Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?  (Okunma sayısı 2319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 05, 2016, 07:05:36 ös
Yanıtla #10
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 518
 • Cinsiyet: Bay

Ek olarak;

Horus'un gözü ile resimdeki göz aynı değildir.Göz sembolü farklı çizimler ve farklı semboller ile birlikte kullanılabilir.Örneğin Horus'un gözünün anlamı bellidir.Ama Horus'un gözünü bir el ile birlikte sembolize edildiğinde daha farklı bir anlam taşıyabilir.Her kültürde genelde benzer anlamlar taşımakla birlikte tersi bir durumda  söz konusu olabilir.Horus'un gözü ile hamsa ve benzerlerinin içinde bulunan gözün anlamlarında ve görsellerinde farklılık bulunmaktadır.Antik Mısır döneminde el ile iyileştirme metodu kullanılmıştır fakat içerisinde Horus'un gözünün kullanılıp,kullanılmadığı hakkında net bir bilgiye sahip değilim.Kullanılmış olsa bile farklı bir adı olmalıdır.Horus'un gözü olarak adlandırırsak doğru olmaz.Ekte paylaştığım resim ve benzer çizimleri Horus'un gözü olarak adlandırılabilir..

Göz sembolü anlam olarak bilginin,gücün ve isteğin kaynağıdır.İbranice ayin olan kelime aynı anda hem ''göz'' hem de ''kaynak'' demektir.

''Eğer göz hem dölleyip hem de öldürebilseydi yollar cesetler ve hamile kadınlar ile dolu olurdu.'' Paul Valery tarafından görsel alıcılık organının önemi için söylenmiş bu cümle ''betimleme'' ihtiyacını açıklamaktadır.Çünkü göz diğer tüm organlardan farklı olarak insanı dış dünyaya bağlar.Onun sembolik temsili ile dışsallaşma işi gücünü kontrol etmesinin bir biçimidir.Eski Mısır'da göz resmi ''göz'' ü ama aynı zamanda  da ''yapmak'' fiilini işaret ediyordu.''Kötü göz'' ile arzu uyandırana kötü bir şekilde bakılır.Bu kötü gözle bakarak nazara uğratma inanışı tüm Akdeniz Yahudi,Hristiyan ve Müslüman ülkelerinde mevcuttur.Antik devrin Mısırlıları kem gözlere karşı korunmak için üzerinde Tanrı Horus'un gözünün olduğu bir nazarlık takarlardı.Stilize edilmiş bu göz udjat  olarak adlandırılırdı ve Malta'da daima balıkçı teknelerinin pruvasına çizilirdi.Halen ülkemizde ve Yunanistan'da yaşayan bir gelenek olan mavi bir göz  de nazar boncuğu olarak kullanılır.Afrika'nın kuzeyinde kötü bakışların etkisine maruz kalmamsı için düğünden önce nişanlı kızın eli kına ile boyanır.(Hamsa gibi)

Horus'un gözü ise; efsaneye göre Horus, Osiris'in oğludur ve babasının cesedinin tohumundan oluşur. Horus büyüyüp güçlenene kadar İsis, onu saklar. Horus, güçlenir ve Seth ile savaşır. Bu savaşta Horus Seth'in hayalarını koparır. Seth de Horus'un gözünü parçalar ve Horus, çıkan gözünün yerine “Uraeus” adlı bir yılanı takar. Bu yılan daha sonradan firavunların egemenlik simgesi olmuştur.Annesi İsis parçalanan gözü yeniden tek parça haline getirir, ama o göz görmez. Horus, tek gözlü olarak yaşamaya devam eder.(Güneş ve ay tutulması, Horus'un gözünün parçalanması ile oluşur) Çünkü Horus'un sağ gözü güneşe,sol gözü aya aittir.

Horus'un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür. Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus'un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay'ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus'un 24 saat açık kalan gözleri gibi...


« Son Düzenleme: Eylül 05, 2016, 07:09:55 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.


Eylül 06, 2016, 02:00:43 ös
Yanıtla #11
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 298
 • Cinsiyet: Bay

Sn. @mbulut

bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylastiginiz için teşekkür ederim.

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Eylül 06, 2016, 10:22:04 ös
Yanıtla #12
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 864
 • Cinsiyet: Bayan

Oturduğumuz yerin altındaki bir cafe'nin camında vardı bu figür lakin bu Horus'un gözünden çok Güneş Tanrısı Ra'nın kızının gözüne benziyor.

Saygılar
Adequatio intellectus et rei


Eylül 08, 2016, 12:29:01 ös
Yanıtla #13
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 7
 • Cinsiyet: Bay

benim resmi ilk gördüğüm anda ki izlenimim açıkçası Mason'luğun tüm din ve ırkları izlediği gibi İslam'ın da Masonluk tarafından izlenildiği ve hatta büyük bir başarı ile yönetildiği anlamına kanaat getirdim.. Saygılarımla..
Dünya'da daha keşfedilmemiş milyonlarca şey varken ben buradayım işte ben Dünyanın en değerlisini en kıymetlisini keşfetmeye onunla birlikte olmaya onunla yaşamak için uğraş veriyorum..Ne mutlu bana..