Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: AKP VE EĞİTİM  (Okunma sayısı 1676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 11, 2012, 07:38:03 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 731
  • Cinsiyet: Bay

Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Teoman Duralı’nın Haber 7’ye yaptığı açıklamalar AKP Türkiyesi’nden bir eğitim fotoğrafı daha sunmuş oldu.

Bir üniversitede dekan olarak görev yapan Duralı, İmam hatiplerin müfredatının genelleştirilip tüm okullara uygulanması gerektiğini söylerken, üniversitenin adı medrese olsun önerisinde bulundu.

"Neden üniversite adını veriyoruz, adını medrese koyalım"
Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde dekanlık görevini yürüten felsefe profesörü Teoman Duralı’nın AKP’ye yakınlığı ile bilinen Haber 7’ye yaptığı açıklamalar bir üniversite dekanının yaptığı medrese çağrısına sahne oldu.

Konuşmasında medrese tartışmalarına değinen Duralı, Neden üniversite adını veriyoruz, “medrese” adını koyalım. Fakültelere de “mektep” dersin. Bu medreselerin fakültelerinden biri de ilahiyat olur. Bir tarafta üniversite diğer tarafta medrese ayrımı çok tehlikeli. Bu ülkenin bölünmüşlüğüne son vermek lazım artık” diye konuştu.

“İmam hatiplerin müfredatı tüm okullara uygulanmalı”
Eğitim sistemindeki sorunların çözümüne dair de öneriler sunan Duralı şöyle konuştu:

“Şimdiye kadar bu din eğitimini yasaklamak suretiyle sağlanıyordu şimdi de din ile dünyayı birleştirmek zorundayız. İmam hatiplerin müfredatının genelleştirilip tüm okullara uygulanması gerektiğini savunmuşumdur hep, en başta da askeri okullara. Disiplin, hayatın her alanında gereken bir şey. Askerlik dış disiplinle veriliyor. Din iç disiplini sağlıyor. İç disiplin olmadan dış disiplin bir kabuktur. Müslümanlar da iç disiplin var ama dış disiplinden yoksun. Dış disiplin olmadığı için hercümerç haldeyiz. Müslüman olmayana kendi dininde ders verilir, Alevi vatandaşa da özel müfredat hazırlanır. Ama şart olan şey yetişenin din bilgisiyle donanmış olmasıdır. Bu sadece dindar yetiştirme babında değil, dinsiz olacaksa da niye dinsiz olduğunu bilsin.”

(soL - Haber Merkezi)
http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/bu-sozlerin-sahibi-bir-dekan-imam-hatip-mufredati-tum-okullarda-uygulanmali
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Kasım 11, 2012, 09:54:07 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Rahmetli Atatürk ile başlayan ve değiştirilemeyen siyasi rakipler kim olursa olsun yok etmeye veya zorla susturmaya dayalı siyasi anlayış bırakılmaz ise, çoğunluk ezilmek zorunda kalınır, bu şekilde ülke kalkınma ve gelişme sağlayamaz. Azınlıklar ezilmelidir demiyorum fakat azınlıkların ezilmesi veya yok edilmesinin, çoğunluğu baskı altında tutmak kadar  devlete fazla bir maliyeti ve zararı olmaz.

Sanırım bu bir Türk devlet geleneğidir osmanlıda da kardeşler birbirini öldürtmüş sağ kalabilenler padişah olmuşlardır. Fakat gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Nasıl ki antiemperyalizm ile övünen Kübada bile visa ve elektron banka kartları geçebiliyor ise küreselleşme karşısında tavır alanlar yok olmaya veya sürünmeye mahkumlar.

Demek istediğim dindarların demokrasinin nimetleri sayesinde yüzbinlerce masum dindarın zindanlarda çürütülmesine rağmen ayaklanmayıp  tek kurşun sıkmadan kazandıkları bir savaşı  devam ettirerek intikama yönelmeleri ve bir zamanlar ellerinden çok çektikleri siyasi rakiplerine benzer baskı ve yok etme, eğitimle asimile etme vb.  teşebbüslerinde bulunmaları onları da diktatörlerle aynı kefeye koyar.

Ben eğitim sisteminin tamamen değiştirilmesinden ve devletin okullarının genelinin kapanmasından  yanayım..  binalar azaltılmalı açık öğretime yatkın olmayanlar ve öğrenme güçlüğü çekenler için rehabilitasyon merkezleri açılabilir, aşırı zekiler için de özel okullar açılmalı. Stantar öğrenciler için  açık öğretim ile internetten özel hazırlanmış video anlatımlarla vb. teknolojinin nimetleriyle sadece geçme sınavları düzenlenerek ilkokul, ortaokul ve lise mezunları verilebilir. İnternet çağında eğitim kurumlarına çok gerek yok. Ki ilkokul, ortaokul ve lise de verilen eğitimlerin yabancı dil haricinde sosyal yaşamda faydalı olan tek ders yoktur. Açık öğretim sistemi yaygınlaşırsa gençler en güzel yıllarını okul sıralarında omurgaları yamulmaktan başka bir avantajı olmayan kurumlar yerine müzik, dans, yabancı dil, iş hayatı gibi becerisine göre daha faydalı ve sıkıcı olmayacak faaliyetlerde bulunabilirler. Bir çiftçinin çocuğu köyünü terk etmeden okuyarak baba mesleğini devam ettirebilir vb. Devlet sadece internetten  video konferans şeklinde eğitim alamayacak  kadar zeka seviyesi  düşük olanlar için okul yaptırsa kafidir. Üniversiteler ise gerçekten zeka seviyesi aşırı yüksek çocukları kabul eden kurumlar olmalı. Az bilim adamı yetişmeli fakat gerçek bilim adamları yetişmeli. Bu kişiler de gerek eğitim yıllarında gerekse bilim adamı olarak çalıştığı dönemde çok yüksek maaşlarla desteklenmeli.

Devletin milletin kafasını asimile etmeyi terk etmesi ve özgür bireyler yetiştirmesi gerek. Yani devletçilik kavramı devletin iş yapmadığı fakat iş yapanları sıkı denetlediği bir denetleme ve vatandaşın vatandaşı sömüremeyeceği denetim mekanizmasına çevirmek gerekiyor.


Saygılarımla.


Kasım 11, 2012, 11:56:49 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3093
  • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Fakat gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Nasıl ki antiemperyalizm ile övünen Kübada bile visa ve elektron banka kartları geçebiliyor ise küreselleşme karşısında tavır alanlar yok olmaya veya sürünmeye mahkumlar.


Sosyalizm ve VİSA kart nasıl birbiriyle eşleşti ya Pek anlamadım ?  ???

Eğitim hakkındaki görüşlerinize de pek katılamadım; İzninle bir şeyi merak ediyorum çocuğu sokaktan alıp dersin başına anneler nasıl oturtacak merak ediyorum.
Saygılar


Alıntı
Üniversiteler ise gerçekten zeka seviyesi aşırı yüksek çocukları kabul eden kurumlar olmalı. Az bilim adamı yetişmeli fakat gerçek bilim adamları yetişmeli. Bu kişiler de gerek eğitim yıllarında gerekse bilim adamı olarak çalıştığı dönemde çok yüksek maaşlarla desteklenmeli.


Böyle bir Ülke varmı DÜNYA' da  merak ediyorum ... 8)« Son Düzenleme: Kasım 12, 2012, 12:03:03 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3571 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 08, 2010, 01:25:10 ös
Gönderen: oasis