Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Hermetik Altın Şafak Cemiyeti  (Okunma sayısı 1542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 19, 2016, 02:55:16 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 328
  • Cinsiyet: Bay

Aşağıdaki alıntı Steven Cranmer'in Altın Şafak ile ilgili sıkça sorulan sorular yazısından alınmıştır:

"Altın Şafak Hermetik Cemiyeti (The Hermetic Order of the Golden Dawn) ruhsal, felsefi ve majikal gelişmeye adanmış inisiyatik bir cemiyettir. Altın Şafak tarafından etüt edilen kavramlar Yahudi Kabala, kadim Mısır ve Grek gizemleri, Hıristiyanlıktan bazı kesitler ile diğer birçok  Batı ezoterik geleneğin özgün bir sentezidir. (Israel Reagrdie'in Golden Dawn kitabında bulunan) "Tarih Diskuru"nda şöyle der:   

"... üyelerinin Okült Bilimi ve Hermes Majisinin ilkelerini öğrendiği, Hermetik bir Cemiyet olan Altın Şafak..."

("The Order of the G.D. [Golden Dawn] is an Hermetic Society whose members are taught the principles of Occult Science and the Magic of Hermes.'')

"Altın Şafak 1887 yılında üç İngiliz Framason tarafından kurulmuştur, ve birkaç yıl için yüzlerce erkek ve kadını üye (üye listesi) olarak kabul etmiştir. Esas Altın Şafak ritüel maji, kehanet (divination), simya ve felsefe ile ilgili günümüze dek benzeri görülmemiş ezoterik bir bilgi külliyatını üretmiştir. Kaos Maji ve Gardnerian wicca gibi görünüşte son derece farklı geleneklerin kökenlerini Altın Şafakta bulmak mümkündür. Sanatçıların (örneğin şair W.B. Yeats, yazar Arthur Machen) ve alimler (örneğin A.E. Waite) yaşamlarında derin bir etkisi olmuştur. Altın Şafak'ta öğretilen büyüleyici ruhsal gizemlerin her tür insanın yaşamında derin etkisi olmuştur. 

"Altın Şafak "maji sistemi" hem ritüel ve kehanetin pratik hususlarında, hem de soyut metafizik kavramlarda öğrencileri eğitmek için bir araçtır. Altın Şafak malzemesi ağırlık olarak Batılı Yahudi-Hıristiyan, Grek ve Mısır kökenlidir ama yıllar içinde bazı doğu kavramlar da sistemine sızmıştır. "Hiyerarşik" veya "Matrikular" bir sistemdir. Bu demek oluyor ki, bazı bilgiler okült talimlerinde belirli bir seviyeye erişmiş öğrencilere ayrılmıştır. Derece sistemi aşağıdaki gibidir (bunların yanında tekabül eden klasik elementler, yedi kadim gezegen ve on "Sefira" veya Yahudi Kabalanın ruhsal "küreler" verilmiştir). Bu şemada öğrenci üstten başlar

    UNVAN   ELEMENT   GEZEGEN   SEFİRA
0 = 0   Neophyte (Neofit)   ---   ---   ---
1 = 10   Zelator   Toprak   ---   Malkuth (Krallık)
2 = 9   Theoricus   Hava   Ay   Yesod (Temel)
3 = 8   Practicus   Su   Merkür   Hod (İhtişam)
4 = 7   Philosophus   Ateş   Venüs   Netzach (Zafer)
5 = 6   Adeptus Minor   Ruh   Güneş   Tiphareth (Güzellik)
6 = 5   Adeptus Major   ---   Mars   Gevurah (Metanet, Güç)
7 = 4   Adeptus Exemptus   ---   Jüpiter   Chesed (Merhamet)
8 = 3   Magister Templi   ---   Satürn   Binah (Anlayış)
9 = 2   Magus   ---   ---   Chokmah (Hikmet)
10 = 1   Ipsissimus   ---   ---   Kether (Taç)
"Neofit'ten Filozofus'a (Philosophus) dek dereceler Birinci veya Dış Cemiyeti kapsar. 4=7 ve 5=6 arasına "Portal" denilen bir derece vardır ve bu Dışsal Gizemlerden İçsel Gizemlere geçişte güçlü sembolizm içerir. Üç Adept dereceleri İkinci veya İçsel Cemiyeti kapsar (Kırmızı/Yakut Gül ve Altın Haç - Rosae Rubeae et Aureae Crucis), ve genelde sadece çok sıkı testleri geçenlere açıktır ve başka özelliklerinden dolayı seçilirler. Son üç derece ("Yüksek" Sefirot'a hitap eden) Üçüncü veya Üstatların Gizli Cemiyetini kapsar. Canlı beşeri insanların bu son mistik derecelere varabilir mi, varamaz mı konusunda çeşitli gruplarda epey anlaşmazlık vardır (Budizm'deki Budişatvalar gibi).

"Lütfen dikkate alın ki, bu sadece kısa bir özettir ve açıklık getirmek uğruna birçok ayrıntı verilmemiştir. Daha çok bilgi için referans bölümünde sıraladığımız birçok kitap ve makaleler yardımcı olabilir. Ayrıca Internet'te bulunan aktif Altın Şafak Mabetleriyle ilgili web sitelerinden de faydalanabilir.

"Bazıları ritüel majinin eski ve hatta batıl inançlara ilişkin yöntemleriyle bazı insanların neden ruhsal amaçlarını takip etmek isteyecekleri sorabilir. Mary K. Greer, Altın Şafak Kadınları (Women of the Golden Dawn) eserinde majinin farklı ilintileri olan birkaç tanımı olduğuna dikkati çekmiştir:       

`Bazı yazarlar majiyi psiko-terapik çalışma olarak görürken (Örneğin Francis King ve Israel Regardie), başkaları onu tüm zıtlık içinde birliğin keşfi, tüm illüzyon, yanılsamanın içinde hakikat olarak tanımlamıştır.  W. B. Yeats sembollerle çağrıştırabileceğine inandığı "tek enerjik Akıl" ve onun kutbu "doğanın tek Hafızası" dediği şeyin bilgisini aramıştır. Ancak ben şahsen, en çok Florence Farr'ın maji tanımını beğeniyorum:  "Maji deneyimi sınırsız kılmaktır", diğer bir deyişle maji bizi bağlayan ve zorlayan dünyevi ve ruhsal sınırlar sandığımız şeyleri kaldırmayı içerir. Biz her şeyi yapabiliriz çünkü bir Her Şeyiniz." '

Alıntı: hermetics.org - Kemal Menemencioğlu (hazırlayan)

Üç kurucunun adı belirtilmemiş üç ingiliz hürmason kurucu: William Robert Woodman, William Wynn Westcott ve Samuel Liddell MacGregor Mathers'dir. Aynı zamanda Google Türkiye ve Wikipedia Türkiye ekibi yanlış bilgi vererek kuruculardan birisi olarak Aleister Crowley'i yazmış ancak bu yanlış bir bilgidir. Aleister Crowley cemiyete erken dönemde katılanlardandır. Cemiyetten atılma sebebi üst yetkililere saygısızlık ve homoseksüelliğiyle etrafta ki üyeleri rahatsız etmesidir.
Om mani padme hum