Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Düşünme Üzerine-1  (Okunma sayısı 490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2016, 04:22:08 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Ceketinin bir yakası Kant'a diğer yakası da Hint felsefesine uzanan Schopenhauer, bakalım düşünme üzerine nasıl bir köprü oluşturuyor.. Schopenhauer, artık bize yabancı değil, eminim onu bir önceki çalışmamızdan (Seçkinlik ve Sıradanlık Üzerine) hatırlıyoruz.

Şimdi herkesi bu düşünce köprüsünden geçmeye davet ediyorum. Umarım yararlı bir yolculuk olur.Bir kütüphane çok geniş olabilir; fakat eğer düzensiz ise küçük ama derli toplu bir kütüphane kadar kullanışlı ve yararlı değildir.

Benzer şekilde bir insan çok büyük bir bilgi yığınına sahip olabilir, fakat kendi kendisine üzerinde düşünerek bu bilgiyi gerektiği gibi işlememişse bu bilgi, üzerinde tekrar tekrar ve uzun uzadıya düşünülmüş çok daha küçük bir bilgi miktarından daha kıymetsizdir. Çünkü bir insan, ancak dört bir taraftan topladığı bilgiyi bir araya getirip bildiği şeyleri, bir doğruyu diğeriyle karşılaştırarak bir araya getirdiği zaman ona tamamen hâkim olur ve onu kendi gücüne-melekesine dönüştürür. Bir insan bilmediği bir şeyi zihninde evirip çeviremez, düşünemez; bu yüzden önce bir şeyi öğrenmelidir; fakat bir insan ancak üzerine düşündüğü şeyi bilir.

Okumak ve öğrenmek herhangi bir kimsenin kendi özgür iradesiyle(keyfe keder) yapabileceği şeylerdir; fakat düşünmek böyle değildir. Düşünme tıpkı bir ateş gibi bir cereyanla ya da hava akımıyla tutuşturulmalı ve konuya duyulan bir ilgi ile beslenmelidir. Bu ilgi bütünüyle nesnel ya da tamamen öznel türden olabilir. Bu sonuncusu bizi şahsen ilgilendiren şeylerde ortaya çıkar,fakat nesnel ilgi doğası gereği düşünen ve düşünme kendileri için nefes almak kadar tabii bir şey olan kafalarda ve sadece onlarda bulunur. Fakat bunlar seyrek rastlanan kimselerdir.

Bu sebepten ötürüdür ki okur-yazar kimselerin çoğu bundan çok az nasiplenmiştir.


...
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2016, 04:24:52 ös Gönderen: İNSAN »