. Bu hakkı Atatürk'ün elinden almak da hata olur.

Saygılarımla.


Eylül 03, 2012, 03:08:01 ös
Yanıtla #16
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Hiç ilgisiz bir başlık altında Türk dilinin niteliğini tartışmak olanaklı değil.

Batı dilleri ve Doğu dilleri ortasında bir şerde Türk dilini gerek sözcükleri, gerek tütetme tarzı, gerek tümce yapısı bakımından, daha öncesine oranla dününü, dününe  oranla bugününü tartışalım isterseniz.

Tartışalım fakat bu iş burada, bu başlık altında olmaz. Gelin Türk dilini tartışma başlığını açın, orada tartışalım.

Tartışalım ama bu iş öyle "Kemalistler" falan gibi aşağılayıcı amaçlı ön yargılı terimler ve suçlamalar kullanarak da olmaz. Öznel değil, nesnel yani sübjektif değil obektif bir tutum ve yaklaşım gerekir bunu tartışmak için.

Tartışalım ama bu konuyu biliyorsanız tartışalım. Birtakım başka eğilimler, görüşler, beğeniler ve beğenmezlikler, hele art niyetler ile olmaz bu tartışma. Bu bir dil bilim konusudur. Bu konuyu tartışabilecek kişilerin en azından çok sıkı bir Türkçe ve Edebiyat kültürünün bulunması gerekir.

Ben burada bu konu başlığı ile hiçbir bağlantısı olmayan bir başka konu üzerinde görüş ve öneri belirtmiş olduğum için özür dilerim. Ancak bu konuyu tartışmış olanlardan herhangi bir katılımcımız bu başlığı Forumun uygun olan bir başka bölümünde açarsa, ben de oraya katılırım ve ayrıca yönetimden de rica ederiz. bu başlık ile ilgisi olmayan şu son birkaç yazıyı da oraya aktarırlar.

Olur mu?
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 03, 2012, 06:38:34 ös
Yanıtla #17
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Son iletimi çok bir telaş içinde yazdığım için hayli tapaj yanlışı yapmışım; özür dilerim.

bir şerde değil, bir yerde olacak.

gerek tütetme tarzı değil gerek türetme tarzı olacak (Bu çok önemli.)

obektif değil objektif olacak.

Yönetimden aktarmayı rica ettim.

Sayın Peacewings de başlığı açmış. Bekliyoruz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 04, 2012, 10:45:38 ös
Yanıtla #18
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1789
 • Cinsiyet: Bay

       Sayın symbol, bence son derece güzel tespit ve anlatımlarda bulunmuş. Ne yazık ki; sayın Masor 1976'yı anlamakta güçlük çekiyorum. Bir yandan Mustafa Kemal ATATÜRK'ü kerhen de olsa övüyor ama diğer taraftan "KEMALİZMİ" inanılmayacak şekilde eleştiren ifadeler kullanıyor. Diğer bir anlatımla adeta Cumhuriyet öncesini özler bir tutum segiliyor. Tabii şahsi olarak belki böyle bir arzusu olabilir ama Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temel taşlarından  birinin de "laik" bir devlet olduğu ibaresidir. Ve bunun asla unutulmaması gerektiğine inanıyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Eylül 05, 2012, 08:44:29 öö
Yanıtla #19
 • Ziyaretçi

Sayın Alşah, Atatürk'ün yaptıkları eleştirilebilir ki eleştirlecek çok nokta da vardır burada harf inkılabının nasıl bir dil ve kültür kıyımına dönüştüğüne değindik biraz fakat bu hala dile getirilmeye korkuluyor. Fakat Atatürk'ü koruma kanunu olmasaydı ülke daha iyi gelişebilirdi çünkü meraklı insanları yok etmekten gelişmeye fırsat bulamadılar. Atatürk'ün üzerinden sis perdesini kaldırırsanız vatanı ve milleti için her saniye düşünen ve çabalayan iyi niyetli bir insan görürsünüz. Fakat Kemalistler için bunu söylemek çok zordur. Bu sis perdesi Kemalizmin gerçek suretini ortaya çıkaracağı için izin verilmiyor yani Atatürk'ü korumak ve gerçekten sevmek Kemalislerde hedef değildir.

Yani Atatürk ile Atatürkçüleri aynı kefeye koymak çok zor. Atatürk bir askerdi, siyasi liderlikten ve sivil idaresinden anlama olanağı yok idi. Yapmak istediği inkılaplar sırasında akıl aldığı danıştığı insanlar onu yönlendirdiler. O yönlendiren insanların ve bunları tabulaştıran Kemalizmin hatalarını eleştirmek ve günümüz şartlarına uymayan faaliyet ve yasaklamalarını işaret etmeye çalşmak imkansız bir kavramdı. Çünkü askerliğin vermiş olduğu emir ne olursa olsun itaat şartı beklendi. Bu şekilde sivil halk yönetilemez veya sivil bir yönetim şekli yaratılamazdı. Özgürlükleri elinden alınmış bir halk kitlesi ile ülkenin gelişimi de çok zordur. Ki ülkemiz şu an dahi uyuşturucu ticaretinden başka geliri olmayan meksika ve militarzim karışımı tarzı bir ülkedir. Otosanayi fabrikalar filan da bu kara paranın aklama merkezleri gibi dir. O kadar paraları olmasına rağmen bir araba motoru dizayn edememeleri de bu kolay paranın tembelliğinden kaynaklanıyor.

Türkiye önümüzdeki dönemde değişmek zorundadır. Çünkü eroin üretimi ülkemizden Afganistana kaçtı. Yani elit kesimin elinden oyuncağını aldılar. Bu yüzden demokratik ortamlar yaratmak ve üretken bir ekonomi olmak zorundalar. Yani örneğin otosanayii nin sadece sac ve montaj ile değil arabaların elektronik aksamı, motor gibi şeyler üretmesi vakti geldi. Bunu başaracağımıza inanıyorum çünkü zeki bir neslimiz var.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2012, 08:58:22 öö Gönderen: Masor1976 »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
2260 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 21, 2007, 01:49:34 öö
Gönderen: shemuel
Charles Darwin

Başlatan shemuel « 1 2 ... 13 14 » Bilim Adamlari

132 Yanıt
35089 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 11, 2013, 11:39:43 ös
Gönderen: UluSed
8 Yanıt
2968 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 06, 2013, 04:47:14 öö
Gönderen: Etimolog
27 Yanıt
5992 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 14, 2018, 11:00:12 öö
Gönderen: Novayst
0 Yanıt
1436 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2013, 10:05:42 ös
Gönderen: asimov
0 Yanıt
2514 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2013, 11:04:23 ös
Gönderen: asimov
1 Yanıt
1590 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2013, 11:33:15 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2935 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 23, 2013, 08:52:49 ös
Gönderen: asimov
1 Yanıt
1754 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 24, 2013, 07:23:29 öö
Gönderen: ceycet
2 Yanıt
2818 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 12:53:22 öö
Gönderen: NOSAM33