Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hayata Dair  (Okunma sayısı 1594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 28, 2015, 05:49:28 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

herkesin hayatta bir amacı vardır aslında, ama kimimiz farkında kimimiz değil , kimine göre imkansızı başarmak ; kimimize göre hayalleri elde etmek , ama kimimize göre ise hem ruhen hem madden olgunlaşmak ,gelişmek,ışığı alan/yayan olmak.yani asıl amaçta bu değil midir tekamül etmek.olgun ruh a sahip olmak.

zaman zaman çevremdeki insanların hayata bakış açısını merak ettiğim için sorarım kendilerine "senin hayattaki amacın nedir ? , ya da neden burada çalışıyorsun/bu işi yapıyorsun ? "

genelde aldığım cevaplar evleneceğim,mobilya alacağım,en güzel arabaya binmek,en güzel muhitte en iyi yerde oturmak gibi nesnel isteklere bağlı cevapları alıyorum.oysa ki  bu istekler, refah düzeyde yaşamamız için gerekli araçlar değil midir ? araçlar nasıl hedef ya da amaç olabilir ?

geçtiğimiz gün gene bir personelimize sordum sorumu , dedim hayatındaki amacın ne ?  aldığım cevap - "evlenmek" idi klasik olarak.elbette evlenme zorunluluğu yok ama zaten genelde olacak olan toplumda aile olma durumu değil midir ? nasıl bir amaç olabilir ki bu durum ? sonra ilgili kişiye 2 gün düşünmesi için süre verdim ve tekrar sordum aldığım cevap -"benim hayatta bir amacım yokmuş,bulamadım" idi.ve bu henüz 20'li yaşların ortasında olan bir genç hanımefendi idi.farkında olmadan geçen günlere ve sorunun cevabına sadece gülüyordu ,oysaki benim onda açmaya çalıştığım kapıyı görmemişti yine.aynı vizyondaki bu kişilerin genelde hayattaki hobi olarak saydığı şeyler ise kitap okumak,film izlemek,seyahat etmek gibi zaten bir insanın yapması gereken zorunlu eylemlerdir.(kitap okumak benim görüşüm hobi asla değildir,bir bireyin mutlak suretle yapması gereken bir eylemdir )ortalamanın üzerinde bir oranda iş başvurularında herkesin cv sinde yazıyor bu eylemler.halbuki hobi denilen şeyler daha farklıdır.(konumuz neler hobiye girer olmadığı için daha fazla örnek vermeyeceğim)

çevremizdeki insanlara bir nebzede olsa bunu düşündürmeyi sağlamak, nesnel isteklerin bitmeyeceği bunların sadece hedeflere ulaşmak için olan yoldaki kazanımlar ve araçlar olduğu bilgisini vermek adına zihinlerinde bu çarkı döndürmek gerektiğine inanıyorum.

Saygılarımla,

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”