Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta 'Kendini Bilmek' Ne İfade Eder?  (Okunma sayısı 6308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2015, 09:58:40 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu konuyu tamamen tartışma amaçlı açıyorum. Masonlukta 'kendini bilmek' oldukça önemli bir durumdur/kavramdır. Peki masonluk kendini bilmeyi nasıl ele alır? Masonlar için kendini bilmek nedir? Sohbete başlamadan önce iki güzel sözle başlatmak istiyorum;


Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz - Talip


İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır
- Yunus Emre
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Nisan 16, 2015, 10:14:00 ÖS
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Kendini bilen rabbini bilir Hz.Ali
Kendini bil Delf mabedinin kapısındaki yazı.

Kişi yeryüzünde en iyi kendini bilir ve tanır,kişideki eksiklikler komplexlerini fazla olduğu durumlarda ise ego'sunu artırır.
Nefes alan akıl sahibi her insan ana karnında kalbi atmaya başladığı anda bu yolculuğa çıkar,aslında bu bir yol ve arayıştır.
Kendini bilme yolunun başlangıcında ise insanın yaşarken sonradan unutacağı sevgi vardır.
Kişi'nin Kendini bilme yolundaki yegane klavuzuda aslında sevgidir.
Öğrendiği ve bildiği ilk duygulardan da biridir sevgi ve bu klavuzu ile kendini,yaşamı,ve varlık sebebini sorgulayarak gelişir.

Tüm bunların ise Mason'luk ile bir alakası yoktur,alakasının olduğu tek nokta ise bu arayışın mason olmadan önce başlamış olması ve bu yolu mason'luk ile devam etme isteğidir.

Kendini bilmek ,adem olmak(insan olmak)çabasıda denebilir.
Adam olma çabası ise bilmeden uğraştığımız bir olgu aslında.

Aramakla bulunmaz laki bulanlarda hep arayanlardır der cüneydi bağdadi.
Bilmek içide aramak gerekli ozaman.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 16, 2015, 11:31:12 ÖS
Yanıtla #2
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 518
 • Cinsiyet: Bay

Masonlar için kendini bilmek nedir? Sorusu üzerine sohbete değer pek fazla bir paylaşım olacağını düşünmüyorum. Ama "kendini bilmek" terimi üzerine konuşulacaksa,düşüncelerimi sunmak isterim.

Kendini bilmek yolculuğuna çıkan insan birçok ahlaki erdeme sahip olduğu gibi kötü veya olumsuz huy ve davranışlara sahip olabilir.Önemli olan kişinin olumsuz huylarını görebilme ve değiştirebilme cesaretini gösterebilmesi önemlidir. Bu yolculuğa çıkan kişi kusursuz ve mükemmel biri değil, mükemmeli arzulayan biridir.

Aslında her insan kendini bilir.İnsan fıtratına işlemiş olan iyiyi serme,kötüyü saklama huyu sayesinde sadece iyi olan huylarının farkında olur ve aksi olan kötü huyların farkındalığı birçok insanda bulunmadığı gibi,farkında olanlarında kötü davranışlarından sıyrılma arzusunun bulunmadığını söyleyebiliriz.

Kendini bilmek yolculuğuna çıkan bireyin ilk uğraşısı olumsuz davranış,düşüncelerinden kurtulmasıdır.Bunun aksi olduğunda yani kötü huyları bilip iyi huyları geliştirmeye çalışmak kendini bilmek değil kendini aldatmak yolculuğudur.

Kendini bilmek yolculuğuna çıkan bireyde olması gereken en önemli özellik  bağnazlıktan uzak bir yapıya sahip olmaktır. Bunun yanı sıra dürüstlük, cesaret,çalışkanlık,alçakgönüllülük gibi erdemleride bünyesinde barındırmalıdır.Bu erdemlerin ne kadar ilerlemiş olduğundan ziyade ne kadar harekete geçirildiği önemlidir.

Ne mutlu kendini bilip,değiştirebilme cesareti olan insanlara...

(Berk Yüksel'in "Kendini Bilmek Yolculuğu ve Ezoterik Bakış " isimli kitabını tavsiye ederim.Elimin altında olmuş olsaydı bir-iki özdeyiş paylaşmak isterdim..)
Görmek, varlığın yükselişidir.


Nisan 16, 2015, 11:40:03 ÖS
Yanıtla #3

Merhaba saygı değer @Risus
Öncelikle bulduğum bir yazıyla size gerçek bir kaynaktan cevap vermek istiyorum daha sonrasında kendi görüşümüde sizlerle paylaşacağım.

Öz Varlığın Tanınması  (Nefis Marifeti, Marifet-i Nefs)
Bireyin, gerek özdeksel gerekse tinsel yapısına ilişkin tüm bilgileri edinmesi.
Öz varlık, pek genel olarak, insanın gerek biyolojik gerekse ruhsal özelliklerinin tümünü kapsar. Teolojide ise bu terim, tanrısal niteliklerle bağdaştırılır. Gizemcilikte genel olarak bir nesnenin özüdür; bu bakımdan "insana can veren ve tanrısal bir tözden yaratılmış olan ruh" olarak benimsenir.
Öz Varlık teriminin değerlendirilmesi ve yorumu, çeşitli felsefelerde ve dinsel inanç sistemlerinde birbirlerinden hayli farklıdır. Masonlukta ise, ritüelik olarak "öz varlık" kavramının ayrıntıları üzerinde pek durulmaz; ancak masonların öz varlıklarını tanımaya önem vermeleri gerektiği özenle ve sık sık belirtilir.
Bireyin öz varlığını tanıması "kendini bilmek" şeklinde de dile getirilir. Bu uğraşı, gerek bilgi birikimini gerekse akıl yürütmeyi gerektirir.

Kaynak : http://www.mason-mahfili.org.tr/sozluk/kelime/oz-varligin-taninmasi-nefis-marifeti-marifet-i-nefs.html

Masonların her şeyi güzel hoş ancak bir sırrı bir başka kişiyle paylaştığınız zaman malum karşınızdakinin mason olma olasılığı çok yüksek olduğu için bundan locaların genelde haberi olur ve ceza sistemleri çok ağırdır. Kendini bilip verilen sırrı yada bilgiyi veyahutta diğer tarzdaki benzeri şeyleri gidip başkasına anlatman kendini bilmemezlikten kaynaklıdır. Zaten kendini bilmeyen bir insanın mason olabileceğini zannetmiyorum.
Zaten kendini bilmez birisiyse ve bu daha başlangıç zamanlarında anlaşılmadıysa bile bunun hükmü verilir.
(Kendi yorumumdur)


Nisan 18, 2015, 07:02:41 ÖS
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlığı açan Sayın Risus, önce şöyle demiş:

“Bu konuyu tamamen tartışma amaçlı açıyorum.”

İyi de… Öyle olması için başlıktaki şu “Masonlukta” deyişini kaldırmak gerekmez mi?

Sonra Sayın Risus “Masonlukta 'kendini bilmek' oldukça önemli bir durumdur/kavramdır.” diye devam etmiş.

Doğru söze can kurban.

Sonra sormuş: “Peki masonluk kendini bilmeyi nasıl ele alır? Masonlar için kendini bilmek nedir?”

İşte şimdi olmadı. Çünkü böyle olunca, başta denilen “tamamen tartışma amaçlı” olmasına olanak yok. Bir de bu konu ritüelik bir irdelemeyi gerekir. Forum kuralları uyarınca onu burada yapamayız. Buz ise konuyu ezoterik değil, egzoterik ortamda irdeleyebiliriz.

Nitekim Sayın Black King, Türkiye’deki bir mason örgütünün internet sitesinden bir alıntı ile katkıda bulunmuş ama o bir özet sözlük bilgisi... Ansiklopedik Mason Sözlüğü'nde az daha genişi varsa da çok sayılmaz. Masonluğun ezoterik çalışmalarında herhalde bunların daha bir ötesi, ayrıntısı da olsa gerek. (Vardır da…)

Şu “kendini bilmek sözü edildiğinde, her nedense ilk akla gelen Yunanistan’daki Delf Tapınağı olur. Nitekim bu akla geliş, Platon’un anlatımlarında bir de Sokrates ile Alkibiades’in diyalogunu gündeme getirir. Bu konuyu ise Forum’da daha önce bir başka başlık altında hayli geniş bir şekilde irdelemişiz. Şu başlığa göz atılmasında yarar görüyorum:

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=5584.msg55901#msg55901ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 18, 2015, 07:45:02 ÖS
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Birilerine katılmamak imkansız,her konu için Mason'luk deyimini kullanmak ve her işin en iyisini mason'lukta bulabilecekmişiz gibi bakmamalı.Mason'luk bu arayış ve yoldaki iyi Ezoterik kurumlardan sadece biridir.

Kendini bilmek öncelikle farkında olmak ile başlar.Başlangıçta ise ne aradığını bilmeyide amaçlamak lazım.
İnsan kendinde neyi bulmayı?bilmeyi amaçlar,düşünür.
Kendini bilme ile alakalı güzel bir bilimsel yazıyı alıntı ile aktaralım öncelikle;

DNA genetik bilgi deposudur!
Mikroskopla bile görülemeyen bu sayılamayacak kadar bilgiler, gayet muntazam olarak yerleştirilmiştir. İnsan vücudunun planını içinde taşıyan bu muhteşem yapı kendisini inceleyen ilim adamlarını hayretler içinde bırakmakta ve DNA’dan bahseden ilmi eserlerin pek çoğunda bunu yaratanın azamet ve büyüklüğü dile getirilmektedir.
DNA’nın iki görevi vardır: Birincisi hücre bölünmesinin hazırlıkları sırasında kendi kopyasını yapmasıdır. Kromozomların ikiye bölünmesi sırasında DNA molekülü kendisinin bir kopyasını yapar, buna replikasyon veya duplikasyon denir. Bu olay yavru kromozomda aynı kısımların bulunabilmesi için gereklidir. DNA’nın kendini eşlemesi esnasında, iki sarmal ipliği bir arada tutan hidrojen bağları adeta bir fermuar gibi açılır. Açıkta kalan pürin ve pirimidin nükleotitlerin uçları, hücrede önceden sentezlenmiş nükleotitlerle tamamlanır. Böylece birbirinin aynı olan iki DNA meydana gelmiş olur. Hücre bölünmesinde her biri bir hücreye gider. İkinci görevi, kendinde toplanmış olan bilgiyi RNA’ya (Ribonükleik asit) vermesidir. Bu işleme transkripsiyon denir. Transkripsiyonun esası DNA kalıbı üzerinden RNA’nın direkt olarak sentezlenmesidir. Böylece DNA’daki bilgi RNA’ya aktarılmış olur. RNA’daki toplanan bilgi ribozomlarda tercüme edilerek protein, enzim gibi maddelerin sentezinde kullanılır.
Kromozomlarda bulunan genler DNA yapısındadır. Her canlı bireyin ve neslinin hayat planı hücre hafızasını meydana getirir. DNA molekülleri şifrelerle kodlanmıştır. DNA’nın yapısına giren bazların (A,T,G,S) her biri şifre sembolü olarak kullanılır. Hayatın dili bu dört harfli alfabeyle DNA moleküllerinde yazılmaktadır. DNA’nın ipliklerinde ard arda gelen üç nükleotit bazı bir mana (şifre) ifade eder. Dört farklı nükleotitle arka arkaya 64 şifre kodlanabilir (AAA, AAS, AAG, AGS, vb.). Şifrelerin DNA’daki sıralanışlarının değişmesiyle ise binlerce mana ifade edilebilir.
DNA’lar, kendilerinin kopyalarını yaparak, üreme hücreleriyle hayat şifrelerini nesilden nesile iletirler. Canlıların vücut yapılarının ve karakterlerinin (mavi gözlülük, kıvırcık saçlılık, çekik gözlülük vs.) cansız bir molekülde şifrelenmesi ve bu molekülün otomatik olarak kendisinin kopyasını yapabilmesi, daha açık bir ifadeyle hayat sırrını kendinde kapsaması özelliğine fen adamları hayretle bakmakta ve bunların ancak ilahi bir kudretle mümkün olabileceğini ifade etmektedirler.
Bazı sebeplerden dolayı DNA’daki genlerde yapı değişiklikleri görülebilmektedir. Bu değişmeler yavru hücrelere de aynen geçer. Bu durum bazen kansere sebep olabilmektedir.


Kaynak: http://dna.nedir.com/#ixzz3Xg9eoENa

Soru ne idi kendini bilmek değilmi?

Acaba aradığımız bu bilgi aslında kendi dna larımızdamı mevcuttur?
RNA bilgilerine göre aslında biz atamız Adem ile Havvayı dahi biliyoruz,sadece bildiğimizi bilmiyoruz belkide aradıklarımızın içerisinde buda vardır.

İnsan kendi varlığını sorgulamaya başladığı zaman içindeki bene yönelir.
Kimi varlığının sebebini (ALLAH)ararken,kimi ise inanmadan arayanlar(Ateist)ise neyi arar neyi bulmaya çalışır merakta etmiyor değilim.

Tasavvufta kendini bilen rabbini bilir öğretisi ve önerisi vardır.
Mason'lukta kendini bilmek sorusu sadece belkide bölünmüş masonluk için sorulabilir ,hatta uygun düşer denebilir.
Tanrı inancını mason'luğun ilk şartı koyan bir kurum ile,şart koşmayan bir kurumun çalışmalarına katılan masonların çalışmalarında kullandıkları metod'da aranabilir,acaba aynımıdır?

Kendini bilmek salt mason'luk için değil nefes alan tüm aklı selim canlılar için elzemdir.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 18, 2015, 07:46:17 ÖS
Yanıtla #6
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

İçimizdeki benin resmi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 18, 2015, 07:59:51 ÖS
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

resim 2
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
8 Yanıt
8618 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 09, 2009, 03:14:08 ÖÖ
Gönderen: KUZEYDOĞU
1 Yanıt
2372 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2009, 10:17:19 ÖÖ
Gönderen: poyraz06
4 Yanıt
11204 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2011, 10:45:03 ÖÖ
Gönderen: papoose
0 Yanıt
1822 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2010, 01:00:44 ÖS
Gönderen: oasis
5 Yanıt
4338 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 17, 2018, 01:31:05 ÖS
Gönderen: Mandıra Filozofu
8 Yanıt
9596 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 14, 2010, 11:59:01 ÖS
Gönderen: oya
13 Yanıt
9805 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2011, 01:08:39 ÖÖ
Gönderen: genius_md
0 Yanıt
2800 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 07, 2012, 10:40:20 ÖÖ
Gönderen: symbol
37 Yanıt
19862 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 10, 2013, 02:05:02 ÖÖ
Gönderen: Arais
13 Yanıt
3959 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 28, 2015, 11:04:45 ÖS
Gönderen: Ares