Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: 2016 Nobel Kimya Ödülü  (Okunma sayısı 947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2016, 09:12:13 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 416
  • Cinsiyet: Bay

Geçen yıl Aziz Sancar'ın kazandığı Nobel Kimya Ödülü'nün yeni sahipleri belli oldu. 2016 Nobel Kimya Ödülü Fransız Jean Pierre Sauvage, İskoçyalı James Fraser Stoddart ve HollandalıBernard Feringa'nın oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamaya göre üç bilim insanı, moleküler makinelerin sentezi ve tasarımı alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle ödüle layık görüldü. Açıklamada “Bu yılki ödül sahipleri inanılmaz ufak makineler kurdular ve kimya alanında yeni bir boyut açtılar” ifadelerine yer verildi. Jüri üyelerinin açıklamasında üç bilim insanının “gerekli enerjiyi aldıklarında bir görevi yerine getirebilen ve hareketi kontrol edilebilen makineler geliştirdiler” diye belirtildi.Bu üç isim 930 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu. Sauvage, Stoddart ve Feringa'nın tasarladığı makineler saç telinden bin kat daha ince.

Prof. Dr. Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştı. Sancar ödülü Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaşmıştı.

Bilim adamlarına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.
Nosce te Ipsum