Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Seçkinlik ve Sıradanlık Üzerine-15  (Okunma sayısı 572 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2016, 01:37:24 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Çehrenin sırrının çözülmesi(hiyeroglifin okunması) kesinlikle büyük ve güç bir sanattır. İlkeleri asla in abstracto* öğrenilemez. İlk şartı, insana tamamen nesnel bir açıdan bakılması gereğidir, ki uygulaması hiçbir şekilde kolay bir şey değildir. Sözgelimi tiksinti veya hoşlanma, yahut korku veya umudun en küçük bir emaresi belirir belirirmez ya da gözlem konusu üzerinde bıraktığımız izlenime dair bir düşünce kırıntısı ortaya çıkar çıkmaz sırrını çözmeye çalıştığımız harfler karışır ve değişir. Bur dilin sesi ancak onu anlayan kimse tarafından işitilir. Çünkü bir kimse işaretin anlamını düşünürken işaretin kendisine dikkat etmez. Benzer şekilde bir insanın fizyonomisi de ancak ona henüz yabancı olan, bir başka söyleyişle sık sık görüşerek yahut konuşarak söz konusu kimsenin çehresine aşinalık kazanmamış kimse tarafından görülür.

Dolayısıyla bir çehre hakkında tamamen nesnel bir izlenim veren ve şifresinin çözümünü mümkün kılan kelimenin tam anlamında ilk bakıştır. Bir koku,bir rayiha bizi ancak onu ilk algıladığımızda etkiler ve hakiki tadı veren ilk şarap şişesidir. Benzer şekilde bir yüzü ancak ilk kez gördüğümüzde üzerimizde tam bir etki bırakır. Dolayısıyla bir kimse ilk izlenimine dikkatle bakmalı ve onu kayıt etmelidir, hatta eğer söz konusu kimse kişisel bir öneme sahipse onu yazıya geçirmelidir. Daha sonraki tanışma ve ilişkilerle bu izlenim kaybolur gider, fakat gelecekte bir gün tekrar doğrulanır.

Bu arada bu ilk izlenimin kural olarak aşırı derecede tatsız ya da nahoş olduğunu kendimizden saklamayalım. Fakat çehrelerin çoğu ne kadar da sefildir!

Doğrusunu söylemek gerekirse kural olarak bu üzüntü verici bir görüntüdür. Öyle kimseler vardır ki çehrelerine hayvanlardakine benzer sınırlı bir akıl seviyesi gibi masum bayağılığın ve kişilik düşüklüğünün damgası vuruludur. Öyle ki insan nasıl olup da böyle bir çehreyle toplum içerisine çıkabildiklerine ve bir maske takmayı tercih etmediklerine şaşırır.

Hatta öyle çehreler vardır ki tek bir bakış insanda kirlenme hissi uyandırır.

...


*teorik olarak