Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonik İçerikli Kitaplar Ve Satışı  (Okunma sayısı 3891 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 20, 2014, 02:29:03 ös
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 58
 • Cinsiyet: Bay

Merhabalar, bir süredir kafama takılmış olan bir konuda özellikle Mason üyelerimizin ve tabii ki harici üyelerimizin de yorumunu almak isterim.

Kimi zaman sahaflarda ve kitapçılarda denk geldiğim bir konu hakkında sizlerin görüşünü almak istiyorum. Bu konu genellikle eski tarihli, eski basım da olsa masonik içerikli; dernek içinde kardeşlerce kullanılmak üzere basılmış olan belge, rehber, kitap ve dergilerin satışı. Bu tür kitapların ve dergilerin haricilere satışının doğru olup olmadığını etik olarak değerlendirildiğinde sizlerin yorumlarınızla okumaktan mutluluk duyarım çünkü bu konuda farklı görüşler söz konusu.

Örnek verecek olursak derneğin iktisadi işletmesinde satışa çıkan bazı kitap ve dergiler zaman içerisinde sahaflarda seri halde, satışa çıkmış şekilde bulunabiliyor. İçerikleri hakkında kapsamlı bir bilgi sunmam doğru olmaz ama merak ettiğim şey bu kitapların, kimi zaman derece ritüel kitaplarının vb. eserlerin satışının etik olarak değerlendirildiğinde ne gibi düşünceler çıkacağı. Şöyle bir soru yöneltebiliriz sanırım.

Siz bir gün bir kitapçıya girdiğinizde karşınıza bu tarz bir şey çıktığında onu satın alır mısınız, yoksa sadece bakıp geçer misiniz?
Kimi zaman karşılaşılan bir farklı konu ise internette yer alan bazı sitelerde masonik selam, el sıkışma ve benzeri jest, mimiklerin ve derecelerin yayınlaması sonucu insanların ''mason taklidi'' yaparak farklı yer ve kişilere masonmuş gibi yaklaşımlar sergilemesi. Bu tür eserlerin bu gibi bir duruma sebebiyet vermesi mümkün müdür?


Yorumlarınızı bekler, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.


Sevgi ve Saygılarımla

Lucian
In lumine tuo, videbimus lumen....


Şubat 20, 2014, 07:13:23 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 169
 • Cinsiyet: Bay

Dediğiniz gibi o tarz dökümantasyonu dışarda bir şekilde bulmanız mümkündür.

Aslında kurum içi olarak kalması gereken dökümanlar (Genelde ilk sayfalarında da öyle yazar) birşekilde sahaflarda veya diğer tür satıcılarda yerini alabiliyor. Ancak güncel şeyler bulmayı beklemeyin. Bulduklarınızın içinde de "sır" konusunda birşey bulmayı hiç beklemeyin... Ortalama olarak 40-50 yıllık dökümantasyona erişebilirsiniz. Dergi olarak da ortalama 10-15 yıllık bir arşivi bulabilirsiniz.

Kurum içi olarak adlandırılmış bir dökümanın tabi ki dışarıda serbest şekilde satılması hoş karşılanmaz. Bu her kurumsal yapılanmada böyledir. Aslında yasal olarak bunun yaptırımları var. Mesela bir bankanın kurum içi pazarlama materyallerini herhangi bir kitapçının eline geçip satmaya kalksa ve bu o bankanın kulağına gitse vay o kitapçının haline...

Mason Dernekleri istese "kurum olarak" bu işi sıkı takipçisi olabilir. Bir genel kurul toplantısında karar alır. Bu tarz dökümantasyonla ilgili kendi üyeleri masonlardan bir hukuk komisyonu kurar ve bu işi sistematik olarak kontrol edebilir. Tabi bu iş zaman ve sorumluluk ister. Yine de tam olarak dökümanların sızması engellenemez. Ben yakın zamanda gerçekleşen Beyoğlu Sahaf Festivalinde bile dünya kadar dökümantasyona rastladım. Çok komik ücretler karşılığında hemde... Kitapçıya girince insanlar tabiki merak edip alabilir ama ne anlayabir ne alabilir o dökümanlardan... Büyük ihtimalle biraz meraktan araştırılır sonrada sıkılıp evinin bir tarafında öyle tutar. 

"Mason taklidi" yapmak konusu tamamen kişinin kendi kişiliği ile alakalı olan bir durum. İnternette dünya kadar video ve dökümantasyon var. Kişi bunları izleyip kendini çevresine öyle tanıtabilir. Yalan söyleyebilir. Ancak bir loca üyesine denk gelirse pek hoş olmaz... Rezil olur... Adı dolandırıcı ve düzenbaza çıkar... Bir söz vardır: "Yalancının mumu yatsıya kadar yanar." Ne kadar anlamlı bir söz!

Bence her kişi kendisi gibi olmalıdır... Çalışmalı ve çabalamalıdır... Emek sarfetmelidir... Taklitle yalanla dolanla birey ancak belli bir süre keyif sürebilir... Mutlu olamaz huzurlu olamaz... Çünkü her zaman kendi yalanlarının bilincinde olacaktır...

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt


Şubat 20, 2014, 08:31:05 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1790
 • Cinsiyet: Bay

          Sayın Lucian, gerçekten bir çok kitapçıda ve sahafta Masonlukla ilgili çok fazla kitap bulabilirsiniz. Hatta bunlar arasında masonların selamlaşmalarından, mektuplarda yazdıkları özel sözlere kadar bir çok şeyi de görebilirsiniz. Ama Masonluğa kabul edilmeden bunları kullanmak kimin ne kadar işine yarar onu bilemiyorum. Tam olarak benzedi mi bilmiyorum ama, Milli formayı hiç giymemiş birisinin, Milli takım eşofmanı ile gezinmesi gibi bir şey bu bence.
          Hünerin, camiaya gerçekten katılmak olduğunu düşünüyorum.
          Saygılar-sevgiler.     
         
"Vur ama dinle beni"


Şubat 24, 2014, 12:30:50 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Kitapçılarda, sahaflarda masonluk ile ile ilgili konuları ve bunların detaylarını içeren eserlerin satılması, okuyucuların bunları alması, öğrenmesi ve bu öğrendiklerine göre davranmasının pek mantıklı ve akla yatkın bir durum olacağını sanmıyorum. Mason olmayan bir kişinin masonmuş gibi davranmaktan nasıl bir kazancı olabilir ki? Hatta kazanmak bir yana dursun bazı kayıplara dahi sebep olabilir. Pek tabi ki bu yerine göre de değişir. Haricilerin bu tür kaynakları alıp okumasında da bir sakınca olmaz düşüncesindeyim. Çünkü zaten hariciler artık bu erkanı öğrenmeye gönüllü olmuş kişilerdir. Masonik usülleri öğrenmelerinde bir sakınca olmaz.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
4546 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2009, 08:42:04 öö
Gönderen: lucifer
25 Yanıt
12648 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2012, 12:34:06 öö
Gönderen: abezethibou
12 Yanıt
12402 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 14, 2018, 10:12:08 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
8 Yanıt
4814 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 14, 2008, 04:25:14 ös
Gönderen: Prenses Isabella
10 Yanıt
9446 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2009, 03:14:44 ös
Gönderen: karahan
1 Yanıt
2957 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 21, 2009, 04:28:58 ös
Gönderen: MASON
2 Yanıt
4282 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2010, 03:14:43 öö
Gönderen: Caius Keyes
8 Yanıt
11067 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2012, 11:42:24 ös
Gönderen: cerberus
2 Yanıt
2522 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2014, 09:01:35 ös
Gönderen: Ali Genetic
25 Yanıt
7500 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 02, 2014, 10:27:06 öö
Gönderen: hypatia