Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kristal Gece,Onlarda ve Bizde  (Okunma sayısı 1416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 09, 2012, 08:24:53 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1828

Kristal Gecenin Cam Kesikleri... (Ayhan Karahan)


1938 Kasım ayında 9. günü 10.’ya bağlanırken insanlık Almanya’da en karanlık gecelerinden birisini yaşıyordu. Yürekten değil ses, tek bir nefes çıkmıyordu gökyüzüne solumak için. Loş sokak lambaları ıssızlığı işliyordu akacak kanın durmayacağı damarlara. Faşizm kanlı yüzünü ölüm kusacağı düşmanına dönmüş ve Yahudiler hedefti. Kanlı provokasyondan 1 ay kadar önce Alman faşizminin sürdüğü 17.000 Yahudi düşsüz ve bitap Polonya’nın da sınırlarını kapatması sonucu sınır arasında sıkıştı. Sürgünlerin nerede ise tamamı hastalıktan, açlıktan ve hastalıktan yaşamla yurtsuz vedalaştı. Mezarları dahi yoktu bu ölülerin.
 
Babası ve annesi mezarsız 17.000 ölümlü içinde yer alan Herschel Feibel Alman Konsolosluğu'nu bastı. Vicdanının ve aklının babasının katili olarak resmettiği, Konsolos Von Welczek’i bulamayınca sekreteri Von Rath’ı öldürürken eli hiç titremedi. Faşizmin Propaganda Bakanı Gobbels bu fırsatı kaçırmadı. SS’lerin, SA’ların tasmasını çıkardı. Alman ırkının güvenliği için ısırın, yokedin emri verdi. 91 Yahudi’nin gecenin sonsuzluğuna karışan çığlığı son nefes olurken, Yahudilere ait 7500 işyeri talan edildi, 1668 Sinagog ateşe verildi, 30.000 Yahudi tutuklandı. O gece Yahudi işyerleri ve evlerinin kırılan, yollara düşen cam parçacıkları geceyi kristalize etmişti. O nedenle insanlığın o utanç gecesi “Kristal Gece” adını aldı. Almanya’daki faşist iktidar 10 Kasım sabahında da Yahudileri rahat bırakmaya niyetli değildi. Çıkardığı ırkçı yasalar içerisinde “Yahudi çocukları Almanya’da okuyamaz” diyen kanun içlerinde en masum kalanlarındandı. Artık Almanya’daki Yahudilere gönüllü göç yollarından başka bir tercih kalmamıştı. Kızıl Ordu’nun Alman Faşizmini ininde imha edişine dek sürdü bu sürgünlük. Hitler karısı Eva Braun’la birlikte Kızıl Ordu’nun kendisine ulaşmasına birkaç yüz metre kala intihar etti. Hitler’in intihar haberini alan Gobbels 6 çocuğunu ve karısını “Führersiz bir dünyada sizin de yaşamanız anlamsız” diyerek öldürdü. Ve son kurşunu kendisine sakladı.

Kaderin bir cilvesinden kaynaklı olsa gerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal de Kristal gecenin sabahında yaşama veda etti. Gözlerini son kez kapatırken, Anadolu topraklarında bir “Kristal Gece” tekrarı yaşanacağından habersizdi. 1955’in 6-7 Eylül’ü takvim yapraklarına ve Anadolu topraklarının batı tarafına kan ve leke olarak düşmüştü. “Atatürk’ün evi bombalandı” haberi Demokrat Parti'nin sesi olan radyo kanallarında kulak tırmalıyordu. MİT’çi Nihat Perin’in çıkardığı İstanbul Ekspres isimli DP eğilimli gazete kışkırtıcı, ırkçı manşeti ile ertesi gün Kıbrıs Türktür Derneği (KTD) adlı faşist örgüt tarafından yaygın bir şekilde dağıtıldı. 6 Eylül gecesinden 7 Eylül sabahına dek Rumların merkezinde olduğu akıl dışı saldırı “kalimera komşu”yu dipsiz kuyulara taş niyetine gönderiyordu. Onlarca azınlık katledilmiş, binlerce işyeri ev tahrip edilmiş, yüzlerce azınlık kadını tecavüze uğramış, ibadethaneler ve azınlık okulları yakılmıştı. İdam cezasına karşı olmanın erdemli bir tutum oluşu ile Menderes’in sütten çıkmış ak kaşık olup olmama halleri burada sorgulanmalıdır. 6-7 Eylül faşist saldırısında esas olan cana değil mala zarar vermekti. Tıpkı Hitler’in 1938 “Kristal Gecesi'nde” olduğu gibi… Mal zarar görünce kapitalistleri çok evham alır. Buna uygun senaryo gereği 6-7 Eylül komünistlere ihale edilmeye çalışıldı. Aziz Nesin, Hasan İzzettin Dinamo, Asım Bezirci, Kemal Tahir gibi devrimci aydınlar 6-7 Eylül’de servete verilen zarar üzerinden sorumlu tutulmaya çalışıldı. Daha sonra devlet yaptığı planın komediye kaçtığını görünce bu tasarımdan vazgeçti.

Bodrum da tam karşıyakada coğrafyalanmış bir yarımada olarak bu uğursuz süreçten payını aldı. 6-7 Eylül'ü takip eden yıllarda milliyetçi pompalama durmadı. Hatta emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu 6-7 Eylül ile ilgili “mükemmel bir organizasyondu” derken devamcılığa vurgu yapıyordu. Yunan adalarında camiler yakılıyor demagojisi bu yakada rüzgarla dolaştırıldı Bodrum’da. Şu anki Halk Eğitim Merkezi denen utanç abidesi, mimarlık özürlü bina dünyanın en güzel kiliselerinden birisinin enkazı üzerine oturtuldu. Şu anki adı Hilmi Uran Meydanı olan binanın bulunduğu alanın adı “Kilise Meydanı” idi. Hilmi Uran Bodrum adına önemli bir kimliktir. İsmi başka yere de verilebilir. Ama meydan, gerçek hüviyeti ile buluşmalıdır. Adının iflah olmaz bir ateist olarak Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayında “Kilise Meydanı” olmasını, aslına rücu etmesini öneriyorum. Ardından Halk Eğitim Merkezi adındaki hangarın orjinaline en yakın bir şekilde Kilise’ye dönüşmesi Bodrum’un kendi tarihi ile yüzleşmesi ve barışması açısından önemlidir. Buna tüm dinlere eşit mesafedeki ateist kimliğimle yürek açılması gerektiğini düşünüyorum.

Polonya ve Almanya sınırında sıkışmış 17.000 cesede dönüşmemiş canın böylesi bir vicdana ihtiyacı var. Beyoğlu’nda 6-7 Eylül'de tecavüze uğrayıp katledilen Elena’nın da, Nazım Hikmet’in “sen büyük güzel ve muzaffer ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan” dediği memleketimin de… Vicdanımız tarihe tutabileceğimiz en aydınlık ışık oysa. “Kristal gecenin” ardındaki vitrinlere inat aydınlanmanın ışığını insan kimliğimize düşürebileceğimiz en onurlu meşgale olsa gerek. Artık ırkçılığın kanlı denizinden demir alma zamanı geldi de geçiyor bile… Ve 6 Eylül’ü 7 Eylül’e bağlayan bu gecede parmaklarım klavyeye dokunurken gökyüzü karanlığa inat masmavi. Memleketimi seviyorum


KristallnachtNot benden:Türkcesini bulamadim bagislayin.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
10 Yanıt
4252 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2011, 01:31:23 ös
Gönderen: Eser
6 Yanıt
3488 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2007, 11:06:59 öö
Gönderen: Fraternis
4 Yanıt
2037 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 11, 2007, 08:37:54 ös
Gönderen: Asi
7 Yanıt
4306 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 04, 2008, 11:39:34 öö
Gönderen: shemuel
7 Yanıt
2993 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2008, 06:58:15 ös
Gönderen: b.iskender
2 Yanıt
2234 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 04, 2009, 06:05:23 ös
Gönderen: baris
GECE,AŞK VE GÖZYAŞI

Başlatan kudüs prensi Gece Cenapları

1 Yanıt
1932 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 24, 2009, 01:27:03 ös
Gönderen: Isis
1 Yanıt
3505 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 16, 2019, 01:39:57 öö
Gönderen: Ocean35
1 Yanıt
1543 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 11, 2014, 01:44:24 ös
Gönderen: Aslanlar
0 Yanıt
904 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2013, 08:37:20 ös
Gönderen: scherif