Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Abraham Lincoln Mason muydu? 1 - Geleneksel Görüş  (Okunma sayısı 751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2017, 05:06:15 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Her senenin 4 Temmuz tarihinde A.B. Devletlerinin bağımsızlık deklarasyonunun yıldönümü kutlanmaktadır. 1176 senesinin bu gününde, tam istiklâl savaşının içinde, 13 delvet hürriyetlerini ilân edip, kendilerinin bir birlik içinde toplandıklcrını bildirmişlerdir. Bu, Birleşik Amerika Devletlerinin başlangıcı idi. Harp 1783'te bitti, ve İngiltere, Versailles'de imzaladığı muahede ile yeni devleti tanıdı. A.B.D.'nin bağımsızlığa kavuşması ve ondan az sonra başlayan 1789 Fransız ihtilâli, medeniyetin, fikrî ve bilimsel ilerlemesinin birer mihenk taşları idi. Biz, bu dünya tarihini oluşturan büyük adamları hürmetle anmalıyız. Bunların arasında aşağıdaki isimleri saymak istiyoruz:

— George Washington : zaferi kazanan general ve A.B.D.'in ilk Cumhur Reisi.
— Benjamin Franklin : Washington'un müşaviri ve mesai arkadaşı.
— Joseph Lafayette : Fransız generali, Amerika İstiklâl savaşına katılmış ve Fransa'ya dönüşünde Milli muhafızların başına getirilmiştir. Aynı zamanda mason-du.
— James Monroe : A.B.D. başkanı ve Monroe Doktrinini ilân eden kşi. Bu doktrine göre hiçbir devlet, başka bir devletin iç işlerine karışamaz.
— Abraham L ncoln : Esirleri kurtaran adam. Sessesyon harbini kazanan adam, ve Güney dev etlerini, kuzey devletleriyle birleştiren Başkan. A.B.D.'nin dünya şöhretine ulaşmasını sağlamıştır

Mimar Sinan Dergisi  / Sayı 40
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe