Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--Hristiyanlık--12  (Okunma sayısı 911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2016, 12:56:33 ÖÖ
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Gönül Hristiyanlığı diye adlandırılabilecek olan nesnenin zihniyeti ise apayrıdır. Bu, bir kafa dini olmaktan çok, bir duygu dini, pratik bir dindir. İsa'nın daha önce zikrettiğimiz bazı söylevlerinden başka Gönül Hristiyanlığı daha sonraki bazı metinleri, örneğin Aziz Paulus'un sevgi-merhamet üzerine olan şu çok güzel sözlerini ileri sürmektedir ;

"Eğer insanların ve meleklerin dilleriyle söylersem, fakat sevgim olmazsa, ses çıkaran bir tunç yahut öten bir zil olmuş olurum. Eğer peygamberliğim olursa ve bütün sırları bilirsem ve eğer dağları yerinden oynatmaya yetecek kadar inancım olursa ; fakat sevgim olmazsa bir hiçim. Ve eğer bütün mallarımı sadaka olarak dağıtırsam ve eğer bedenimi yakılmak üzere teslim edersem; fakat sevgim olmazsa bana bunun hiçbir faydası olmaz."

Gönül Hristiyanlığı her türlü bilgiyi ikinci derecede sayarak insandan sadece sevmesini, Tanrıyı sevmesini, soydaşını sevmesini istemektedir.

Soydaşa beslenen sevgiyi ön safa koyan Gönül Hristiyanlığı,bu soydaşın faydasız yere birçok ıztıraplara kurban gittiği bir toplumu mahkûm etmekten tabiî geri duramaz. Nitekim başka türlü bir teşkilâtlanma, bütün bu ıztırapları pekâla bertaraf edebilirdi. Gönül Hristiyanlığı bu toplumun en ciddi kötülükleri olan müsahamasızlığı, adaletsiz bir eşitsizliği, sefaleti, savaşı kökünden yok etmek amacını güder.

Bir Protestan olan Sébastien Castellion, daha XVI. yüzyıllardan itibaren, Hristiyanlıktaki bu sevgi adına, diri diri yakılan Mcihel Servet'nin idamını ayıplamış ve din konusunda müsamaha ilkesini koymuştu. XVIII. yüzyılda da rahip Gregoire, Yahudiler ve Zenciler için eşit haklar istemişti.

Hristiyan zihniyeti bazı vicdan sahiplerini savaşı ve kardeşçe sevilmeleri gereken insanların öldürülmesine yol açan kinci milliyetçiliği mahkûm etmeye sevk eder.

Kafa Hristiyanlığının muhafazakâr ya da gerici, milliyetçi ve savaşçı olmasına karşılık, Gönül Hristiyanlığı eşitçi, sosyalist ya da komünist, enternasyonalist ve barışçıdır.

...


[DEVAMI VAR]


Şubat 13, 2016, 01:23:21 ÖS
Yanıtla #1

Sayın İNSAN,

Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler. Aziz Pavlus'a ait paylaşmış olduğunuz sözün devamı da çok hoş olduğu için onu da izninizle buraya eklemek istiyorum:

"Sevgi çok sabreder, lütufla muamele eder, sevgi haset etmez; sevgi övünmez, kibirlenmez; çirkin muamele etmez, kendi faidesini aramaz, hiddetlenmez, kötülük saymaz; haksızlığa sevinmez, fakat hakikat ile beraber sevinir; her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi ümit eder, her şeye sabreder.Sevgi asla zeval bulmaz; fakat peygamberlikler ise, iptal olunacaklar; diller ise, bitecekler; ilim ise, iptal olunacaktır. Çünkü cüzi biliriz, cüzi peygamberlik ederiz; fakat kamil olan geldiği zaman, cüzi olan iptal olunacaktır.Çocukken çocuk gibi söylerdim, çocuk gibi anlardım, çocuk gibi düşünürdüm; adam olunca, çocuk şeylerini bıraktım. Çünkü şimdi ayna ile muammalı surette görüyoruz, fakat o zaman yüz yüze göreceğiz; şimdi cüzi biliyorum, fakat o zaman bilindiğim gibi bileceğim. Şimdi ise, iman, ümit, sevgi, bu üçü kalıyor; ve bunların en büyüğü sevgidir." (1.Korintliler 13:4-12)

Gerçekten Hristiyanlık için sevgi'nin çok önemli ve ayrı bir yeri var.  Bu konuda Bedenin Tarihi adlı bir kitapta yazılmış olan bir kısım var. Onu da paylaşmak istiyorum:

"Mesih'in bedeni Hıristiyanlığın mesajının merkezindedir ve Hıristiyanlık, Tanrı'nın insan şekline bürünerek tarihe geçtiği tek dindir. Vücut bulmuş tanrının dinidir Hıristiyanlık. Oğul İsa, insani sergüzeştiyle dünyada mevcuttur. Bu toprakta doğmuş, yaşamış, ölmüş, üzerine düşen görevi acıyla tamamlamıştır: Günahkârları kurtarmak için benliğini kamunun yararına, bedenini zulmün emrine sunmuştur.

Dolayısıyla Tecessüm'den Diriliş'e hep bir beden mevcuttur, Uruç ya da Göğe Yükseliş denen son sahneyle tekrar göklere çıkmadan önce kendini feda etmeye razı olmuş bir sevgi tanrısının bedeni. "Hıristiyanlık bir bedenin, İsa'nın bedeninin yok oluşu üzerine kuruldu..."

Bedenin Tarihi cilt 1 sayfa:19 I.Kurtarıcı'nın Bedeni

Evet, Hristiyanlık bir bedenin, İsa'nın bedeninin yok oluşu üzerine kuruldu. Ama bu yok oluşa razı geliş, sevginin gücünden geliyordu.

Saygılarla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus