Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: unix timestamp  (Okunma sayısı 914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2016, 04:07:59 ös

 iOS cihazları kullanılmaz hale getiren "tarih" sorunu keşfedildi
Dün (14:30) - Alkan Adakaner
15 yorum
iOS cihazları kullanırken bazı basit şeyleri kurcalamak bilebüyük sorunlara yol açabilir. iPhone, iPad, iPod touch'ları kullanılmaz hale getiren bir "tarih" sorunu ortaya çıktı.
Teknolojik bir cihaz aldığımızda her yönden kurcalamak isteriz. Tabi bu kurcalama işi bazen aşırıya da kaçabiliyor. Bazı iOS cihazlarda "brick" olmasına neden olan "tarih" sorunu da böyle ortaya çıkmış gibi görünüyor. iPhone, iPad ve iPod Touch'ların tarihini 1 Ocak 1970'e ayarladığınız takdirde cihazınız kullanılmaz hale gelebiliyor.
64-bit işlemci ve iOS 8 veya daha yeni bir sürüm kullanan iPhone, iPad ve iPod Touch'lar bu sorundan etkileniyor. Eğer 32-bit cihaz kullanıyorsanız herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız. A7, A8, A8X, A9 ve A9X işlemci kullanan (iPhone 5s ve sonrası) cihazların sahipleri de bu sorunla karşılaşmayabilir. Henüz bütün cihazlar denenmiş değil.
Bu sorunun ortaya çıkma sebepleri hakkındaki en mantıklı tahmin ise saat dilimlerinin 1 Ocak 1970'e kadar olması sebebiyle cihazın sıfırın altına inmesi sonucuna karışıklık yaşaması. Gerçi bir başka kullanıcı saat dilimini Pekin'den New York'a taşıdığında da benzer sorunla karşılaştığı rapor etmiş.
Bazı kullanıcılar cihazlarının 5 saat sonra eski haline döndüğünü, bazılarıysa SIM kartı değiştirmenin sorunu çözdüğünü söylüyorlar. Eğer cihazınız bütün bunlara rağmen düzelmezse tek şansınız bir Apple mağazasına gidip reboot işlemini gerçekleştirmek. Siz en iyisi tarihi o kadar eskiye ayarlamayı evde denemeyin. Aşağıda sorunun nasıl ortaya çıktığını gösteren bir videoyu bulabilirsiniz.

! No longer available
kaynak:

http://m.donanimhaber.com/haberler/iOS-cihazlari-kullanilmaz-hale-getiren-tarih-sorunu-kesfedildi.htm

http://php.net/manual/tr/function.time.php
kalite çöplükte aranmaz.