Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--İran'daki Dinler--Parsîlik  (Okunma sayısı 549 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2016, 01:00:40 ÖÖ
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Zerdüşt'den sonra Mazdeizm yine eski halk geleneklerine döndü. Ahura Mazdâ'yı yine ilk safta tutarak Anâhita ve Mithra gibi ilkel Tanrılara yer verdi.

VII. yüzyılda İran'ı müslüman Araplar ele geçirdiler. İran nüfuzunun geniş ölçüde etkisi altında kaldılar ama, resmi Zerdüştîliğe de son verdiler.

Bunun üzerine Zerdüştîliğe inananlardan bir kısmı Hindistan'a sığındılar ki, bunlara 'Parsî' adı verilmektedir. Bugün dahi bilhassa Bombay bölgesinde Parsîler bulunmaktadır. Bombay çevresindeki güzel bahçeler içinde de 'Sessizlik Kuleleri' yükselmektedir.

Parsîlerin dini olan Parsîlik, Zerdüştîliğin devamıdır. Parsîlerin sayısı 90.000 ile 100.000 arası tahmin edilmektedir.

Grousset'ye göre : " Çağdaş Parsî doktrinleri yazılarında, doktrin üzerine tamamen metafizik bir yorum yapmışlardır. Ahura Mazdâ, Ehrimen'le savaşarak olumsal(contingent) varlıkları ve bağıntılı(relatif) dünyayı var olmaya çağırmaktadır.

Ehrimen de boyuna bu eksik (imaprfait) dünyayı yutmaya çalışmaktadır.  Onun için Ahura Mazdâ'nın devamlı bir Tanrısal inayetle bu dünyayı desteklemesi gerektir ; tâ ki, nihayet tamamlanacak olan dünya, Tanrı'nın istediği hale gelsin.