Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kaleiçi Rotary Kulübü  (Okunma sayısı 2201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2016, 05:08:02 ÖS
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 2145
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk ve MasonlarTarihçemiz

Kuruluş aşamasından bugüne kadar olan çalışmaların kısa bir özetini sunalım:
Kaleiçi Rotary Kulübünün kurulma çalışmaları, 2430. Bölge Guvernörlüğünün, Mayıs Ayı içerisinde Antalya Rotary Kulübü Üyesi Rtn. Ahmet GÖNEN'e Antalya'da yeni bir Rotary Kulübü kurma görevini vermesiyle başladı.
Rtn. GÖNEN haziran ayı içerisinde yaptığı temaslar neticesinde Kaleiçi Rotary Kulübünü oluşturan üyeleri biraraya getirdi ve ilk toplantı 5 Temmuz 1991 günü gerçekleşti. Bu tarihten ağustos ayının sonlarına kadar dokuz düzenli toplantı gerçekleştiren kurucu üyeler ilk olarak çeşitli öneriler sonucu kulüp adı olarak "Kaleiçi" adını benimsediler.
 
Kurucu üyeler alfabetik sıraya göre şöyle idi:

Ahmet ACAR, Tahsin AKSOY, İrfan BALCI, Sebahattin BİZİMER, Necmi DEĞER, Ertuğrul GÖNEN, Tarık KESKİN, Yaşar SOBUTAY, Mehmet ŞENCAN, Savaş TİTİZ, Hilmi ÜNSAL, Ahmet YİTMEN (Sn. Sebahattin BİZİMER, kuruluşumuzla ilgili başlangıçta değerli katkılarda bulunmuş ancak daha sonra iş hayatındaki yeni gelişmelerden ötürü aramızdan ayrılmak zorunda kalmıştır.) 01.09.1991
Bu üyeler bir yandan yasal prosedürü tamamlarken bir yandan da kulüp içi çalışmalara hız vermişler ve gerek düzenli toplantılar, gerekse Başkan Sobutay'ın ofisinde sık sık bir araya gelmek suretiyle ağustos 91 sonuna kadar işlemleri tamamlamışlardır.
 
Kulüp Adı

2 Nolu toplantıda Kulüp adı tartışmaya açıldı. Konyaaltı, Bahçelievler, Fener, Üçkapılar, Kalekapı, Kalekapısı ve Kaleiçi gibi isimler arasından "Kaleiçi" adı çoğunlukla kabul edilmiştir.
 
Toplantı Yeri ve Saati

Toplantı yer ve saati üzerinde yapılan görüşmeler sonucu 3 Nolu toplantıda:
Toplantı Yeri : Falez Oteli
Toplantı günü : Çarşamba
Toplantı Saati : 1 Kasım- 30 Nisan arası 19:00 - 20:30
1 Mayıs - 31 Ekim arası 12:30 - 14:00 olması kararlaştırılmıştır.
Ancak toplantıların , kuruluş aşamalarının ve yeni üyelerin katılımının tamamlanmasına kadar yemeksiz olarak devam etmesi ve yukarıdaki toplantı gün ve saatlerine o tarihten itibaren başlanması hususu kabul edilmiştir.
 
Kulüp Amblemi

___Kaleiçi Rotary kulübünün simgesi olacak, yöreyi ve kulüp adının geldiği Kaleiçi'ni sembolize eden bir amblem hazırlanması için 3 Nolu toplantıdan itibaren sürekli çalışma yapılmış ve çok sayıda alternatif üzerinde durulmuştur. Bunların neticesi dizaynı Rtn. Tarık KESKİN'in hazırladığı amblem üyeler arasında büyük çoğunlukla kabul gören amblem olarak 9 Nolu toplantıda karara bağlanmıştır.
 
Kulüp Bayrağı ve Baskı işleri
___Kulüp Amblemine paralel olarak Kulüp Bayrağı ve diğer basılı matbuatın hazırlanması için çalışmalar yapılmış ve bunlara ilişkin dizayn işleri sürdürülmüştür. Bunun için Antalya Rotary Kulübünün geniş bayrak arşivinden istifade edilerek muhtelif alternatifler üzerinde durulmuştur.
 
Anı Projesi


Kurucumuz Rtn. Ahmet GÖNEN, yeni kurulmakta olan bir kulüpte bir Anı Projesi başlatmanın önemini vurgulamış ve bu konuda fikir üretmenin yararına değinmiştir.
Bunun üzerine 2 Nolu toplantıdan itibaren muhtelif fikirler ortaya atılmaya ve görüşülmeye başlanmıştır.


Giriş Aidatı

Kulüp giriş aidatı tüm üyeler için kişi başına 1 Milyon TL olarak belirlenmiştir.
İlk yönetim ve Denetim kurulları dağılımı şöyle idi. 11.07.1991
Başkan: Yaşar SOBUTAY (Turizim Acenta İşletmesi)
Asbaşkan: Necmi DEĞER (Tip Doktoru-Kardiyolog)
Gen.Sekrt: Sebahattin BİZİMER (Avukat)
Muhasip Üye: Ahmet YİTMEN ( Deri Ayakkabı)
Üyeler: Hilmi ÜNSAL (Elektrik Yüksek Mühendisi)
Tahsin AKSOY (İnsaat)
Ahmet ACAR (Yas meyve-sebze dis ticaret)
Mehmet Şencan (Endüstri Mühendisi)
Savas TİTİZ (Kesme Çiçek İhricati)
Denetçi Üyeler: İrfan BALCI (Otomotiv)
Tarik KESKİN (Tıp Doktoru- Kadın Dogum)
18.07.1991'de de: Ertuğrul GÖNEN (Sebze) katılmışlardır.
06.09.1991'de Gen. Sekr. Sebahattin BİZİMER kulübümüzden ayrılmış, Genel Sekreterliğe Mehmet ŞENCAN seçilmiştir.
18.07.1991'de yapılan toplantıda Guvernör temsilcisi Ahmet GÖNEN'in tavsiyesi ile üçerli dört gurup teşkil edilmiş, her komite altışar isim tespiti ile yeni üye, üye seçimi ve alımı yapılması kararlaştırılmıştır. Böylece ilk etapta kulüp 25 üyeye çıkarılıp Charter alır duruma gelmesi hedeflenmiştir. Ve gene aynı tarihte iç ve ana tüzük çalışmaları da başlatılmıştır.
Ana tüzük ve içtüzük ile diğer evraklar imzalanarak 05.08.1991 tarihinde Vilayet makamına resmi müracaat' ta bulunuldu.
28.08.1991 tarihinde ilk bültenimizi geçmişin özetiyle başladık ve ilk sayıda, ilk Başkanımız Yaşar SOBUTAY' ın şu mesajı yer aldı.
 
BAŞLARKEN


Rotary Antalya'da ikinci bir boyutla yansıma olanağını bulmuştur. Bunu kıvançla karşılayarak merhaba diyoruz.
Nüfusu iç göçlerle giderek artan kent, aynı zamanda ticaret kesiminin boyut kazanmasıyla iç hacmini arttırmaya başlamıştır. Tarım- Ticaret- Turizm üçgeni içinde maksimize olan kent buna koşut olarak da nitelikli insan gücü açısından ivme kazanmıştır. Kuşkusuz bu nokta çok önemlidir. Nitelikli insan gücünün bilgi- kültür- hizmet yönünden kente ve kent insanına kazandırdığı olgulara paralel bir yapı içinde bir şeyler kazanması gerekir. Verilen hizmete koşut bir hizmetin de sergilenmesi gerekir. İşte bu nokta Rotary'nin ikinci bir boyutla yansımasının temel yaklaşımı olarak algılanıp değerlendirilmelidir. Büyüyen kentin, çoğalan ve seçkin düzeylerde yansıyan insanlarına hizmet etme yaklaşımı...
Kuşkusuz bu kolay bir çaba değildir. Seçkin kesimlere verilecek ögeler, bilgi birikimine, deneyime ve hizmetin özenle seçilmesine bağlıdır.
Bu noktada Rotary'nin işinin kolay olmadığı daha iyi anlaşılır. Dünyaya açılan bir pencere konumunda olan bir kentte, düzeyli bir topluluğu çağdaş, soluklu ve engin ufuklara doğru yol aldırmak.. Bu güç görevin bilincinde olarak yılmadan, kendimizi tazeleyerek, gücümüze güç katarak, ilerleyeceğiz. Görevimiz 4x100 bayrak yarışı örneği daha iyiye, daha güzele ulaşmaya yöneliktir. Bayrağı daha aydınlık ufuklara taşıyacaklara teslim edebilmek için hızla koşuyoruz.


Sevgi ve Saygılarımla

Yaşar SOBUTAY


http://www.kaleici-rotary.org.tr/
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Mart 06, 2016, 11:23:53 ÖS
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

1 Milyon TL mi ?  :o
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Mart 07, 2016, 03:01:06 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 169
 • Cinsiyet: Bay

Ah Ah...

Büyük ihtimalle 1991 yılından kalma hakkımızda yazısı ve pek güncelleme olmamış... Ancak bu rotary kulübü bence biraz içeriğini güncel tutmalı ve bu eleştiriyi dikkate almalı... Para birimi de o zamandan kalma sanırım... O konuya takılmayın...

Concordia Res Parvae Crescunt