Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Düşmanları - 2  (Okunma sayısı 2222 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2015, 02:41:37 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

MASONLUĞA KARŞI ÇIKIŞIN TARİHİ


Masonluk tarihinde bilinen en eski karşı koyma 1652 yılında İsköç-yanın Kelso mevkiinde bir papazın Mason olmasının ortaya çıkmasıyla meydana gelmiştir. Kilisenin diğer mensupları bunun dinin adabına yup uymadığı sorusunu ortaya attılar. Tahkikat açıldı. Sonuç lehte çıktı ve karşı koymadan vaz geçildi. Bundan sonraki olay, 1698 yılında Londra'da dağıtılan bir broşürdür. Bunu okuyanlara Masonluğun kötülükleri ve gizli işaretleri üzerine açıklamalar vardır. Asıl muhalefet 1738 yılında Papa tarafından Katoliklerin Mason olamayacağı, oldukları takdirde afaroz edilme cezasına çarptırılacakları bildiriliyordu. Ertesi yıl Floransalı bir doktor olan Tomasse Grudeli Mason olması nedeniyle sorguya çekiliyor ve engizasyon tarafından hapsediliyordu. 1743 yılında Portekizde John Coustas hapsedilmiş ve kendisine Masonluğun sırlarını söylemesi için işkence edilmişti. Kurtulduktan sonra başından geçenler üzerine ayrıntılı bir kitap yazmıştır. Çektiği sıkıntılara ve yapılan işkencelere inanmak güç görüldüğünden mü-balea ettiği kanaati uyandı. Zamanımızdan birkaç yıl evvel biır İngiliz Mason orijinal kayıtları yargılama usullerini araştırarak derlemiş, ingilizceye çevirmiş, ve ûuatuor Coronati locasının yayınlarında açıklamıştıır.


Bunlar Coustos'un kitabındakilere tamamen uymaktadır. 1797 ve 1798 yıllarında John Robinson ve Abbe Barruel birbirinden habersiz olarak çalışarak. Masonluğun suikastçi bir dernek olduğunu ve hükümetleri yoketmeye uğraştığı fikrini aşılayan iki kitap yazdılar. Bugün bu kitapları inceleyenler insanın bukadar saçma sapan şeylerin okunacağına, hele bunlara inanılacağına akıl erdiremez. Ama bu kitaplar çok kişiler tarafından okunmuştur. Günümüzde Robinson ve Barruel in masalları kimse tarafından ciddiye alınmamaktadır. Bu kitaplar İngilizce olarak basıldıktan bir iki yıl sonra Muhterem Peder Jedidiah Morse bunları okumuş, suçlamalara inanmış ve bunların etkisi altında kilisedeki vaızlarında ısrarla dinleyenleri Masonluğa karşı kışkırtmıştır. Bu vaızlar daha sonra broşür halinde bastırılmış ve bol miktarlarda dağıtılmıştır. Bunun etkisi Masonluk için çok kötü bir atmosfer meydana getirmiştir. 1824 yılında bir VVilliam Morgan Batavia New York da ortaya çıkıyor. Kendisi dolaşan bir işçidir. Bir seri talihsiz olaylardan sonra birkaç adam tarafından bir arabaya sokulurken görüldüğü söyleniyor. Tam bu sıralarda basılmak üzere olan kitabında Msonluğun sırlarını ifşa edeceğini ilân etmektedir. Böyle aniden kaybolması birçok kimseyi Masonların Morgan'ı ortadan kaldırmak için biır neden telakki ettiği kanısına varmıştır. Yapılan tahkikat arabanın onu Fort Mağaraya götürdüğünü ve kendisinin orada alıkonduğunu göstermiştir, izi orada kaybolmaktadır. Yerel politikacılar bunu fırsat bilerek Masonluğa karşı bir kampanya açmaya girişiyorlar. Bu sıralarda civardaki bir gölün sahiline bir ceset vurmuştur. Yapılan tahkikat sonunda bunun Morgan'ın cesedi olduğu iddia edildi. Ama biır Sarah Munro ortaya çıkarak, cesedi tekrar muayene ettikten sonra, bunun kocasına ait olduğunu bildirdi ve ikinci tahkikat kesinlikle cesedin Timthy Munroya ait olduğunu meydana çıkardı. Thurlovv VVeed ise kendi politik çıkarları açısından cesedin Morgan'a ait olduğunu iddia etti. Bu kampanyasında başarılı oldu ve diğer politikacılara da bunu kabul ettirdi. Sonuç olarak, bir Milli Anti-Maso-nik politik parti kuruldu, 1832 yılından itibaren de tam bir saldırı ile seçim kampanyası başlatıldı. Tennessee'nin eski Büyük Üstadı olan Andrevv Jackson karşı tarafın adayı idi ve seçimi o kazandı. Seçimde yenik düşmek Anti-Masonik partinin pratik açıdan sonu oldu. Bu partinin mevcudiyeti zamanında Masonluk ve üyeleri sıkıntılara uğradılar ve birçok yerlerde sindirildiler.


1835 yıiında Masonluk tekrar canlanmaya başladı ve kısa sürede sağlam bir şekilde tekrar organize edilerek yoluna devam. etti. 1876 yılında Milli Hıristiyan Derneği sebatkâr bir ilgacı olarak tanınan Jonathan Blanchard'ın liderliği altında kuruldu. Blanchard köleliğin ilgasından sonra bol enerjisini kullanacağı alan arıyordu. Gizli derneklerin, bilhassa Masonluğun hararetli bir muarızı oldu. Bunların Milli Hıristiyan Derneği titri yanıltıcıdır, çünki bunda Hıristiyanlığın insani hamlelerinden eser yoktur. Bütün amacı gizli dernekleri ortadan kaldırmaktı. Esasen aylık dergi olan Christian Cynosure yüz /ildir bu uğurda savaşmıştı. Şimdi en büyük proje Batavia mezarlığında Morgan için bir abide dikmek ve bunun için sermaye toplamaktı. Bu abide Morganın Masonlar tarafından öldürülmesi nedeniyle «Granitten Yalan» olarak nitelendirilmişti. 1884 yılında Papa Leo XIII Katoliklerin Masonluk aleyhine olan en komple ve en uzun Papalık tamimini çıkarttı. Bundan biraz sonra Parisli tanınmış bir gazete sahibi olan ve bütün enerjisini politikada papazların nüfusuna karşı kullanan Leo Taxil, kiliseye olan husumetinden vazgeçerek hataya düşmüş olduğunu itiraf etti. Böylece kendisine kapılar kollar açıldı, kabul edilerek kabiliyetlerini kilise için kullanmaya başladı. Bir Diana Vaughm yarattı ve bir sürü tüyleri diken diken eden yazılar yazdı. Bu yazılarda Diana'nın nasıl şeytanla evlendiğini ve Mason Localarında şeytana yapılan seremonilere iştirak ettiğini anlattı. Birçok Katolik lider bu masalları kabul etmekte tereddüt ettiler ve isbat edilmesini önerdiler. Kendini içine düştüğü durumdan kurtarmanın güçlüğünü anlayan yazar 1897 yılının yortu pazar günü Diana'yı Paris'in en büyük toplantı salonunda teşhir etmeyi kabul etti.


O gün yazı makinesini göstererek «işte Dia-rıa» dedi. Bütün yazdıklarının hayal mahsulü olduğunu, sadece okuyucularının taleplerini karşılamak için bunları uydurduğunu itiraf etti. Sarajevo'daki cinayetle I. Dünya savaşı başladığı zaman cinayeti işleyen iki gencin Mason oldukları, bu olayın Masonlar tarafından yapıldığı söylendi. Tahkikat sonucu bu gençlerin Mason olacak yaşta olmadıkları ve kardeşliğe girmiş olmalarının mümkün olmadığı an laşıidı. Bu olayı açıklayan kitabın yazarı takma isim altında şöhret arayan biır papazdı. Musolini İtalya'yı eline geçirdiği zaman Masonluğu yasalara aykırı ilân etti. Büyük Üstat hükümeti sabote etmekle itham edildi ve suçlu görülerek bir adaya hapsedildi. Birkaç sene sonra da orada öldü. Bu olay bütün Dünya'ya yayıldı ve haksız muhakeme şekli her yerde protesto edildi. Rusya Bolşeviklerin idaresine geçince, Masonluğu yasakladı ve bir kararla parti üyelerinin Mason olmaları yasaklandı. Hitler Almanya'nın başına geçince Masonluğu yasakladı ve Masorı mabetlerini Kardeşliği küçük düşürecek ve gülünç gösterecek müzeler haline getirdi. Hitlerin Avrupada gücü arttıkça diğer istilâ ed len memleketlerde de Masonluk faaliyeti durdu. Pransada Bernard Fay Anti-Masonik büronun başı tâyin edildi.


Masonları tutukladı, muhakeme etti, hapsettirdi ve öldürttü. Harpden sonra Masonlara işkence etmek ve onları öldürtmek suçlarından muhakeme edildi ve uzun bir hapse mahkûm oldu. Sonunda uydurma bir hastalık bahanesiyle girdiği hastaneden İsviçre'ye kaçtı. İspanya'da da Franko iktidara gelince orada da Masonluk yasa dışı ilân edildi ve birçok Masonlar hapsedildi. Açık bir şekilde görülmektedir ki Masonluk bir çok yerlerde gelişinken totaliter hükümetlerin idare ettikleri yerlerde kapatılmıştır.

Raşid Temel / Mimar Sinan Dergisi / Sayı 28

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Ağustos 21, 2015, 03:13:12 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 237
 • Cinsiyet: Bay

Dini
Siyasi                       = Enstürmanlarını kullanarak kendi otoritelerini kurmak istemeleri ve en şaşırtıcısı kendi yapmak isteklerini Masonluğa dayatarak
Toplumsal                     meşrutiyet kazanmak...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...


Ağustos 21, 2015, 03:29:00 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve Masonlar

Dini
Siyasi                       = Enstürmanlarını kullanarak kendi otoritelerini kurmak istemeleri ve en şaşırtıcısı kendi yapmak isteklerini Masonluğa dayatarak
Toplumsal                     meşrutiyet kazanmak...
Durumu özetleyen satır =)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
3954 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2007, 08:40:17 ös
Gönderen: Einsof
4 Yanıt
3884 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2012, 09:52:22 öö
Gönderen: Tij
2 Yanıt
4970 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 23, 2009, 07:50:50 öö
Gönderen: ADAM
Masonluğun İç Yüzü

Başlatan Mustafa Kamil Anti-Masonluk

4 Yanıt
6499 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 26, 2010, 11:42:21 ös
Gönderen: Thoth
27 Yanıt
15505 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2010, 08:29:42 ös
Gönderen: lucifer
14 Yanıt
8893 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2010, 10:17:45 öö
Gönderen: ZAMAN
21 Yanıt
12790 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2010, 02:39:28 öö
Gönderen: ZAMAN
0 Yanıt
1480 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2015, 02:38:07 öö
Gönderen: Risus
1 Yanıt
1903 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 23, 2016, 01:49:51 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
1693 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2015, 02:46:03 öö
Gönderen: Risus