Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Gezi Parkı Olayları - Masonluk ve masonlar  (Okunma sayısı 8069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2013, 09:53:29 öö
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
Konumuzun tarihi: Mayıs/Haziran 2013

Son günlerde “Gezi Parkı” terimiyle bağlantılı sorunlar ve olaylar çerçevesine, Masonluk ve masonlar da bulaştırıldı; gerek bazı yandaş basında gerek benzer başka kaynaklarda.

Beklenmedik bir şey değildi bu. İki nedenden ötürü:

1-   Bunun gibi her olayın arka planında bir günah keçisi aranır. Yurdumuzda Masonluk ve mason örgütleri, ilk işaret edilecekler arasında yer alır.

2-   Bilgi yetersizliğinden ötürü, “Masonluk”, “mason örgütleri” ve “masonlar” arasında ayırım yapılmaz; bunlar özdeşleştirilir. Masonları mason örgütlerinin, onları da bir masonlukotoritesinin yönlendirdiği sanılır ya da bu böyle lanse edilir.

İşte bu yanlışlar nedeniyle bir kez daha Masonluğu ve masonları bu olayların yorumu çerçevesine  sokanlar, kötüleyenler oldu.

Aslında yapılan iş, sorunların ve olayların değerlendirilmesi ve yorumu değil, bir kez daha bu vesileyle Masonluğu ve masonları kötülemekti.

İşin ilginç yanı, bunu yapan çevrelerin isteklerinden biri de yurdumuzda Masonluğun ortadan kaldırılması...  Bunu isterken birtakım yapay ve gerçekler ile uyuşmayan gerekçeleri var. Asıl gerekçelerinin ne olduğunu irdelemeyi şimdilik bir yana bırakalım.  Diyelim ki istekleri gerçekleşti; Türkiye’de örgütsel düzeyde Masonluk yok. (!) O zaman aynı suçlamaları hangi kuruma yöneltecekler?

Kaldı ki Türkiye’de örgütsel olarak Masonluk olmasa bile masonlar hep bulunacak.

Bunu bir türlü anlayamayanlar, bu gerçeği de kafalarına çaksa iyi olacak. Zaten kafaları büyük ölçüde içine başkalarınca çakılmış yanlış bilgilerle dolu. Bu yüzden, özgür bir ülkede zihinsel bakımdan tutsak olduklarının farkında bile değiller. bunu da eklerlerse belki eklediklerinin bile farkına varmazlar.

Gezi Parkı sorunu ve olaylarını ikiye ayırmalı:

a)   Doğrudan ve sadece İstanbul’da Taksim’de bulunan bir kentsel yeşil park alanı (yıllardır doğru dürüst düzenleme ve bakımı yapılmadığı için yeşilliği pek de kalmamış sayılabilecek ama umutsuz değil) ile ilgili sorun ve eylemler;
b)   Bunu vesile ederek şu ya da bu nedenle çıkmış, kentin çeşitli yerleriyle de kalmayıp, yurt geneline yayılmış çeşitli gösteriler, eylemler, çatışmalar.

Kimileri bu ayırımın yapılmasında hoşlanmıyor ve ikisinin bir olduğunu ileri sürüyor.

Bu başlık altındaki konuda onu da kabul edebiliriz çünkü Masonluk ya da masonların bu işin içinde olmaları ya da olmamaları bakımından değişen bir şey olmaz.

Şimdi gelelim bu işin değerlendirilmesine….

Masonluk ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin hiçbirinin (beş ayrı dernek var) bu olay ve eylemler ile doğrudan ya da dolaylı herhangi bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur; olamaz çünkü böyle bir şey onların hem tüzüklerine hem ilkelerine hem kurallarına aykırıdır.

Türk Masonluğu ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin bu bağlamdaki tutumu ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ülkemizin diğer yasaları, sosyal adalet ve insan hakları çerçevesinde olabilir. Bu açıdan hiçbir organizasyon ya da açıklama yapmamışlardır; yapmazlar.

Masonlara gelince… Her birinin tutumu kendi bireysel eğilim ve tercihi uyarınca farklı olabilir.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisine birden katılmış olabilir. Bu onların kendi bileceği bir iştir. Bu katılımda diğer yurttaşlarımızdan hiçbir farkları yoktur.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birini ya da her ikisini birden desteklemektedir. Her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada olasılık yok; mutlaka destekleyenler vardır.)

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisini birden karşıdır. Diğer her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada da olasılık yok; mutlaka karşı olanlar da vardır.)

Dolayısıyla  tüm bu olayların içinde masonları aramak saçma sapan bir iştir. Ülkemizdeki masonlar, böyle bir konuda diğer yurttaşlarımızdan farksızdır.

Tüm bu olayların kurumsal olarak Masonluk ile bir bağlantısını kurmaya kalkışmak ise daha saçma sapan, akla ve mantığa uymaz bir iştir.

Benim bu dediklerimin aksini söyleyebilecek olan varsa buyursun!...ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 22, 2013, 10:32:43 öö
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sadece masonlar mı olayların yorumu içerisine sokuldu?

Masonlar.org sitesinde yazıları bulunan harici üyelerin kendi bireysel görüşleri dahi masonların görüşleri planları, çağrıları olarak sunuldu.

Masonları bile yönlendiren böyle bir üst otorite yokken, harici üyenin iletisinin faturası Nur-u Ziya'ya kesildi.
Masonlar.org yerden yere vuruldu.
Siyonist(!) paylaşımlarımıza son vermek için site saldırıya tutuldu.
Sitenin erişime kapanması dahi farklı lanse edilerek yeni bir malzeme olarak kullanıldı.

Sayın ADAM'ın iletisini vesile ederek; değerli üyelerin siyasi görüşlerini yazarken, devlet kurumlarını eleştirirken, ucunun nasıl da masonlara dokunduğunu görerek sivri bazı uçlarını törpülemelerinin faydalı olacağını hatırlatmak isterim.

Saygılarımla


Haziran 22, 2013, 11:58:07 öö
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Sayın ozkann'ın belirttiği gibi,bazı yorumlarda sadece masonlar.org-harici formu öne çıkarıldı;bir üyemizin kendi düşüncesini paylaştığı bir başlık,gezi parkı eylemlerine destek çağrısı olarak algılandı.

Şahsen ben bir ortamda müdahale ettim ve bunun bir yalan olduğunu,harici forumda yazanların bir çoğunun mason olmadığını hatta kendiminde o forumun üyelerinden birisi olduğumu,butür bir çağrının asla yapılmadığını özellikle anlattım.

Nekadar ikna olundu derseniz,pek faydalı olduğunu sanmıyorum.Bilindiği gibi toplum zaten butür haberlere inanmaya hazır.


Saygılarımla

 
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Haziran 22, 2013, 01:36:28 ös
Yanıtla #3
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Adam'ın yazısı ve tesbitleri çok doğru ve yerinde,bende kendi açtrığım başlıkta o yazının linkini vererek soruna değinmiştim.
İlavetende cevap verecek birileri çıkmadığından dolayıda bu tip yazıların hep olacağını belirtmiştim.Aslında sn.özkan'ın şu tesbitide doğru biz haricilerin buradaki varlığı ve yorumlarımızıda dışarıdan bizlerinde masonmuşuz gibi algılanmasına yol açıyor,halbuki biraz akıl etseler yorum yapanların isimlerinin altında mason olup olmadıklarını gösterir ibare var mevcut ama bu şekil işlerine geliyor ,durum bu ise bizde kısa bir sürede olsa tekris edilmemiş mason olduk sayılır 20 günlük mason.

Masonlar cevap verir vermez ,görüşlerini bireysel yada kurumsal olarak açıklar açıklamaz bu bilinemez ama sn.ceycet'in yaptığı gibi kurumu kendileri değil biz hariciler savunmak zorunda kalırız,sn.remzi sanver'in çıkıp 2 kelime ile türkiyedeki mason localarının bu olayların herhangi bir noktasında müdahik yada etkisi bulunmamaktadır demesi zor olmasa gerek neticede kurumun sağlıklı olarak işlev görebilmesi için bu tip söylemlere artık ihtiyaç var,kendi kabuğuna çekilip muhatap olmuyormuş izlenimi vermek karşı tarafın eline kozlar veriyor.

sevgilerimle
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Haziran 22, 2013, 04:14:22 ös
Yanıtla #4
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Bu konu başlığı altında şöyle bir genel atmosfer hakim... Hariciler Forumu'nda yazılıp çizilenler art niyetli kişilerce malzeme yapıldı ve Masonlara saldırmak için fırsat bilindi. Tam olarak katılmıyorum. İki sebepten dolayı katılmıyorum.

Birincisi, forum yönetimi hiçbir zaman bu tartışmalara müdahale etmedi ve herkesin özgürce yazmasına izin verdi. Eğer forum yönetiminde, burada yazılıp çizilenlerden dolayı yarın öbür gün Masonların haksız yere zan altında bırakılacaklarına dair bir kanı olsaydı, yazılara müdahale edilir, ben de dahil bazı kişilerin yazıları edit edilerek, eğer var ise "sivri söylemlerden" arındırılırdı. Veya yorum yapan kişilerin çizgi dışına çıktıkları düşünülseydi, forum yönetimi bu kişileri uyarırdı. Ama forum yönetimi sessiz kaldı. Sessiz kalması, bu forumda yazılanlar yüzünden daha sonra Masonların bu toplumsal direnişin destekleyicisi olarak görülme olasılığını akıllarına dahi getirmediklerini göstermekte.

Şimdi gelelim asıl daha önemli olan ikinci sebebe... Buyurun buradan yakın: http://www.milatgazetesi.com/masonlar-devrede/43835/#.UcWftfnwlqU

Yukarıdaki gazete yazısı dikkat ederseniz Masonların bu işin arkasında olduğunu söylerken forumda yazılıp çizilenleri değil, "Hür Köşe" adlı bölümde yazılan iki yazıyı gerekçe olarak göstermiş, hatta bu iki yazının linklerini de vermiş:

http://masonlar.org/hur/biraz-da-sanat-duysana-menderes/

http://masonlar.org/hur/biraz-da-sanat-gezi-parki-taksimi/

Ama boşuna tıklamayın, yazılar yok... Bana göre durum bundan ibaret.
Live long and prosper.


Haziran 22, 2013, 07:38:22 ös
Yanıtla #5

« Son Düzenleme: Haziran 22, 2013, 07:41:52 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 22, 2013, 08:06:26 ös
Yanıtla #6
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Yazılar yok evet içeriği ne idi yahut hangimizin yazısı idide silindi?silinme mantığının bu eleştiri konuları ile alakası varmıdır?

Veya yazılar acaba hiç var mıydı? Yoksa Milat Gazetesi bu linkleri kendi mi uydurdu?? Forum üyeleri arasında bu yazıları okuyan/gören kimse var mı?
Live long and prosper.


Haziran 25, 2013, 12:03:46 öö
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1795
 • Cinsiyet: Bay

       Sayın peacewings'in gösterdiği linkteki mesajları okudum. Gerçekten irkildim. Bu nasıl bir mantık ? Ama ne yapalım, bu da ülkemizin bir gerçeği.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Temmuz 03, 2013, 12:14:51 öö
Yanıtla #8
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bayan

Bu çağ İlim ve Bilim çağı; ve toplum olarak çok gerilerde kaldığımız bir gerçek ve bu gidiş devam ederse dünyada kobay olarak kullanılmaktan öteye gidemiyor olacağız. Kimin günah keçisi olduğundan çok, yapılan eylemlerin geç bile kalındığından söz edilmeli bence. Sık, sık Türk  milletinin sabrından söz ediliyor ,bence sabırdan ziyade korkaklık ve vurdum duymazlık demek daha doğru olacaktır kanaatindeyim. Bunun arkasında illede birileri var ise de iyi ki varmış derim.
Sevgi ile kalın


Ocak 27, 2014, 12:42:35 öö
Yanıtla #9

Gezi parkı olayları kurumsal olarak masonlukla ilişkilendirilemez fakat masonların bireysel olarak bu olayların içersinde bulunmalarından daha doğal ne olabilir ki? Geçmişe baktığımızda diğer ülkelerde de özgürlük amacıyla ve dayanışma yoluyla yapılmış entelektüel hareketlerde masonların da bulunduğunu görmekteyiz.

Türkiye´de özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerinin bu kadar güçlü bir şekilde haykırıldığı başka bir toplumsal hareket olmamıştır. Dolayısıyla masonların bu hareketin içerisinde olması değil olmaması garip olurdu.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3207 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2008, 09:28:03 ös
Gönderen: LuckyEye2
2 Yanıt
4362 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2009, 01:10:46 ös
Gönderen: baris
0 Yanıt
5547 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 12, 2009, 08:20:58 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
2330 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2019, 10:06:25 ös
Gönderen: ebedicirak
0 Yanıt
2206 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2010, 09:44:23 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1869 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2013, 02:08:21 ös
Gönderen: proxima
5 Yanıt
2702 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 27, 2013, 07:38:49 ös
Gönderen: yazbenide
5 Yanıt
2204 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 21, 2013, 01:57:33 ös
Gönderen: Ares
2 Yanıt
1345 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2014, 08:23:02 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
5178 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2015, 10:30:52 öö
Gönderen: ADAM