Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Baron von Sebottendorf ve Thule Örgütü 3  (Okunma sayısı 2638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2014, 01:24:15 ös
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 660
 • Cinsiyet: Bay

Thule Örgütü

1911 yılında Osmanlı vatandaşı olan ve 1912 yılında Balkan Savaşı’na katılan Sebottendorf, bu savaşta yaralanarak Almanya’ya dönmüştür (kimi kaynaklara göre Almanya’ya dönüş tarihi 1913’tür). Hem maddi olarak hem de bilgi birikimi olarak kuvvetli bir şekilde Almanya’ya dönen Sebottendorf, Berlin’de Germanorden isimli bir derneğe üye oldu. 17 Ağustos 1918 tarihinde, bu derneğin içerisinden çıkan Thule Örgütü’nü kurdu ve örgütün Büyük Üstadı oldu. Sayın Arais ve Sayın Waldow, daha önceki paylaşımlarında bahsettiği için, “Thule” isminin nereden geldiğinden, Hint-Tibet gizemciliği ile olan manevi bağlantılarından ve Gamalı Haç’tan, söz etmeyeceğim. Yine de talep olursa kısaca bahsederim.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=14338.0
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=14342.0
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10891.0

Hint-Tibet gizemciliği ile Thule Örgütü’nün maddi bağlantısını gösteren deliller mevcuttur. Hitler’in intihar ettiği sığınakta Himalaya ırkından gelme, Alman üniforması giymiş, üzerlerinde kimliği ve rütbesi bulunmayan, 1000 kadar cesede rastlanmıştır. Nazilerin Odessa adlı bilim örgütünde de, üst rütbeli Tibetlilerin çalışmış olduğu saptanmıştır. Tibet kökenli Yeşil Ejder Örgütü ile de Thule Örgütü’nün bağlantılı olduğu bilinmektedir.

1900 yılında ezoterizm ile tanışan Sebottendorf, 18 yıl sonra kendi ezoterik örgütünü kurmuştu. Peki neden ezoterik bir çok örgüt varken bu örgütü kurma ihtiyacı duydu? Bu sorunun bir kısmının yanıtını 2. bölümde yaptığım paylaşımda bulabilirsiniz.

Kendine has bir ezoterizm anlayışı olan Sebottendorf, kurduğu Thule Örgütünü “modern Masonlar tarafından tahrif edilen Kadim Bilgeliğin koruyucusu” olarak tanıtıyordu. Doğu Masonluğundan eksiksiz bir inisiyatik sistem almıştı ve buna uygun Thule Örgütü’ne kabul edilmeden önce bekleme süresine alınıyordu. Örgüte giren üyeler, itaat ve sadakat yemini ediyorlardı.

Halgadom: Sebottendorf’un yaratmayı hedeflediği ruhsal bir cemaat olduğu iddia edilir. Halgadom ile ilgili Mehmet Sabahaddin’nin yazınından (Hitler- Nazis and the Occult) bir bölümü orijinal haliyle aktarmak isterim:

“This temple of Halgadom is simultaneously spiritual and material. It belongs to earth and to heaven, to the past and the future. It is the Hyperborean equivalent of the Ark of the Covenant of the Israelites. Halgadom, in Sebottendorff’s mind, far surpasses that Second Reich which Wilhelm’s Germany had incarnated since 1871. It is the empire of all the Germans, but also many other Europeans: the Scandinavians, faithful to their Nordic origins; the Netherlanders, more German than the Germans; the British, divided between Celts and Saxons; the French, heirs of the Franks and regenerated by the Normans or the Burgundians; the Italians, in whose veins runs the blood of the Lombards; the Spaniards, who still carry many an imprint of the Visigoths. And also the Russians, whose country was founded by the Swedish Varegs, those Vikings of the rivers and steppes.

Clearly, Hitler’s Third Reich was a monstrous parody of this profound vision. The Pan-European spiritual outlook of Sebottendorff and Thule was distorted by Hitler and the Nazis into a bloody Germanic chauvinism.”

“Halgadom Mabedi hem ruhsal hem de maddidir. O dünyaya ve cennete, geçmişe ve geleceğe aittir. O İsrailoğulları’nın kutsal sandukasının Hiberorean (Yunan Mitolojisi’nde, kuzey rüzgarının ardında yaşayan mistik insanlar) karşılığıdır. Sebottendorf’un aklındaki Halgadom Wilhelm’in Almanyası’nın 1871 yılında ortaya koyduğu 2. Reich’in çok ötesinde bir idealdi. O bütün Almanların, ama aynı zamanda Kuzey Avrupa kökenine sadık olan tüm Avrupalıların imparatorluğudur. İskandinavlar, Almanlardan daha Alman olan Hollandalılar, Keltler ve Saksonlar arasında bölünmüş olan İngilizler, Normanlar ve Burgunlular tarafından yeniden diriltilen ve Frankların torunları olan Fransızlar, Lombardların kanını taşıyan İtalyanlar, Vizigotların izlerini taşıyan İspanyollar ve nehirlerin bozkırların Vikingleri olan İsveçli Varegler tarafından kurulan Ruslar buna dahildi.
Açıkça Hitler’in 3. Reich’i, bu vizyonun korkunç bir parodisiydi. Sebottendorf ve Thule’nin bu Pan-Avrupalı  ruhsal görüşü, Hitler ve Naziler tarafından kanlı bir Alman şovenizmine saptırıldı.”

Thule Örgütü’nün kurucularından olan ve aynı zamanda Hitler’in öğretmeni olan Dietrich Eckart’a göre örgütün felsefesi: “Thule’nin bütün sırları eski kayıp uygarlığa dayanır. İnsanoğlu ile dış zekalar arasında bazı varlıklar, bu sırlara erenlere büyük bir güç kaynağı oluşturmaktadır. İşte bu güçtür ki, Almanya’yı dünyaya egemen kılacaktır.”

Sebottendorf ise örgütün amaçlarını şöyle özetlemiştir:
•   Zamanda gidip gelen üstün yaratıklarla ilişkiye geçmek
•   Üstün bir Ari ırk oluşturmak (bunun için de saf bir Germen ırkı oluşturup Pan-Germenik bir Alman İmparatorluğu kurmak ve bu imparatorluğu Ari ırkın oluşmasında kullanmak)
•   Hıristiyanlık öncesi antik Alman kültürünü yeniden uyandırma
•   Böylece dünyanın yazgısını değiştirip, Mu uygarlığına ulaşmak

Nasyonel Sosyalizm temelini, Thule Örgütü’nün amaçlarından almıştı. Bu amaçlar sadece Ari ırkı oluşturmak ve oluşumun nasıl olacağını anlatmaktan ibaret değildi. Bu düşüncenin dinsel bir boyutu da vardı. Hıristiyanlığın ve Katolikliğin, Yeni Alman Krallığı (3. Reich) için, gerekli olan ruhsal enerjiyi sağlayamadığı, bu nedenle Alman ırkının antik-pagan öğretilerine geri dönmesi gerektiği savunuluyordu. Hatta Thule Örgütü’nün ritüelleri arasında, normal bir haçın yakılıp yerine gamalı haçın yerleştirilmesi gibi uygulamalar da vardı.[/size]
« Son Düzenleme: Haziran 01, 2014, 01:35:16 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Haziran 01, 2014, 01:32:08 ös
Yanıtla #1
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 660
 • Cinsiyet: Bay

Bu bölümde sadece Thule Örgütü'nün amaçlarından ve felsefesinden bahsettim. Diğer bölüm de ise Thule Örgütü'nün somut yönlerinden söz etmeye çalışacağım.

Katkısı ve düzeltmesi olan üyelerin paylaşımlarını bekliyorum. Konu uzun ve derin olduğu için, ana başıkları özet yaparak paylaşıyorum. Bu durum, bazı yerlerin anlaşılamamasına veya yanlış anlaşılmasına neden olabilir. Bildiklerimizi, kaynaklarımızı paylaşıp, gerekirse tartışıp bu karanlık noktaları aydınlatabiliriz diye düşünüyorum.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Haziran 01, 2014, 05:11:06 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Caliper'in bu cansiperane düzenlemelerine küçük birkaç katkıda bulunulabilir.

Ancak korkarım ki o küçük katkılara, bu yazı dizisinin sonraki aşamalarında Sayın Caliper tarafından zaten değinilecektir. (Sebottendorf'un ünlü kitabının asıl niteliği, Rudolf Hess'in Thule örgütüne getirisi gibi)

Gerçekten de çok derin ve anlaşılması hayli zor olan bu konu, Forumda değerlendirilebilmesi bakımından Sayın Caliper'in yapmakta olduğu üzere bir özet çerçevesinde tutulmak zorundadır. Ayrıntılara girilirse, bu iş, başlı başına bir kitap (en azından binlerce kelimelik bir makale) yazmak gibi genişleme yolunu tutabilir.

Özet de olsa, sonrasını bekliyoruz.
   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
İlluminati Örgütü!!

Başlatan mitni « 1 2 3 4 » İlluminati

32 Yanıt
51036 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 08, 2014, 11:51:32 öö
Gönderen: firat045
3 Yanıt
4490 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2007, 06:29:16 öö
Gönderen: Fraternis
5 Yanıt
4858 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2008, 04:17:31 ös
Gönderen: Prenses Isabella
3 Yanıt
5526 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2016, 04:42:49 ös
Gönderen: Tık-Tik-Tak
7 Yanıt
7531 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 02, 2013, 04:57:21 ös
Gönderen: imhotep
4 Yanıt
9468 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 02, 2013, 02:25:48 ös
Gönderen: Spock
7 Yanıt
4241 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2020, 11:27:37 ös
Gönderen: ANARCHOSA
11 Yanıt
4462 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2020, 04:57:30 ös
Gönderen: Mandıra Filozofu
1 Yanıt
1990 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2014, 11:22:47 öö
Gönderen: Caliper
14 Yanıt
3930 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2020, 01:02:09 ös
Gönderen: Mandıra Filozofu