Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--Hristiyanlık--7  (Okunma sayısı 675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 07, 2016, 11:36:43 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

İsa, dinleyicilerine özellikle Tanrı'nın, Göksel Baba'nın ne olduğunu anlatır ve sonsuz iyiliğini över;  dinleyicilerine sakin bir güven duygusu beslemelerini öğütler:

"Ne yiyeceksiniz, yahut ne içeceksiniz diye hayatınız için, ne giyeceksiniz diye bedeniniz için kaygı çekmeyin. Hayat yiyecekten ve beden giyecekten daha üstün değil midir?

Havadaki kuşlara bakın. Onlar ne ekerler, ne biçerler, ne ambarlara bir şey toplarlar,  ama Göklerin Babası onları besler. Siz onlardan daha değerli değil misiniz ? Hanginiz kaygı çekmekle boyunun ölçüsüne bir arşın katabilir? Ve niçin esvaptan yana kaygı çekiyorsunuz?  Kır zambaklarına bakın. Ne çalışırlar, ne de iplik eğirirler. Bununla beraber, Süleyman bile en ihtişamlı devrinde bunlardan biri gibi giyinmiş değildi. "

" Dileyin size verilecektir. Arayın bulacaksınız. Kapıyı çalın size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır. Her arayan bulur. Ve kapı çalana açılır. İçinizden hanginizin oğlu ekmek ister de ona taş verirsiniz, veya balık ister de ona yılan verirsiniz.  Şimdi sizler ki kötü olduğunuz halde çocuklarınıza iyi şeyler vermesini bilirsiniz. Göklerdeki Babanızın, kendisinden dileyenlere ne kadar daha iyi şeyler vereceğini varın tasavvur edin"

İsa, Baba'ya nasıl ibadet edileceğini de öğretmektedir :

"Ey göklerdeki Baba'mız, adın kutlu olsun. Saltanatın gelsin. Gökte olduğu gibi yerde de senin iraden olsun. Gündelik ekmeğimizi bugün bize ver. Ve biz nasıl kendimize karşı suçlu olanları bağışlıyorsak,sen de bizim suçlarımızı bağışla. Bizi iğvaya kaptırma. Fakat bizi şeytandan kurtar. Çünkü saltanat ve kudret ve şan ve şeref ebedlere kadar senindir.

Âmin. "

...


[BİTMEDİ DAHA, DEVAMI VAR]