Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Pythagoras  (Okunma sayısı 1642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 26, 2007, 01:40:56 öö
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3123
  • Cinsiyet: Bay

Yunan filozofu.

MÖ 529 yılında doğum yeri olan Sisam Adası’ndan Güney İtalya Crotona’ya göç etti. O yıllarda Crotona, bu yörenin zengin liman kentlerinden birisiydi. Pythagoras burada biraz kişisel çekiciliği, kendinde var olduğunu iddia ettiği kehanet yeteneği, biraz da etrafında yarattığı gizemci havasıyla zengin ve soylu delikanlılardan üç yüz kadarını bir çatı altında topladı ve okul kurdu. Pythagoras öğrencilerini dinleyiciler ve matematikçiler olarak ikiye ayırıyordu. Okula dinleyicilik ile başlanıyordu ve başarılı öğrenciler daha sonraları matematikçi oluyorlardı.

Pythagoras öğretisi evrende her şeyin bir sayı ile özleştiğini öne sürer. Pythagoras’ın öğretisine göre “5″ rengin, “6″ soğuğun, “7″ sağlığın, “8″ aşkın nedenidir. Düzgün geometrik şekiller de Pythagorasçılıkta önemlidir. Pythagoras, yeryüzünün düzgün altıyüzlüden, ateşin piramitten, havanın düzgün sekizyüzlüden, suyun yirmiyüzlüden yaratıldığına inanır.

Pythagoras müzikle de uğraşmıştır. Telin kısaldığında, çıkardığı sesin inceldiğini keşfetmiştir. İki telden birinin uzunluğu diğerinin iki katıysa, kısa telin çıkardığı ses uzun telin çıkardığı sesin bir oktav üstünde olduğunu görmüştür.

Pythagoras, sabah yıldızı ile akşam yıldızının aynı yıldız olduğunu anlayan ilk Yunanlıdır. Kendisinden sonra bu yıldız uzun süre “Afrodit” olarak anıldı. Bu gün bunun Venüs gezegeni olduğunu biliyoruz. Pythagoras, Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü ileri sürdüğü zaman oldukça sert tepkiyle karşılaşmıştır. Bilimler hakkındaki görüşlerinin ne kadarının ona ait olduğuysa bilinmemektedir.

Pythagoras, öğretisini sunduğu felsefe okulunun kurucusudur. Bu okul aynı zamanda dini bir topluluktur ve zamanının politikasına egemendir. Pythagoras’ın matematik, fizik, felsefe, astronomi ve müzikte getirmek istediği yenilikleri ve buluşları hazmedemeyen bir kısım siyasetçiler ve gruplar, halkı Pythagoras’a karşı ayaklandırmış ve okulunu ateşe vermişler, Pythagoras ve öğrencileri bu alevler arasında ölmüşlerdir.Temmuz 26, 2007, 06:29:30 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Kendisi Turkce "Pisagor" olarak taninir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
14 Yanıt
6288 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 15, 2012, 05:37:54 ös
Gönderen: ADAM