Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Einstein’ın 100 yıllık yerçekimi dalgaları ile ilgili teorisi kanıtlandı!  (Okunma sayısı 774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2016, 06:43:46 ÖS
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 647
  • Cinsiyet: Bayan

Bilim insanları, Einstein'ın 100 yıllık kütleçekim teorisindeki yerçekimi dalgaları ile ilgili haklılığını kanıtladı.
100 yıl önce Einstein’ın yerçekimsel dalgaların varlığına ilişkin tahmini, Louisina’daki Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory(LIGO) çalışma grubundaki bilim insanlarının bugün yaptığı açıklama ile kanıtlanmış oldu.

Bir yüz yıl boyunca fizikçiler, bu yerçekimsel dalgaları avlamak için yarışıyorlardı. İlk kez LIGO çalışma grubu tarafından yerçekimsel dalgalar gözlemlenmiş oldu.

Bu çalışma Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’nin de 100 yıl sonra doğrulanması anlamına geliyor. Bilim insanlarının yaptığı hesaplamalara göre, Güneşin 30 katı büyüklüğündeki iki dev kara deliğin 1.3 milyar ışık yılı ötedeki çarpışmasıyla ürettiği yerçekimsel dalgaların çok küçük titreşimlere sahip sinyalleri iki dedektör sayesinde tespit edilmiş oldu. Bilim yerçekimsel dalgaları iki karadeliği çarpışma esnasındaki spiral hareketinin ortaya çıkardığı yerçekimsel dalgaları ses dosyasına dönüştürerek dinlemeyi başardılar.

Uzayın düzenini sağlamasına rağmen senelerce saptanamamış olan, bu nedenle keşfinin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen uzun bir süre teori olarak kalan yer çekimi dalgaları, bundan bir ay önce sonuçlanan araştırmalar sayesinde sonunda tespit edilebilmişti.

Einstein’ın 1916′da söylediğine göre uzayda bulunan cisimler, kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çok çekim kuvveti uygularlar. Bu cisimlerin oluşturduğu çekim kuvveti, uzay ve zamanın üst üste geçmiş olan katmanlarının ikisini de etkiler. Bundan ötürü kara delik gibi çok büyük kütleli olan cisimlerin hem çok fazla çekim kuvvetine, hem de tam anlamıyla zamanı bükebilme yeteneğine sahip olduğunu görürüz.

Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory laboratuvarında yapılan araştırmalara kadar hiçbir şekilde saptanamamış olan bu yerçekimi kuvveti, Einstein’ın söylediğine göre dalgalar halinde yayılıyor. Bu dalgaların ne sıklıkta yayıldığını, ne kadar hızlı hareket ettiğini henüz bilmiyoruz ancak teorinin şimdiye kadar kanıtlanamamış olan tek bölümü yerçekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayılması. Çoğu bilim adamına göre evrenin işleyişine en uygun olan teori bu fakat maalesef düşünceler, teorileri kanıtlamak için yeterli değil.

Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory’nin bugün düzenleyeceği basın açıklamasıyla birlikte Einstein’ın bu teorisinin son parçasının da doğru olduğu anlaşılabilir. Basın açıklaması TSİ ile saat 15:00′de gerçekleşecek.


KAYNAK: http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/einsteinin-kutle-cekim-teorisi-test-edildi-1086295/?utm_source=sm_fb&utm_medium=free&utm_campaign=dunya
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2016, 06:50:22 ÖS Gönderen: Fay Frin »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...


Şubat 13, 2016, 05:41:34 ÖS
Yanıtla #1

Bir kaç yıl öncede ışık hızı hakkındaki görüşleri ispatlanmıştı, üniversitede yabancı uyruklu bir hocam demiştiki
"Eğer birazcık daha yaşasa sanırım Peygamber kabül edilecekti"
Sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir