Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kont Dracula’nın Esir Tutulduğu Kaledeki 'Korku Tüneli' açılıyor!  (Okunma sayısı 854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 17, 2016, 06:13:59 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Tokat'ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi’nde sürdürülen restorasyon çalışmaları sırasında bulunan ve 'korku tüneli' olarak adlandırılan gizli geçit açılıyor.

Tokat Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla 2009 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. 2010 yılında bir bölümü tamamlanan çalışmalar 2014 yılında yeniden başladı. Çalışmalar kapsamında, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı. 3 arkeolog denetiminde yapılan çalışmalarda erzak küpleri, askeri barınak, kent merkezindeki Pervane Hamamı’na indiği tahmin edilen gizli geçit ve 2 zindan bulundu. Bu zindanlardan birinde, 1431-76 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği prensi Kont Dracula’nın esir tutulduğu ileri sürüldü.

DRACULA BURADA HAPİS YATTI"

Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula’nın Tokat Kalesi’nde yedi yıl hapis yattığını öne süren Akyüz, "Tarihe baktığımız zaman Osmanlı döneminde 300 yıl burası hapishane olarak kullanılmıştır ve o da burada kalmıştır. Tabii biz bunun tarihteki gaddarlığını ve yapmış olduğu zulümleri biliyoruz. Bu zalimin burada kalması bizim için de olumlu bir reklam, onun için de olumsuz bir görüntü olarak burada teşhir etmeyi düşünüyoruz. Dracula’nın burada kalmış olması kalemize ayrı bir katma değer sağlıyor" diye konuştu.
(Milliyet)

Konu ile ilgili video:
https://youtu.be/dB11TgqcuRA
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Mayıs 17, 2016, 07:57:44 ös
Yanıtla #1

"Özgün" paylaşımlarınızı, merak ile takip ediyorum.
Sen Özelsin


Mayıs 21, 2016, 06:18:13 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Siz değerli üyeler için bugün çalışmaları kontrol etmeye gittim. Ciddi bir çalışma var. Kalenin belli kısımlarına giriş serbest. Onun haricinde her yere giremiyorsunuz. Belediye kalenin çevresine düzenleme getirmiş ve güvenlik görevlileri, kameralar vs. 24 saat takip ediliyor. Eskiden çok kötüymüş. İnsanlar içki içmek için gelirlermiş. Etraf çok bakımsızmış. Haliyle buda turist çekmiyormuş. Kalede sadece tünel için çalışma yürütülmüyor. Manzara eşliğinde çay içmek için çay bahçesi yapacaklarmış. Kayalar çok dik olduğundan kalede ilerlemek benim için çok zor oldu.
Hatta az kalsın uçurumdan yuvarlanıyordum. Eskiden buradan intiharlar oluyormuş. Demirle kapatsalar daha güzel olurdu.

Fotoğraflamayı insanlar olmadan yapmaya çalıştım. Bu sayede daha orjinal görüntüler elde edebileceğimi düşündüm. Kaleyi benim gözümle size gezdirmeye çalıştım. Umarım başarmışımdır.

1. Fotoğraf: Kalenin giriş kısmı. Yaklaşık 100-150 metre çıkarak kaleye ulaşabilmek mümkün yollar çok sarp. Orjinalliğini hala korumakda. Tabi fotoğrafı çektiğim yere arabayla çıkılmazsa insanı çok yorar. Şehrin en tepesinde yer alıp heryerden görülüyor.

2.Fotoğraf: 1. Fotoğrafdaki duvarın arka kısmı ve taş merdivenler.

3. Fotoğraf: Çok yorulmuştum. Geride bıraktığım basamakları çekmek istedim. 2. Fotoğrafdaki basamakların yukarısı.

4. Fotoğraf: Kaleye giriş kısmı. Çok şükür çıkabildim.  ;D

5. Fotoğraf: Giriş kapısından kaleye girince hemen sağında yer alan savunma duvarı. Çoğu tahrip olmuş.

6. Fotoğraf: Giriş kapısından girince solunda yer alan duvar.

7. Fotoğraf: Kalenin iç kısmı. Tepedeki yere çıkamadım. Yasaktı. Daha geniş kapsamlı çekmek isterdim. Malesef çekemedim. Fotoğrafın sol alt tarafında meydanımsı bir alan var. Çalışmalar orada yürütülüyor.

8. Fotoğraf: Çalışmaların yürütüldüğü alan. Gizli tünelin olduğu yer. Giriş yasak...

9. Fotoğraf: Bir başka tünel.

10. Fotoğraf: Kalenin giriş/çıkış kapısı. Yaklaşık yarım saatte gezmişim.  :)
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2016, 07:19:06 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Kasım 15, 2017, 10:27:42 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan Tokat Kalesi'nin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Üç yıldır Ceylan Geçidi'nde yapılan kazı çalışmaların 150. metresinde suya rastlandı. Basın mensuplarına kaledeki çalışmalarla ilgili bilgi veren Tokat Valisi Ömer Toraman, İl Özel İdaresi tarafından 3 yıl içerisinde yaklaşık 500 bin TL'lik bir kaynak ayrılarak tüneldeki çalışmaların yürütüldüğü kaydetti. Kazı çalışmalarında tünelde 137 metreden itibaren su ile karşılaşıldığına dikkat çeken Vali Toraman, "Su ile karşılaşıldıktan sonra bir müddet suyu tahliye ederek kazı çalışmalarına devam edildi. Bir miktar daha aşağı inildiğinde suyu ne kadar tahliye ederseniz edin suyun kısa süre sonra aynı seviyeyi muhafaza ettiği tespit edilmiş. Bu nedenle kazı çalışmaları ilerletilememiş.

Bu yıl yapılan kazılarda bakır güğümler tespit edilmiş. Bu tünelin Anadolu'da pek çok kalede örneği olduğu üzere muhasara altına alındığı dönemlerde su ihtiyacının karşılanması için tesis edilmiş yapıların sarnıç olduğu değerlendiriliyor. Dolayısı ile ulaşılan nokta tünelin son noktası olarak değerlendirilebilir. Muhtemelen kaledekilerin su ihtiyaçları bu sarnıçtan temin ediliyor idi. Bu yönü ile bu seneki çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonraki hedefimiz kale surlarının sağlamlaştırılması ve onarımı" dedi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakar, 3 yılda yapılan kazı çalışmalarında 150 metre derinliğe ulaşıldığını ifade ederek, "Bu yapının dehlizin tam olarak ne amaçla yapıldığını henüz çözebilmiş değiliz. Bu tür dehliz yapıları kalelerde bazen su sarnıcı olarak kullanılmış, bazen bir su yolu, bazen ise bir çıkış yolu olarak kullanılmış. Ancak yapılış tarihi çok eski olduğu için çıkış noktalarında arazi değişimi olup olmaması üzerinde durduğumuz ciddi bir husus. Onu açıklamaya çalışacağız" diye konuştu.

Kazı bittiğinde hedeflerinin oldukça dik olarak yerin altına inen gizli geçitte tarihi panoramik bir yapı oluşturmak olduğunu söyleyen Çakır,"900 adımda 900 yıllık Anadolu'da ki Türk tarihini görebileceğiniz tek yer Tokat iddiamızı burada da görsellerle insanların raylı bir sistemle inip çıkarken tarihi serüveni yaşayabileceği bir merkez olarak düşünüyoruz. Çalışmalar oldukça dik olarak aşağı inen tünelde yapılması nedeniyle vagonun iniş ve çıkış süresini uzatırken, aldığı yükü azaltıyor. Hedefimiz kazı bittiğinde dehlizin Tokatlıların bildiği isimle Ceylan yolunun sonuna ulaşmak. Tahminlerimize göre 20 metrelik bir bölüm kaldı. Bu tahminlerimiz Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sindeki basamak sayından yola çıkarak yapıyoruz. Bura bittikten sonra kalenin diğer yapılarını ortaya çıkarmaya çalışacağız. Şu hali ile kalemiz halen gizemini koruyor" ifadelerini kullandı.

1431-76 yılları arasında yaşayan Eflak Beyliği prensi Kont Dracula'nın Tokat Kalesi'nde esir tutulduğunu aktaran Çakar, "Fatih Sultan Mehmet tahta geçtikten sonra Kont Dracula'yı güvenli olan bölgelere göndermek istemiş. Çünkü onun yanında toplanan Avrupalı bazı fitneciler Fatih'e karşı kışkırtmışlardır. O nedenle Tokat'ta mecburi ikamete tutulmuş. Kalenin üst yapısındaki yapı elemanları zindan olarak kullanılmıştır. Bu tünel bir zindan değildir. Kont Dracula 4 yıl Tokat Kalesi'nde zorunlu ikametgaha tabi tutulmuş" diyerek kale tarihinden bazı anektodlar paylaştı.

Kaynak(SABAH)
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2017, 10:32:08 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat