Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: BOŞANMA VE AYRILMA  (Okunma sayısı 2438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2007, 01:35:24 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3123
 • Cinsiyet: Bay

Evliliğin ilk yıllarında boşanmanın büyük ölçüde çiftlerin evlilikten gerçek olmayan beklentileri sonucu ortaya çıktığı görülmektedir.Sorunun çiftlerden çok  toplumdan kaynaklandığı, toplumun evlilik kurumunu idealleştirdiği ve sorunu olmayan bir yaşantı olarak sunduğu karşımıza çıkmaktadır.(Bekir Onur,Gelişim Psikolojisi)

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, eşlerin birbirlerini ve evliliği tanıyarak aile kurmasıdır.Ne yaşadığını ve neler yaşayabileceğini bilmeyen insanlar yani sorgulamadan karar verip uygulamaya koyanların hata yapma oranı daha yüksek olabilir.

Aileye bir bebeğin katılması ile birlikte yine çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır.Gebelik dönemi sorunları, ailenin yeni bir bireye uyum sağlama süreci, eşlerin anne-baba rolüne hazır olmayışı bu dönemin genel sorunları arasında gösterilebilir.(Bekir Onur,Gelişim Psikolojisi)

Anne-baba adayı olayı düşünen eşlerin psikolojik-ekonomik-sosyal açıdan bu duruma hazır olmaları hem aile içi sorunlarını azaltacağı gibi hemde boşanma riskini en aza indirgeyecektir.Eylül 14, 2008, 08:02:21 ös
Yanıtla #1

Guzel bir konu ama bosanma gercekten uzucu bir olay, eger ki cocuk sahibi olunmussa bence sonuna dek yurutulmeli, diye dusunuyorum. O yuzden de evlilik hassas bir durum oldugu icin dusunmeden hemen karar vermeksizin aceleye getirilmeden evlilik yapilmali. Aile kurumu farkli oldugu icin ve bu durum toplumdan topluma degiskenlik arzettiginden daha cok bireyin istekleri on planda tutulursa bu her iki taraf icin de pek iyi olmaz. Sonucta Kutsal bir evlilik soz konusu. 

Ancak ne yazikki gunumuzde evlilik cok asagi durumlara cekilmis durumda. Uzucu.. ( tabi istisnalar haric :) )
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Ocak 31, 2009, 03:24:40 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Kimse evlenmeden önce ayrılığı düşünmez ve düşünmek de istemez düşüncesindeyim.Çiftler bir birleriyle bir şekilde tanışılar, sevgi tohumları yeşerir ve evlenmeye karar verirler büyük umutlarla, düşlerle, hayallerle evlenilir..Sonraki günlerde, haftalarda, aylarda bazı sorunlar başlar.Kıskançlık olur, gelin , damat aileleri olur, ekonomik , vs olumsuz olaylar başlar. Bence ayrılmalara sebep veren olaylar çok iyi analiz edilmeli ve yakın çevreden kişilerin bu aile ortamının dağılmaması için, analizler yapıp yuvayı kurtarmak için çareler üretmeli..Hele hele çocuk da varsa ayrılmayı çok çok iyi düşünmeli..Hiç bir zaman kızgınlık halinde söylenen sözler  dikkate alınmamalı, sakin zamanda ve güzel bir ortam yaratıp insanların sorunlarını çözmelerinden yanayın.  Kin, nefret,intikam, hırz gibi vs unsurlardan uzak durulmalı..Evlilik her yönüyle güzel ve değerli bir kurum, mücadele etmeye değer.. 


Ocak 31, 2009, 05:05:07 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Boşanma gerçekten bir taraftan üzücü bir taraftan da boşanmanın sebep olduğu şeylerin bitimidir. Elbette ki insanlar boşanıcaz düşüncesiyle evlenmezler. Ancak insanların yıllar geçtikçe düşünceleri, istekleri değişebiliyor.Aslına bakarsanız çok şiddetli anlaşamama varsa uzatıp hayatı zehir etmenin anlamı yok.Ancak benim üzüldüğüm çocuklardır.

Amerikan'ın bazı eyaletlerinde evlilik sözleşmesi var. Tam hatırlayamıyorum,sanırım 2 ya da 5 yılda bir sözleşmeyi yeniliyorsunuz, elbette ki isterseniz.Bu evlilikler için çözüm olabilir mi düşünülür.


Ocak 31, 2009, 08:52:21 ös
Yanıtla #4

"Evlilik bir bardak süt için evde inek beslemektir."  Oscar Wilde

ars longa, vita brevis...


Mart 03, 2009, 01:33:41 öö
Yanıtla #5
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 95
 • Cinsiyet: Bay

" Herşeyin çaresi sevmektir, sevmek..."
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.